Začiatok našej cesty pripadol na prvý jarný deň roku 2022. Mikrobus nás vezie na letisko do Viedne, odkiaľ sme za chvíľočku v Sofii. Šofér Kiril nás potom krkolomnými cestami privezie do Krivej Palanky.
Potme zastavíme na pumpe, myslíme si, že sa ide tankovať, ale vystupujeme. Tu je náš motel KRATER. Architektúra 90. rokov má nezameniteľný retro šmrnc, ale večera je fantastická. Hneď večer sa naša štvorčlenná posádka skamaráti s poľskou a už sa nerozlúčia.
Deň prvý: ráno nás privíta Základná škola JOAKIM KRCHOVSKI. Chlieb a soľ, zoznamovanie, darčeky, nálada je veselá. Macedónski žiaci nám predvedú hudobné aj tanečné čísla a z videí sa dozvedáme niečo o jednotlivých účastníckych krajinách a aj o významných osobnostiach Macedónska. Potom navštívime starostu mesta v jeho úrade a miestne etnografické múzeum, kde zisťujeme, že život v minulosti tu bol podobný ako u nás. Elena, sympatická koordinátorka projektu pre Macedónsko, sa preslávi vetou: „Project photo!“ Tak si aj pred múzeom urobíme jednu spoločnú.
Prvý obed nás šokoval. Odporúčanie pre turistov v Macedónsku: nikdy sa nenajedzte toho, čo už je na stole, lebo to je iba predjedlo! My, neznalí pomerov, sme si vychutnali rozmanité (pred)jedlá a keď prišiel hlavný chod, ktorý sme zo slušnosti nemohli nechať nedotknutý, skoro sme praskli. Na jedle si jednoducho v Macedónsku dajú záležať.
Poobede nás ešte čaká workshop, kde sme si vyrábame suveníry technikou decoupage, ale spontánne sa zmení na ice-breaking spoznávací workshop.
Deň druhý: dlhú cestu autobusom si účastníci krátia vypĺňaním pracovných listov a debatovaním o stratégiách pozitívneho myslenia. Vystupujeme v meste Ohrid, kde nás sprievodkyňa prevedie po starovekých aj novších pamiatkach a po obede sa prepravíme na druhú stranu jazera, ktoré vyzerá takmer ako more. Navštívime pravoslávny kláštor a kocháme sa zapadajúcim slnkom nad horami.
Deň tretí: Europe House – európsky dom v Krivej Palanke – je pekné moderné miesto, kde sa konajú dnešné workshopy. Týkajú sa pozitívneho myslenia a techník, ktoré môžu pomáhať pri učení a riešení problémov. Deti pracujú v skupinách, navzájom prezentujú svoje výsledky. Angličtina im ide výborne.
Indoorové aktivity vymeníme za outdoorové a ideme navštíviť Joakim Osogovski manastir neďaleko Palanky, ktorého história siaha do 12. storočia. Po návrate deti čaká workshop zameraný na E-twinning, ktorý vedie ambasádorka školy pre E-twinning. My „pančelky“ sa ňu spoliehame a dávame si kávu s ostatnými učiteľmi, pričom diskutujeme o Erasmus aktivitách na našich školách aj ďalšej chystanej mobilite. Káva je rovnako ako v Turecku dôležitý kultúrny moment. Na slávnostnej večeri si užijeme jedlo a hudbu, zábava graduje.
Deň štvrtý: nesie sa v znamení Skopje. Sprievodca oplýva informáciami aj vtipnými historkami a prevedie nás od bazáru v starom meste cez námestie s monumentálnymi sochami až po Múzeum matky Terezy, rodáčky zo Skopje. Fotíme sa pri Alexandrovi Veľkom, ktorý sa tu volá zásadne Macedónsky. Po ceste sa venujeme spoločnému vyhodnoteniu aktivít a priebehu mobility a zhodnocujeme ju kladne.
Nikto z nás predtým Macedónsko nenavštívil, všetko bolo pre nás nové. Veľa sme sa tu dozvedeli o histórii krajiny, kultúre a spolupráci. Deti si našli kamarátov zo štyroch rôznych krajín a na Erasmus nedajú dopustiť. V sobotu večer sa vraciame domov plní zážitkov.