• Aktuálne oznamy

• ŽUVACÍ TABAK

Vážení rodičia,

určite ste už postrehli, že v poslednom období sa v školách u žiakov čoraz častejšie objavuje  žuvací tabak. Žuvací tabak je tiež populárny medzi športovcami, a to predovšetkým v kolektívnych športoch. Pre žiakov tiež býva jeho užívanie „statusovým symbolom“, zvedavosťou či snahou zapôsobiť na kamarátov, zapadnúť do partie, byť trendovým.

Ani naša/vaša škola nie je výnimkou a prípady ukazujú, že ho žiaci nosili a nosia do školy napriek tomu, že tieto látky je nosiť do školy zakázané. Žuli a žujú ho tajne počas prestávok aj vyučovacej hodiny.

Chceme vám poskytnúť viac informácií k tejto téme, aby ste mohli ochrániť zdravie svojich detí a predísť tomu, aby sa nikotín stal pre nenávykovým. Žiaci uprednostňujú žuvací tabak pred cigaretami, lebo príjemne vonia. Žuvací tabak má veľa rôznych intenzít, veľa rôznych príchutí, nedá sa odhaliť pomocou zápachu ako cigarety a práve preto je taký populárny. Žiaci ho môžu užiť kdekoľvek a kedykoľvek, takže okolie si to nemusí ani všimnúť. Je oveľa diskrétnejší, môžu ho akoby žuvať alebo užívať priamo v škole alebo doma. V pandemickom období s rúškom alebo respirátorom to bolo absolútne neviditeľné!“ Predáva sa v okrúhlych škatuľkách najmä v trafike a jeho cena je okolo 4 - 5 eur. Žuvací tabak sú vlastne malé vrecúška zvyčajne bielej farby vo veľkosti 1cm x 1,5 cm. V balení je viacero kusov. Obsahuje 28 karcinogénnych látok a viac nikotínu ako cigarety! Jedno vrecúško pritom obsahuje zhruba päťnásobne viac nikotínu ako bežná cigareta. Užívanie žuvacieho tabaku je vysoko návykové. Hoci nejde o štandardný tabakový výrobok, je známe, že takisto spôsobuje závislosť.

„Závislosť vznikne veľmi rýchlo, že si to deti ani neuvedomia. Do tela sa dostane pri žuvaní oveľa väčšie množstvo nikotínu, než pri bežnom inhalovaní, no a dieťa si postupne vytvorí toleranciu, čiže potrebuje čoraz vyššiu a vyššiu dávku,“ uvádza Lena Petráková, zástupkyňa primára Psychiatrickej nemocnice v Kremnici.

Detský organizmus je omnoho citlivejší na závislosť. Potencionálne riziká žuvacieho tabaku ale nie sú veľakrát dostatočne známe. Podceňovaná je predovšetkým závislosť na nikotíne, ktorá sa u detí a dospievajúcich rozvíja významne rýchlejšie ako u dospelých. Zo začiatku po jeho užití sa uvoľňuje napätie a stres, ale potom môže nastúpiť bolesť hlavy, búšenie srdca, nevoľnosť, nepokoj, podráždenosť, zmeny nálad a správania a úzkostné stavy.

Priamy kontakt tabaku s ústnou dutinou je veľmi rizikový a vedie k poškodeniu sliznice, ďasien, zubov, jazyka a mandlí. Toxické sliny poškodzujú i hltan, pažerák a pankreas. Ak je tabak v kontakte so sliznicou veľmi dlho, napr. 30 minút s tabakom v ústach zodpovedá vyfajčeniu 3 cigariet.

Ďalšími komplikáciami dlhodobého užívania ústnych foriem tabaku môžu byť poškodenie ústnej dutiny (zápaly ďasien, zvýšená kazivosť chrupu, leukoplakia), vyššie riziko rozvoja rakoviny (predovšetkým ústnej dutiny, pažeráka a pankreasu) a v neposlednom rade srdcovo-cievne ochorenia (vysoký krvný tlak, mozgová mŕtvica, infarkt), ale aj celkový kolaps mladého organizmu.

Venujte prosím doma pozornosť tomuto problému – pozrite sa, čo nosia deti v peračníku, taške a oblečení, niekedy je ťažko odlíšiť elektronickú cigaretu od zvýrazňovača a tiež škatuľku so žuvacím tabakom od bežných cukríkov alebo žuvačiek.

Žiaci boli a budú upozorňovaní, že po nájdení týchto látok budeme postupovať podľa školského poriadku a platnej legislatívy (výchovné opatrenia, znížené známky zo správania, ochranné opatrenia).

• Tajovského 2, 976 32 Badín Slovakia