• Beseda s archeológom

• V piatok 29. 9. 2023 sa žiaci šiestych ročníkov v rámci vyučovania dejepisu zúčastnili besedy s archeológom Krajského pamiatkového úradu v Banskej Bystrici Mgr. Martinom Miňom. Beseda nadväzovala na hodiny dejepisu, kde práve preberajú najstaršie dejiny, pravek. Vypočuli si zaujímavé rozprávanie o tejto dejinnej epoche, o tom ako prebieha archeologické bádanie a mohli si prezrieť niektoré originálne nálezy či repliky, ktoré vznikli ako produkt experimentálnej archeológie. O tom, že ich táto téma zaujala, svedčí fakt, že sa beseda pre množstvo zvedavých otázok natiahla na dve vyučovacie hodiny.

• Európsky týždeň športu na 1. stupni

• Naši prvostupniari sa tento týždeň o niečo viac hýbali, pretože sa zapájali do Európskeho týždňa športu, ktorý býva každý rok od 23. do 30. septembra. Keďže máme rok 2023, na hodinách telocviku si odbehla každá trieda 2023 metrov dlhú štafetu. Žiaci do nej vložili, čo vládali.

Do všetkých vyučovacích hodín sme vsunuli telovýchovné momenty, celý prvý stupeň sme naraz robili 2023 drepov, 2023 „brušákov“, 2023 „panákov“ a 2023 „angličákov“. Cvičili aj pani učiteľky, aby išli deťom príkladom, a ak aj pani učiteľka pozabudla na cvičenie, žiaci jej to s radosťou pripomenuli 😊.

Pre motiváciu detí sme si predstavili niektorých slovenských zlatých olympionikov, aby vedeli, kde ich chuť športovať môže doviesť.

• Exkurzia štvrtákov – Poľnohospodárske Družstvo Badín

• Štvrtáci sa počas krásneho jesenného dňa zúčastnili exkurzie v Poľnohospodárskom družstve Badín. Privítal aj sprevádzal nás predseda družstva pán Haško, ktorý veľmi pútavo žiakom priblížil činnosť poľnohospodárskeho družstva, starostlivosť o zvieratá, do detailov nám porozprával, ako sa do našich domácností dostáva mlieko a čo všetko je za tým, aby toho mlieka bolo čo najviac.

Začali sme pri strojoch, ktoré obrábajú polia, pokračovali sme k jednotlivým zložkám kŕmnych zmesí, k ich spracovávaniu a uskladňovaniu, a potom sme prešli okolo všetkých generácií kráv, ktoré na družstve momentálne majú. Videli sme teliatka, ktoré len pre pár dňami uzreli svetlo sveta, ale aj kravy, ktoré malé teliatka o chvíľu privedú na svet. Boli sme sa pozrieť v dojárni, kde nám pán predseda presne popísal, ako sa mlieko z kravského vemena dostane do mliekarne či mliečneho automatu, ktorý je k dispozícii všetkým Badínčanom pri bráne poľnohospodárskeho družstva. Mliečko sme si na ukážku do jednej fľaše aj načapovali.

Žiaci boli po celú dobu aktívni, veľa sa pýtali a pán Haško im trpezlivo odpovedal na všetky zvedavé otázky.

Naši štvrtáci určite nikdy nebudú tvrdiť, že mlieko rastie na pulte v obchode 😊.