Tento rok sme sa rozhodli zapojiť aj do ďalšej recitačnej súťaže. Je to súťaž v prednese slevenských povestí a má názov Šaliansky Maťko Jozefa Cígera Hronského. Dňa 25.1.2018 sa v Banskej Bystrici uskutočnilo okresné kolo súťaže, kde našu školu reprezentovala v 2.kategórii (4.-5. roč.) Paťka Jurková zo 4.B. Umiestnila sa na 3. mieste, k čomu jej srdečne blahoželáme.
FOTOGALÉRIA
Šaliansky Maťko J.C. Hronského
Krúžok anglického jazyka
- Na krúžku anglického jazyka sme sa naučili pomenovať niektoré aktivity pri hre vonku a teraz sme si to išli vyskúšať v praxi. Vybrali sme sa na detské ihrisko pri obchode a zahrali sme sa hru "Simon says" a zopakovali si frázu "I can". Vieme už pomenovať hojdačku, šmýkačku, vieme bežať, liezť, skákať, hádzať a chytať snehové gule, kopať. Tak sme sa spoločne v snehu zahrali. Tiež sme sa naučili pomenovať časti snehuliaka, a tak sme sa rozdelili do skupín a každá skupinka usilovne gúľala gule a stavala snehuliakov. Našli sme kamienky na oči a vetvičky na dozdobenie. Keď boli snehuliaci hotoví, deti mi povedali, z čoho sa taký snehuliak skladá. A ako sami vidíte, angličtinu na snehu sme si užili. :D Aj slniečko nám pekne svietilo. FOTOGALÉRIA
Zimné radovánky na telesnej výchove
Do galérie Zimné radovánky na telesnej výchove boli pridané fotografie.
10
Detska lesnícka univerzita - Zubria zvernica
Do galérie Detska lesnícka univerzita - Zubria zvernica boli pridané fotografie.
17
Šaliansky Maťko J.C. Hronského
Do galérie Šaliansky Maťko J.C. Hronského boli pridané fotografie.
Slovensko - druhé projektové stretnutie - krátkodobá školiaca aktivita
- Termín: 14. -19. január
Žijeme spoločne a potrebujeme jeden druhého
To je názov projektu, ktorého súčasťou sme sa na dva roky stali my – naša škola. 2. projektové stretnutie programu Erasmus + sa u nás v škole v Badíne, konalo od 14.1 – 19.1. 2018. Už niekoľko mesiacov dopredu sme sa všetci – žiaci aj učitelia, intenzívne pripravovali na toto podujatie. Cítili sme, že je to pre nás všetkých obrovská príležitosť ukázať, že aj malá škola v malej krajine dokáže zorganizovať medzinárodné stretnutie na takej úrovni, ktorá prekvapí aj zahraničných partnerov. Veľmi sa teším, že som našla vo všetkých kolegoch ochotu podieľať sa na akcii, ktorá ukázala projektovým partnerom, že aj škola zo Slovenska sa vyrovná moderným školám v Európe.
Na prvom stretnutí v holandskom meste Leiden sme schválili program, ktorý na Slovensku pripravíme. Od októbra do januára sme pracovali na príprave aktivít, ktoré mali podporiť sociálne emocionálne učenie sa žiakov. Jednou z prvých úloh bolo nájsť hostiteľské rodiny pre deti vo veku od 8 – 15 rokov z partnerských krajín. Rodiny našich žiakov neváhali prijať do svojho rodinného kruhu cudzinca a pripraviť mu také prostredie, aby sa cítil u nás čo najlepšie. Je úžasné, že to, čo sa o nás Slovákoch hovorí – že sme pohostinný národ, sa v našich rodinách potvrdilo.
DEŇ PRÍCHODU
Všetci sme boli nedočkaví, kedy príde prvý autobus s deťmi a učiteľmi. O pol piatej večer dorazila prvá skupina. Postupne prišli ďalšie partnerské tímy a nakoniec dorazil aj posledný tím z Lotyšska. Bolo príjemné vidieť, ako sa deti navzájom privítali, hlavičky plné otázok, čo ich počas nasledujúceho týždňa čaká. A nielen deti, ale aj rodičia. :D Mnohé z detí spolu komunikovali cez e-mail a sociálne siete už pred stretnutím. Uvítanie bolo o to vrúcnejšie.
DEŇ PRVÝ
Hneď ráno deti čakala prvá slovenská realita. Ranné vstávanie do školy na 7:40 je pre nás každodennou rutinou. No pre deti v projekte to bolo niečo nové. Ale zvládli to výborne, nikto nezaspal. Žiaci oblečení v slovenských krojoch privítali návštevníkov chlebom (doma pečeným) a soľou a počas krátkeho kultúrneho programu sme predstavili ukážku slovenských folklórnych tancov, piesní a hudby. Školská koordinátorka predstavila učiteľov z každej krajiny a pán riaditeľ ich privítal v krátkom príhovore. Potom sme sa už pustili do pracovných povinností. Presunuli sme sa do školskej jedálne, kde už bolo všetko pripravené na varenie. Pre žiakov sme vybrali recept na bryndzové pirohy, ktorý do anglickej a obrazovej podoby spracovali ôsmaci. Prvá výzva na zážitkové učenie sa. Každá skupina dostala pomocníka – slovenského žiaka, ktorý im pomáhal pri príprave cesta a bryndzovej plnky. A deti sa s tým popasovali výborne. Čo si navarili, dalo sa aj zjesť. A dokonca im naše pirohy so slaninkou či opraženou cibuľkou chutili. Ale nevarili len deti. Aj učitelia pomáhali, miešali, plnili, lepili pirohy a krájali slaninku. Aj badínske staré mamky nás prišli podporiť a pripravili pre hostí ďalšie tri tradičné recepty na ochutnávku – haruľu, bryndzové halušky a holbánsku fučku. Po obede sme sa spoločne vybrali na prehliadku priestorov školy. Koordinátor Henk pre našu školu priniesol darček – veľký banner s logom projektu. Teraz bol čas na prezentáciu tradičných receptov partnerských krajín. Žiaci alebo učitelia nám formou videa alebo prezentácie predstavili ich jedlá. Všetky recepty budú súčasťou medzinárodnej kuchárskej knihy, ktorú budeme dopĺňať počas jednotlivých projektových stretnutí.
FOTOGALÉRIA
Prvý projektový deň sme zakončili návštevou na Obecnom úrade v Badíne. Pán starosta hostí privítal v obradnej sieni, folklórna skupina Javory a Liesky spríjemnili toto podujatie svojím vystúpením a všetci zahraniční hostia sa na záver zapísali do pamätnej knihy, ktorá bude pripomínať túto vzácnu návštevu. Spoločná fotografia a malé občerstvenie. Okrem iného aj torta s erbom obce, na nej sviečky - jedna pre každú krajinu. Už si len niečo pekné zaželať a sfúknuť. Po skončení návštevy sa deti pobrali do rodín a učitelia na spoločnú neformálnu večeru. Okrem pracovných povinností tento projekt priniesol aj nové priateľstvá, a tak sa bolo o čom dlho v príjemnej atmosfére rozprávať.
FOTOGALÉRIA
Učíme sa naše tradičné tance
- Po kliknutí na doleuvedený link uvidíte, ako sme sa navzájom učili naše tradičné či známe tance. Po otvorení stránky sa objaví logo projektu. Na ňom sú monumenty z každej krajiny. Treba prejsť myškou na daný monument a ojaví sa vám názov krajiny a názov tanca. Ked na monument kliknete, uvidíte, ako to deťom počas stretnutia výborne išlo.
https://www.thinglink.com/scene/1013222319054651394
ŠKD - Výroba chutných chlebíčkov
Do galérie ŠKD - Výroba chutných chlebíčkov boli pridané fotografie.
10
Zo života škôlky
Do galérie Zo života škôlky boli pridané fotografie.
5
Remeslo našich predkov
V našej škole sme pripravili malú výstavu z cyklu Remeslo našich predkov, v ktorej prezentujeme ukážky výšivky ako súčasti horehronského kroja. Kroj nám zapožičala naša pani učiteľka Elenka Haringová a spolu s ním aj bábiku oblečenú v rovnomennom kroji. Súčasťou výstavy je aj kroj pozostávajúci zo sukienky a vestičky z modrotlače. Tiež môžete obdivovať práce našich detí - plátenká z modrotlače, ktoré vyhotovili technikou pravej modrotlače na hodinách výtvarnej výchovy i v spolupráci so SZUŠ Zacharová, trieda p. uč. Dovalovej. Chemická stránka modrotlače je zastrešená naším chemickým krúžkom Kremík, na ktorom pripravujeme zmes na nanášanie vzoru a tiež farbiacu zmes z indiga. Vzácnym exemplárom našej výstavy je viac ako 100-ročná forma na modrotlač, ktorú nám zapožičal pán Valenčík a pochádza spod Tatier. Spolu s ňou máme požičané aj modrotlačové plátno s dvojfarebným vzorom, ktoré je tiež cenným dedičstvom. Modrotlačovú formu sa pokúsil zhotoviť aj náš žiak Jakub Lešták. Táto drevená forma je rovnako súčasťou výstavy aj s plátenkom ňou potlačeným.
Výstava je nainštalovaná vo vstupných priestoroch našej školy.
Srdečne pozývame.
Viac na stránke: https://mladychemik.webnode.
sk/chemicke-projekty/ modrotlac/remeslo-nasich- predkov/
FOTOGALÉRIA
Remeslo našich predkov
Do galérie Remeslo našich predkov boli pridané fotografie.
3
Krúžok FitKids
Do galérie Krúžok FitKids boli pridané fotografie.
26
Vianočný večierok
Do galérie Vianočný večierok boli pridané fotografie.
20
Vlk a sedem kozliatok
Ročníkový projekt už mám úspešne za sebou
„Máš už hotový projekt?“ „Aký?“ „No predsa ročníkový!“ Túto otázku si kladú asi všetci. Samozrejme, odpoveď je jasná. „Nie, ešte som ani nezačal(a).“ Možno už niekto má niečo. Viem naisto, že ja už na ročníkový projekt nemusím intenzívne myslieť, pretože môj výstup s názvom „Bábkové divadlo po anglicky“ sa uskutočnil 21.12.2017 cez 3. vyučovaciu hodinu.
Zaujímavosťou je, že to nebolo bábkové divadlo, ale divadlo so žiačkami 4.A, 4.B triedy a jednou žiačkou z 8. ročníka. Bola som režisérkou a vlkom v jednej osobe. Zvládla som to s pomocou detí, ktoré v mojom projekte vystupovali a intenzívne sa pripravovali a učili texty. Takisto veľká vďaka patrí aj pani učiteľke Turianskej, ktorá bola mojou konzultantkou do vystúpenia.
Stretnutí som zorganizovala sedem, na ktorých sme si trénovali texty. Na projekte som začala pracovať od októbra a trvalo mi to do decembra. Tak vidíte, ročníkový projekt sa dá spraviť aj za tri mesiace! J
L. Kapustová, IX. ročník
Vianočné dielničky
Do galérie Vianočné dielničky boli pridané fotografie.
37
Krúžok FitKids
Do galérie Krúžok FitKids boli pridané fotografie.
16
Deti z MŠ na vystúpení - Kúpele Sliač
Do galérie Deti z MŠ na vystúpení - Kúpele Sliač boli pridané fotografie.
1
Materská škola
Aktualizovali sme modul Materská škola
Mikuláš v škole
Do galérie Mikuláš v škole boli pridané fotografie.
9
Zimné aranžovanie 2017
Centrum voľného času - JUNIOR v spolupráci s Mestským úradom Banská Bystrica – oddelením kultúry, pripravili aj tento rok pre žiakov Banskobystrického regiónu súťaž v zimnom aranžovaní. Súťaže sme sa zúčastnili aj my, konkrétne dievčatá Katarína Gajanová a Kristína Dovalová zo 7. ročníka.
Téma tohto ročníka nebola obyčajná a ani jednoduchá - 1. Luciine šibalstvá alebo 2. Mikulášsky balíček či vianočný darček. Stretli sme sa večer pred súťažou a spoločne sme vymýšľali, čo by sme mohli vytvoriť. Súťaž totiž prebieha tak, že sa aranžuje na mieste a deti majú na to jednu hodinu - 60 minút. Nemôžu si doniesť hotový aranžmán, ale vytvoriť počas stanoveného času niečo zaujímavé teda originálne, pekné i trvácne z materiálu, ktorý si prinesú. Takže sme si večer pripravili rôzny materiál, nacvičili postup aranžovania a spokojne šli spinkať, aby sme sa ráno plné nových síl vybrali do Banskej Bystrice na súťaž.
V jednej práci sme stavili tentokrát na niečo ozaj nezvyčajné - "aranžovanie" z papiera - vytvorenie reliéfu krajinky s Luciou na metle, ktorý bol vsadený do dreveného rámu a podsvietený svetlom. Rám Kristínka dotvorila konárikmi a vločkami z papiera. Naša stávka sa vyplatila. Práca Kristínky získala cenu Centra voľného času Juniour, ktorú tradične získava najzaujímavejší aranžmán.
Pri Katke sme zvolili netradičné balenie vianočného darčeka - škatuľky obalenej bielym papierom, ktorú vyzdobila naozaj zaujímavo - omotané svetielka, anjeliky, ktoré si pripravila z vajíčkových papierových podložiek, biele pierka boli ich krídelká a vlásky mali z ovčej vlny (anjeliky po rozbalení balíčka môžu ďalej slúžiť ako ozdôbky na stromček). Balíček dotvorila striebornými hviezdičkami a guličkami a samozrejme nemohla chýbať ani mašľa - klasika pre darček :). Katka so svojim "aranžmánom získala krásne 2. miesto.
Súťaže sa zúčastnilo 28 žiakov z rôznych škôl Banskobystrického regiónu a súťažili v dvoch kategóriách. V konkurencie naše dievčatá obstáli výborne a preto im srdečne gratulujem.
FOTOGALÉRIA