V pondelok 26.11. 2018 boli naše Hviezdičky z 1.A a Mravčekovia z 1.B pasovaní za ozajstných prvákov. Písmenkové víly a škriatok Číslo si vypočuli ich básne, piesne a preverili, či dokážu uviazať mašličku. Všetky deti získali Pasovací dekrét a môžu sa "veľkáčom" pochváliť, že aj oni sú riadni žiaci našej školy.
Prvácka pasovačka
Dielnička modrotlače v Gymnáziu Mateja Hrebendu v Hnúšti
- "Ďalší splnený sen - workshop modrotlače na našom gymnáziu. Ďakujem, že nám pomáhate nezabúdať, aké úžasné je stáť na prieniku chémie a umenia", napísala pani profesorka Naďka Miháľová a ja som vďačná za jej slová, pretože takto vidím, že to, čo robíme má skutočne zmysel ;).A tak sme boli na gymnáziu, kde pani profesorka učí, porozprávať o histórii modrotlače, procese farbenia, našom experimentovaní a tvorení, o alchýmii i umení, ktoré sú súčasťou modrotlače. Dievčatá Lucka a Kristínka študentom 3. a 4. ročníka gymnázia predviedli aj skutočnú ukážku farbenia látky v indigu, vysvetlili proces premeny bieleho plátna na to typické bielo-modré, ukázali, ako sa otláča forma, aké pomôcky sa pri modrotlači používajú a pochválili sa aj svojimi vlastnými modrotlačami, ktoré sme priniesli ako obrázky, ale aj oblečenie - sukienky a šperky, ktoré mali na sebe.Všetci zúčastnení žiaci si napokon pripravili svoje vlastné plátenká, na ktoré nanášali pap štetcom, ako to robíme len my u nás. Po zaschnutí pláteniek v sušičke sme ich nafarbili v roztoku indiga, rezervu sme vyprali v kyslom roztoku a po dokonalom preplákaní v čistej vode a vyžehlení sme z pláteniek pripravili brošničky, zrkadielka a magnetky, ktoré si mohli zúčastnení vziať zo sebou.Bolo to milé a určite aj užitočné dopoludnie strávené na strednej škole. Užitočné i pre naše dievčatá, pretože si opäť raz mohli vyskúšať aj rovesnícke vzdelávanie ;)Náš projekt modrotlač zvýrazňuje kultúrne dedičstvo Európy a preto i táto naša dielnička bola realizovaná pod značkou Európskeho roku kultúrneho dedičstva.
Fotografie nájdete v galérii.
Vianočné tvorivé dielne v materskej škole
Blížia sa najkrajšie sviatky roka – Vianoce a my sme v týchto dňoch, tak ako aj po iné roky zorganizovali v škôlke vianočné tvorivé dielne.
Malí aj veľkí, mladí aj skôr narodení, skrátka všetci mali možnosť vyskúšať si vianočné aranžovanie, vyrobiť ozdoby, pozdravy, dekorácie a zdobiť medovníky. Výsledkom našej práce nie sú len pekné výrobky, ale aj krásne chvíle, ktoré sme mohli prežiť spoločne. Celú atmosféru spríjemňovali vianočné koledy, chutné koláčiky a teplý čaj.
Milí naši, ďakujeme za Váš čas a krásne popoludnie. Výrobky budú predávané na obecnom vianočnom trhu, dňa 1.12.2018.
Tešíme sa na Vás
Výstava Farbené do modra v poľskej Varšave
"Do poľskej Varšavy poputovala reinštalácia výstavy Farbené do modra – modrotlač v tradícii a móde.Výstavnú kolekciu tvoria originálne zbierkové predmety Múzea ľudovej umeleckej výroby ÚĽUV v Stupave. Návštevníci výstavy môžu vidieť nielen tradičné modro-biele látky, ale aj vzácnu modrotlač v kombinácii so žltou a červenou farbou, dobovú ženskú konfekciu či domáci textil. Výstava bude verejnosti prístupná od 15.11.2018 do 14.12. 2018 v pondelok až piatok od 9:00 do 17:00 hod. v Slovenskom inštitúte vo Varšave (ul. Krzywe Kolo 12/14 a, 00-270, Warszawa, Poľsko)."
(zdroj: https://www.uluv.sk/post/
reinstalacia-vystavy-farbene- do-modra-vo-varsave-749/) Súčasťou tejto výstavy sú i naše modrotlačové práce žiakov základnej školy v Badíne, ktoré vytvorili pod mojim vedením na chemickom a výtvarnom krúžku (Anna Lehocká, Nikola Iliašová, Lucia Leštáková, Kristína Dovalová z 8. ročníka, Karin Bullová zo 7. ročníka, Lucia Poliaková, Sofia Klocoková, Sandra Baculáková, Emma Šaušová zo 4. ročníka). Je mi potešením, že môžeme byť súčasťou reprezentácie modrotlače za hranicami Slovenska aj ako jediná základná škola, ktorá sa modrotlačou zaoberá
Festival vedy a techniky - celoslovenské kolo
- A je to opäť tu - celoštátne kolo Festivalu vedy a techniky v Bratislave v Inchebe a my sme boli jeho súčasťou.
Jesenné aranžovanie
Jeseň je už tu a s ňou prichádza naša obľúbená aranžovacia súťaž, ktorú každoročne usporadúva centrum CVČ Junior v spolupráci s Mestom Banská Bystrica. Tentokrát sme si pripravili netypický aranžmám s použitím zväčša jesenných prírodnín a domáceho materiálu (teda nič "kúpenské" okrem špendlíkov a polystyrénových gúľ). Čas na aranžovanie bol 60 minút a Klárika Dovalová veru mala čo robiť, aby stihla vypichať lístočkami škatuľku aj polystyrénové gule a dať všetko pekne, esteticky dokopy.
1Škatuľku pripevnila na veľký kus kôry, ktorú dozdobila jej obľúbenými skalničkami. Nemohla chýbať ani jesenná minitekvička a červené divé šípky, ktoré aranžmám zvýraznili svojou farbou. Takmer hodinu sme netrpezlivo čakali na vyhodnotenie poroty. A oplatilo sa. Klárika získala 1. miesto a aranžmán bol ohodnotený ako veľmi moderný. Viac tu.
Získanie značky Európskeho roku kultúrneho dedičstva 2018
Rok 2018 je Európskym rokom kultúrneho dedičstva (ERKD). Počas tohto roku projekty zvýrazňujúce kultúrne dedičstvo Európy majú možnosť získať značku ERKD, a tým ukázať svoje zapojenie a podporu. Toto je aj prípad našej aktivity - Modrotlač v základnej škole, ktorej sa venujeme v rámci nášho chemického krúžku Kremík. Preto nám bolo komisiou Ministerstva kultúry odporučené použiť značku ERKD a našu aktivitu zaradili do kalendária aktivít konaných v rámci ERKD.
- ERKD značka je zložená zo spoločného loga v piatich farebných vyhotoveniach, sloganu " Naše dedičstvo: Kde sa minulosť stretáva s budúcnosťou" a hastagu #EuropeForCulture
- Značka ERKD je pridelená na konkrétny prihlásený project (aktivitu) a nezahrňuje žiadny finančný príspevok.
Viac tu: https://mladychemik.webnode.sk/chemicke-projekty/modrotlac/ziskanie-erkd/
Turistická vychádzka v materskej škole
Krásny, jesenný deň 7.11.2018 sme sa rozhodli stráviť v prírode. Veď ak ju chceme zažiť v plnej kráse, už bol najvyšší čas. Nešlo len o obyčajné prechádzanie sa po dedine, my sme sa s “veľkáčmi” vybrali na turistickú vychádzku. Prekonávali sme rôzne prírodné prekážky, počúvali zvuky vetra a šumu lístia. Očarení nádherným sfarbením jesene sme vymenovávali názvy stromov, kríkov, aj ich plodov.
Na potulkách prírodou nechýbalo ani prekvapenie. Kúzelná postavička víla “Jesienka “ nám vyrozprávala ako sa správať v prírode. Keď nám vyhladlo, urobili sme si krátku prestávku na občerstvenie. Prešli sme kus cesty, počas ktorej sme objavovali stále niečo nové. V škôlke sme si vyrozprávali všetky nové zážitky. Prechádzky v tomto ročnom období sú najkrajšie.
Nová záhradka v materskej škole
Už dávnejšie sme premýšlali, vytvoriť trvale udržateľnú hodnotu na záhrade našej materskej školy o ktorú by sme sa spolu s deťmi starali a tým ich motivovali, že každá činnosť prináša výsledky a to, čo si sami vypestujeme nás teší dvojnásobne.
Za pomoci pani Gajdošovej, mamičky našej veľkáčky Grétky, sme z Nadácie Orange získali financie na výrobu záhonov. Po jesenných prázdninách bolo všetko pripravené na sadenie. Ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na príprave a realizácii nášho projektu.
Viac fotografií nájdete tu.
Exkurzia piatakov do Zvolena
Slovensko je krajina, ktorá má bohatú klenotnicu ľudovej kultúry a ľudového umenia. K vzácnemu dedičstvu po našich predkoch, ktorí po desaťročia vytvárali svojimi rukami a umom nevídanú krásu, patria bezpochyby tradičné remeslá. A tak sme v stredu, 24. októbra navštívili so žiakmi 5. B. triedy Lesnícke a drevárske múzeum a Slovenskú národnú galériu vo Zvolene, aby sme si pozreli ich aktuálne výstavy. V LDM to bola výstava s názvom Drevo vždy živé – Tradičné remeslá pre dnešok.
Táto výstava je venovaná tradičným drevárskym remeslám a najrozšírenejším technikám opracovania dreva na našom území, akými boli napríklad štiepanie, dlabanie, tesárstvo, tokárstvo či stolárstvo, piliarstvo, kolárstvo, debnárstvo, korytárstvo, šindliarstvo či rezbárstvo. Predstavuje ich historickú podobu a zároveň prezentuje typické nástroje a konečné výrobky remeselníkov. Zahŕňa pracovné stroje, nástroje a náradie dokumentujúce drevospracujúce remeslá. Po zaujímavom výklade si mohli deti overiť svoje vedomosti a postrehy z výkladu sprievodkyne a zasúťažiť si. Výhercovia a aj ostatní, dostali za svoj výkon sladkú odmenu.
Slovenská národná galéria na Zvolenskom zámku ponúka aktuálne svojim návštevníkom veľmi atraktívnu výstavu Dedičstvo Karola Veľkého, zameranú na obdobie 9. - 11. storočia kedy vznikala súčasná Európa, venuje osobitnú pozornosť strednej Európe, menovite územiu Slovenska. Žiaci sa prostredníctvom interaktívnych úloh dozvedeli ako ľudia v minulosti písali, čím platili alebo ako vyzerala koruna kráľa či cisára.
Tvorivé dielne so starými rodičmi
I my sme sa veľmi tešili, keď k nám prijali pozvanie naši starí rodičia, ktorí nás poctili nielen svojou návštevou, ale pripravili si pre nás tvorivé dielničky. V spolupráci s pani učiteľkami sme prežili čarovné chvíle plné kreatívnych nápadov, oku lahodiacich výtvorov a príjemných rozhovorov. Veď posúďte sami, fotky hovoria za všetko. Ďakujeme starí rodičia.
Všetky fotky z tohto pekného stretnutia nájdetu tu.
Záložka do knihy spája školy
Počas mesiaca október sme opäť využili svoje zručnosti a vytvorili pekné záložky pre iných žiakov. Tentokrát sa úlohy zhostili "klubári" a spolu s pani vychovávateľkami vyrobili milé a originálne záložky do knihy. Veríme, že sa deti z partnerskej školy zo Svinnej, okr. Trenčín, potešili a záložky tak budú zdobiť nejednu knižku.
6
Žiacky parlament - Halloween
Ahojte všetky strašidielka. V štvrtok, 25.10. sme my - deviatačky - organizovali halloweensku párty pre všetky strašidielka z prváckych, druháckych a tretiackych tried. O zábavu bolo postarané. Zatancovali sme si kačací tanec, makarenu aj stoličkový tanec. Najväčšiu radosť mali všetci z cukríkového dažďa.
11Naša párty vyvrcholila súťažou o najkrajšie masky, ktorú tento rok vyhral veľmi nápaditý Marko s vlastnoručne vyrobenou maskou tekvice, Danielka a Laurinka, ktoré boli dvojičky, drak Matej a čarodejnica Ninka. Tiež sme ocenili najlepšiu tanečnicu Miu.
Ďakujeme všetkým rodičom, ktorí prispeli k občerstveniu, ktorého bolo naozaj veľa.
Ďakujeme aj Vám, milé strašidielka, ktoré ste prišli na našu halloweensku párty.
Október, mesiac úcty k starším
Keďže mesiac október je venovaný úcte k starším, žiaci našej školy nezabudli na našich starších spoluobčanov a pod vedením p. učiteliek nacvičili pestrý program plný básní a piesní, ktorý predviedli na dvoch milých podujatiach. Na obecnom úrade si uctili našich jubilantov, neskôr svojím vystúpením potešili aj členov Jednoty dôchodcov v Badíne, ktorých obdarovali aj malými darčekmi. Týmto sme sa aspoň symbolicky chceli poďakovať našim babičkám a deduškom za ich lásku, múdrosť, obetavosť a starostlivosť, ktorú nám mladším neustále prejavujú.
Všetky fotky si môžete pozrieť v našej fotogalérii.
Pasovačka druhákov za čitateľov
Pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc skladali naši druháci SĽUB ČITATEĽA. Dozvedeli sa, aké pravidlá má školská knižnica a oboznámili sa s knižkami, ktoré ich netrpezlivo čakajú za jej dvermi. Už teraz sa tešíme na malých - veľkých čitateľov, ktorí budú školskú knižnicu pravidelne navštevovať.
8
Krajské kolo FVAT 2018 v Banskej Bystrici
21. ročník Festivalu vedy a techniky bol pre Kremíkov už treťou skúsenosťou. Tentoraz sme na krajské kolo do Banskej Bystrice prišli s projektom Modrotlač. Dievčatá Kristínka a Anička prezentovali prácu celej našej skupiny - ako sme sa s modortlačou zoznámili, vytvorili prvú našu rezervu, drevenú formu, vzory na látku, ako sme plátenká farbili a čo s nimi ďalej robili. Hoci táto súťaž je postavená na posterovej prezentácii, je povolené priniesť si aj priestorové modely. A tak sme aj urobili - zarámované plátenká žiakov, modrotlačové záložky a náhrdelníky, brošničky aj pohľadnice. Dievčatá nielen porozprávali o našej modrotlači, o princípe tejto tradičnej techniky ale predviedli aj názornú ukážku farbenia látky a objavovania bieleho vzoru na modrom plátne. Dokonca predviedli aj modrotlačové oblečenie, ktoré mali na sebe a bolo tvorené modrotlačovými plátenkami, ktoré sami zhotovili. Porotu zaujal tento náš komplexný projekt, ktorý už tradične spája chémiu a umenie a rozhodla sa posunúť nás do celoslovenského kola FVAT do Bratislavy, ktoré sa uskutoční počas týždňa vedy od 7. do 10.novembra 2018. Držte nám prosím palce :).
Po úspešnom reprezentovaní leteckého modelárstva v júni na F4Ž (Festival štyroch živlov) v Centre vedy - Aureliu v Bratislave sa chlapci zo 4. triedy – Andrej Citara a Adam Koza rozhodli zúčastniť sa aj krajského kola Festivalu vedy a techniky, ktorého 21. ročník sa uskutočnil 19. októbra 2018 na pôde Spojenej školy v Kremničke. Letecké modelárstvo patrí medzi ohrozený druh, a preto my, leteckí modelári robíme všetko preto, aby sa o existencii tejto veľmi vhodnej formy trávenia voľného času dozvedela čo najširšia verejnosť. Chlapci zaujali porotu každý po svojom, Andrejko šikovnosťou, Adamko výrečnosťou, každopádne zožali úspech. Svoje rozprávanie začali históriou aviatiky od dávnych čias až po súčasnosť, pokračovali ukážkou vlastných modelov a nezabudli sa pochváliť aj svojimi vlastnými úspechmi na súťažiach leteckých modelárov (titulom majster SR, účasťou na Majstrovstvách Európy...). Andrejkovi a Adamkovi želáme veľa elánu pri výrobe modelov ako aj veľa úspešných letov a pristátí.
Galéria: kliknite tu
Deň zvierat
Svetový deň zvierat
Celé to začalo tým, že sme pripravovali pre deti z prvého stupňa nástenku a výstavku pri vchode školy. A potom prišiel ten deň. Prišli sme do školy. Bol som trochu napätý. Šiel som hneď ráno čítať do školského rozhlasu aj so spolužiačkou. Nakoniec som to zvládol dobre. Prišli sme do triedy. Mali sme už fakt peknú výstavku zvieratiek. Dve mačičky a troch škrečkov. Prvú hodinu sme sa rozprávali a pripravovali na výstavu. Na druhú hodinu sme išli do iných tried. Bolo super. Videli sme korytnačky, vtáky, vodné živočíchy, jašteričku, modlivku a aj morské prasiatko. Bolo to super.
Maťko Kováč, IV. trieda
Svetový deň zvierat
V škole bol deň zvierat. Hneď ráno sme ako prvé išli do I.A. Tam sme si vypočuli spolužiakov v rozhlase. V každej triede boli pekné zvieratá. Najviac sa mi páčili andulky v III.A. Jediné, čo sa mi nepáčilo je, že nemám zvieratko a nemohla som nič priniesť. Najzáhadnejšie zviera bola priesvitná ryba, ktorej bolo vidno kosti. Jeden škrečok, ktorý bol v III.A. vyzeral ako náš triedny škrečok Lola, ale o päť rokov. Druhý škrečok, ktorý bol v III.B mal len 3 a pol mesiaca a bol najzlatší. V II.B sme videli suchozemskú korytnačku, ktorá bola taká veľká, že som takú ešte v živote nevidela. Veľmi sa mi páčil tento deň.
Matilda Guevara, IV. trieda
Všetky fotografie nájdete tu v galérií.
Exkurzia - Martin
So žiakmi 8. a 9. ročníka sme sa v stredu 10.10. zúčastnili exkurzie do Martina. V rámci nej sme navštívili Slovenské národné múzeum - Etnografické múzeum, kde sme okrem prehliadky stálych expozícií strávili príjemné chvíle aj drôtovaním v rámci tvorivých dielní. Prešli sme sa aj historickým centrom mesta, zastavili na Memorandovej námestí, pri 1. budove Matice slovenskej či pôvodnej budove Tatrabanky, kde presne pred 100 rokmi - 30.10.1918 prijala Slovenská národná rada Deklaráciu slovenského národa. K tomu všetkému ukážkové babie leto, cesta vlakom zadarmo a hodinka na rozchod. Určite sa do Martina ešte vrátime :)
9
Štvrtácka cyklotúra
Ráno sme vychádzali zo školy. Mali sme namierené do Sielnice. Popri bicyklovaní sme sa medzi sebou rozprávali. Keď sme mali prestávku, tak sme zbierali gaštany a kvety na ikebanu. Keď sme došli do Sielnice, zastavili sme sa na ihrisku. Výborne sme sa tam zahrali. Potom sme išli naspäť. Môj kamarát Mišo dostal defekt, tak sme išli obidvaja na mojom bicykli. Ja som pedáloval postojačky a Mišo sedel na sedadle. Bolo to ťažké, ale bola to aj zábava. Jeden ocko niesol Mišovi bicykel na pleci. Išli sme aj okolo poľa, kde bola veľká kopa trusu a veľmi to smrdelo. Cez jednu prestávku sme videli veľa posedov, ale nemohli sme na ne ísť, lebo by sa nám mohlo niečo stať. Cestou naspäť bola tiež zábava. Stále sme sa smiali a rozprávali. Keď sme prišli do školy, tak sme sa odfotili a išli sme sa naobedovať.
Židovské príbehy
Tak sa volala divadelná inscenácia, ktorú sme mali možnosť vidieť v Centre nezávislej kultúry Záhrada. Inscenáciu pre nás odohrali herci divadla SpozaVoza. Divadlo nemá vlastný priestor, hosťuje na rôznych miestach. Svojou tvorbou sa vyjadruje k aktuálnym témam, spoločenskému dianiu. Židovské príbehy je činoherno - bábková inscenácia, ktorá zotiera rozdiely medzi rasami, ľuďmi rôznych náboženstiev a zároveň poukazuje na to, čo ľudí rôznych kultúr spája - základné ľudské hodnoty ako priateľstvo, láska, rodina, viera. Príbeh vznikol ako reakcia na súčasnú dobu a rast nežiaducich javov, ktoré ju sprevádzajú.