Do galérie Inwaldpark Poľsko boli pridané fotografie.
Inwaldpark Poľsko
- 57
Archery fight
Do galérie Archery fight boli pridané fotografie.
26
AMAVET - Festival štyroch živlov
8. júna 2018 sme sa zúčastnili 1. ročníka súťaže pod názvom Festival štyroch živlov, ktorej miestom konania bolo Aurelium (Zážitkové centrum vedy) v Bratislave. Usporiadateľom súťaže bol Amavet – Asociácia pre mládež, vedu a techniku. Festivalu štyroch živlov sa zúčastnilo deväť tímov z piatich základných škôl na Slovensku (Trenčín, Modra, Divín, Nová Dubnica a Badín). Festival štyroch živlov je súťaž a zároveň prehliadka projektov a výskumných prác žiakov základných škôl formou panelovej/posterovej prezentácie alebo trojrozmerných exponátov. My sme si vybrali tému "Prečo sa lietadlá vznášajú vo vzduchu?" a spracovali sme ju formou panelovej prezentácie. Súťaže sa zúčastnili žiaci 3. ročníka našej školy Andrej Citara a Adam Koza. Porote a zúčastneným porozprávali o zrode aviatiky (letectva), o tom, čo všetko má vplyv na to, aby sa model lietadla udržal vo vzduchu, z čoho vyrábame modely na leteckom modelárstvom a čo všetko na to potrebujeme. Samozrejme nechýbala praktická ukážka.
Okrem toho na chlapcov čakala možnosť nazrieť do Zážitkového centra vedy, kde sa mohli zoznámiť s najzaujímavejšími javmi z rôznych oblastí nášho života. Objavovanie a experimentovanie sa im veľmi páčilo.
Na záver podujatia čakalo na nás vyhlásenie výsledkov. Bolo pre nás veľkým potešením, keď sme boli zaradení a vyhlásení medzi ocenenými. Cesta smer Bratislava bola dlhá, ale oplatila sa. Chlapci si zo súťaže odniesli špeciálne ocenenie, veľmi pekné vecné ceny, veľa vedomostí a krásnych zážitkov.
FOTOGALÉRIA
Festival 4 živlov - AMAVET
Do galérie Festival 4 živlov - AMAVET boli pridané fotografie.
41
Exkurzia Vydrovo - 4. ročník
Do galérie Exkurzia Vydrovo - 4. ročník boli pridané fotografie.
41
Exkurzia Vydrovo - 4. ročník
Do galérie Exkurzia Vydrovo - 4. ročník boli pridané fotografie.
21
Workshop Modrotlače
Pozvali nás na celoštátne kolo súťaže LIEČIVÉ RASTLINY, 23. ročník, ktoré sa konalo v Krupine - Tepličky (Vyhlasovateľom súťaže je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, organizátormi súťaže sú: Environmentálna poradňa Studnička, Slovenská botanická spoločnosť pri Slovenskej akadémii vied, Slovenské národné múzeum – Prírodovedné múzeum v Bratislave.) No neboli sme tam ako súťažiaci ;). Súčasťou programu každoročne bývajú aj tvorivé dielne rôzneho zamerania, ktoré sa zväčša nejakým spôsobom týkajú rastliniek. Tento rok sa usporiadatelia rozhodli, že ponúknu objavovanie tajomstiev modrotlače. Veď k modrotlači je potrebné farbivo - pigment indigo a to sa získava z rastliny zvanej indigovník. Prizvali nás, mladých chemikov zo ZŠ Badín, aby sme im s tým pomohli a tajomstvá modrotlače odhalili. Anička, Lucka a Kristínka účastníkom ukázali, ako vzory našej modrotlače vznikajú, ako ich maľujeme a pani učiteľka Lucia proces modrotlače všetkým vysvetlila a aj predviedla ukážky farbenia modrotlačových pláteniek v kype - farbiacej zmesi indiga. Každý jeden účastník dostal biele čisté plátenko, na ktoré si mohol rezervou/papom, krycou zmesou v modrotlači, namaľovať svoj vlasntý prírodný, ľudový či iný vzor podľa svojej fantázie. Všetky pomaľované plátenká sme vzali a keď pap na ne nanesený zaschne, nafarbíme ich v škole na chemickom krúžku v indigu, operieme, vyžehlíme a pošleme každému jednému účastníkovi do jeho školy. No nerozprávali sme len o indigu a modrotlači. My totiž poznáme ďalší prírodný útvar, ktorý vieme využiť na prípravu farbiacej zmesi. Je to dubienka a z nej dubienkový atrament, ktorý si už u nás v škole pár rokov chystáme a kreslíme s ním na hodinách výtvarnej výchovy. Náš dubienkový atrament sme priniesli aj do Krupiny a poslúžil na náčrt motívu, ktorý neskôr účastníci premaľovávali na plátenko. FOTOGALÉRIA
Viac tu: https://mladychemik.webnode.
sk/chemicke-projekty/ modrotlac/workshop-v-krupine/
Workshop modrotlače v Krupine
Do galérie Workshop modrotlače v Krupine boli pridané fotografie.
35
Ako predškoláci perníkovú chalúpku maľovali
Do galérie Ako predškoláci perníkovú chalúpku maľovali boli pridané fotografie.
13
Skákací hrad v škôlke
Do galérie Skákací hrad v škôlke boli pridané fotografie.
6
MDD v škôlke
Do galérie MDD v škôlke boli pridané fotografie.
26
Materská škola
Aktualizovali sme modul Materská škola
MDD v škôlke
Do galérie MDD v škôlke boli pridané fotografie.
17
Plavecký výcvik - tretiaci
Do galérie Plavecký výcvik - tretiaci boli pridané fotografie.
12
1. ročník súťaže historických modelov v Bošáci a 8. ročník súťaže Poštolka cup
Viete, čo majú spoločné kameňolom, karavan, príves, gril, pole repky olejnej, osvietenec, zrúcanina kláštora, vyhliadka, zlodej holub, kopec a veľa blata? Ak nie, tak pozorne čítajte. S karavanom sme z dôvodu nepriechodnosti terénu kvôli blatu zaparkovali v blízkom kameňolome. Nad kameňolomom boli zrúcaniny stredovekého kláštora a pole repky olejnej, v ktorej nám navždy a nenávratne zmizol model "osvietenec" (LED diodami osvetlený model). Darmo sme nášho osvietenca hľadali aj z vyhliadkovej veže, už nás neosvietil.
Dalo by sa povedať, že súťaž sa od samého začiatku akosi niesla mimo pôvodného plánu. Kvôli technickej chybe – nepokosenej tráve – sa súťaž z pôvodne plánovaných lúk Bošáce presunula na lúky susedných Haluzíc. Práve kvôli spomínanému blatu a dosť náročnému terénu sa súťažiť nezačalo podľa plánu o deviatej hodine dopoludňajšej, ale sirény zvolávacie na nástup a zahájenie súťaže sa ozvali na pravé poludnie. Pri otvorení 1. ročníka súťaže nesmel chýbať starosta obce Haluzice, ktorý nás srdečne privítal. Starosta obce Bošáca mal tiež v pláne prísť, ale mimo plán neprišiel.
Lietalo sa v týchto súťažných kategóriách: Poštolka CUP, Poštolka RC s riadenou smerovkou – 1. ročník, MODEL CROSS OTVR Gliders (vetrone), MODEL CROSS 1/2A ELECTRIC, ELOT.
My sme lietali v kategórii MODEL CROSS OTVR (vetrone). V tejto kategórii sa súťaž formou cross veľmi neoplatila. Termika dvíhala vetrone do výšok až nad oblaky. Vrcholom bolo, keď model Mariána Kozu ukazoval termiku okolo lietajúcemu bližšie neidentifikovateľnému druhu vtáctva. Po pár minútach súťaže začalo byť organizátorom jasné, že skôr sa dočkáme darčekov od Ježiška, ako sa dočkáme konca súťažnej kategórie OTVR. Organizátori teda pristúpili na hod z ruky. Forma crossu zapríčinila, že sa Marián Koza so svojím Hyperionom umiestnil na 3. mieste. Spestrením súťaže bol holub, ktorý nalietaval na stužku ukazujúcu smer vetra, následne ju odtrhol a ďalej sa ju snažil neúspešne zmocniť. Stužka letela rýchlejšie.
Na záver stretnutia sa súťažilo v kategórii Poštolka cup, na ktorú sa celý čas veľmi tešili najmä Adamko aj so svojím spolužiakom a kamarátom Andrejkom Citarom. Andrej si so sebou priniesol aj vlastnoručne vyrobený model Poštolky. Andrejko bol na súťaži tohto typu prvýkrát. V kategórii žiaci sa chlapci umiestnili na 1. mieste Adam Koza a na 2. mieste Andrej Citara. Diplomom vo formáte A3 zo súťaže Poštolka cup sa obidvaja chlapci veľmi potešili a zo súťaže odchádzali spokojní a s peknými spomienkami na víkend plný zážitkov.
FOTOGALÉRIA
Poštolka cup Bošáca
Do galérie Poštolka cup Bošáca boli pridané fotografie.
8
Kamufláž v prírode - výtvarná súťaž
- Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici zorganizovalo regionálnu výtvarnú súťaž pod názvom „Kamufláž v prírode“.
Chvíľku nám trvalo, kým sme vymysleli, čo by sme do tejto témy mohli výtvarne spracovať. Kristínka Dovalová si spomenula na svoju fotografiu pierkovca, bieleho nočného motýlika, ktorý má krídelká v tvare pierok a nožičky ako stebielka trávy. Čo keby sme pierkovca z rôznych druhov trávy a kvietkov poskladali a krídelká mu spravili z ozajstných pierok? A technika? Je to motýlik, ktorý je aktívny za šera, keď sa pomaly stmieva. Je bielej farby. Na to sa výborne hodí kyanotypia - obrázok biely, pozadie tmavomodré.
Keďže Kristínka kyanotypiu spracúva ako svoj ročníkový projekt, aj príprava obrazu pierkovca sa stala jeho súčasťou. Obrázok sme poslali do spomínanej súťaže a keďže porotu oslovil,
udelili Kristínke 1. miesto v kategórii II. stupňa ZŠ.
Tešíme sa z toho a Kristínke gratulujeme. Jej práca i ročníkový projekt je ukážkou toho, že zmysel sa dá nájsť v čomkoľvek, čo robíme s nadšením a záujmom. A keď sa dostaví ešte aj takéto uznanie, je to veľké povzbudenie aj pre žiaka.
Výstava kamufláž prebieha v Tihányiovskom kaštieli od 31.5.2018 – 28.10.2018.
FOTOGALÉRIA: https://mladychemik.webnode.sk/chemicke-projekty/kyanotypia/kamuflaz/
Príbehy starých rodičov 3 - Príbehy z lesa
- Napísať knihu, zilustrovať ju a dať ju dokopy vôbec nie je jednoduché. Ale my sme sa rozhodli, že toto všetko zvládneme a dokonca ešte aj viac - knihu si sami zviažeme.
Nazbierali sme 14 rozmanitých príbehov z lesa, ktoré napísali deti s ich starkými. Ilustrácie nakreslili tiež deti na hodinách výtvarnej výchovy. Lesné zvieratká nakreslené tušom, ktorý pre výtvarnú výchovu pripravujeme na našom chemickom krúžku z dubienok, ozvláštnili knižku a dali možnosť k ďalšej tvorbe - kresby sme nechali čiernobiele, aby si ich mohol čitateľ podľa svojej predstavy domaľovať, dofarbiť :).
Knižka je obohatená o slovenko-český slovník 50 hesiel, ktoré zozbierali deti na hodinách slovenského jazyka.
Knižka so zaujímavým obsahom si žiada aj zaujímavú väzbu. Tú sme pripravili na našom chemickom krúžku v školskom laboratóriu. Bez akýchkoľvek skúseností s viazaním kníh... Najskôr všetko správne vymerať, orezať... Listy papiera sme zviazali ihlou a niťou do 4 zložiek. Pevný obal sme si pripravili z tvrdého kartónu, ktorý sme obalili do ľanovej látky. Do takto pripraveného pevného obalu sme vlepili jednotlivé zošité zložky knihy a všetko dobre zažehlili žehličkou. Na obal sme nalepili náš ručný papier.
Nakoniec sme na obal zlatým písmom napísali názov knižky - Príbehy z lesa.
Takto sme vlastnoručne vytvorili dva originály našej knihy. Jeden poputuje do súťaže - Les ukrytý v knihe a druhý si necháme v škole ako pamiatku na náš prvý pokus s viazaním skutočnej knižky.
Neskôr túto knižku necháme vytlačiť a zviazať v tlačiarenskej dielni, aby si ju mohli zadovážiť všetci, ktorí budú mať záujem.
FOTOGALÉRIA: https://mladychemik.webnode.sk/chemicke-projekty/dva-zivoty-jedneho-listu-vyroba-papiera/vazba-knihy/
Beseda s Danielom Hevierom
Do galérie Beseda s Danielom Hevierom boli pridané fotografie.
39
Poľovnícky krúžok
Do galérie Poľovnícky krúžok boli pridané fotografie.