Do galérie Noc s Andersenom boli pridané fotografie.
Noc s Andersenom
- 204
Jarné kolo ligy hádzadiel
Je sobota 17. marec 2018. Po včerajšom daždivom dni sa dnes pomedzi mraky pomaly začalo predierať slniečko. Deň ako stvorený na jarné kolo ligy hádzadiel, ktoré sa v tento deň konalo pod Pamätníkom SNP v Banskej Bystrici. Liga hádzadiel je limitovaná školským rokom a má štyri súťažné kolá, dve jesenné a dve jarné. Každé kolo má svojich víťazov a na záver sa určí celkový víťaz všetkých štyroch kôl. Súťaž je rozdelená na 10 štartov. Súťaž je založená na dĺžke letu rukou vyhodeného lietadla. Spočítava sa dĺžka jednotlivých letov v sekundách. Víťazí súťažiaci, ktorého lietadlo nalieta najviac sekúnd. Dĺžka letu závisí od mnohých faktorov: od poveternostných podmienok, od kvality vlastnoručne vyrobeného lietadla a od sily a techniky hodu.
Prekvapivá bola prevaha účasti leteckých modelárov zo Základnej školy v Badíne pod vedením skúseného modelára a niekoľkonásobného majstra Slovenska Mariána Kozu. Mladí modelári z Badína si svoje sily mohli zmeraťspolu so skúsenými modelármi zo seniorskej kategórie.
Dnešné kolo ligy hádzadiel svojou účasťou poctila súrodenecká dvojica Hektora a Kiry Kapustíkovcov a zároveň bolo dnešné jarné kolo ich "premiérou". Jarné kolo ligy hádzadiel bolo "premiérovým" kolom aj pre Andrejka Citaru z 3. ročníka. O to prekvapivejšie bolo umiestnenie Andrejka Citaru na 1.mieste vo svojej kategórii s počtom 144 nalietaných sekúnd, za čo by sa nemusel hanbiť ani skúsený modelár. 2. a 3. miesto si "bratsky-sestersko" rozdelili súrodenci Hektor a Kira Kapustíkovci.
V kategórii starších žiakov sa excelentne darilo Andrejovi Molnárovi zo 6. ročníka, ktorý so 177 nalietanými sekundami prelietol aj skúsených modelárov. 2. a 3. miesto si s veľmi malým sekundovým rozdielom rozdelili Samko Hlaváčik (6. ročník) a Jakub Kántor (8. ročník).
Na jarnom kole ligy hádzadiel sa modelárom darilo. Niektorým viac a niektorým menej. Hlavné je zúčastniť sa, trochu si zasúťažiť, vymeniť si skúsenosti. Našim modelárom gratulujeme a želáme ešte veľa úspešných vzletov a nalietaných sekúnd.
FOTOGALÉRIA
Vynášanie Moreny
Do galérie Vynášanie Moreny boli pridané fotografie.
18
Druháci v knižnici
My druháci, sme navštívili knižnicu Mikuláša Kováča v Banskej Bystrici. Cestovali sme autobusom. Téma bola: Hádanky a riekanky. V knižnici nás privítala teta knihovníčka. Uviedla nás do miestnosti, kde sa dalo aj premietať. Teta nám dávala hádanky a my sme hádali. Kto sa prihlásil, toho vyvolala. Potom nám niektoré hádanky, riekanky a vyčítanky aj premietla. Veľa z nich sme poznali zo školy. Slová, ktorým sme nerozumeli, nám teta vysvetlila. Na záver každému z nás teta darovala časopis Adamko. Potom sme sa rozlúčili a išli sme autobusom späť do školy.
Paulína K. Končoková 2.A
FOTOGALÉRIA
Lyžiarsky výcvik
Do galérie Lyžiarsky výcvik boli pridané fotografie.
70
Druháci v knižnici
Do galérie Druháci v knižnici boli pridané fotografie.
5
Lyžiarsky výcvik
Do galérie Lyžiarsky výcvik boli pridané fotografie.
15
Uvítanie do života
Do galérie Uvítanie do života boli pridané fotografie.
6
Karneval
KARNEVAL
Fašiangové obdobie je charakteristické zábavou, plesmi a rôznymi radovánkami. Stalo sa už tradíciou, že pravidelne v tomto období pripravujeme na našej škole detský karneval. Vyzdobená chodba sa premenila na tanečný parket s rozprávkovými bytosťami. Bolo veru čo obdivovať. Masky boli rozmanité – originálne.
Karneval sa začal sprievodom za zvukov piesne Fašiangy Turíce, pokračoval promenádnou prehliadkou masiek z každej triedy. Celý čas sa súťažilo, tancovalo, zabávalo. K príjemnej karnevalovej nálade prispela veselá hudba, tombola a občerstvenie.
Z karnevalu všetci odchádzali spokojní a plní zážitkov.
Ďakujeme samotným maskám a tvorivým mamičkám a oteckom, ktorí pomáhali masky vytvoriť. Želáme si, aby sme sa na karnevale o rok stretli znova a už teraz sa veľmi tešíme. A že sa masky skutočne vynikajúco bavili, môžete vidieť i na fotkách na web stránke našej školy.
FOTOGALÉRIA
Napísali o nás
Aktualizovali sme modul Napísali o nás
Laboratórna príprava našich žiakov na Katedre chémie UMB v Banskej Bystrici
- Síce máme labáčik, ale veľmi maličký. Ani náhodou sa ten náš nedá porovnať so skutočnými laboratóriami. A hoci sme už i v takých boli, každá nová návšteva chemických laboratórií na Katedre chémie UMB v Banskej Bystrici v nás zanecháva hlboký dojem. Vidím to na deťoch, keď tam vstúpime, aké sú nadchnuté tými úžasnými priestormi, ktoré nám v škole tak chýbajú. Pani docentka Zuzka Melichová si tentokrát pre nás pripravila laboratórne cvičenie, ktoré absolvovali všetci traja zúčastnení žiaci a tiež žiarivú iskričkovú sopku :)
Ďakujeme za túto možnosť návštevy akademickej pôdy už v našom základoškolskom veku :)
Ako učiteľka chémie chcem veriť, že snáď raz sa tam i niekto z mojich žiakov vráti ako vysokoškolský študent ;).
Viac tu: https://mladychemik.webnode.sk/oznamy/laboratorna- priprava-na-katedre-chemie/
Sliz - ročníkový projekt
Do galérie Sliz - ročníkový projekt boli pridané fotografie.
SLIZ, Nikolka Iliašová, ročníkový projekt
- Sliz sa dá pripraviť rôznymi spôsobmi, je množstvo zaručených "receptov". Či fungujú, aké suroviny je možné a vhodné použiť, aby sliz nebol zdraviu škodlivý a aká je trvácnosť pripraveného slizu, nad tým všetkým sa zamýšľa Nikola Iliašová, žiačka 7. ročníka vo svojom ročníkovom projekte. Jeden z najlepších "receptov", ktorý je bezpečný z hľadiska použitia chemikálií, sme poslali aj do 3. ročníka celoslovenskej súťaže Objavujeme čaro chémie. Nikolka s projektom získala v súťaži 3. miesto.
Srdečne jej gratulujem a nech sa jej naďalej darí v experimentovaní a skúmaní slizu.
Viac tu: https://mladychemik.webnode.sk/sliz/nikola-iliasova- rocnikovy-projekt/
Všetkovedko
Všetkovedko – výzva pre našich žiakov, ktorí si chceli zmerať sily v celoslovenskej súťaži. Z našej školy sa tohto súboja zúčastnilo 18 žiakov. Netrpezlivo sme očakávali výsledky.
Spomedzi 6991 druhákov sa podarilo 2 našim druhákom obhájiť titul Všetkovedko. Šimon Lapin (6. miesto) a Samuel Krúpa (6. miesto) zároveň získali aj titul Všetkovedko školy.
Spomedzi 5997 všetkých tretiakov obhájil titul Všetkovedka Alexander Iliaš (22. miesto) a Matilda Guevara (38. miesto) .
Za štvrtý ročník spomedzi 4998 všetkých štvrtákov obhájili titul Všetkovedka Dagmar Šolcová (39. miesto) a Nina Kapustová (42. miesto). Gratulujeme a pevne veríme, že úspešných riešiteľov potešili aj vecné ceny a diplomy.
Do súťaže sa zapojili aj naše piatačky. Ostatní riešitelia dostali diplom s titulom Všetkovedkov učeň.
Úspešným riešiteľom srdečne gratulujeme.
Súťaž v halovom lietaní
Je sobota 10. február 2018. Vonku poletoval sneh a v priestoroch telocvične na Katolíckom gymnáziu Štefana Moysesa v Banskej Bystrici poletovali lietadlá na súťaži halových modelov. Oraganizátorom súťaže bolo Centrum voľného času v Banskej Bystrici. Na súťaži sme samozrejme nesmeli chýbať.
Súťažilo sa v rôznych kategóriách: papierové modely, pri ktorých sa hodnotila vzdialenosť, ktorú model preletel (dĺžka dráhy letu); klzáčiky, pri ktorých kritériom hodnotenia bola presnosť pristátia do vyznačeného kruhu; halové modely s pohonom na gumový pohon; halové hádzadlá s hmotnosťou do 10 g.
Naši žiaci súťažili vo všetkých kategóriách a vo všetkých získali umiestnenie na popredných priečkach: v kategórii papierových modelov – 1. Samuel Hlaváčik, 2. Andrej Molnár, 3. Adam Farkaš (všetci traja sú žiakmi 6. ročníka); v kategórii klzáčikov – 3. Samuel Hlaváčik; v kategórii halových gumáčikov – 2. Jakub Kántor (8. ročník); v kategórii halových hádzadiel – 1. Jakub Kántor, 2. Samuel Hlaváčik.
Na záver sa v rukách skúsených pilotov predviedli halové akrobaty a upútané modely. Po vyhodnotení, odovzdaní diplomov a cien sa súťažiaci rozišli so slovami: "Opäť o rok!"
Halové lietanie - modelársky krúžok
Do galérie Halové lietanie - modelársky krúžok boli pridané fotografie.
3
Projekt ŽIVÉ KNIŽNICE
- Naši siedmaci a ôsmaci sú v rámci predmetu Etická výchova už druhý školský rok súčasťou certifikovaného programu ministerstva školstva ŠKOLY ZA DEMOKRACIU. Program je zameraný na prevenciu extrémizmu a radikalizácie mládeže. Je realizovaný v spolupráci so Zuzanou Szaboovou, koordinátorkou vzdelávania platformy Nie v našom meste, Katarínou Kurčíkovou – odbornou asistentkou Pedagogickej fakulty Univerzity Mateja Bela, Radoslavou Vicenovou z REACH – výskumného a vzdelávacieho inštitútu a jedným z najvýznamnejších európskych odborníkov na extrémizmus Haraldom Weilnbockom, zakladateľom organizácie Cultures interactive a siete RAN – Radicalization Awareness Network pri Európskej komisií. Viac o projekte a o nás v reportáži RTVS, ktorú si môžete pozrieť v našom videoalbume.
MŠ - Valentín v HOPA LANDE
Do galérie MŠ - Valentín v HOPA LANDE boli pridané fotografie.
9
Kúzelná fyzika u nás v škole
Do galérie Kúzelná fyzika u nás v škole boli pridané fotografie.
55
Všetkovedko - vyhodnotenie
Do galérie Všetkovedko - vyhodnotenie boli pridané fotografie.
1