• Keď je hra učením

     • Deti sa učia neustále. Aj činnosť, ktorá vyzerá ako hra, je plná podnetov na rozvoj. V ŠKD vytvárame priestor na to, aby si deti po doobednom vyučovaní nielen oddýchli, ale aby mal aj dostatok pohybu na čerstvom vzduchu, aby boli samostatné pri bežných činnostiach (obliekanie, príprava jedla ...) a aby mohli rozvíjať svoj tvorivý potenciál.

     • Naše deti v zime

     • Zima nám dopriala trochu snehovej prikrývky a naše/vaše detičky sa zo snehu veľmi tešia. Vždy keď môžeme berieme do rúk lopáre, boby a už sa spúšťame dolu briežkom na škôlkárskom dvore. Ide nám to výborne a radosti je neúrekom. Keď sme na tenisovom kurte, tak tam veľkými detskými lopatami odhŕňame sneh - robíme si cestičky, ale aj zhŕňame sneh do veľkých kôp a v tých sa hráme. Je to skvelá zábava a už teraz sa tešíme keď nám znovu perinbabka trochu viac nasneží. ZIME ZDAR!

      Ďalšie fotografie nájdete tu - vo fotoalbume.

     • ŠKD - Maskovaní stavitelia

     • Viete čo majú spoločné stavba tunelov, stavba hradného opevnenia a dolovanie balvanov? Teoreticky by to mohli byť kamene. V praxi je to však niečo celkom iné-sneh. Je ideálnym stavebným materiálom pre klubárov.  Spoznáte medzi zababúšenými stavbármi niekoho známeho?

     • ŠKD - Vianočný darček

     • Nová magnetická stavebnica, ktorú si našli klubári pod stromčekom, sa zapáčila snáď každému. Momentálne trénujeme svoju zručnosť a kreativitu pri skladaní najrôznejších tvarov.

     • Siedmaci v "Daj si čas"

     • V stredu 9. januára bola naša siedma trieda na natáčaní súťažnej relácie Daj si čas. Stretli sme sa v dueli so siedmakmi zo Základnej školy Sliač. Niektorí žiaci sa už poznali, lebo minulý školský rok spoločne absolvovali Detskú lesnícku univerzitu. Bola to ich už druhá účasť v súťaži a tiež druhá výhra.V súťaži nás reprezentovali Adam Štefan Sečkáš, Samuel Hlaváčik, Natália Hubačeková a Simona Gulyasová a ostatní spolužiaci ich povzbudzovali v obecenstve. Naši žiaci podali fantastický výkon, dobre sa zabavili a aj šťastie pri nich stálo a po napínavom priebehu zvíťazili nad rovesníkmi zo Sliača. Okrem pocitu víťazstva nás hrial aj pocit z nezabudnuteľných zážitkov, ktoré sme tento deň zažili, z nových kamarátstiev a samozrejme z výhry, ktorú určite v blízkej budúcnosti rozumne využijú.

     • Darujme Vianoce

     • Dňa 19.12.2018 sa v našej škole konalo vianočné podujatie "DARUJME VIANOCE". Všetci naši hostia mali možnosť zažiť neopakovateľnú predvianočnú atmosféru. V úvode pani riaditeľka s pani  zástupkyňou uviedli do života nové logo našej školy. Moderátorky programu - ANJELIK a ČERTÍK - Kika Dovalová a Lucka Leštáková, sa postarali aj o bublinky.

      Žiaci prvého stupňa, deviataci a "čertice" z 5.B mali pre nás pripravený pestrý program. Spievali, tancovali, recitovali, hrali na hudobných nástrojoch, deviataci nám dokonca v scénke ukázali, ako sa nemáme správať k prírode. Skrátka všetci ukázali svoju šikovnosť pod vedením svojich pani učiteliek. Súčasťou podujatia boli aj vianočné trhy žiackych výrobkov 2. stupňa, ktoré deti vyrobili počas vianočných tvorivých dielní. Svietniky, medovníčky, vianočné ozdoby a pozdravy nenechali na seba dlho čakať. Deti mali možnosť vidieť aj výrobu tradičných vianočných oblátok a trubičiek (aj si to vyskúšali a pre veľký záujem museli pekne počkať v rade), rodičia ochutnali výbornú kapustnicu a punč. Časť výťažku z predaja spolu s vyrobenými koberčekmi pre opustené zvieratká, ktoré vyrobili žiaci prvého stupňa, budú určené na charitatívne účely. Na túto krásnu predvianočnú akciu budeme ešte dlho spomínať. Fotografie z tohto pekného večera nájdete vo fotogalérii.

     • Lucie

     • 13.12 2018 sme žiačky ôsmeho a deviateho ročníka v Základnej škole A. Sládkoviča Sliač prezentovali naše tradície. Naše tradície sme však prišli ukázať aj do domova seniorov na Sliači, na obecnom úrade mesta Sliač ale prišli sme aj do Badína, kde sme navštívili materskú školu ale aj základnú školu.

      Dňa 13.12 oslavujú meniny všetky Lucie. Preto sme sa aj v tento deň rozhodli potešiť ľudí našim tancom a prevedením tejto tradície. "Lucie" máme zväčša spojené iba s vymetaním kútov, ale táto tradícia má aj iné pravidlá, ktoré sa musia dodržiavať. V minulosti to ľudia brali viacej vážne. V súčasnej dobe to berieme skôr ako zvyk našich predkov. V tento deň Lucie chodili zahalené bielymi plachtami s tvárami celé pokryté múkou vymetať kúty, aby bolo po celý rok v dome čisto, zdravo... Taktiež nemohli nič hovoriť - aby ich zlí duchovia nespoznali. Kúty vymetali husacími perami. My sme si túto úlohu Lucie užili a dúfame, že sme nikoho na smrť nevystrašili.

     • Zelený chodník

     • V rámci ekologického projektu Zelený chodník vyhlásilo Ekologické a inovačné centrum súťaž pre deti v tvorbe básní o odpade a ekológii. Naše tri žiačky z 5.B: Anetka Donovalová, Paťka Jurková, Natálka Lapinová sa zapojili a poslali viac ako 12 básní, z ktorých niekoľko bolo v súťaži úspešných. Gratulujeme dievčatám k výhre a tešíme sa z ich ekologického myslenia! 

     • Ekoalarm - Minimalizovanie odpadu

     • Žiaci 8. a 9. ročníka sa dňa 22.11. zúčastnili semináru EKOALARM, ktorý mal názov Minimalizovanie odpadu. Deti prostredníctvom rovesníckeho učenia priblížia túto tému svojím mladším kamarátom. Hravou formou sa naučia, prečo je potrebné triediť a hlavne minimalizovať odpad.

      A tu, na týchto pár fotkách, si môžete pozrieť, ako to vyzerá, keď ôsmaci učia prváčikov rozmýšľať ekologicky.

     • Mikuláš, čo nám dáš?

     • Tohtoročný Mikuláš k nám opäť zavítal v plnej paráde. Ale poďme pekne po poriadku. Ráno sme s našimi šikovnými ôsmakmi a ôsmačkami vyzdobili školský vianočný stromček. Mikuláš nás so svojimi vernými spoločníkmi prekvapil hneď na prvej hodine. Zaspievali sme mu, zarecitovali a on nás pochválil a obdaroval prvákov, druhákov, tretiakov a štvrtákov. Dokonca aj veľkáčom piatakom sa ušli cukríčky, hoci mu miesto mikulášskej piesne zaspievali To ta Heľpa :) V každej triede však šarapatil aj čertík a mnohí z nás si okrem mikulášskej nádielky odniesli domov aj čiernu šmuhu na líčku. Ale len celkom maličkú. Fotky nájdete tu.

     • Spelling Genius

     • Na 3. ročníku súťaže v anglickom hláskovaní, Spelling Genius, sa 27. 11. 2018 okrem našich žiakov, zúčastnili aj žiaci zo základných škôl v Sliači, Ľubietovej a Banskej Bystrice. Kategóriu žiakov 6.-7. ročníka vyhrala naša Karin Hakelová. Zo žiakov 8.-9. ročníka bol najlepší Jakub Slávik zo ZŠ Sitnianska. Blahoželáme. :)

     • Prvácka pasovačka

     • V pondelok 26.11. 2018 boli naše Hviezdičky z 1.A a Mravčekovia z 1.B pasovaní za ozajstných prvákov. Písmenkové víly a škriatok Číslo si vypočuli ich básne, piesne a preverili, či dokážu uviazať mašličku. Všetky deti získali Pasovací dekrét a môžu sa "veľkáčom" pochváliť, že aj oni sú riadni žiaci našej školy.

    • Dielnička modrotlače v Gymnáziu Mateja Hrebendu v Hnúšti
     • Dielnička modrotlače v Gymnáziu Mateja Hrebendu v Hnúšti

     • "Ďalší splnený sen - workshop modrotlače na našom gymnáziu. Ďakujem, že nám pomáhate nezabúdať, aké úžasné je stáť na prieniku chémie a umenia", napísala pani profesorka Naďka Miháľová a ja som vďačná za jej slová, pretože takto vidím, že to, čo robíme má skutočne zmysel ;).
      A tak sme boli na gymnáziu, kde pani profesorka učí, porozprávať o histórii modrotlače, procese farbenia, našom experimentovaní a tvorení, o alchýmii i umení, ktoré sú súčasťou modrotlače. Dievčatá Lucka a Kristínka študentom 3. a 4. ročníka gymnázia predviedli aj skutočnú ukážku farbenia látky v indigu, vysvetlili proces premeny bieleho plátna na to typické bielo-modré, ukázali, ako sa otláča forma, aké pomôcky sa pri modrotlači používajú a pochválili sa aj svojimi vlastnými modrotlačami, ktoré sme priniesli ako obrázky, ale aj oblečenie - sukienky a šperky, ktoré mali na sebe.
      Všetci zúčastnení žiaci si napokon pripravili svoje vlastné plátenká, na ktoré nanášali pap štetcom, ako to robíme len my u nás. Po zaschnutí pláteniek v sušičke sme ich nafarbili v roztoku indiga, rezervu sme vyprali v kyslom roztoku a po dokonalom preplákaní v čistej vode a vyžehlení sme z pláteniek pripravili brošničky, zrkadielka a magnetky, ktoré si mohli zúčastnení vziať zo sebou.
      Bolo to milé a určite aj užitočné dopoludnie strávené na strednej škole. Užitočné i pre naše dievčatá, pretože si opäť raz mohli vyskúšať aj rovesnícke vzdelávanie ;)
      Náš projekt modrotlač zvýrazňuje kultúrne dedičstvo Európy a preto i táto naša dielnička bola realizovaná pod značkou Európskeho roku kultúrneho dedičstva.

      Fotografie nájdete v galérii.
     • Vianočné tvorivé dielne v materskej škole

     • Blížia sa najkrajšie sviatky roka – Vianoce a my sme v týchto dňoch, tak ako aj po iné roky zorganizovali v škôlke vianočné tvorivé dielne.

      Malí aj veľkí, mladí aj skôr narodení, skrátka všetci mali možnosť vyskúšať si vianočné aranžovanie, vyrobiť ozdoby, pozdravy, dekorácie a zdobiť medovníky. Výsledkom našej práce nie sú len pekné výrobky, ale aj krásne chvíle, ktoré sme mohli prežiť spoločne. Celú atmosféru spríjemňovali vianočné koledy, chutné koláčiky a teplý čaj.

      Milí naši, ďakujeme za Váš čas a krásne popoludnie. Výrobky budú predávané na obecnom vianočnom trhu, dňa 1.12.2018.

      Tešíme sa na Vás

    • Výstava Farbené do modra v poľskej Varšave
     • Výstava Farbené do modra v poľskej Varšave

     • "Do poľskej Varšavy poputovala reinštalácia výstavy Farbené do modra – modrotlač v tradícii a móde.Výstavnú kolekciu tvoria originálne zbierkové predmety Múzea ľudovej umeleckej výroby ÚĽUV v Stupave. Návštevníci výstavy môžu vidieť nielen tradičné modro-biele látky, ale aj vzácnu modrotlač v kombinácii so žltou a červenou farbou, dobovú ženskú konfekciu či domáci textil. Výstava bude verejnosti prístupná od 15.11.2018 do 14.12. 2018 v pondelok až piatok od 9:00 do 17:00 hod. v Slovenskom inštitúte vo Varšave (ul. Krzywe Kolo 12/14 a, 00-270, Warszawa, Poľsko)."

      (zdroj: https://www.uluv.sk/post/reinstalacia-vystavy-farbene-do-modra-vo-varsave-749/)

      Súčasťou tejto výstavy sú i naše modrotlačové práce žiakov základnej školy v Badíne, ktoré vytvorili pod mojim vedením na chemickom a výtvarnom krúžku (Anna Lehocká, Nikola Iliašová, Lucia Leštáková, Kristína Dovalová z 8. ročníka, Karin Bullová zo 7. ročníka, Lucia Poliaková, Sofia Klocoková, Sandra Baculáková, Emma Šaušová zo 4. ročníka). Je mi potešením, že môžeme byť súčasťou reprezentácie modrotlače za hranicami Slovenska aj ako jediná základná škola, ktorá sa modrotlačou zaoberá

     • Jesenné aranžovanie

     • Jeseň je už tu a s ňou prichádza naša obľúbená aranžovacia súťaž, ktorú každoročne usporadúva centrum CVČ Junior v spolupráci s Mestom Banská Bystrica. Tentokrát sme si pripravili netypický aranžmám s použitím zväčša jesenných prírodnín a domáceho materiálu (teda nič "kúpenské" okrem špendlíkov a polystyrénových gúľ). Čas na aranžovanie bol 60 minút a Klárika Dovalová veru mala čo robiť, aby stihla vypichať lístočkami škatuľku aj polystyrénové gule a dať všetko pekne, esteticky dokopy.

      Škatuľku pripevnila na veľký kus kôry, ktorú dozdobila jej obľúbenými skalničkami. Nemohla chýbať ani jesenná minitekvička a červené divé šípky, ktoré aranžmám zvýraznili svojou farbou. Takmer hodinu sme netrpezlivo čakali na vyhodnotenie poroty. A oplatilo sa. Klárika získala 1. miesto a aranžmán bol ohodnotený ako veľmi moderný. Viac tu.

  • Kontakty

   • Základná škola s materskou školou, Tajovského 2, Badín
   • riaditel@zsbadin.sk
   • 048/418 26 32 - ZŠ 0911 717 381 - mobil 048/418 26 15 - MŠ - malá a stredná trieda 0911 317 381 - MŠ - trieda predškolákov (Skalica)
   • Tajovského 2, 976 32 Badín
   • 35677813
   • 2020947885
 • Fotogaléria

  • Karneval
  • Vianočné tvorivé dielne
  • Rozprúdime regióny 2019
  • Pasovačka prvákov
  • Viedeň
  • Exkurzia do hlavného mesta
  • FESTIVAL VEDY A TECHNIKY CELOSLOVENSKÉ KOLO
  • Párty ako sa patrí
  • Poďakovanie
  • Exkurzia do Slovenského technického múzea v Košiciach
  • Návšteva Obecného úradu v Badíne
  • Komu sa nelení, tomu sa zelení (vlajka na škole)