• Erasmácka výprava do Turecka
     • Erasmácka výprava do Turecka

     • Badín 18. októbra, 7.00 stredoeurópskeho času. Šesť švárnych slovenských diev nasadá do mikrobusu a vyráža na cestu za dobrodružstvom. Letíme z Viedne do Istanbulu a odtiaľ do Edremitu, kde nás na letisku čaká turecký taxikár s ceduľkou „Slovenskí priatelia“. Do hotela v Balikesire dorazíme po krásnych 15 hodinách cesty.

      Deň prvý: vrelé privítanie v škole v Balikesire. Zoznamujeme sa s ostatnými účastníkmi a dobre sa bavíme na vtipných videách o povahe jednotlivých národov. Miestni žiaci majú na nás kopec otázok a aj my sa dozvedáme viac o ich škole, po ktorej nás prevedú učitelia a riaditeľ. Ešte si zahráme KAHOOT a ľady sú definitívne prelomené.

      Nasleduje ukážka národného tanca Zeybek, ktorý je údajne najpomalším tancom na svete. Popoludní nás privíta starosta mesta, ktorý sa živo zaujíma o školy a krajiny, z ktorých pochádzame. Nechýba tradičný turecký čaj.

      Bohatý program završujeme tvorivým workshopom maľovania keramiky. Večer spoznávame centrum mesta a ochutnávame miestne špeciality.

      Deň druhý: ráno začíname workshopom na tému internetovej bezpečnosti. Po workshope nás čaká výlet na lodi do starobylého mestečka Ayvalik. Cestou naše dievčatá spolu s animátorkou roztancujú celú loď a všetci si vyskúšajú aj tradičné turecké tance.

      Na ostrove Cunda navštívime unikátne múzeum hračiek a vynálezov v kostole a veterný mlyn s vyhliadkou na more.

      Deň tretí: stretávame sa v Centre digitálnych technológií v Balikesire, kde absolvujeme workshop zameraný na 3D modelovanie a tlač (vytlačíme si menovky, z ktorých vytvoríme náramky). Deti si vyskúšajú virtuálnu realitu formou hry, aj ako výukovú pomôcku. Učitelia zatiaľ diskutujú o využití technológií vo vzdelávaní a vypĺňajú online dotazník o ich výhodách a nevýhodách.

      Poobede pokračujeme vo vzdelávaní, ktoré je zároveň mimoriadne zábavné. Žiaci si zostroja robotické autíčka ovládané prostredníctvom tabletu a svoje zručnosti preveria v bitke robotov. Náš team vyhráva! Gratulujeme, baby!

      Záverečný bod náročného programu je vytváranie videí v počítačovom programe. Výsledky zverejníme na eTwinningu.

      Deň štvrtý: skoro ráno nastupujeme do autobusu smer Efez. Počas cesty si krátime čas kvízmi o bezpečnom používaní internetu a sociálnych sietí, v ktorých si overujeme vedomosti z predošlého workshopu. Neskôr prevezme vedenie náš sprievodca Ozzy, ktorý sa ukáže ako fundovaný historik a skvelý rozprávač. Dozvedáme sa mnoho zaujímavostí a faktov o Turecku, jeho histórii a kultúre. Priamo v Efeze nám rozpráva o starovekom meste tak autenticky, že máme pocit, akoby ožilo.

      Po návrate nás čaká slávnostná rozlúčková večera. Naši hostitelia si dali záležať: poschodová torta, darčeky a dokonca ohňostroj!

      Piatok je posledný deň nášho pobytu a preto sa venujeme spoločnému vyhodnoteniu aktivít, priebehu mobility a plánovaniu nasledujúcej. Tureckému teamu všetci dávame pozitívnu spätnú väzbu za prípravu programu a vynikajúcu starostlivosť. Veľmi sme si návštevu u nich užili, veľa sme sa naučili, deti si našli nových kamarátov a všetci sa tešíme na najbližšie stretnutie, tentoraz v Severnom Macedónsku. Už nás čaká len cesta domov, ktorá prebieha hladko. Prichádzame unavené, ale nabité pozitívnou energiou a zážitkami.

      Celý fotoalbum nájdete tu.

    • 12. ročník Kopáčikovho memoriálu
     • 12. ročník Kopáčikovho memoriálu

     • Aj keď už Badínske krídla pomaly dolietavajú, vzlietli ešte poslednýkrát. Na 12. ročníku Kopáčikovho memoriálu a ako už veľakrát pri našej účasti na súťažiach leteckých modelárov, boli sme opäť úspešní. Súťaže sa zúčastnili Andrej Citara a Adam Koza zo VII. A triedy. Andrej získal 1. miesto a Adam 3. miesto vo voľných vetroňoch. Andrej obsadil aj 2. miesto v kategórii modely na gumový pohon. Súťaž mala celoslovenskú účasť a chlapci si merali sily so skúsenými seniormi, keďže v tomto type súťaží juniorská kategória neexistuje. Vzhľadom na tento fakt boli veľmi úspešní. Aj napriek tomu, že chlapci už nebudú súťažiť pod „vlajkou“ Badínskych krídel, budeme radi, ak budú úspešní aj naďalej. 

    • Hovorme o jedle
     • Hovorme o jedle

     • Žiaci 6. ročníka sa na hodinách biológie zapojili do súťažno-vzdelávacej aktivity HOVORME O JEDLE, ktorá prebiehala v týždni od 11. 10. – 15. 10. 2021. Venovali sme sa téme Význam ovocia a zeleniny vo výžive ľudí a diskutovali o ich blahodarnom účinku na ľudský organizmus. Počas hodiny dvojice riešili zadané úlohy na jednotlivých stanoviskách a súťažili medzi sebou. Na záver sme vyhodnotili najlepších.

    • Pasovanie detí za čitateľov
     • Pasovanie detí za čitateľov

     • Dni 8. 10. a 11. 10. boli pre našich malých čitateľov veľmi výnimočné. Druháci a tretiaci sa stali ozajstnými čitateľmi našej školskej knižnice. Splnili v nej niekoľko úloh, zoznámili sa s knižkami a slávnostne sľúbili, že sa o požičané knihy budú starať ako o vlastné.

      Už teraz sa tešíme, koľko z nich prejde ich detskými rúčkami a zvedavými očkami!

       

    • Tréneri v škole
     • Tréneri v škole

     • Rovnako ako 110 ďalších škôl z celého Slovenska sa aj tá naša zapojila do programu pre základné školy „Tréneri v škole“. Každý týždeň absolvujú žiaci prvého a druhého ročníka jednu hodinu telesnej a športovej výchovy s kvalifikovaným trénerom. Tento program bude na našej škole prebiehať počas celého školského roka 2021/2022. Tešíme sa na prínos trénerov do vyučovacieho procesu ako aj na spoluprácu s nimi.

    • Európsky deň jazykov
     • Európsky deň jazykov

     • Vedeli ste, že? 

      Na svete existuje 6 000 až 7 000 jazykov. Najväčší počet jazykov sa používa v Ázii a Afrike. 

      V minulosti angličtina prebrala veľa slov a výrazov z iných jazykov. Dnes európske jazyky naopak preberajú mnohé slová z angličtiny. 

      Tieto a mnohé iné zaujímavosti o jazykoch sa dozvedeli naši žiaci v piatok 24. 9. 2021 na hodinách cudzích jazykov, ktoré boli venované Európskemu dňu jazykov.

      Tento deň podnecuje ľudí, aby sa bez ohľadu na vek, v školách aj mimo nich, učili viac jazykov.

      Žiaci si ho užili cez zábavné a náučné úlohy ako napríklad vtipné jazykolamy, kvízy, tvorenie posterov, viacslabičných slovníkov, vlastného jazyka, otestovali si vedomosti o európskych krajinách, vlajkách, naučili sa pozdravy a počítať v rôznych rečiach a mnoho iných.

    • Deň pirátov
     • Deň pirátov

     • Každý deň v kalendári je niečím významný, raz je to Svetový deň mobility, inokedy Svetový deň mlieka, či priateľstva... Pred pár dňami oslavovali aj naši piráti z 2. A triedy, pretože v nedeľu 19. 9. bol Svetovým dňom pirátov. Riešili v kostýmoch pirátske úlohy, hrali sa hry o pirátoch, na hudobnej výchove sa naučili pirátsku hymnu. Bolo to malé spestrenie pre žiakov aj triednu učiteľku a určite nebolo posledné.

    • Harmanecká jaskyňa
     • Harmanecká jaskyňa

     • Jedno pekné ráno nás pred školou čakal veľký autobus. Keď sme z neho vystúpili, bol pred nami náročný výstup. Stálo to však za to! Neobjavili sme síce zlato, ale Harmaneckú jaskyňu. Možno by ste si mysleli, že v jaskyni nikto nežije, ale my sme tam videli žabu, rybu, Ľudovíta Štúra či Ježibabu. Naše pani učiteľky sa síce báli netopierov, ale my sme ich smelo chránili a počítali schody, ktorých bolo určite viac ako na banskobystrickej šikmej veži. Cesta dolu bola zábavná, pretože sme našli veci, ktoré sme stratili cestou hore, a tak spokojní a príjemne unavení sme sa vrátili do školy.

    • Sládkovičova Radvaň 2021
     • Sládkovičova Radvaň 2021

     • Naša žiačka Simona Bystrianska sa v minulom školskom roku v recitačnej súťaži Hviezdoslavov Kubín prebojovala až do krajského kola. Krajská prehliadka umeleckého prednesu sa konala 20. 9. 2021 v ŠVK v Banskej Bystrici pod názvom 62. Sládkovičova Radvaň 2021. Simonka opäť podala skvelý výkon a v 1. kategórii – próza získala krásne 2. miesto.

      Srdečne jej blahoželáme !

    • Erasmus+ stretnutie
     • Erasmus+ stretnutie

     • Corona projektom nepraje, ale my sme prvé medzinárodné stretnutie zvládli. Minulý týždeň nás v ZŠ s MŠ Badín navštívili učitelia zo štyroch partnerských krajín nášho projektu: Poľska, Chorvátska, Turecka a Severného Macedónska. Ako hostiteľská škola sme im pripravili bohatý program plný vzdelávacích a poznávacích aktivít. Privítal ich náš pán starosta, mali možnosť rozprávať sa so žiakmi a vidieť ich v akcii v učiacej sa záhrade. Absolvovali niekoľko workshopov, na ktorých mali možnosť vymeniť si pedagogické skúsenosti a nabrať nové. Vytvorili si vlastný suvenír unikátnou technikou modrotlače. Naši hostia navštívili Španiu dolinu, artikulárny kostol v Hronseku, pamiatku UNESCO a dozvedeli sa niečo o histórii Banskej Bystrice. Vzali sme ich aj do Múzea SNP, kde naši deviataci absolvovali hodinu dejepisu. Na záver sa všetci nadšene zúčastnili tradičného Radvanského jarmoku. Na spoločnej večeri sme sa rozlúčili s nádejou, že projekt bude pokračovať a podarí sa zorganizovať aj žiacku výmenu.

      O návšteve si môžete prečítať aj v Bystricovinách.

    • Vyučovanie v Múzeu SNP
     • Vyučovanie v Múzeu SNP

     • Počas návštevy pedagógov partnerských škôl projektu Erasmus+ sme chceli kolegom zo zahraničia ukázať, ako sa v rámci vyučovania dejepisu snažíme do učebného procesu vnášať prvky zážitkovej pedagogiky. Vynikajúcim nástrojom na dosiahnutie tejto stratégie je vyučovanie v múzeu, kde žiaci pracujú priamo medzi historickými exponátmi, čím sa história pre nich stáva živou a zaujímavou. Takéto netradičné vyučovanie dejepisu zažili aj naši deviataci, ktorí navštívili Múzeum SNP v Banskej Bystrici, kde získali zaujímavé informácie o téme, ktorá ich na dejepise bude čakať tento školský rok. Hodina bola veľmi pútavá a veríme, že im pomohla zorientovať sa v tejto zložitej problematike a získať lepší náhľad na toto dôležité historické obdobie našich dejín. 

     • Výzva na podávanie návrhov kandidátov do RADY ŠKOLY

     • V zmysle Zákona č.596/2003 Z.z. o štátnej správe  v školstve a školskej samospráve a v súlade vyhláškou Ministerstva školstva č.291/2004 Z.z. oznamuje riaditeľstvo školy termín konania volieb do rady školy za zástupcov rodičov žiakov našej školy
      13. 9. 2021 od 16:00 hod. v kmeňových triedach žiakov.

      Voľby sa uskutočnia ako súčasť pravidelného stretnutia rodičov s triednymi učiteľmi (Rodičovské schôdzky).

      Návrh na kandidáta do volieb rady školy za rodičov žiakov ZŠ je možné predložiť v písomnej podobe do  13. 9. 2021 do 12:00 hod. na riaditeľstve školy. Návrh je možné doručiť osobne, prípadne elektronicky na emailovú adresu: komorova@zsbadin.sk. Navrhnutý kandidát musí deklarovať svoj písomný súhlas s návrhom.

      Pri voľbe zástupcov rodičov do rady školy môžu rodičia uplatniť len jeden hlas bez rozdielu počtu detí v škole.

      Mgr. Viera Turianska

      riaditeľka školy

     • Vyhlásenie volieb do rady školy pri ZŠ s MŠ

     • V zmysle zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a na základe vyhlášky MŠ SR č. 291/2004 Z.z., ktorou sa určujú podrobnosti o spôsobe ustanovenia orgánov školskej samosprávy, o ich zložení, o ich organizačnom a finančnom zabezpečení v znení vyhlášky 230/2009 Z. z.  a na základe výzvy zo dňa 9.9. 2021 na zabezpečenie volieb do rady školy.

      Vyhlasujem voľby zástupcov do rady školy nasledovne:

      • voľby zástupcu pedagogických zamestnancov materskej školy sa uskutočnia dňa 13.9. 2021 v čase od 16.00 hod.
      • voľby zástupcu pedagogických zamestnancov základnej školy sa uskutočnia dňa 13.9. 2021 v čase od 13.30 hod.
      • voľby zástupcov rodičov a zákonných zástupcov žiakov základnej školy sa uskutočnia dňa 13.9. 2021 v čase od 16.00 hod.

           Voľby zástupcov do rady školy  pri Základnej škole s materskou školou, Tajovského 2, 976 32 Badín budú prebiehať v súlade s § 1 vyhlášky MŠ SR č. 291/2004 Z .z., ktorou sa určujú podrobnosti o spôsobe ustanovenia orgánov školskej samosprávy, o ich zložení, o ich organizačnom a finančnom zabezpečení v znení vyhlášky 230/2009 Z. z.  a metodiky ustanovenia rady školy prostredníctvom volebných komisií menovaných riaditeľom školy.

       

      V Badíne, 9.9. 2021                                                             

      Mgr. Viera Turianska

      riaditeľka školy

    • Projekt Letná škola
     • Projekt Letná škola

     • Tento školský rok sa brány našej školy otvorili o čosi skôr. Od 16. augusta sme sa stretli na Letnej škole, kde si žiaci 1. – 5. ročníka mali možnosť zdokonaliť svoje poznatky a vedomosti nadobudnuté počas netradičného školského roka poznačeného dištančným vzdelávaním. Vedomosti si upevňovali hravou a zážitkovou formou v rôznych oblastiach: matematickej, jazykovej, spoločenskovednej a prírodovednej. Svoje zručnosti predviedli aj v pohybových aktivitách na ihrisku a tiež v umeleckej tvorbe. 

    • Dni duševného zdravia v Banskej Bystrici
     • Dni duševného zdravia v Banskej Bystrici

     • PsychoLog-in v spolupráci s ECAV BB a BBSK Vás pozýva na 1. ročník Dní duševného zdravia v Banskej Bystrici. Témy sa viažu k rodičovstvu, zdravej výchove a ich vplyvom na duševný vývin detí. V nedeľu 5. a 19. septembra 2021 sa budú konať moderované rozhovory s vynikajúcimi odborníkmi v oblasti duševného zdravia prof. MUDr. Jozefom Haštom, PhD. - psychiater, psychoterapeut, výskumník, autor odborných publikácií a MUDr. Petrom Pöthem - psychiater, odborník na oblasť duševného zdravia detí, psychoterapeut. Srdečne ste vítaní!

     • Oznam pre rodičov

     • Vážení rodičia,

      od 1. 8. 2021 končia dotácia na stravu, tzv. „obedy zadarmo“. O dotáciu na stravu môžu požiadať rodičia na dieťa, ktoré žije v domácnosti:

      1. Kde ani jeden z rodičov nepoberá daňový bonus na dieťa (ide o nezamestnaných rodičov) – túto skutočnosť treba doložiť čestným prehlásením oboch rodičov.

      2. Dieťa žije v domácnosti, ktorej sú vyplácané dávky v hmotnej núdzi – túto skutočnosť treba doložiť potvrdením z úradu práce.

      Ak máte záujem, aby Vaše dieťa dostávalo dotáciu na stravu v školskom roku 2021/2022, hore uvedené skutočnosti nahláste pani riaditeľke emailom na riaditel@zsbadin.sk do 8.8.2021.

    • Koniec školského roka
     • Koniec školského roka

     • Školský rok 2020/2021 mal rôzne prívlastky. Bol označovaný ako zvláštny, koronový, náročný, problémový. Postavil pred nás výzvy, ktoré sme neočakávali, na ktoré sme možno ani neboli pripravení. Všetko sme však napokon spoločne zvládli a stretli sme sa v posledný deň školského roka pri jeho slávnostnom ukončení.

      Najprv triedni učitelia odovzdali žiakom vysvedčenia, neskôr sme si na ihrisku vypočuli rozlúčkové príhovory od pána starostu, pani riaditeľky, ôsmakov aj deviatakov, spolu s ich triednym učiteľom.

      Potom nasledovalo slávnostné otváranie novovybudovanej nadstavby školy s projektantom, so zástupcami firmy, ktorá stavbu realizovala, so stavebným dozorom, s pánom starostom, poslancami a zamestnancami školy. Všetci sa tešíme na september, keď začneme nové priestory naplno využívať.

      A keďže leto je už tu, všetkým želáme slnečné lúče, príjemné chvíle s blízkymi a ničím nerušené krásne dni.

    • Olympijský odznak všestrannosti
     • Olympijský odznak všestrannosti

     • V máji sa naši šiestaci zapojili do jedinej športovej súťaže v tomto roku. Olympijský odznak všestrannosti, ktorú zorganizoval Slovenský olympijský výbor. Žiaci absolvovali šesť rôznych športových disciplín a snažili sa v nich podať čo najlepší výkon.

      Deň pred odovzdaním vysvedčení nám zo SOV prišla olympijská pošta. Všetkým zúčastneným boli udelené certifikáty s údajmi o ich výkonoch a našli sa aj desiati borci, ktorí boli viac konkurencieschopní a získali Olympijský odznak všestrannosti. Sedem dievčat a traja chlapci si podelili päť bronzových, štyri strieborné a jeden zlatý odznak.

      bronz: Laura Fábryová, Lea Oravkinová, Zoja Boboková, Michal Cimerman a Hanka Leštáková;

      striebro: Matilda Guevara, Sandra Baculáková, Kira Mária Kapustíková a Vendelín Almáši;

      zlato: Alexander Iliaš

      Všetkým oceneným srdečne gratulujeme a veríme, že budúci školský rok bude priať viacerým športovým súťažiam a hlavne pohybu ako takému, aby sme mali čoraz viac športuchtivých, pohybovo zdatných a konkurencieschopných žiakov.

      Športu zdar!

    • Exkurzia na obecnom úrade
     • Exkurzia na obecnom úrade

     • Dňa 25. 6. 2021 sme sa my tretiaci zúčastnili exkurzie Obecného úradu v Badíne. Exkurzia bola zameraná na základnú orientáciu v budove OÚ, aby sme do budúcnosti vedeli, kde môžeme vybaviť platby za odpad, platenie dane, kde nájdeme pána starostu, kde si môžeme požičať knihy. Budovou OÚ nás sprevádzal pán starosta. Mohli sme si prezrieť obradnú miestnosť, zasadačku, knižnicu, pracovňu pána starostu a ostatné miestnosti.  Vypočuli sme si, na čo slúži obradná miestnosť a informácie o využití kamerového systému. Oboznámili sme sa s fungovaním samosprávy, právomocami starostu, obecného zastupiteľstva a dostali sme  aj odpovede na naše zvedavé otázky. Ďakujeme pánovi starostovi a pracovníčkam obecného úradu za milé prijatie.

  • Kontakty

   • Základná škola s materskou školou, Tajovského 2, Badín
   • riaditel@zsbadin.sk
   • 048/418 26 32 - ZŠ zborovňa 0911 717 381 - riaditeľka 048/418 26 15 - MŠ - malá a stredná trieda 0911 317 381 - MŠ - trieda predškolákov (Skalica)
   • Tajovského 2, 976 32 Badín Slovakia
   • 35677813
   • 2020947885
 • Fotogaléria

   zatiaľ žiadne údaje