Európsky deň jazykov, ktorý vyhlásila Rada Európy v roku 2001, si školy v členských krajinách každoročne v septembri pripomínajú prostredníctvom rôznorodých aktivít. Jeho cieľom je upozorniť na dôležitosť učenia sa jazykov, podporiť rozvoj viacjazyčnosti, jazykovej a kultúrnej rozmanitosti, interkultúrneho porozumenia i celoživotného vzdelávania.
V Európe sa používa viac než 200 pôvodných európskych jazykov a mnohými ďalšími hovoria ľudia pochádzajúci z ďalších kontinentov. Človek nie je nikdy príliš starý alebo príliš mladý na to, aby sa naučil nový jazyk a otvoril si tak pomyselné dvere k novým príležitostiam a zážitkom.
Gajdy, baretka, poschodový autobus, Eiffelova veža, čičmiansky vzor, futbal či pizza. To všetko sú symboly európskych krajín, ktoré nám pomáhajú lepšie spoznať jednotlivé kultúry štátov. Na hodinách anglického jazyka si mohli žiaci tieto veci vyskúšať a obzrieť v plnej kráse. Následne svoje skúsenosti pretransformovali do kreslenej podoby. V skupinách kreslili do máp jednotlivých krajín a uplatnili tak svoju fantáziu. Dokonalý vnemový zážitok ich aspoň na chvíľu preniesol do zahraničia, na miesta, o ktorých tajne snívajú, že ich raz navštívia.
Nižšie ročníky kreslili vlajky európskych krajín, ktorých jazyky by sa raz túžili naučiť. Tí starší sa zabavili aktivitou „Guess the language“ („Uhádni aký je to jazyk“), keď z audio nahrávok hádali, akým jazykom ľudia v ukážkach hovoria. Napokon sme viedli diskusie o tom, ako sa čo najefektívnejšie učiť jazyky. Zhodli sme sa, že to musí byť predovšetkým zábava, preto je na začiatok ideálne čítať obľúbené knihy a pozerať filmy či seriály v origináli.
Pripomenúť si deň jazykov sa dá rôznymi spôsobmi. Málokto, najmä nie žiaci základných škôl, dnes pozná písmo nemeckého pôvodu, ktoré bolo kedysi bežné aj v našich končinách. Ide o švabach – nemecké neogotické písmo pochádzajúce z osemdesiatych rokov pätnásteho storočia. Žiaci si na hodine nemeckého jazyka mohli vyskúšať prakticky napodobniť toto písmo a využiť ho na realizáciu odkazu do sveta v podobe tvorby plagátu.
Ak Vás tento článok zaujal, viac informácií o EDJ nájdete na webovej stránke edl.ecml.at.