• ŠKOLSKÝ ROK 2016/2017

    JÚN

    Deň detí v ŠKD - FOTOGALÉRIA

    MÁJ

    Pre maminky

      

       

    APRÍL

    S BATOHOM PO SLOVENSKU II.

    Tento týždeň sme opäť prstom po mape obdivovali naše krásne Slovensko. Vybrali sme sa do Veľkej Fatry, na kopce Tlstá a Ostrá. Ako vždy si deti mohli pozrieť na mape celú turistickú trasu, ktorá je veľmi naročná, ale ponúka množstvo zaujímavostí napr. jaskyňa Mažárna, rôzne vzácne lesné porasty a rastliny. Z vrcholu Tlstej môžeme obdivovať zrúcaniny Blatnickeho hradu. Po zostupe z Ostrej vás na konci Blatnickeho potoka čaká prekvapenie v podobe malých vodných mlynov. FOTOGALERIA

     

     

     

     

    MAREC

    S BATOHOM PO SLOVENSKU I.

    Dnes sme opäť prstom po mape navštívili ďalšiu krásu Slovenska - Dobšinskú ľadovú jaskyňu. Najprv však deti mali vylúštiť tajničku, kde sa ukrýval názov jaskyne. Potom sme si ukázali na mape, kde sa konkrétne nachádza. Povedali sme si o nej nejaké informácie a nakoniec si deti opäť mohli pozrieť priložené fotografie. FOTOGALÉRIA

     

     

     

     

     

    AKO SA KLUBÁRI DO KNÍHKUPECTVA VYBRALI

    Je posledný marcový  štvrtok, slniečko svieti a deti zo školského klubu sa práve vrátili z jedálne. Plné brušká si pýtajú chvíľku oddychu, no vychovávateľka Mirka dáva jasné informácie o tom, čo deti z klubu v najbližších hodinách čaká. Posledné bezpečnostné pokyny, posledné návštevy toalety a už len obuť, obliecť, pripraviť sa a ... hurá ide sa!  Pri východe zo školy sa k nim pripojila aj pani učiteľka Betka a s úsmevom  sledovala drobcov, ako sa presúvajú na zastávku autobusu. Dočkali sa. Autobus prišiel, vysmiaty ujo šofér  vydáva lístky a klubári sa usádzajú do zadnej časti. Je ich veľa, no svojím správaním nerušia ostatných cestujúcich. Už sa vezú, už sú v meste.

    Pred vstupom do kníhkupectva si zopakujú pravidlá slušnosti a  môžu vojsť. Víta ich milá, usmiata teta Janka, mamina Sandričky z druhej triedy. Vysvetľuje, aké knihy predáva a pýta sa detí, či si knihy doma čítajú. Dovolila deťom len tak si chodiť po kníhkupectve, obzerať knihy a čítať si z nich.  Veľký výber kníh deti tak zaujal, že Mirka s Betkou mali radosť z pohľadu na deti zaujaté čítaním a prezeraním kníh. Teta Janka dostala skvelý nápad. Každý si mal vybrať jednu knihu a porozprávať prečo jeho výber padol práve na ňu. Klubári zistili, že okrem kníh majú v kníhkupectve Duma tú najlepšiu predavačku. Pohostila ich cukríkmi a u pána vedúceho vybavila zľavu pre všetkých malých čitateľov, ktorí sa rozhodli kúpiť si knihu. Nie všetci však mali dostatok peňazí. Janka preto deťom poradila, aby si zakúpené knihy nechali aspoň mesiac v klube a mohli sa z nich tak spoločne tešiť všetky deti.

    Po vydarenej návšteve kníhkupectva sa žiadala ešte nejaká aktivita, ktorá by umocnila príjemné popoludnie v Banskej Bystrici. Slniečko príjemne hrialo a prekvapenie v podobe spoločného zahájenia zmrzlinovej sezóny potešilo všetkých. FOTOGALÉRIA

    VODNÉ RADOSTI

    Vo všetkých oddeleniach ŠKD sa počas posledných marcových dní skloňovalo slovo "voda" viac ako počas bežných dní.

    Prváci sa dozvedeli, kde sa berie na Zemi voda, naučili sa rozumieť pojmom prameň, kolobeh vody, kondenzácia, zrážky a mnohým ďalším, ktoré dospeláci bežne používajú, no deti nie vždy vedia, čo sa za týmito slovami skrýva.

    Druhé a tretie oddelenie sa podujali na tvorbu myšlienkových máp. Získali tak ucelený prehľad o druhoch vody, vodných tokoch, uvedomili si potrebu vody v živote človeka a zamerali sa aj na jej využitie v priemysle.

    Veľký úspech mali pokusy s vodou, pri ktorých sa nám podarilo získať nové vedomosti o tejto kvapaline. Spestrením prípravy na vyučovanie boli vodné tajničky, ktoré si pre kamarátov pripravili deti z druhého oddelenia.

    Vo vodnom duchu sa niesli aj oddychové hry a aktivity. Deti sa naučili prostredníctvom využitia vlastného tela  zvukmi napodobniť rôznu intenzitu dažďa, vyskúšali si fúkanie do fliaš s vodou, zahrali si živé vodné pexeso a vďaka moderným technológiám na škole si zahrali rôzne interaktívne hry o vode. FOTOGALÉRIA

    TURISTICKÉ ZNAČKY

    Vonku je čoraz krajšie počasie, a tak nás to láka do prírody. A aby sme niekde nezablúdili, učili sme sa rozoznávať turistické značky. Úlohou detí bolo správne priradiť názov ku značke. Potom sme sa prstom po mape vybrali do juhoslovenskej dediny Hontianske Tesáre, ktorá vo svojich lesoch ukrýva jedinečnú turistickú atrakciu tzv. Tesárske Dúpence. Ide o skalné skrýše vytesané do strmého pieskovcového svahu. Nachádzajú sa tu dokopy štyri skalné skrýše. Každý týždeň budeme spoznávať ďalšie a ďalšie krásy Slovenska. FOTOGALÉRIA

     

     

    POZDRAVY K MDŽ

    Medzinárodný deň žien sa už tradične oslavuje 8. marca. Aj naše deti vyrobili krásne obrázky pre maminy, starké či tety.

    Krásne MDŽ vám prajeme. FOTOGALÉRIA

     

     

     

    FEBRUÁR

    VALENTÍNSKE POZDRAVY

    Hovorí sa, že Valentín je sviatok zamilovaných. Lásku by sme nemali vyznávať len jeden deň v roku. Mám ťa rád, môžeme povedať rodičom, starým rodičom alebo aj kamarátovi či kamarátke.
    Želáme vám krásneho Valentína.

    FOTOGALÉRIA

     

     

    JANUÁR

    STOPY ZVIERAT

    Každý, kto rád chodí do prírody, má možnosť sledovať a rozoznávať stopy zvierat. Teraz je to o to lepsie, keď nám napadol sneh. Aj deti v ŠKD sa učili rozoznávať stopy, ktorá akému zvieratku patrí. O zvieratkách sme si čo to aj prečítali. 

    Nakoniec si deti nakreslili lesné zvieratká aj so stopami v prostredí, v ktorom žijú.

    POZRIEŤ FOTOGRAFIE V ALBUME.

     

     

    Rovesnícke vzdelávanie v ŠKD
     

    V školskom klube máme veľa šikovných detí, ktorým sa snažíme dávať dostatok priestoru na sebarealizáciu. Prezentovať svoje vedomosti a využiť svoje schopnosti prišli medzi prvákov aj tretiačky Sandrička a Anetka. Dievčatá sa zhostili úlohy lektoriek priam ukážkovo. Nič nenechali na náhodu a ich vystupovanie svedčilo o tom, že príprava na vzdelávanie mladších spolužiakov bola zodpovedná. Deti v I. oddelení si vďaka starším kamarátkam zopakovali svoje vedomosti o lesných zvieratkách, naučili sa poznávať zvieratá podľa stôp a dozvedeli sa mnoho zaujímavostí zo života obyvateľov lesa.

    Rovesnícke vzdelávanie je jednou z efektívnych foriem učenia sa. Vedomosti našich prvákov o lesných zvieratkách sú toho dôkazom.
    Veľká vďaka patrí Sandričke, Anetke a pani vychovávateľke, ktorá pomohla dievčatám s prípravou.

    POZRIEŤ FOTOGRAFIE V ALBUME.

    TVORÍME ZO SNEHU

    Dnešné zasnežené popoludnie sme strávili vonku. Pani vychovávateľky vyhlásili súťaž medzi oddeleniami ŠKD. Deti si samé určili, čo budú stavať a kde to budú stavať. A zábava mohla začať. Každý, kto bol zapojený do súťaže, sa snažil o to, aby vyhral jeho tím. 

    Nakoniec boli vyhlásené výsledky a víťazom sa stalo 3. oddelenie, ktoré postavilo snehuliaka ozdobeného čiapkou a šálom.

    Víťazov neminie sladká odmena. FOTOGALÉRIA

     

     

     

     

     

     

    DECEMBER

    Vianoce v ŠKD

    Skôr ako sme sa rozišli na prázdniny prišli do ŠKD Vianoce so všetkým, čo k tomu patrí – s dobrou náladou, prekvapením a veľkým  darom . Veľký dar po rozbalení  ukrýval veľa darčekov pre všetky oddelenia ŠKD. Presvedčili sa o tom postupne žiaci z každého oddelenia. A nakoniec p. vychovávateľka Mirka prečítala deťom list od Ježiška.

    FOTOGALÉRIA

     

     

     

     

     

     

     

    OKTÓBER

    Pátranie po značke kvality
    Naša škola sa v októbri zapojila do súťažno-vzdelávacej aktivity Hovorme o jedle. Prvé oddelenie školského klubu sa tiež pridalo a počas dvoch dní sa deti dozvedeli množstvo zaujímavých informácií o potravinách a značkách, ktoré sa na obaloch potravín nachádzajú. Vytvorili si potravinovú pyramídu, zahrali sa netradičné sudoku a vďaka správne vypočítaným príkladom dokázali poskladať Značku kvality. FOTOGALÉRIA

     

     

     

     

     

    Zdravá výživa v školskom klube

     "Aby sme mali zdravé červené líčka,

    každý deň zjeme takéhoto krásneho ovocníčka"

    FOTOGALÉRIA

     

     

     

    Škriatkovia a víly

    Veríte, že existujú čarovné bytosti? Mnohé z detí v I. oddelení školského klubu žiadnu vílu ani škriatka nikdy nevideli, teda ani neverili, že existujú.  Po vypočutí rozprávky o vílach žijúcich na lúke a ich príhodách sa deti rozhovorili o svojich zážitkoch. Nakoniec sme zistili, že mnohé z nich už mali tú česť byť v blízkosti škriatkov- srandistov alebo víl- pomocníc. Zhodli sme sa na tom, že hoc ich nik nevidel, záhadné zvuky alebo pohyb listov  v bezvetrí zažili viacerí. Presne toto sú znamenia, ktoré potvrdzujú ich prítomnosť v našom svete. Škriatkovia a víly majú radi prírodu. Najradšej sa zdržiavajú v lesoch, na lúkach, v záhradách. Zahrali sme sa na malých tajných pátračov a začali sledovať všetko podozrivé v školskej záhrade, aby sme potvrdili, že čarovné bytosti žijú aj u nás.

    Výsledky pátrania sú priam ohromujúce. Objavili sme ich príbytky, našli priestor kde sa rady zabávajú a zhodli sme sa na tom, že živica zo stromov je ich obľúbená mňamka.

    Po úspešnej akcii zapracovala naša fantázia a kresbou na dlažbu sme zhmotnili podobu bytostí, ktoré sú v našej blízkosti, hoc ich nevidíme. Skúste aj Vy dospeláci zahodť zábrany a poobzerajte sa okolo seba, možno práve v tejto chvíli máte vo svojej blízkosti škriatka alebo vílu.

    FOTOGALÉRIA


    AKO SME VYRÁBALI MANDALY

    V našom školskom klube sme sa s deťmi naučili, že semiačka rastlín sa okrem vysádzania dajú využiť aj na výrobu takýchto krásnych mandál.Šikovné pršteky detí z ŠKD sa pohrali so semiačkami a vyrábali z nich zaujímavé mandaly. Či sa im podarili? Pozrite si náš album :D

     

     


     

     

     

    SEPTEMBER

    Tri  jabĺčka  sa stali predlohou našich kresieb a námetom na tvorivé písanie. Vznikli milé príbehy jabĺčok –krásneho a zdravého, červivého a jabĺčka, na ktorom si už pochutnali osy.

    3.oddelenie ŠKD

         


     

    ŠKOLSKÝ ROK 2015/2016

    Krásne, len či jedlé
    Blíži sa leto, čas rozkvitnutých záhrad a prechádzok do prírody. Na deti tam však striehnu rôzne lákadlá  a nebezpečenstvá v jednom. Spolu s deťmi v ŠKD sme hneď pri motivačnej aktivite zistili, že ochutnať aj neznáme plody je celkom lákavé. Na otázku: "Prečo by si zjedol aj to, čo nepoznáš?",  boli odpovede podobné  u väčšiny z nich. Odvážlivci sa zhodli, že by radi vyskúšali novú chuť a možno by dostali do tela aj pár vitamínov. Ich zhrozenie nastalo, keď sa dozvedeli, že prinesené plody sú jedovaté. Vysvetlili sme si preto, že nie je dobré jesť všetko, čo sa nám na pohľad zdá chutné a lákavé.  Naučili sme sa pomenovať a rozoznávať niektoré jedlé a jedovaté rastliny. Dozvedeli sme sa, že konvalinka  má síce krásne biele a voňavé kvety, no celá rastlina je jedovatá. Najviac sa deťom páčili plody tisu. Páčia sa im aj teraz, ale už vedia, že tis je jedovatý a nebudú zbytočne pokúšať osud. Deti sa naučili  mnoho nových informácií o jedovatých rastlinách, no opatrnosti nikdy nie je dosť, preto buďme vnímaví a predvídaví.

    POZRIEŤ FOTOGRAFIE V ALBUME.


    Hráme sa spolu

    Spolu s prvákmi sme sa zahrali hru Číselná slepá baba. Deti sedeli v kruhu a každé malo svoje číslo. V strede kruhu bola značka, na ktorej stál hráč so zaviazanými očami. Povedal dve čísla  a úlohou týchto hráčov bolo vymeniť si miesta. Pritom sa musel každý dotknúť značky v strede kruhu. Ak bol hráč chytený, stal sa slepou babou on.
     
    POZRIEŤ FOTOGRAFIE V ALBUME
     
     
     
     
     
    Deň matiek
    Deti sa pokúsili čo najvýystižnejšie nakresliť svoje maminky :-) Myslím, že sa im to aj podarilo. Iné deti si vyrábali darček pre svoju maminku. Každý tým vyjadril, ako má svoju maminku rád a ako mu na nej záleží. :-)
    POZRIEŤ FOTOGRAFIE V ALBUME
     
     
     
     
     
     
     
    Je nám spolu dobre
     

    Moreplavci v školskom klude nepotrebujú drahé hračky, aby sa zabavili. Stačia im aj vrchnáčiky z fliaš a o zábavku majú postarané. Keď sa k tomu pridajú usmiate veľkáčky Aďka a Mirka, popoludnie plné zábavy  je zaručené.

    POZRIET FOTOGRAFIE V ALBUME
     

     
     
     
     
     
     
     
     
     
    Vodní experti

    Viete, aké slovo sa tento týždeň v klube najviac používalo? Bola to "voda". 22. marca bol Svetový deň vody a my v klube sme zistili, že tri dni nám boli málo na to, aby sme si o  vode povedali všetko dôležité. Dozvedeli sme sa však, že keby sme prirovnali všetku vodu z našej planéty k plnému bazénu, tak pitnej vody máme len jedno vedro z neho. Interaktívna hra nám ukázala, ako vyzerá veľký kolobeh vody a spolu s Kvapkou sme sa plavili od prameňa, cez úpravňu vody, čistiareň odpadových vôd až do mora.Poučné príbehy o šetrení vody nás okrem iného  naučili, že  pri umývaní zúbkov je dobré po namočení zubnej kefky vodu zastaviť.V stredu sme potrápili svoje hlávky tipovaním, či olej na vode pláva, či sa múka vo vode rozpustí a čím je voda ochutená. Čerešničkou na torte bol experiment realizovaný priamo v klube. Veľkáčka Mirka sa rozhodla, že vyskúša, koľko vody nadarmo vytečie, keď pri umývaní zubov nechá pustenú vodu. S hrôzou sme zistili, že za dve minúty umývania zubov odtieklo toľko vody, že sme ňou naplnili dve vedrá. Vodu z experimentu sme nechali odstáť a po sviatkoch ňou polejeme kvety. A čo vy? Ako si umývate zuby?
    POZRIEŤ FOTOGRAFIE V ALBUME

    Veľkonočné tvorenie v klube

    Jarná výzdoba nám pomaly skrášľuje školský klub, no chýbalo ešte niečo veľkonočné. Vrhli sme sa preto na výrobu papierových vajíčok. Keďže sa snažíme stať sa Zelenou školou, využili sme pri našom tvorení zbytky farebných papierov. POZRIEŤ FOTOGRAFIE V ALBUME.

     

     

     

     


    Pozdravy k MDŽ

    POZRIEŤ FOTOGRAFIE V ALBUME


    Karnevalové masky

    Blíži sa nám karneval, na ktorý sa veľmi tešíme. Vyrobili sme si krásne masky. Veď posúďte sami, či sa nám podarili ☺

    POZRIEŤ FOTOGRAFIE V ALBUME.


    Pomoc vtáčikom

    V poslednom čase sa veľa diskutuje o prikrmovaní vtáčikov v zime. Odborníci na ekológiu sa zhodujú v  názore, že prikrmovanie nie je vhodné. My v ŠKD sme sa však zhodli v tom, že pomôžeme vtáčikom ľahšie prežiť zimu. Pripravili sme im fajnotky bez cukru, soli a múky. Stačili šišky, živočíšny tuk a zmes semienok. Šišky so semienkami sme zavesili tak, aby sme mohli pozorovať hladošov, ktorých naše fajnotky prilákajú. Snáď sa nám ich podarí aj odfotiť.

    POZRIEŤ FOTOGRAFIE V ALBUME

     


    Strom plný farieb

    Farby. Je január, všade biely sneh a my v klube sa venujeme farbám. Možno sa pýtate prečo. Pochmúrne počasie, málo slnka a svetla. Práve preto sme sa rozhodli do týchto pochmúrnych chladných dní priniesť trochu radosti pomocou rôznofarebných kruhov vystrihnutých z papiera a následne nalepených na náš stromček nalepený na kartóne s vlastnoručne vyfarbeným pozadím. A ako to dopadlo? Posúďte sami :-).

    POZRIEŤ FOTOGRAFIE V ALBUME


    Ľadové ozdoby

    Ľadové ozdoby sú, ako už názov napovedá, z ľadu. Ich výroba je veľmi jednoduchá, ale má jednu podmienku – mráz. Do ľubovoľnej nádobky nalejeme vodu, do vody môžme dať rôzne sušené kvetiny alebo iný dekoračný materiál, ale úplne postačí, ak vodu jednoducho len zafarbíme napr. vodovými farbami. My sme ako nádobku použili kelímky od jogurtu, naplnili sme ich vodou, ktorú sme zafarbili vodovými farbami. Do kelímku so zafarbenou vodou sme vsunuli špagátik. Zvyšok už urobila príroda sama. Kelímky so zafarbenou vodou a špagátikom sme dali na okenný rám a mráz už urobil zvyšok. Na ďalší deň sme ľadové ozdoby vybrali z kelímkov a zavesili na ihličnatý stromček pri škole. Je síce január, zdobenie stromčeka a Vianoce sú už dávno za nami, ale nám to nevadí. Jednoducho mrzne a keď mrzne, môžme si konečne dopriať vyzdobiť exteriér ozdobami z ľadu.

    POZRIEŤ FOTOGRFIE V ALBUME

    III. oddelenie ŠKD


    Čokoládové deti

    Niekto začína nový rok s predsavzatiami a plánmi do budúcnosti, my začíname so spomienkami na časy tesne pred prázdninami. V treťom oddelení ŠKD sme sa pri príprave občerstvenia na vianočný večierok riadne odviazali a pobavili. Spríjemnite si deň a pobavte sa tiež.

    POZRIEŤ FOTOGRAFIE V ALBUME.

     

    Vianočná výzdoba možno práve pre vás
    V školskom klube sa okrem vianočného stromčeka a  detských očiek rozžiarili aj obrovské hviezdy, ktoré vyrobili naši klubári. Ak sa vám naše hviezdy zapáčili a chceli by ste si ich vyrobiť aj doma, opýtajte sa vašich- našich šikulkov, ako na to. K výrobe vám postačí 7 papierových vreciek na desiatu, tyčinkové lepidlo a nožnice. Prajeme vám príjemné tvorenie.  

    POZRIEŤ FOTOGRAFIE V ALBUME


    Obrázky z pásikov papiera – snehuliaky

    Pranostika  "Martin prichádza na bielom koni"  tento rok akosi nevyšla - snehu nikde. Možno niekde na vrchoch, ale tu, v nižšie položených miestach, snehu niet. Práve preto, že sneh ku nám ešte nezavítal, sme sa v klube rozhodli, že si snehuliakov postavíme (presnejšie poskladáme) z papierových pásikov a urobíme si pekné obrázky. Najskôr sme si všetko museli pekne nakresliť a následne vystrihnúť. Strihanie síce vyzeralo na prvý pohľad jednoducho, ale nastrihať rovné pásiky a potom z nich urobiť aj pekný obrázok, to už také jednoduché nebolo. O tom sa presvedčili aj deti z III. oddelenia ŠKD. Aj napriek tomu, že technika nebola jednoduchá, deťom sa podarilo vytvoriť pekné obrázky, ktoré teraz skrášľujú náš klub.

    POZRIET FOTOGRAFIE V ALBUME

    Školský klub stále žije

    Pozdravujeme všetkých fanúšikov školského klubu.  Po dlhšom čase sa opäť môžete tešiť  na príspevky v sekcii ŠKD. Náš klub pracuje, tvorí a zúčastňuje sa na rôznych akciách školy. Uznáte sami, že sú v živote obdobia, kedy sa nestihnete spamätať a ďalší mesiac je nenávratne preč. Presne takým obdobím prechádzal aj školský klub. Práce veľa, času málo a foťák zabudnutý v zborovni. Tí z vás, ktorí máte deti v ŠKD, ste sa určite dozvedeli o mnohých zaujímavých aktivitách, ktoré sme v klube v posledných týždňoch realizovali. Okrem účasti na talentovej súťaži sme sa vrhli na výrobu vianočných dekorácií do klubu a najdôležitejšou činnosťou posledných dní bola zodpovedná  príprava výrobkov na trhy.Touto cestou sa chceme poďakovať všetkým, ktorí kúpou výrobkov v stánku ŠKD podporili tvorivosť, snahu a chuť detí podieľať sa na vianočnej výzdobe možno práve vašej domácnosti.

    POZRIET FOTOGRAFIE V ALBUME
     

    Ako sa semienko na pretlak premenilo

    Deti z ŠKD sa aj tento rok zapojili do prípravy jesenných aranžmánov a výzdob. My v Zálive sme vymysleli rovno dva v jednom. Z aranžmánu sa stala aj vzdelávacia pomôcka. Moreplavci zistili čo dokáže jedno malinké semienko. Stačí, ak sa oň príkladne staráme a venujeme mu svoj čas a lásku.

    POZRIET FOTOGRAFIE V ALBUME.

     

     

     

     

    Prvé oddelenie ŠKD sa zmenilo na Záliv

    Ani sme sa nenazdali a prvý mesiac ranného vstávania do školy máme za sebou.  Zvládli to aj naši prváčikovia, z ktorých sa vstupom do školy stali MOREPLAVCI. Doobeda plávajú za poznaním s pani učiteľkou Aďkou, poobede  miesto na kapitánskom mostíku prevezme Mirka zo  Zálivu. Záliv je oáza pohody, oddychu, hier a zábavy. V  reči dospelákov je to náš školský klub.  Život v Zálive nám spríjemňujú   chobotnica jej detičky, malé chobotničky. Každá chobotnička má svojho strážcu a ochrancu, má svojho moreplavca. Naša chobotnica je strážkyňou pravidiel a rozdáva farebné šupinky. Šupinku získa Moreplavec a môže ju prilepiť na svoju malú chobotničku v prípade, že ukážkovo zvláda  dodržiavanie pravidiel, ktoré platia v Zálive. Myslíte si, že pravidlá nám vyplavilo  more? Veru nie. Tie sme s Moreplavcami dlho tvorili a vymýšľali. Teraz, keď už pravidlá poznáme, môžeme popracovať na ich ukážkovom dodržiavaní, aj na zdokonaľovaní  životných zručností. Ako správni Moreplavci sa nebojíme spolupráce, trénujeme používanie zdravého rozumu, vieme pomôcť kamarátom a utužovať priateľstvá. Držte nám palce, aby sa z naších chobotničiek čo najskôr  stali prestrofarební obyvatelia zálivu.

    POZRIEŤ FOTOGRAFIE  V ALBUME

    ________________________________________________________________________________________________
     
    ŠKOLSKÝ ROK 2014/2015
    Deti v ŠKD hodnotili samé seba

     

    Koniec školského roka prináša okrem radosti z prichádzajúcich prázdnin aj  hodnotenie žiakov. Možno si poviete, že čo sa už len dá hodnotiť v školskom klube.  Bzučovia a Škriatkovia  celý školský rok trénovali zdokonaľovanie svojich životných zručností ako sú spolupráca, pomoc druhým, najlepší osobný výkon, priateľstvo a dodržiavanie pravidiel.  Pri sebahodnotení  sa trochu zapotili a riadne prevetrali svoje spomienky, veď sebareflexia je ťažká aj pre dospelákov, Naši klubári sú však  šikovní a pracujú na tom, aby zvládli zdolať aj tie najťažšie úlohy. Výsledok sebahodnotenia by prekvapil asi viacerých. Bzučovia a Škriatkovia uznali, že nie všetky životné zručnosti majú zvládnuté podľa svojich predstáv. Čo s tým? Aspoň máme na čom pracovať počas budúceho školského roka   :-).

    Bzučovia si adoptovali bzučov

    Určite si v týchto letných dňoch málokto spomenie na Vianočné trhy, ktoré sa v priestoroch našej školy konali ešte pred Vianocami. Bola to príjemná akcia, na ktorej rodičia podporili snahu svojich ratolestí, vybrali si z množstva nádherných a kvalitne prepracovaných výrobkov. Príspevky od dobrovoľných darcov boli malou odmenou za snahu a zručnosti, ktoré žiaci pri tvorbe výrobkov preukázali. Kde sa použili vyzbierané prostriedky? Nebudeme písať o iných, to nech Vám prezradia sami. My v ŠKD sme sa dlho rozhodovali ako peniaze použijeme. Táto úloha nám dala zabrať viac, ako samotná realizácia výrobkov. Návrhy boli rôznorodé. Zhodli sme sa však, že aj svojou malou čiastkou by sme radi prispeli v prospech celej spoločnosti. Kúpiť bezdomovcom jedlo? Kúpiť a vysadiť zeleň? Kúpiť hračky deťom do detského domova? Verte či neverte, tieto otázky sme riešili niekoľko mesiacov, aby sme svoje úspory investovali čo najlepšie.Keďže sme Bzučovia, vhod nám padla výzva na adoptovanie mestských včiel. Tento projekt sa nám zapáčil z dôvodu ubúdania včiel v prírode a my už vieme, že bez včiel bude mať naša planéta vážny problém. Veríme, že sa nájdu ľudia, ktorí podobne ako my, podporia projekt http://www.adoptujsivcelu.sk/, a uľahčíme tak spoločne život rastlinám, zvieratám a v neposlednom rade aj ľuďom. 

    Bzučovia, II. odd.ŠKD

     

    MDD v školskom klube
     

    Deň, ktorý patril deťom, si naplno užili Škriatkovia aj  Bzučovia pobehovaním v okolí školy. Žiadne bezcieľne vetranie hláv to však nebolo. Hľadali sa poklady. Hlavnú indíciu k ich odhaleniu mala Mirka, ale prezradiť ju mohla až potom, ako sa deti rozdelili do tímov a vyriešili všetky úlohy, pripravené na stanovištiach. Keďže v školskom klube máme veľa šikulov, úlohy boli náročné, aby potrápili hlávky všetkých zúčastnených. Popri ich plnení si ani nevšimli, ako si zopakovali znalosti z prírodopisu, slovenského jazyka, výtvarnej výchovy a precvičili si aj slovnú zásobu. Jedným z hlavných cieľov cesty za pokladom bolo učiť sa spolupracovať a rešpektovať sa navzájom.Dobrou správou je, že všetci  Škriatkovia aj Bzučovia sa k pokladom úspešne prebojovali. Na  druhý deň sme sa všetci spoločne zhodli, že do prázdnin si podobnú akciu s radosťou zopakujeme.  

    Bzučovia a Škriatkovia

    POZRIEŤ FOTOGRAFIE V ALBUME

     

    Záhrada v kvetináči

    Sú vzdelaní, disciplinovaní, dochvíľni. Pri prvom stretnutí si vymenia vizitky, aby vedeli, kto sa má komu ukloniť ako prvý a ako hlboko. Nevedia prehrávať a nevedia piť alkohol. Dožívajú sa vysokého veku. Používanie vreckoviek považujú za neslušné. Grgnúť si po jedle považujú za slušnosť a zároveň je to pre čašníka signál odniesť tanier spolu s príborom. Nákupy nikdy nenosí muž, vždy len žena, muž musí mať voľné ruky, aby ju mohol v prípade potreby ochrániť. Za krádež odtínali ruky, preto sa v tejto krajine dodnes takmer vôbec nekradne. Vchod do tradičnej reštaurácii je približne vo výške jeden a pol metra nad zemou a vchádza sa do nej po rebríku. Prečo? Aby útočník nemohol vojsť do reštaurácie na koni. Ak si vás v tradičnej reštaurácii chcú uctiť, posadia vás čo najďalej od dverí. Keby ste sedeli hneď pri dverách, útočník by vás mohol hneď napadnúť. Keď sedíte ďalej od dverí, máte čas vytasiť meč a brániť sa. Asi sa pýtate o akej krajine píšem. Nie je vymyslená. Je to Japonsko. Japonsko je veľmi ovplyvnené tradíciou ninjov a samurajov. O japonskej kultúre a tradíciách sme si hovorili v školskom klube detí. Japonsko je tiež známe svojimi okrasnými záhradami určenými na relax a vnímanie prírody. Japonci majú úctu k neživej prírode. V japonských okrasných záhradách prevláda hlavne kameň, voda, kameň obrastený machom. Typickou súčasťou japonskej záhrady sú bonsaje. Minimalizovaním prostriedkov sa Japonci snažia vytvoriť scenériu, ktorá evokuje skutočnú rozsiahlu krajinu. Minimalizovanie veľkej záhrady do malého črepníka sme si vyskúšali aj my v školskom klube. Deti mali k dispozícii miniatúrne črepníky, záhradný mininábytok, obyčajný aj farebný piesok, malé prútiky poslúžili ako polienka, malé kamienky ako veľké kamene. Ako tráva nám poslúžila žerucha, ktorú sme si nasadili už týždeň vopred. Vypestovanú žeruchu sme pre účely tvorby záhradky museli najskôr zúžitkovať – teda zjesť. Natreli sme si chlebík maslom, posypali žeruchou a olovrant bol hotový. Okrem chlebíka so žeruchou si deti vyskúšali aj jedenie hrášku paličkami. Niektorým sa darilo lepšie iným horšie. Po zdravom olovrante sa deti pustili do tvorby minizáhrad v kvetináči. Výsledkom boli veľmi pekné minizáhradky, ktoré si môžete pozrieť vo vestibule alebo aj vo fotogalérii.

    III. oddelenie ŠKD

    POZRIEŤ FOTOGRAFIE V ALBUME

    Knižka semienok rastlín (seed book)

    Knihy. Všetci ich poznáme. Knihy vedecké, populárne, detské... Zastavme sa pri tých detských. Čo si my, dospelí, predstavíme pri pojme detské khihy? Rozprávku o Červenej čiapočke a vlkovi, alebo rozprávku o Jankovi Hraškovi, alebo rozprávku o Popolvárovi? Áno, všetky tu menové knihy patria do detskej literatúry... Skúsme sa ale zamyslieť nad tzv. Knihou semienok a rastlín, po anglicky "Seed book". O čom asi táto kniha je? Ako už zo samotného názvu vyplíva, je to knižka o semienkach rastliniek, zeleniny, ovocia, rôznych byliniek. Z malého semienka vyrastie rastlinka, bylinka, zelenina alebo ovocný strom... Dnes sme si v škoslkom klube detí vytvorili spomínanú knihu semienok rôznych rastliniek (byliniek, kvetov, obilnín, zeleniny...)

    Použili sme uzatvárateľné vrecká, do ktorých sme vložili obrázky rastliniek, ich semienka a označili sme ich prislúchajúcim názvom.

    Deťom tento druh činnosti zaujal a vytvorili si pekné knižôčky semienok. :-)

    III. odd. ŠKD

    POZRIEŤ FOTOGRAFIE V ALBUME

    O Veľkej Noci a pozdravy s puzzle ovečkou

    Veľká Noc je najvýznamnejší kresťanský sviatok. Veľká Noc sa podľa kresťanských cirkví slávi prvú nedeľu po prvom splne po jarnej rovnodennosti. Táto nedeľa bola ustanovená na nicejskom koncile (prvom všeobecnom) roku 325. Vysvetlenie pôvodu názvu "veľká" treba hľadať v časoch židovského otroctva v starovekom Egypte. Faraón nebol ochotný prepustiť svojich izraelských otrokov a preto Boh trestal krajinu desiatimi ranami. Až po poslednej z nich, keď zomreli všetky prvorodené egyptské deti, faraón prepustil zotročený ľud. Židov, ktorí pomazali zárubňu dverí krvou baránka, sa táto pohroma netýkala a anjel smrti ich obišiel. Baránok je preto symbolom Ježiša Krista, ktorého krv nás všetkých zachránila od večného zatratenia.

    S deťmi v klube sme si pripravili pozdravy k Veľkej Noci s ovečkou, ktorú sme si vyrobili z papierikov v tvare puzzle. Deti mali z pozdravov radosť a verím, že pozdravy potešia aj tých, ktorým budú venované.

    POZRIEŤ FOTOGRAFIE V ALBUME

    Čajová seansa

    Jedno pekné štvrtkové popoludnie zavítala do klubu pani učiteľka V. Turianska. Na jej návštevu sa deti pod vedením svojich vychovávateliek aj patrične pripravili. V klube Bzučov vládla veľmi príjemná atmosféra, ktorú dotvárali plávajúce sviečky a aróma lampa. A čajové súpravy. Ale nie také obyčajné aké zvyčajne doma používame. Tieto boli iné. Boli také, aké používajú na prípravu a pitie čaju v Japonsku alebo v Číne. Šálky nemajú ušká. Držia sa obidvomi rukami. Čajové súpravy ako aj veľa rôznych druhov pravých sypaných čajov doniesla so sebou pani učiteľka V. Turianska, pretože dôvodom jej návštevy bolo práve rozprávanie o čaji, histórii jeho vzniku ako aj ochutnávanie jednotlivých jeho druhov. Čierny, zelený, biely. Pitie čaju sa môže stať aj akýmsi rituálom, pri ktorom sa môžme v tomto uponáhľanom svete na chvíľu zastaviť a nájsť si čas na priateľský rozhovor s kamarátmi. Deťom sa čajová seansa veľmi páčila. Rozprávanie o čajoch bolo poučné, deti (ale aj my trošku starší) sme sa o čaji dozvedeli veľa zaujímavých informácií. Pani učiteľke Vierke ďakujeme a tešíme sa na ďalšie stretnutie. 

    POZRIEŤ FOTOGRAFIE V ALBUME

    Deň učiteľov (28. marec)

    Deň učiteľov sa oslavuje v deň narodenia pedagóga Jana Amosa Komenského, učiteľa národov. Sviatok je oslavou práce všetkých pedagogických pracovníkov, ktorých práca je poslaním a zaslúžia si za svoje znalosti, trpezlivosť a obetu úctu a poďakovanie.

    Pri tejto príležitosti deti z klubu vyrobili pre triednu pani učiteľku milú malú pozornosť. Vázu s kyticou kvetou. Z papiera. Vystrihnúť, nalepiť, napísať. Napísať pár milých úprimných slov tak ako to vedia len deti a odovzdať do rúk pani učiteľke. Dúfame, že darček sa páčil a potešil.

    Všetkým pedagogickým pracovníkov želáme veľa síl, nápadov a trpezlivosti!!!

    III. odd. ŠKD

    POZRIEŤ FOTOGRAFIE V ALBUME

    Jarná výzdoba

    Po zime prichádza jar. Bielu perinku vystrieda zelená trávička a s prvými lúčmi slnka sa začnú prebúdzať aj prvé jarné kvietky. Prvé vykuknú biele snežienky, potom rôznofarebný šafran, neskôr sa pridajú fialky a tulipány. Stromy zdobia svoje konáriky zelenými listami a neskôr sa vyparádia krásnymi bielo-ružovými kvetmi. Jar už cítiť v každom rohu, čísla na teplomeri už ukazujú hodnoty nad nulou, meníme zimné bundy za jarné. My v klube sme tiež nezaháľali a pustili sme sa do jarnej výzdoby. Najskôr nám ružovobielymi kvetmi rozkvitol strom a potom nám rozkvitlo aj okno pestrofarebnými kvietkami s lúčmi jarného slniečka spolu s pasúcimi sa ovečkami a plávajúcimi kačičkami v jazierku.

    III. oddelenie ŠKD

    POZRIEŤ FOTOGRAFIE VO FOTOALBUME

    V krajine snehuliakov

    Podarilo sa vám túto zimu postaviť snehuliaka? Stavanie snehuliakov zo snehu aj s poriadnou guľovačkou s deťmi z klubu som mala v pláne. Ale Perinbaba zimnú sezónu 2014/2015 akosi málo práši svoju perinu a snehu je len na kopčekoch aj to ledva stačí pre lyžiarov. Preto som sa rozhodla vystavať krajinu snehuliakov trochu inak. Počuli ste niekedy o krajine snehuliakov? Nie? Nikdy? A chcete vedieť, ako taká krajina snehuliakov vypadá? Tak sa príďte na takúto krajinku pozrieť ku nám do školy. Uvidíte snehuliakov, iglu, zamrznuté jazero a všade veľa snehu. A to všetko na ploche 594 mm x 840 mm. Nebojte sa nezamrznete. Snehuliaky nie sú zo snehu, ani ľad nemá podobu pevného skupenstva vody. -Vytvorili sme ich z papiera. Stavebný materiál na iglu je z kockového cukru a snehové záveje sú z vaty.

    Teší sa na vás III. odd. ŠKD :-)

    POZRIEŤ FOTOGRAFIE V ALBUME


     

    Biela tma

    Biela tma je tma, v ktorej si nemôžeš posvietiť. Aby som bola presnejšia posvietiť si síce môžeš, ale nepomôže to. Je to termín z meteorológie, počas ktorého dochádza k extrémne silnému sneženiu. Dochádza k takému zníženiu viditeľnosti, že nie je ani vidieť predmety v bezprostrednom okolí. Tatko nejako som sa pokúšala vysvetliť deťom, ako asi vidia nevidiaci. Približne 80% informácií prijímame zrakom. Nevidiaci nevidia nič. Nič, iba tmu. V priestore sa orientujú pomocou bielej paličky, alebo vodiaceho psa. O to viac využívajú iné zmysly, sluch, hmat. Hmat je pre nevidiacich veľmi dôležitý. Aby vedeli čítať a písať musia sa naučiť Braillovo písmo, ktorého svetovým dňom sa stal deň narodenia Louisa Brailla 4. január. Viete si predstaviť život v úplnej tme, v ktorej by ste boli odkázaní len na hmat a sluch? My s deťmi v klube sme si vyskúšali, aké to je. Nič nevidieť. Šatkou sme si zaviazali oči a skúšali sme spoznávať sa len pomocou hmatu alebo sme hľadali schovaný cukrík podľa navigácie spolužiakov. A na záver sme sa zoznámili aj s Braillovým písmom a pomocou kľúča sme sa pokúšali v Braillovom písme aj čítať.

    III. odd. ŠKD

    POZRIEŤ FOTOGRAFIE V ALBUME


     

    My sa hráme, vy pátrajte
     
    Slnečných dní máme v tomto predvianočnom čase ako šafranu, preto  by bolo nerozumné hrať sa v hale, ked nám príroda nadelila jasnú oblohu. Behať, skákať, kričať a jašiť sa, to ide Škriatkom a Bzučom priam ukážkovo.Okrem toho sa však vedia aj perfektne maskovať. Čo tak pokúsiť sa nájsť medzi záplavou farebných vetroviek práve svoju ratolesť... Prajeme zábavné hľadanie :-)
     

    Bzučovia a Škriatkovia laugh

    POZRIEŤ FOTOGRAFIE V ALBUME


    Jar, leto, jeseň, zima

    "Ja mám najradšej leto, lebo vtedy sú prázdniny.", "Ja mám rada zimu, lebo sú Vianoce.", Ja nemám rada nič, ani jar, ani leto, ani jeseň, ani zimu, pretože v lete je teplo a ja nemám rada teplo a v zime zasa musím chodiť do školy." Takéto a mnohé iné odpovede zazneli z úst detí na otázku: "Ktoré z ročných období máte najradšej?"

    Jar, leto, jeseň, zima – štyri ročné obdobia, ktoré nám pripomínajú neustále sa opakujúci kolobeh častí roka, ktoré so sebou zakaždým prinášajú zmenu. Po dlhej zime sa snáď každý teší na prvé jarné lúče, ktoré po dlhom zimnom spánku prebúdzajú prírodu k opätovnému životu, stromy sa zazelenajú, lúky hýria pestrofarebnými kvetmi. V lete stúpne intenzita slnečných lúčov, dozrieva ovocie, jeseň nám prináša farebnosť listov a zima bielu perinku.

    Jednotlivé ročné obdobia sme si s deťmi znázornili na papier, ktorý mal pripomínať pohľad z okna. Rozdelili sme si ho na 4 časti pričom v každej bol znázornený pohľad na strom pripomínajúci iné ročné obdobie. Strom obsypaný ružovými kvietkami pripomína jar, stromček so sýtozelenými javorovými listami patril jeseni, pohľad na opadávajúce pestrofarebné listy javora mal pripomínať jeseň a strom pokrytý snehovými vločkami znázorňuje prichádzajúcu zimu.

    III. odd. ŠKD

    POZRIEŤ FOTOGRAFIE  V ALBUME


    Druhý život ceruziek

    Strúham, strúhaš, strúhame. Strúhať sa dá syr, jablká, mrkva... Ale aj ceruzky. Strúhaný syr rovnako ako jablká a mrkvu môžeme zjesť. Ale čo so stružlinami zo strúhaných ceruziek? Tie radšej nekonzumujte! Strúhanou ceruzkou sa dá dobre písať alebo aj kresliť. Zamýšľali ste sa niekedy nad využitím odpadu, ktorý vzniká pri strúhaní ceruziek? Pri strúhaní ceruziek vychádzajú zo strúhadla veľmi pekné a zaujímavé tvary. Ak ich nalepíme na papier do tvaru kruhu a dokreslíme stonku, vznikne nám pekný kvietok. Aj napriek tomu, že v III. odd. ŠKD máme pekných kvietkov dosť aj bez strúhania ceruziek, vyskúšali sme pomocou stružliniek vznikajúcih strúhaním ceruziek znázorniť opadajúce listy stromov, čo je typické pre toto sychravé jesenné obdobie. A tak nám vznikol zaujímavý kolobeh prírody: Zo semienka strom, zo stromu ceruzky z ceruziek strom...

    III. oddelenie ŠKD


    Živly – oheň, voda, vzduch, zem

    Uplynulý týždeň sa v našej škole niesol v duchu farieb. V rámci projektu farebný svet farbami hýrila celá škola. Samozrejme farbami hýril aj školský klub. Živly – oheň, vodu, vzduch a zem sme znázornili netradične - pomocou farebného piesku, ktorý sme vysypali na fólie a zafixovali lepidlom. Veľa rozprávok začína slovami: "Kde bolo, tam bolo, kde sa voda sypala a piesok lial...". Na začiatku rozprávky to znie neuveriteľne, rozprávkovo, ale deti v klube naozaj vodu sypali. A nielen vodu, ale aj oheň, vzduch aj zem. Sypaním farebného piesku na fóliu vznikli veľmi pekné obrázky, ktoré teraz krášlia okná školy, kde najlepšie vyniklo spektrum farieb piesku.

    III. odd. školského klubu

    POZRIEŤ FOTOGRAFIE V ALBUME


    Záložka do knihy

    Záložiek do kníh nikdy nie je dosť. Najmä ak sa nájde niekto, kto má tých kníh rozčítaných viac. Niekto možno číta knihu, ktorá v sebe ukrýva veľmi veľa infomácií, ktoré potrebujú čas na ich dôsledné spracovanie. Presne na to slúžia záložky do kníh. Záložku do knihy, nechá čitateľ knihy práve na tej strane, kde práve v danom momente prestal knihu čítatať. A keďže tam bude mať záložku, bude sa môcť k tomu miestu vrátiť a bude môcť v čítaní pokračovať. S nápadom, aby sme si aj v klube vyrobili záložku do knihy, prišiel žiak VII. ročníka, Kristián Rosik. Ja som s jeho nápadom súhlasila. Kristián mal možnosť si svoj nápad sám s deťmi aj odprezentovať. Nápad sa deťom z klubu zapáčil. Možno radi čítajú knihy a záložky do kníh potrebujú, čo nás, učiteľov, teší. Výroba záložiek deti bavila. Možno aj preto, že záložky si mohli nechať. A my môžeme len dúfať, že ich budú s radosťou pri čítaní používať a že budú knihy radi čítať. Kristiánovi ďakujeme a budeme radi, keď medzi nás opäť zavíta.

    III. oddelenie ŠKD

    POZRIET FOTOGRAFIE V ALBUME


    Obyvatelia kostolných veží

    Boli ste niekedy v kostolnej veži? Ja áno. Vo veži evanjelického kostola v Badíne. A viete, že aj kostolné veže majú svojich obyvateľov? Majú. Sú to netopiere. Visia si tam dolu hlavou a je im dobre. Nikto ich tam neruší, ak práve tadiaľ neprechádza skupinka nás, zvedavcov. Práve táto návšteva kostolnej veže ma priviedla na myšlienku urobiť si s deťmi v klube netopierikov. Stačí málo. Niekoľko nepotrebných roliek z papiera, čo sa farieb týka, tiež netreba veľa, vystačili sme si s čiernou. Za chvíľu sme mali hotovú celú netopieriu rodinku.

    III. oddelenie ŠKD

    POZRIEŤ FOTOGRAFIE V ALBUME


    Výroba šarkaníkov v utajení

    Svoje šikovné pršteky si Bzučovia potrénovali  pri strihaní a lepení  šarkaníkov- ozdôb do kvetináčov. Nemyslite si, že šarkaníci ostávajú u nás v Krajine bzzz. Vďaka poštárom v utajení teda Bzučom, si šarkaníci vyskúšali svoje letecké schopnosti a väčšina z nich sa presunula do rôznych miest a dedín v blízkom aj vzdialenom okolí školy. Bzučovia boli poverení  zodpovednou  a v niektorých prípadoch veľmi náročnou úlohou – zahrať sa na tajných poštárov a nenápadným spôsobom doručiť zásielku starým rodičom tak, aby splnila svoj účel, teda vyčarovala úsmev na tvárach starých rodičov.

    POZRIEŤ FOTOGRAFIE V ALBUME


    Domčeky v korunách stromov

    Na stromoch môžeme vidieť všeličo, ovocie, veveričky, hniezda vtáčikov, mačky, ale aj domčeky. Neviem, či niektoré z detí má reálny domček alebo bunker postavený niekde na záhrade v korune stromu, ale my v školskom klube sme sa rozhodli vyrobiť si takéto domčeky alebo bunkre, aj keď len zmenšený model, vhodný akurát tak pre lego panáčikov. Využili sme opadané smrekové vetvičky z minuloročnej vianočnej výzdoby zaliate v sadre, domček sme vystrihli z nepotrebného kartónu, rebríky sme urobili z nepotrebného odpadu balzového dreva. Kto chcel, domček si nakoniec aj vyfrbil. A ako naše stavebné práce v korunách stromov (vetvičiek) dopadli, si môžete pozrieť vo fotogalérii.

    Deti z III. oddelenia ŠKD

    POZRIEŤ FOTOGRAFIE V ALBUME


    Tvorba z voskových pasteliek 

    Zvykne sa hovorievať: "Človek mieni, Pán Boh mení". Pri prenose do školských pomerov by som po dnešnom dni v školskom klube toto mohla smelo pozmeniť na: "Učiteľ mieni, deti menia". Pôvodne som chcela robiť niečo úplne iné, ale deti sa chytili iniciatívy... Čo myslíte, čo vznikne, ak deti dostanú do rúk voskové pastelky, strúhadlo na ceruzky, papier, lepidlo a možnosť prejaviť svoju vlastnú kreativitu? Neviete? No predsa tank, lienka, pavučina, srdiečka... Keď necháme priestor detskej fantázii a tvorivosti, deti dokážu vždy niečím prekvapiť. Veď posúďte sami :-)

    III. oddelenie ŠKD

    POZRIEŤ FOTOGRAFIE V ALBUME


    Mesiac úcty k starším

    V klube sme sa pokúsili spojiť október ako mesiac úcty k starším a Svetový deň pošty (9. október). Pýtate sa ako? Pre starých rodičov sme sa pokúsili, každý podľa svojich možností a schopností, vyrobiť milú malú pozornosť - pozdrav s kvietkami, pri tvorbe ktorých sme použili techniku nazývanú quilling. Deti si trochu potrápili pršteky, kým namotali jednotlivé nastrihané papierové rôznofarebné prúžky a vytvarovali lupienky kvetov, krídla motýľov, lúče slnka. Trochu boli aj dolepené, ale dúfam, že pozdravy sa budú starým rodičom páčiť a že ich potešia.

    III. oddelenie ŠKD

    POZRIEŤ FOTOGRAFIE V ALBUME


    Jesenné aranžovanie

    Keď je leto za nami a do Vianoc ďaleko je tu čas na obdivovanie jesenných krás. Jeseň je tiež čas zberu úrody zo záhrad a polí. Tekvičky rôznych tvarov a farieb, jabĺčka, oriešky, gaštany, rôznofarebné listy, oranžové lampášiky alebo ľudovo "židovské čerešne" a všeličo iné deti naaranžovali podľa vlastntej fantázie. Priniesli sme si všetko možné, čo záhrada ponúka a potom sme si z toho vyrobili pekné dekorácie. Výtvory detí z plodov jesene si môžete pozrieť na malej výstave na chodbe našej školy. A poviem vám, je sa na čo pozerať. Naše deti opäť ukázali svoju šikovnosť, fantáziu a tvorivosť.

    Deti 3. ročníka a III. oddelenie ŠKD

    POZRIEŤ FOTOGRAFIE V ALBUME


    Lietajúci slon

    Vtáky lietajú od nepamäti, ľudia sa o to snažia už približne 300 rokov (pomocou balónov, vzducholodí, lietadiel...), ale videl už niekto lietať slona? Deti zo školského klubu, áno. Pritom stačilo len tak málo, kúsok odpadového fasádového polystyrénu, trošku lepidla a trošku farby, špagát a nápad a rady jedného skúseného leteckého modelára (o.i. úradujúceho vicemajstra SR v kategórii AV1). Za jeho pomoci sme si s deťmi urobili lietajúce slony hneď dva a keďže sú slony tvory učenlivé, lietať sa naučili raz-dva. Teraz máme v klube dva lietajúce slony a sme na ne právom hrdí. Jeseň, okrem toho, že pre školopovinných začínajú školské povinnosti, prináša so sebou aj veľa radovánok, napríklad púšťanie šarkanov, alebo ako v našom klube, púšťanie lietajúcich slonov. Majovi (skúsenému modelárovi) ďakujeme, že si už aj tak z dosť nabitého programu našiel na nás čas a dúfame, že nás niekedy navštívi aj so svojimi okrídlenými výtvormi.

    Deti z III. Oddelenia ŠKD

    POZRIEŤ FOTOGRAFIE V ALBUME


    V školskom klube vypukla zberateľská  vášeň

    Tento školský rok sa do ŠKD prihlásilo takmer 70 detí. Keď sa všetci  zídeme v telocvični, je to tam ako v úli. Pýtate sa, ako sa dá taký počet detí zrátať, usmerniť  alebo udržať pri plnom zdraví bez úrazov? Dá sa to, no všetko chce svoj čas, trpezlivosť a snahu všetkých zúčastnených. Hneď, od prvého dňa, sme si v klube začali tvoriť pravidlá, ktoré nám majú dopomôcť k príjemnému spolunažívaniu. Každé oddelenie má svoj krycí názov. Pokiaľ navštívite našu školičku, môžete sa stretnúť s Lesnými škriatkami, poletujú si po nej aj Bzučovia a všetky tajné záhady sveta vám odhalia Výskumníci. Všetci títo „obyvatelia“ školy sa hrajú na zberateľov a zbierajú lesné plody, peľové zrnká a zariadenie laboratória. Ako taký zber prebieha a aké má pravidlá sa dozviete, keď medzi nás prídete. wink

    POZRIEŤ FOTOGRAFIE V ALBUME


    Javorové listy

    Jar a jeseň majú niečo spoločné. Viete čo? Farby. Jarná rozkvitnutá lúka hýri rôznymi farbami podobne ako listy stromov na jeseň. V našom klube sme sa rozhodli preniesť si takúto paletu rôznych farieb jesenných listov na papier. Nie, listy sme nemaľovali. Poskladali sme si javorové listy z papiera a následne prilepili na namaľovaný strom. Výsledok našej práce môžete vidieť na stene chodby pri klube.

    III. oddelenie ŠKD

    POZRIEŤ FOTOGRAFIE V ALBUME


    Neposlušná lyžička

    Vedeli ste o tom, že lyžičky rozdeľujeme na poslušné a neposlušné?   Bzučovia z II. oddelenia ŠKD to už vedia a dokážu ich aj rozoznávať.  Lyžica, ktorá sa správa akoby mala v sebe množstvo dier, zanecháva po sebe na stole a detskom oblečení spúšť, rada si užíva pobyt na zemi,  patrí medzi neposlušné. U nás na obede sa už pár takých objavilo, preto sme sa rozhodli, že  naučíme lyžicu etikete. Najprv však bolo potrebné, aby sme si  etiketu stravovania natrénovali v ŠKD. Držte teda palce, aby sa nám podarilo objaviť a preškoliť všetky lyžice v jedálni. 

    Bzučovia

    POZRIEŤ FOTOGRAFIE V ALBUME


    Prvý jesenný deň v ŠKD

    Dnes je utorok, 23. september, prvý jesenný deň a my v klube sme sa rozhodli urobiť si jesennú výzdobu. Vzhľadom na stiesnené pomery, keďže sa školský klub delí o miestnosť s triedou tretiakov, jesennú výzdobu sme zúžili len na priestor jedného okna, ale aj tak sme mali všetci plné ruky práce. Maľovali sme stromy, listy, zvieratká, vtáčiky, všetko sme potom museli vystrihnúť a prilepiť na okno, ktoré teraz hýri všetkými farbami jesene. Myslím, že výsledok stál za to. Veď nakoniec posúďte sami :-)

    deti a vychovávateľka III. oddelenia ŠKD

    POZRIEŤ FOTOGRAFIE V ALBUME

  • Kontakty

   • Základná škola s materskou školou, Tajovského 2, Badín
   • riaditel@zsbadin.sk
   • zs.ms.badin@gmail.com
   • 048/418 26 32 - ZŠ zborovňa 0911 717 381 - riaditeľka 048/418 26 15 - MŠ - malá a stredná trieda 0911 317 381 - MŠ - trieda predškolákov (Skalica)
   • Tajovského 2, 976 32 Badín
   • 35677813
   • 2020947885
 • Fotogaléria

   zatiaľ žiadne údaje