• Vianočné dielne

     • Tradície rôzneho charakteru sú vo vianočnom období prirodzenou súčasťou našich životov. Často si ani neuvedomujeme, čo všetko sa postupom času stalo tradíciou. Vianočné dielne v našej škole už tiež patria do tejto kategórie.
      Úvodné minúty spríjemnili návštevníkom žiaci svojím vystúpením. K vianočnej atmosfére neodmysliteľne patrí vôňa punču a koláčov. Tie si pre hostí pripravili naši deviataci. Vďaka zástupcom z rady školy chuťové poháriky potešila aj kapustnica.
      Dielničky ponúkli návštevníkom možnosť vyrobiť si rôzne ozdoby na stromček, dekorácie, svietniky a  nechýbalo ani zdobenie medovníkov, muffinov  či ochutnávka sladkých i slaných oplátok.  
      Pospomínať na staré dobré časy, porozprávať sa s učiteľmi či kamarátmi, prišli aj naši bývalí žiaci. Príjemnú atmosféru svojou interpretáciou podčiarkli aj učitelia zo Súkromnej ZUŠ Zacharová.
      Aspoň na chvíľu spomaliť a užiť si pohodu pri tvorení a rozhovoroch mohol každý, kto zavítal na  Vianočné dielne. Čas strávený oddychom plynie akoby rýchlejšie. Aj táto akcia bola toho dôkazom.
      Prajeme vám, aby sviatočné chvíle vo vašich rodinách plynuli pomaly, v pokojnej a radostnej atmosfére. Nech láska naplní každý kút vášho domova.
      Radostné sviatky vám praje celý kolektív ZŠ s MŠ v Badíne.

     • Zážitkové maľovanie v 1. ročníku

     • Učiť prostredníctvom zážitku! Jeden sme vytvorili počas výtvarnej výchovy deťom prvého ročníka. Pozvali sme odborníčku v danej téme, ktorá deťom sprostredkovala zážitok z maľovania. Pre rodičov ako poďakovanie za neustálu pomocnú ruku pri našom fungovaní deti namaľovali obraz na plátno. Postupnými krokmi vytvorili obrazy, ktoré ukrývajú v sebe čaro lásky, pokoja, dobra. Ďakujeme Svetlanke za skvelé vedenie a dar rozdávať svoj talent aj cez detskú tvorbu. Čo sa nám podarilo vytvoriť, nájdete v galérii fotografií. :) 

     • Beseda s MMA bojovníkom

     • Disciplína, pozitívna rutina, prekonávanie samého seba, cieľ. To je len niekoľko kľúčových slov, ktoré sme si z besedy s Romanom Hullom odniesli. Žiaci druhého stupňa (okrem piatakov) mali vďaka nemu možnosť nahliadnuť do tohto čoraz populárnejšieho športu.

      Roman cez svoj príbeh a skúsenosti vyvrátil v spoločnosti vžitú predstavu o tom, že MMA je len „bezhlavé“ mlátenie sa. Práve naopak. O bezpečnosť bojovníkov sa dbá v čo najväčšej miere (a zranenia sú súčasťou každého vrcholového športu).

      Roman síce bojuje takmer každý deň, no do zápasu so súperom vstupujú obaja dobrovoľne a s jasnými pravidlami. Súperia zápasníci približne rovnakej váhy a výšky. Časť besedy venoval aj prevencii šikany, ktorej bol sám v škole obeťou. Apeloval na to, že nie je frajer ten, kto šikanuje a vyberá si nerovných súperov, ale ten, kto jej pomáha zabrániť.

      Veríme, že aj takouto formou vieme podporiť skutočnosť, aby sa deti cítili v škole bezpečnejšie a rovnocennejšie.

     • Mikuláš v škole

     • V stredu 6. 12. 2023 si žiaci 1. – 4. ročníka opäť pripomenuli svätého Mikuláša. Tí najmenší sa nielen tešili, ale niektorí, čo celý rok neposlúchali sa aj trošku báli. Tí starší na tabuľu napísali známy veršík a verili, že ich Mikuláš neobíde. Ako každý rok, aj tento si prišli na svoje všetci. Mikuláš rozdal všetko, čo mal v batohu, čertík si označkoval deti, s ktorými sa stretol a anjelik rozsieval svoju dobrotu. Deti Mikuláša obšťastnili pesničkami a básničkami a zato ich obdaroval sladkými dobrotami. Už sa tešíme nabudúce, milý Mikuláš!

     • Medovníkový deň

     • V piatok 8. 12. 2023 si žiaci 4. A urobili medovníkový deň. Na matematike počítali s medovníčkami a odmenou im boli medovníčky napečené s láskou od triednej učiteľky. Dokonca si medovníčky aj sami upiekli a ozdobili priamo v triede. Každý si povaľkal cesto, povykrajoval, niektorí obsluhovali aj rúru na pečenie alebo sa chopili natierania medovníčkov vajíčkom. Prevoňali sme svoju triedu minimálne do Vianoc.

     • Darček pre láskavých ľudí

     • Aj tento rok sme si pre láskavých ľudí prichystali drobné prekvapenie. Vianočné vrecúška, vytvorené druhákmi putovali opäť do kníhkupectva Artforum v Banskej Bystrici. Dostane ich každý, kto v kníhkupectve Artforum zakúpi knihu pre dieťa, ktoré po nej túži, avšak ocitlo sa so svojou rodinou v náročnej životnej situácii. Knihy sú označené menom dieťaťa a jeho vekom. Veríme, že sa nám spoločne podarí naplniť sny všetkých detí.
      Neváhajte, súčasťou tejto milej akcie môžete byť aj vy!

     • Exkurzia Viedeň 2023

     • Písal sa piatok 24. 11. 2023. Bol to deň, kedy sa žiaci našej školy vydali na exkurziu za hranice nášho štátu, do Viedne. Z učiteľského kolektívu vedúci Michal Paulus spolu s kolegami Milanom Krúpom a Natáliou Smoleňákovou dozerali na zúčastnených žiakov. Záujem bol veľký, a preto sa naplnil celý autobus. Po relatívne krátkej ceste do Viedne sme vystúpili v časti Museumsquartier, kde sme sa peši presunuli do historického centra Viedne. Naša pešia obhliadka sa začala komplexom palácov, niekdajším sídlom cisárov a rakúskeho prezidenta. Atmosféra Hofburgu nás preniesla do čias dávno minulých. Pešiu prehliadku sme ukončili v strede historického centra pri Stephansdome, ktorý sme si prezreli zvonka aj zvnútra. Zaujímavý výklad k dejinám jednotlivých budov a pamiatok mal pán sprievodca Šperka, ale pochopiteľne si zopár viet neodpustil aj pán učiteľ Krúpa. Raz darmo, odborník v oblasti histórie sa nezaprie. Po krátkej pauze sme sa presunuli k soche Márie Terézie, ktorú obklopovali z oboch strán múzeá. Tu sme sa rozdelili do dvoch skupín. Na obdivovateľov botaniky a zoológie čakalo Prírodovedecké múzeum a pre tých, ktorí sa vedia nadchnúť umením, zas Umeleckohistorické múzeum. Pred múzeami sa to už prehýbalo stánkami s občerstvením všetkých možných farieb a vôňa punču sa šírila doďaleka. Väčšiu záverečnú pauzu sme si dali na trhoch vo vyzdobenom parčíku pred vysvietenou radnicou a tým sme našu exkurziu ukončili.

    • Mikuláš príď medzi nás
     • Mikuláš príď medzi nás

     • Kto poslúchal mamku ocka, na každého darček počká.
      Kto bol samá nezbeda, tomu beda prebeda!
      Na príchod Mikuláša sme sa aj tento rok všetci pripravovali. Celý týždeň sme sa chystali, upratovali, zdobili, piekli, učili sa pesničky a básne. Od rána sme netrpezlivo čakali, kedy zazvoní jeho zvonec. Do našej škôlky prišiel v sprievode čerta a anjela. Očká detí žiarili od šťastia, ale boli aj takí, ktorí sa zľakli, báli sa čerta. Celé naše stretnutie bolo sprevádzané piesňami, básňami a rozhovorom s Mikulášom. Deti zaujímalo, aké je počasie na severnom póle, kde má sane, čo Mikuláš celý rok robí. Takéto milé boli naše chvíle s Mikulášom. Na všetkých škôlkarov čakala mikulášska nádielka.

      Ďakujeme Mikuláš a príď o rok zas.
    • Vianočná pošta pre seniorov
     • Vianočná pošta pre seniorov

     • Už sedem rokov spája Vianočná pošta dobrovoľníkov z celého sveta. Prostredníctvom tejto výzvy, môžeme vytvoriť a napísať pohľadnice pre neznámych starkých a potešiť ich tak cez vianočné sviatky ručne písanou pohľadnicou, pretože sa táto tradícia ručne písaných pohľadníc pomaly vytráca. Do tejto výzvy sme sa zapojili aj my, deti z III. oddelenia a nami vytvorené pohľadnice sú už na ceste k neznámym starkým.
     • Život známeho futbalistu

     • Recitujeme si básničku o Mikulášovi so zatvorenými očami a zrazu sa u nás v triede zjavil futbalista. Po dorecitovaní básničky deti otvorili oči a bolo milé sledovať tie prekvapené tváričky, keď zrazu pred tabuľou stál a zdravil prváčikov Marek Hamšík. Predstavili sme ho ako Mikuláša, huslistu... no deti presvedčivo hovorili o futbalistovi Marekovi. Porozprával nám, ako odmalička sníval, že bude futbalistom a talizman, ktorý mu venoval dedko ešte pred narodením, malé kopačky, mu sudičky naozaj dobre prisúdili. Deti mali veľa otázok a boli sme hrdé, ako sa dokázali trefne pýtať. Marek nám predviedol aj majstrovské kúsky s futbalovou loptou. Na tatina je hrdá aj jeho dcéra Melisska a prezradila nám, že jej obľúbená činnosť je večerné čítanie s tatinom. Melisskiným spolužiakom Marek Hamšík venoval knihy o jeho živote. Po autogramiáde sme sa pustili do čítania úvodného textu. Knihy si deti odniesli domov a na druhý deň rozprávali o veselých príhodách, ktoré si prečítali v knihe spolu s rodičmi. Ďakujeme pánovi Hamšíkovi, že si našiel čas prísť medzi nás a tým spestriť naše vyučovanie.

     • Bubnovačka

     • 20. 11. 2023 sme sa v našej škole opäť zapojili do podujatia Bubnovačka, aby sme poukázali na to, že násilie páchané na deťoch nám nie je ľahostajné. Hlas detí je dôležitý, a tak sme bubnovali, aby aj nás bolo lepšie počuť!

     • Piataci v galérii

     • „Svet okolo nás je plný predmetov, ktoré sú našou každodennou súčasťou. Na prvý pohľad úplne obyčajné a samozrejmé. A práve z týchto zdanlivo všedných vecí sa skladá náš svet. Vnímať rozmanitosť predmetov a možnosť uvažovať o nich nám sprostredkúvajú vizuálne diela predstavené na edukatívno-prezentačnej výstave Ako na umenie… 5 s témou zátišia,“ píše sa na stránke Stredoslovenskej galérie. Naši piataci si v Betlenovom dome nielen prezreli diela s rôznorodým prístupom k zátišiu, ale sami si pod vedením galerijnej pedagogičky niekoľko tvorivých postupov aj vyskúšali. Využili pri tom skladačku, skutočné predmety či kresbu na fóliu. Pozrite, ako sa im darilo.

     • Anglické divadlo

     • 1. decembra 2023 sa žiaci 2. stupňa zúčastnili divadelného predstavenia v aule SZU v Banskej Bystrici.

      Piataci si pozreli tradičný britský príbeh o chudobnej sirote Dickovi s názvom Dick Whittington and his cat, ktorý sa aj vďaka svojej kamarátke mačke stane starostom Londýna. Okrem umeleckého zážitku deti rozvíjali svoje jazykové schopnosti prostredníctvom anglických pesničiek.

      Žiaci 9. ročníka si pozreli príbeh o susedských vzťahoch s názvom United Neighbours of London. Sedem poschodí, sedem nájomníkov, sedem osudov. Príbeh upriamoval pozornosť diváka na dobré susedské vzťahy. Rodinu a susedov si v živote nevyberieme, preto je dobrý sused nad zlato. Poukázal na dobu, ktorú žijeme, je extrémne sociálna v digitálnom zmysle, ale chýba jej fyzický kontakt, dotyk, skutočná realita. V predstavení boli použité anglické frázy a slovná zásoba z reálneho života.

   • Kontakty

    • Základná škola s materskou školou, Tajovského 2, Badín
    • 048/418 26 32 - ZŠ zborovňa 0911 717 381 - riaditeľka 048/418 26 15 - MŠ - malá a stredná trieda 0911 317 381 - MŠ - trieda predškolákov (Skalica)
    • Tajovského 2 976 32 Badín Slovakia
    • 35677813
    • 2020947885
  • Fotogaléria

    zatiaľ žiadne údaje