• Superfinále vo futbale žiakov a žiačok ZŠ

     • V dňoch 13. a 14. 6. 2023 sa zúčastnil výber žiakov našej školy Superfinále vo futbale žiakov a žiačok ZŠ. Túto možnosť sme dostali od otca našich dvoch futbalových reprezentantov Mareka Hamšíka. Naši reprezentanti  išli na tento zraz najlepších športovcov z celého Slovenska bojovať v Školskom pohári SFZ o postup do finále.

      Plný autobus žiakov z rôznych ročníkov mal namierené do Šamorína, aby podporili majstrov banskobystrického kraja z badínskej základnej školy – Chrisa Hamšíka, Killiana Kapustíka, Peťa Filipoviča, Samka Kosku, Romana Radoša, Kika Kmeťku a Alexa Mikloška. Medzi hráčmi chýbal len Lucas Hamšík, kvôli chorobe Superfinále nemohol odohrať, avšak pripojil sa k skupine fanúšikov.

      Fanklub mali naši chlapci jednoznačne najlepší, boli sme vyzbrojení transparentmi, rapkáčmi, klaksónmi, aj bubnom, no najmä obrovským hlasovým potenciálom.

      Naši reprezentanti dostali veľkú podporu od svojich spolužiakov a hoci nepostúpili medzi prvé štyri tímy, podali naozaj krásne výkony, na ktoré boli a sú všetci fanúšikovia pyšní .

      V areáli športoviska sme si mohli obzrieť aj Fanzónu s rôznymi stanovišťami, vyskúšali sme si hokej, skákanie cez švihadlo, svoje vedomosti o olympizme, čakal na nás aj 3x3 basketbal, či floorbal. Občas sa okolo nás mihol nejaký známy športovec, zúčastnili sme sa autogramiády niektorých futbalistov zo slovenskej reprezentácie „A-čka“. Mali sme pestrý program, za ktorý sme veľmi vďační.

      Ďakujeme, chlapci naši, za zodpovedné a krásne výkony a Marekovi Hamšíkovi za možnosť zúčastniť sa tohto veľkého športového podujatia.

    • Interaktívna exkurzia ŠKODA EDULAB
     • Interaktívna exkurzia ŠKODA EDULAB

     • Dňa 13. 6. 2023  žiaci 8. ročníka navštívili mobilné technologické laboratórium Škoda EDU. Lab. Žiaci sa zoznámili s virtuálnou realitou, robotikou, umelou inteligenciou, 3D tlačou, termovíziou, kybernetickou bezpečnosťou, elektromobilitou a ich využiteľnosťou v praxi. Pútavou a interaktívnou formou si vyskúšali prácu s najmodernejšími technológiami a inováciami.

     • Mobil z Talentídy

     • Matematické súťaže, výzva pre všetkých, no odvahu predsa naberie len pár žiakov našej školy. Nás pedagógov teší, že z roka na rok sa do matematických súťaží hlási čoraz viac detí. Preto majú žiaci okrem diplomov a drobných cien väčšiu šancu pri záverečnom losovaní, ktoré organizuje vyhlasovateľ súťaží - Talentída.  V losovaní o tri mobilné telefóny na Slovensku sa šťastena na nás usmiala a jeden z nich získala  naša žiačka 5. B triedy – Zojka Rusková. Jej radosť bola obrovská a my sa veľmi tešíme s ňou a zároveň jej gratulujeme.

    • Stredoslovenská galéria plná zážitkov
     • Stredoslovenská galéria plná zážitkov

     • Piataci mali tento týždeň opäť príležitosť zažiť umenie v galérii hravým a kreatívnym spôsobom. Pod vedením kurátorky a galerijnej pedagogičky absolvovali viacero aktivít súvisiacich s vystavenými dielami. Deti sa zahrali na detektívov, keď pátrali po detailoch obrazov, vytvárali vlastné kompozície z pripravených prírodnín, postavám na obrazoch vymýšľali dialógy, dokonca v galérii sadili trávu (papierovú). Deti boli aktívne a tvorivé a návštevu galérie si veľmi užili.

     • Včely

     • Deti v školskom klube nevenujú svoj poobedný čas iba hrám. Druháci, tretiaci a štvrtáci strávili celé popoludnie vzdelávaním. O tom, aká dôležitá je pre nás maličká včielka bol deťom v školskom klube porozprávať pán včelár Jozef Masaryk z Badína. Doniesol nám ukázať pomôcky na včelárenie, pútavo porozprával o živote včiel a žiakom trpezlivo vyše dvoch hodín odpovedal na otázky. Za jeho ochotu mu všetci ešte raz veľmi ďakujeme.

     • Trestnoprávna zodpovednosť

     • Žiaci 8. A a 8. B triedy sa na hodine občianskej náuky oboznámili s témou trestnoprávnej zodpovednosti. Na besedu k nám zavítala policajtka z Okresného riaditeľstva PZ v Banskej Bystrici.

      „Na občianskej náuke sme si hovorili, že trestnoprávna zodpovednosť je od 14 rokov. Toto sme vedeli. Pani policajtka nám však dala veľa dôležitých rád, porozprávala zaujímavé informácie a ukázala prezentáciu. Rozprávali sme sa o priestupkoch a trestných činoch. Priestupok je menej závažný čin, ktorý je riešený vo väčšine prípadov peňažnou pokutou alebo napomenutím. Zaujalo nás, že medzi priestupky patrí napríklad aj rušenie nočného kľudu, ale šírenie poplašných správ a hoaxov je už trestným činom. Povedala nám, čo znamená čistý register trestov. Zistili sme, že kto nemá čistý register, bude sa ťažšie uplatňovať pri hľadaní zamestnania. Pani policajtka nám odpovedala na všetky naše otázky. Myslíme si, že sa s ňou dobre rozprávalo a beseda sa nám páčila.“

      Vaneska M. a Števka L., 8. B

     • Školy za demokraciu u nás v škole už šesť rokov

     • Prečo sme už šiesty rok zapojení do projektu Školy za demokraciu? Najlepšiu odpoveď nám dávajú samotní tvorcovia a realizátori programu. „Prečo sú tolerancia, rešpektovanie ľudských práv, rozmanitosť a život v demokracii vôbec dôležité? Určite nie kvôli tomu, že niektorí tvrdia, že tieto hodnoty sú etické a vyžadujú, aby sme ich obraňovali, alebo že je nemorálne, aby sme živili skupinovú nenávisť. Rešpektovanie a solidarita s inými ľuďmi sú dôležité kvôli oveľa významnejšiemu dôvodu, a to, že bez vyznávania a „žitia“ týchto hodnôt nebude v spoločnosti nikdy mier, kreativita a prosperita. A z ešte pragmatickejšieho hľadiska – je dokázané, že naše fyzické zdravie a inteligencia sa zhoršujú vždy vtedy, keď tolerancia, solidarita a ľudskosť chýbajú. Mier, kreativita a prosperita sú spojené nádoby." Ďakujeme. Určite sa zapojíme aj v budúcom školskom roku. 

     • Tenis do škôl

     • V mesiacoch marec, apríl a máj sa v našej škole konal projekt Tenis do škôl v rámci modulov pre základné školy. Zapojené boli triedy 2. A, 2. B, 3. A, 3. B, 4. A, 4. B. Hlavný tréner a koordinátor projektu bol pán Ivan Uram, ktorému ďakujeme za základy tenisu, ktoré učil našich žiakov.

     • Celoslovenské kolo Geografickej olympiády

     • 51. ročník Geografickej olympiády privítal tých najlepších súťažiacich na celoštátnom kole vo Vysokých Tatrách. Stretnutie sa uskutočnilo v dňoch 26. a 27. júna 2023. 32 najlepších geografov z celého Slovenska sa zišlo, aby sa stretli so zaujímavými ľuďmi, zasúťažili si a vyhrali tí najlepší. Konkurencia bola obrovská a o umiestnení rozhodovali maličkosti. Juraj Maximilán Almáši sa v silnej konkurencii nestratil a vzorne reprezentoval našu školu. V mene celého pedagogického zboru mu chceme poďakovať za skvelú reprezentáciu školy a prajeme veľa úspechov v štúdiu na strednej škole.

     • MDD – Po stopách svetových strašidiel

     • Kto by v detstve neveril na duchov a strašidielka? Naši najmladší kamaráti zistili, že duchov a strašidlá si vymýšľajú deti na celom svete. Na pripravených stanovištiach v okolí školy mohli spoznať zaujímavé mená ako Jamamba či bazilišok alebo sa dozvedieť, čo rozčúli bielu paniu, alebo čo kradne snežný muž.

     • Malý futbal

     • V dňoch 22. a 23. 5. 2023 sa konalo regionálne a krajské kolo v malom futbale. V pondelok sme cestovali do neďalekého Brezna, kde sme si zmerali sily v regionálnom kole proti ZŠ J. A. Komenského z Revúcej (výhra 8:1) a ZŠ Pionierska 2, Brezno (výhra 6:2). V obidvoch zápasoch sme dominovali a zaslúžene postúpili na krajské kolo, ktoré sa konalo o deň neskôr na umelej tráve v Radvani.

      V krajskom kole nás čakali súperi z Fiľakova, Zvolena a Novej Bane. Prvý zápas sme sa naladili proti ZŠ z Fiľakova výhrou v pomere 9:2 a čakal nás najdôležitejší druhý zápas a zároveň kľúčový o postup proti Zvolenu. S veľmi kvalitným súperom sme ešte tri minúty pred koncom zápasu prehrávali o gól. Na záver zápasu naši chalani namierili všetky sily do útoku a nakoniec zápas otočili v pomere 4:3 pre Badín. Posledný zápas proti Novej  Bani sme odohrali v tréningovom tempe a zaknihovali krajské kolo víťazstvom 12:3. Víťazstvo v krajskom kole nás posunulo na majstrovstvá Slovenska, ktoré sa budú konať 13. a 14. 6. 2023 v X-Bionic Sphere v Šamoríne. Reprezentovali nás Christián Hamšík, Killian Kapustík, Peter Filipovič, Samuel Koska, Alex Mikloško, Lucas Hamšík (c), Roman Radoš, Kristián Kmeťka, tréner Mgr. Marek Baláž a asistent trénera Lukáš Ružbacký. K postupu srdečne gratulujeme a želáme veľa úspechov na majstrovstvách Slovenska.

    • Čítajme si
     • Čítajme si

     • Projekt vznikol v roku 2008 a realizuje ho Linka detskej istoty pri Slovenskom výbore UNICEF v spolupráci so slovenskými knižnicami. Cieľom podujatia je zapojiť čo najväčší počet detí do aktivity, ktorú v posledných rokoch vytláčajú nové technológie. Čítanie, ktoré poskytuje deťom činnosť vo chvíľach voľna, podporuje ich fantáziu a prehlbuje vnímavosť. V spolupráci s knižnicami a školami po celom Slovensku ako i partnermi projektu motivujú deti k čítaniu kníh. Tento rok sa do tohto projektu zapojilo 100 591 detí z celého Slovenska a nechýbali medzi nimi ani naši žiaci, ktorých bolo dokopy 266.

     • Technická súťaž

     • Klub AMAVET pri Spojenej škole, Kremnička v Banskej Bystrici usporiadal aj tento rok Technickú súťaž pre žiakov základných škôl. Do súťaže sa prihlásili a našu školu reprezentovali žiaci 8. A triedy - Marek Medveď, Martin Kováč a Filip Chochol. Svoje vedomosti a zručnosti preukazovali žiaci v štyroch súťažných oblastiach, a to v oblasti matematickej a geometrickej, myslenie a tvorivosť, vedomostnej  a v oblasti experimentovanie. Dve kolá boli spoločné pre celý súťažný kolektív a v dvoch kolách súťažil každý žiak samostatne.

      V súťaži jednotlivcov bol úspešný Marek Medveď a umiestnil sa na treťom mieste. V súťaži družstiev skončili naši žiaci na štvrtom mieste.

      Marekovi aj ostatným súťažiacim srdečne gratulujeme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy.

     • Beseda s olympijskými víťazmi

     • V utorok 30. 5. 2023 sme boli v Banskej Bystrici na Dukle na besede s olympijskými víťazmi, a to Michalom Martikánom, Anastáziou Kuzminovou, Elenou Kaliskou, Petrou Vlhovou a Matejom Tóthom. Bol to pre mňa zážitok, stretnúť sa osobne so športovcami, ktorí dosiahli obrovský úspech a stali sa celosvetovo známi vďaka svojim výkonom. Najprv olympionici rozprávali o svojich začiatkoch a o tom, ako sa dostali k ich povolaniam. Taktiež rozprávali o svojich prvých pocitoch, keď získali zlatú medailu. Nakoniec zodpovedali aj pár diváckych otázok. Akcia sa mi veľmi páčila, beseda bola veľmi dobre zorganizovaná.

      E. Z. 8. B

     • Exkurzia do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau

     • ,,Arbeit macht frei“ v preklade ,,Práca oslobodzuje“ je symbolický nápis na vstupnej bráne miesta odkiaľ nebolo úniku. Tým miestom je bývalý koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau prezývaný aj tábor smrti, ktorý sme navštívili 22. 5. so žiakmi deviateho a ôsmeho ročníka.

      Len ťažko hľadám tie správne slová, ktoré by plnohodnotne opísali pocity, ktoré sa nám naskytli počas tejto exkurzie. Holokaust bol jednou z najtemnejších kapitol v dejinách ľudstva. Uznanie a pochopenie tohto neľudského zločinu je kľúčové pre budovanie vzájomnej tolerancie, rešpektu a zabránenie tomu, aby sa podobné udalosti v budúcnosti opakovali.

      Počas exkurzie študenti sprevádzaní sprievodcom mali možnosť vidieť pôvodné budovy, väzenské bloky, krematóriá, zbierky osobných vecí a doklady obetí. Azda najautentickejšie pôsobia hrozivé fotografie, ktoré visia všade na stenách. Pohľady vychudnutých ľudí v pruhovaných pyžamách prezrádzajú viac než tisíce slov.

      Školská exkurzia do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau je vzdelávacím zážitkom, ktorý ovplyvňuje študentov na hlbšej úrovni. Poskytuje im pohľad na temnú históriu holokaustu a umožňuje im pochopiť dôsledky nenávisti a extrémizmu. Ako hovorí známy citát G. Santayana ,,tí, ktorí si nepamätajú minulosť, sú odsúdení k jej zopakovaniu.“ Preto nezabudnime a uchovávajme spomienky, na holokaust živé, aby sme už podobné veci nemuseli nikdy zažiť.

     • Ľupčiansky čitárik

     • Dňa 25. 5. 2023 sa konal XIV. ročník regionálnej súťaže Ľupčiansky čitárik pre žiakov 1. stupňa ZŠ. Súťažilo sa v štyroch vekových kategóriách a dvoch oblastiach - technika čítania a čitateľská gramotnosť. Naša škola mala zastúpenie vo všetkých štyroch kategóriách. 1. kategóriu ovládol a 1. miesto získal Peťko Zemko z 1. A. Hanka Gajdošová z 2. B získala v 2. kategórii krásne 3. miesto. Dorotka Lepiešová z 3. B získala okrem 1. miesta v 3. kategórii aj ocenenie Absolútny Ľupčiansky čitárik a naprázdno neobišiel ani náš štvrtý súťažiaci Timon Ševčík zo 4. B, ktorý získal pekné 3. miesto v 4. kategórii. Ku krásnemu úspechu všetkým žiakom srdečne gratulujeme!

     • Erasmus+ návšteva zo Španielska

     • V dnešnom prepojenom svete sa vzdelávanie stalo silným nástrojom na podporu kultúrnej výmeny a porozumenia. Jednou z iniciatív, ktorá si v posledných rokoch získala obrovskú popularitu, je program Erasmus+ Job Shadowing, ktorý pedagógom ponúka možnosť pozorovať a zúčastňovať sa vyučovacieho procesu v cudzej krajine.

      V našej základnej škole sme 15. mája privítali dve učiteľky, Anu a Catalinu, zo španielskeho mestečka Úbeda. V rámci svojho týždenného programu absolvovali hodiny angličtiny, informatiky, matematiky, občianskej náuky, výtvarnej výchovy a dokonca aj slovenčiny. O hladký priebeh učiteľskej mobility sa starali žiačky 8. ročníka, ktoré ich celý týždeň sprevádzali.

      Ich program bol veľmi pestrý – okrem bežných hodín sa spolu so žiakmi 6. ročníka zúčastnili aj Detskej Lesníckej univerzity, kde videli zážitkové učenie v praxi, rovesnícke učenie a vedenie žiakov k pozitívnemu vzťahu k prírode.

      Počas voľného popoludnia si žiaci 9. ročníka vyskúšali rolu sprievodcov a spoločne sme objavovali krásy mesta Banská Bystrica, ktoré na našich hostí zapôsobilo svojou pútavou históriou a architektúrou. Povedomie o našej kultúre si rozšírili aj návštevou galérie vo Vile Dominika Skuteckého, kde dostali výklad vo svojom rodnom jazyku.

      Španielky mali možnosť oboznámiť sa aj s programom a aktivitami kolégia Zelenej školy. Čerešničkou na torte bola prezentácia komunitného projektu Roots and Shoots, ktorú pripravili siedmaci v angličtine a zúčastnil sa jej aj starosta obce.

      Zahraničná návšteva najviac ocenila zapojenie školy do rôznorodých projektov, vysokú úroveň ekologického povedomia, prepájanie tém medzi predmetmi a dobrú atmosféru v škole. Vyzdvihli aj technické vybavenie tried ako aj školskú záhradu s učiacimi prvkami.

      Na záver chceme poďakovať všetkým zúčastnením pedagógom aj žiakom, vďaka ktorým mohla byť táto mobilita úspešne zrealizovaná. So školou v Španielsku udržiavame kontakt a v rámci projektu Erasmus+ ju plánujeme navštíviť a vykročiť na inšpiratívnu cestu vzájomného učenia sa a multikultúrnej spolupráce.

  • Kontakty

   • Základná škola s materskou školou, Tajovského 2, Badín
   • 048/418 26 32 - ZŠ zborovňa 0911 717 381 - riaditeľka 048/418 26 15 - MŠ - malá a stredná trieda 0911 317 381 - MŠ - trieda predškolákov (Skalica)
   • Tajovského 2, 976 32 Badín Slovakia
   • 35677813
   • 2020947885
 • Fotogaléria

   zatiaľ žiadne údaje