Olympiáda Mladých Vedcov je medzinárodná vedomostná súťaž v oblasti chémie, fyziky a biológie. Tento rok som sa do nej prihlásil aj ja. Aby som mohol súťažiť, musel som najprv urobiť niekoľko experimentov a laboratórnych cvičení. O dva dni neskôr, presnejšie 17. 3. 2022, som riešil test s výberom odpovedí. Z 225 žiakov som sa umiestnil na jedenástom mieste, a tak som bol prijatý na 1. výberové sústredenie. Čakala ma prvýkrát cesta do nášho hlavného mesta.
Prvý deň, v stredu, som absolvoval vyše 200 kilometrovú cestu do Bratislavy. Po nasťahovaní na ubytovňu som prišiel na Fakultu matematiky, fyziky a informatiky, kde som robil prvú skúšku - teoretický test z biológie. Celý test trval deväťdesiat minút, počas ktorých som odpovedal na rôzne otázky týkajúce sa krvi, genetiky, buniek a ekológie.
Štvrtok bol najnáročnejší deň. Robil som totiž dva teoretické testy - z chémie a fyziky a tri experimenty - z chémie, fyziky a biológie. Ako prvý ma čakal experiment z fyziky. Mali sme vypočítať tepelnú mernú kapacitu jednej kovovej súčiastky. Nato, aby sme mohli vypočítať túto tabuľkovú veličinu, sme museli pravidelne merať teplotu - pri ponorení do horúcej vody, do studenej vody, teplotu po ustálení... Nakoniec sme svoje merania dosadili do niekoľkých vzorcov a svoje odpovede odovzdali. Druhý bol teoretický test z chémie. Ten sa skladal z troch častí. V prvej časti sme mali reakciu uhličitanu vápenatého s kyselinou chlorovodíkovou. V druhej úlohy týkajúce sa Ostwaldovho procesu a v poslednej dokonca organickú chémiu. Po teoretickom teste nás čakal experiment z chémie. Robili sme zrážaciu reakciu, používali sme aj analytické váhy (ktoré sú presné až na desaťtisícinu gramu) a sušičku. Na základe našich výpočtov sme zistili objem, ktorý bol potrebný naliať do posledného roztoku. Či sme vypočítali správny objem, sme si mohli overiť rovnakou farbou roztokov po použití pH indikátora. Následne sme robili experiment z biológie, v ktorom sme v prvej časti pozorovali jednotlivé fázy bunky (profáza, metafáza, anafáza, telofáza), ktoré sme potom museli nakresliť. V druhej časti sme pozorovali bunky cibule vo vodnom roztoku a roztoku soli. Štvrtok sme zakončili teoretickým testom z fyziky, z ktorého sa mnohí súťažiaci spamätávajú dodnes. Test bol síce najkratší, ale zato najkomplikovanejší. Úlohy sa týkali elektriny, kladkostroja, síl, rýchlosti, teploty... Každý teoretický test aj experiment trval jeden a pol hodiny.
V piatok, posledný deň, sme robili už len jeden test. Bol však až trojhodinový. Bol to test s výberom odpovede, s tridsiatimi otázkami zo všetkých predmetov.
Nakoniec sme mali vyhodnotenie, v ktorom každý dostal knihu s riešenými otázkami z minulých rokov a niektorí aj stolné hry. Postúpiť na 2. výberové sústredenie mohli prví dvanásti súťažiaci. Z 24 účastníkov som skončil na 19. mieste, no samostatne z chémie druhý.
Keďže som vkročil do Bratislavy po prvýkrát, s rodinou som ešte pochodil po najznámejších miestach.
Jakub Janata, 8. B