• Biatlonová súťaž
     • Biatlonová súťaž

     • V stredu 8. 6. 2022 sa v našej športovej hale konala biatlonová súťaž v spolupráci s Vojenským športovým centrom DUKLA a ŠK Biathlon Mania.

      Žiaci od 2. až po 9. ročník si mali možnosť vyskúšať pocity biatlonistu na pretekoch. Každý žiak prešiel najskôr krátkym nácvikom streľby pod odborným dohľadom našich žiakov – biatlonistov, ktorí ich naučili, ako správne pušku držať, nabíjať, mieriť ňou na terčíky a strieľať. Keď sa im podarilo trafiť všetkých päť, prešli na stanovisko, kde si vyskúšali simuláciu behu na lyžiach a následne beh spojili so streľbou v stanovenom čase. Súťažili vždy štyria žiaci naraz. Najskôr odbehli 30 metrov „na lyžiach“, a potom nasledovala streľba. Pokiaľ sa im podarilo streliť všetkých päť terčíkov a ostal im čas, znova nasledoval beh. Vyhral len ten, komu sa darilo v streľbe a bol aj dostatočne rýchly.

      Keby ste sa opýtali našich žiakov, kto by si to chcel skúsiť opäť, záujemcov by bolo neúrekom, a to bolo cieľom. Zaujať niečím novým a dať im príležitosť skúsiť si to na vlastnej koži.

      Možno biatlon niekoho zaujal natoľko, že sa opäť stretneme 15. 6. 2022 na Dni otvorených dverí vo VŠC DUKLA, kde takáto možnosť bude tiež.

      Športu ZDAR, športoví nadšenci!

     • Exkurzia v Múzeu holokaustu v Seredi

     • Jedno krásne júnové ráno sa žiaci ôsmeho a deviateho ročníka vybrali skúmať a odhaliť tajomstvá našej dávnej i nedávnej minulosti. Rozhodli sme sa navštíviť a spoznať dve autentické miesta slovenskej histórie. Rannorománsky kostol v Drážovciach a pracovný tábor v Seredi. Videli a dozvedeli sme sa veľa nových pozoruhodných poznatkov s výnimočnými historickými súvislosťami. Nechcem písať len to, ako som to vnímal ja ako učiteľ, ale predstavme si tento školský deň z pohľadu niekoľkých žiakov:

      Exkurzia sa mi páčila, lebo to bol čas strávený mimo školy so spolužiakmi aj kamarátmi z iných tried. Románsky kostolík v Drážovciach má výnimočnú polohu. Múzeum holokaustu v Seredi bolo veľmi zaujímavé. Priblížila sa mi minulosť, ktorá bola veľmi krutá.”

      Exkurzia bola super, páčili sa mi všetky pamiatky. Zaujímavý bol výstup ku kostolíku v Drážovciach. Je veľmi smutné, čo sa udialo na Slovensku pred 80. rokmi. Je dôležité si tieto udalosti pripomínať, aby sme neurobili rovnaké chyby dnes.”

      Najviac sa mi páčili výpovede ľudí, ktorí prežili holokaust. Skutočné artefakty, prednáška o židovskom kódexe. Model celého koncentračného tábora.”

      Sme veľmi radi za príležitosť spoznať minulosť, ktorá sa dotýka nás všetkých.

     • Návšteva Matejovho domu a Štátnej opery v Banskej Bystrici

     • V utorok 31. 5. 2022 mali žiaci V. B triedy deň plný zážitkov. Hneď ráno sme navštívili zaujímavú expozíciu stredoslovenského múzea o histórii mesta Banská Bystrica v Matejovom dome. Naše ďalšie kroky viedli do Štátnej opery. Tu sme sa započúvali do magických tónov detskej opery v slovenskom jazyku - Malý princ. A stihli sme aj zmrzlinovú bodku za bohatým programom.

    • Ôsmaci navštívili ČOV-ku v Rakytovciach
     • Ôsmaci navštívili ČOV-ku v Rakytovciach

     • V piatok 3. 6. 2022, navštívili ôsmaci čističku odpadových vôd v Rakytovciach. Spoznali nielen princíp čistenia odpadovej vody, ale aj okolie čističky, ktoré je ako stvorené na biodiverzitu. Vďaka aktivitám preskúmali rastlinnú ríšu a objavili rôzne druhy živočíchov. Poznatky neskôr využijú na rovesnícke učenie pre mladších spolužiakov.

     • Návšteva planetária v Žiari nad Hronom

     • Žiaci 4. ročníka si deň pred MDD zopakovali tému z prírodovedy, ktorú sa učili začiatkom školského roka – VESMÍR. Navštívili Planetárium Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom, kde vďaka zaujímavej projekcii a výstižnému výkladu obohatili svoje poznatky o tejto téme.

    • Plavecký výcvik
     • Plavecký výcvik

     • A máme to všetci za sebou. Jedni sa tešili, iní sa báli a boli takí, čo nechceli ani ísť, ale nikto sa našťastie neutopil a nikomu sa nič nestalo. Všetci sme absolvovali plavecký výcvik. Niektorí sa naučili plávať a niektorí si plávanie ešte zlepšili. Plavecký výcvik sme absolvovali na UMB v Banskej Bystrici. Absolvovali ho triedy III. A, III. B a V. A, V. B. Na začiatku nás rozdelili do piatich skupín. Učili nás skúsení tréneri, ktorí plávali závodne. Skákali sme aj zo štartovacích blokov. Nakoniec sme dostali mokré vysvedčenie za absolvovanie. Naše plavecké skúsenosti preverí leto.

                                                                      Dušan Kostiviar, V. A

    • Erasmus+ na Chorvátsky spôsob
     • Erasmus+ na Chorvátsky spôsob

     • Všetko začalo skvelo už na letisku v Splite 16. mája. Slnko, palmy a vôňa mora okamžite zdvihli členom našej poslednej tohtoročnej erasmáckej výpravy náladu. Hneď po príchode do hotela sme šli opáčiť more. Bolo studené.

      Deň prvý: uvítací ceremoniál v škole. Veľmi prívetivá, farebná školička v Ploče so šikovnými žiakmi a učiteľmi, ktorí si dali záležať, aby sme sa tam cítili dobre. Po kultúrnom programe bola pripravená prvá aktivita na spôsob escape room a slovenský tím ju s prehľadom vyhral. Nasledovala žiakmi vedená prehliadka mestečka a poobede sme sa boli previezť rybárskou loďkou na neďalekých jazerách.

      Deň druhý: začali sme workshopom na piesočnej pláži pri ústí rieky Neretva a pokračovali v spoznávaní histórie v archeologickom múzeu Narona a v druhom najväčšom chorvátskom meste Split, ktoré založil v 3. storočí rímsky cisár Dioklecián. Vďaka jeho palácu je centrum Splitu pamiatkou na zozname UNESCO.

      Deň tretí: celý sa niesol v znamení workshopov na rôzne témy. Ranné stretnutie na pláži pod borovicami bolo venované muzikoterapii. Potom pracovníci chorvátskeho Červeného kríža robili s účastníkmi nácvik prvej pomoci. Na oddych a zapojenie zase iných zmyslov a zručností slúžila tvorivá dielňa, z ktorej si každý odniesol domov svietnik vlastnoručne vyzdobený mušľami  a lastúrami. Popoludní sa pokračovalo dramatickým workshopom, ktorého cieľom bolo posilniť u študentov rôzne formy vyjadrovania emócií, vzájomné porozumenie a spoluprácu. Program sme zakončili návštevou u starostu Ploče, kde sme si vypočuli koncert tradičnej dalmátskej spievanej hudby v podaní kapely,  ktorej členkou je aj chorvátska koordinátorka projektu.

      Deň štvrtý: Perla Dalmácie. V programe Erasmu majú dôležité miesto aj kultúrno-poznávacie aktivity, ktoré sa tentoraz realizovali v Dubrovníku. Ďalšia z pamiatok UNESCO nám učarovala úzkymi uličkami starého mesta obohnaného hradbami aj malebným prístavom. Každý fanúšik Game of Thrones si tu zaručene príde na svoje.

      Piatkový rozlúčkový večer sa rozbehol štýlovo - naši hostitelia nám pripravili barbecue na terase hotela. Okrem jedla sme sa venovali aj evalvácii mobility a učitelia tiež plánovaniu aktivít.  Žiaci sa zabávali podľa svojej chuti, poľský tím predviedol karaoke pesničku a nemohlo chýbať ani tanečné kolo.

      Chorvátsko je krásna krajina s pohostinnými ľuďmi, ktorí sa o nás dobre postarali. Naučili sme sa a vyskúšali veľa nového a rozhodne si z Chorvátska odnášame viac ako pri bežnej turistickej návšteve. Účastníci sa vrátili domov spokojní a na erasmácke zážitky budú ešte dlho spomínať.

     • Úspechy našich ôsmačiek

     • Tak, ako každý rok už vyše 70 rokov sa aj tento konala Matematická olympiáda. Na jej začiatku je vždy domáce kolo, kde riešime šesť matematických úloh. Keď ich vypočítame a postúpime, nasleduje prezenčné okresné kolo. Tento rok bol rovnako ako predchádzajúce výnimkou a obe kolá som riešila dištančne. Úlohy MO sú vždy o niečo ťažšie ako tie, čo riešime na hodinách. Preto som sa veľmi potešila, keď som skončila 1. – 3. (traja riešitelia sme mali rovnaký počet bodov). Keďže okresným kolom táto olympiáda pre 8. ročník končí, nasledovalo už len vyhodnotenie a odovzdanie diplomov.

      Nina Kapustová, VIII.B

      IQ olympiáda bola pre mňa super skúsenosť a aj príležitosť spoznať ľudí s IQ nad 130, ktorí sú členmi Mensy. Nemyslite si ale, že boli v niečom iní! 😊 Celý program pozostával z piatich kôl - ako napríklad filmová ukážka, kde sme si mali zapamätať čo najviac vecí z krátkeho videa a odpovedať na otázky; písomný logický test, ktorý tvorili úlohy na rozmýšľanie alebo lietajúce písmená, kde sme mali poskladať slovo z písmeniek, ktoré sa pohybovali. Toto kolo sa mi páčilo najviac. Umiestniť sa mi podarilo na 28. mieste zo 75 detí z troch regiónov. Som spokojná so svojim výsledkom, pretože v tomto kole bolo veľa múdrych detí a som rada, že som sa tam dostala a mohla reprezentovať našu školu.

      Natália Lapinová, VIII.B

    • Exkurzia: Stredoslovenské banské mestá
     • Exkurzia: Stredoslovenské banské mestá

     • Vo štvrtok 19. 5. 2022 sa žiaci siedmeho ročníka zúčastnili dejepisnej exkurzie do Banskej Bystrice. Navštívili sme Matejov dom v areáli mestského hradu a následne sme absolvovali  prehliadku historického centra Banskej Bystrice so zameraním na pamiatky mesta z obdobia stredoveku. Naučili sme sa veľa zaujímavého a pripomenuli si banícku minulosť a slávu budov, okolo ktorých často prechádzame.

    • Krajské kolo minifutbalu McDonald´s Cup
     • Krajské kolo minifutbalu McDonald´s Cup

     • Je to tam! Naše žiačky a žiaci 3. a 4. ročníka dosiahli postup do slovenského finále. Veľká pochvala patrí celému družstvu, ktoré hralo a zvíťazilo na krajskom kole minifutbalu McDonald´s Cup, čím si vybojovali postup. Veľké finále ich čaká o necelé tri týždne v Senci, kde si zmerajú futbalové sily s víťazmi všetkých krajov SR. Na krajskom kole v Banskej Bystrici si žiačky a žiaci užili kopec zábavy, odniesli si veľa futbalových zážitkov, vyhrali krásne vecné ceny a tiež sladké a slané občerstvenie. Srdečná gratulácia patrí celému tímu ako aj najlepšiemu hráčovi krajského kola Lucasovi Hamšíkovi (4. A) a najlepšiemu strelcovi Jakubovi Ružbackému (3. A). Prajeme veľa síl na regeneráciu po ťažkých zápasoch a držíme palce v celoslovenskom finále!

    • Malý futbal
     • Malý futbal

     • Naša škola sa zapojila aj do poslednej športovej súťaže v tomto roku, ktorú organizovalo CVČ. Žiaci  piateho, šiesteho a siedmeho ročníka si zahrali malý futbal v kategórii mladších žiakov. Na umelej tráve v ZŠ Radvanská si zmerali sily viaceré tímy z okresu Banská Bystrica. Naši žiaci odohrali veľmi pekné zápasy, obsadili druhé miesto v skupine, no žiaľ, na postup to nestačilo. Ďakujeme žiakom za reprezentáciu školy a budeme držať palce v budúcich zápasoch.

    • Slávik Slovenska
     • Slávik Slovenska

     • A je to tu, dočkali sme sa. Okresné kolo speváckej súťaže Slávik Slovenska máme za sebou. Našu školu reprezentovala Simona Bystrianska z 5. A triedy. Konkurencia bola veľká, no Simonka opäť „zahviezdila“ a vyspievala si krásne 3. miesto. Simi, gratulujeme k ďalšiemu úspechu.

     • Návšteva v detskom domove

     • Učiť sa môžeme nielen od učiteľov, rodičov či spolužiakov. Niekedy sa zaujímavé veci dozvieme aj od ľudí, od ktorých by sme to možno nečakali. S podobným zámerom pracuje aj náš Erasmus projekt. S našimi žiakmi zapojenými v projekte a pani učiteľkou Majlingovou sme navštívili deti v Detskom domove Srdiečko. Privítali nás veľmi srdečne a bezprostredne. Porozprávali sme sa o tom, čo radi robia a ako vyzerá ich bežný život v domove. Zistili sme, že radi čítajú a na záver sme mali zaujímavú debatu o knihách. Keďže si na nové knižky potrebujú dlho šetriť, ponúkli sme im možnosť požičať alebo aj vymeniť si knižky navzájom. Veríme, že sa tento nápad ujme, a že aj pre deti z našej školy bola táto návšteva prínosná.

    • McDonald´s Cup
     • McDonald´s Cup

     • Ako po minulé roky, aj tento organizuje McDonald´s Cup súťaž družstiev žiačok a žiakov 1. stupňa základných škôl v minifutbale. Naši žiaci  L. Hamšík 4. A, M. Citara 4. B, A. Dvash 4. B, J. Ružbacký 3. A, M. Mikloško 3. A, F. Greško 3. A, M. Kováč 3. A a žiačky A. Baloghová 4. B a K. Karabová 3. A dosiahli v okresnom kole najlepší výsledok . Umiestnili sa na prvom mieste a získali hodnotné ceny spolu s medailami a krásnym pohárom. Pokračujú v celoslovenskej súťaži ďalšími zápasmi v krajskom kole proti víťazným družstvám z okresov banskobystrického kraja. Žiačkam a žiakom srdečne gratulujeme, ďakujeme im za reprezentovanie našej školy a držíme palce v ďalších zápasoch.

     • Biologická olympiáda

     • Dňa 21. 4. 2022 sa uskutočnilo okresné kolo biologickej olympiády v teoreticko-praktickej časti kategórie D vo Zvolene. Našu školu úspešne reprezentoval  Vendelín Slavko Almáši zo 7. A, ktorý skončil na 1. mieste.  Srdečne gratulujeme! 

    • Návšteva predškolákov v 1. triede
     • Návšteva predškolákov v 1. triede

     • V stredu 4. mája zavítali k našim prváčikom predškoláci z materskej školy. Prišli sa pozrieť, ako to vyzerá v ozajstnej škole. Vyskúšali si, ako sa sedí v školskej lavici, obzreli si školské pomôcky, plnili rôzne zaujímavé úlohy, dokonca si so školákmi aj zatancovali.

      Budúcim prváčikom želáme veľa úspechov a tešíme sa na nich v septembri!

  • Kontakty

   • Základná škola s materskou školou, Tajovského 2, Badín
   • riaditel@zsbadin.sk
   • 048/418 26 32 - ZŠ zborovňa 0911 717 381 - riaditeľka 048/418 26 15 - MŠ - malá a stredná trieda 0911 317 381 - MŠ - trieda predškolákov (Skalica)
   • Tajovského 2, 976 32 Badín Slovakia
   • 35677813
   • 2020947885
 • Fotogaléria

   zatiaľ žiadne údaje