• Od posledného školského roka prechádza naša škola významnou rekonštrukciou, ktorá už bola viac ako nutná. Vznikli nové, veľké priestory, ktoré sú reprezentatívne a podnetné, tak pre žiakov, ako aj učiteľov. Sme preto veľmi vďační aj Nadácii Volkswagen Slovakia, ktorá nám naše nové priestory pomohla zveľadiť a zútulniť.
   • Erasmus+
   • Dielnička modrotlače pre SSOŠ v Kežmarku
    • Dielnička modrotlače pre SSOŠ v Kežmarku

    • 17. 11. 2019
    • Dielnička modrotlače pre pedagógov Súkromnej strednej odbornej školy Biela Voda 2 v Kežmarku bola pre nás opäť novou skúsenosťou. Počas dvoch dní sme učili učiteľov a majstrov odborného výcviku modrotlačiarenskému remeslu, ktoré ovládame už pár rokov. Porozprávali sme im o histórii a pôvode modrotlače, predviedli ukážky potláčania, farbenia a vypierania. Potom sa už každý pustil do vlastnej práce - vzorovania pláteniek vlastnými vzormi maľovanými štetcom alebo potláčaním modrotlačiareskými pečiatkami. Pod vedením našich dievčat z deviateho ročníka, Kristínky, Aničky, Vanesky a pani učiteľky Lucie Dovalovej vznikli pod rukami učiteľov zaujímavé, prepracované a krásne vzory. Keďže tentokrát sme mali možnosť dielničku rozdeliť na dva dni, plátenka sme nechali v pokoji vyschnúť počas noci. Farbenie v indigu je časovo náročný proces, a tak sme začali hneď ráno. 

     Spoločne sme pripravili 24 kúskov pláteniek, ktoré nájdu svoje uplatnenie v dielni krajčírok a návrhárok strednej odbornej školy.  

     Túto dielničku modrotlače sme mohli uskutočniť aj vďaka podpore Nadácie SPP.

     Viac na stránke: https://mladychemik.webnode.sk/chemicke-projekty/modrotlac/grant-sppravme-to-2019/modrotlac-ssos-kezmarok/

   • FESTIVAL VEDY A TECHNIKY CELOSLOVENSKÉ KOLO
    • FESTIVAL VEDY A TECHNIKY CELOSLOVENSKÉ KOLO

    • 10. 11. 2019
    • Celoslovenské kolo FVAT sa koná každoročne v novembri počas Týždňa vedy a techniky v priestoroch Incheby. Pre prezentujúcich žiakov a študentov, ktorí sem postúpili z regionálnych kôl sú to dva náročné dni, počas ktorých trpezlivo vysvetľujú porote z radov vysokoškolských profesorov a odborníkov, ale i zdanlivo laickým návštevníkom, či celým skupinám školákov svoj experiment, výskum, inováciu, ciele a postupy, ktorými k nim dospeli. Hoci je to súťažné podujatie zamerané hlavne na stredoškolské inovačné projekty v rôznych vedeckých oblastiach,  nie je výnimkou ani účasť žiakov základných škôl. Pre mnohých je to prvá väčšia možnosť prezentovať vlastnú výskumnú a pozorovateľskú prácu. Mladší žiaci nadobúdajú neoceniteľné skúsenosti, a hoci nie sú odmeňovaní ako tí starší postupmi na európske či svetové výstavy a súťaže, zážitok neopakovateľnej atmosféry celoštátneho kola, možnosť komunikovať s rovesníkmi s podobnými záujmami, diskusie s odborníkmi, povzbudenie od návštevníkov, medzi ktorými sa nájdu učitelia, vedci, novinári, ich môžu posúvať vpred, či utvrdiť v ich správnom smerovaní. A tak je to každý rok, pre nás už štvrtý.  

      Našu školu, náš chemický krúžok, ale hlavne svoju prácu prezentovala tento rok Kristína Dovalová, žiačka 9. ročníka, s projektom Polarizačný kaleidoskop. V rámci FVAT sa Kristínka zúčastnila aj fotografickej súťaže Experiment, v ktorej získala 1.miestos fotografiou Tajné písmo.

   • Párty ako sa patrí
    • Párty ako sa patrí

    • 5. 11. 2019
    • V posledných rokoch je koncom októbra často diskutovanou témou Halloween. Niekto ho uznáva, iný zaznáva. U nás v škole sa stáva halloweenska párty príjemným spestrením života klubárov. Deti zo školského klubu neriešia, či tento sviatok oslavovať alebo nie. Rady sa zabávajú a to je hlavným dôvodom prečo sa táto akcia koná. Vďaka žiackemu parlamentu a šikovným dievčatám z deviateho ročníka sa deti vyšantili, vytancovali  a prežili príjemné popoludnie plné hier, zábavy a smiechu. 

   • Poďakovanie
    • Poďakovanie

    • 4. 11. 2019
    • Milé naše babičky a staré mamy,  

     chceme sa vám veľmi pekne poďakovať, že ste prijali naše pozvanie a prišli nám do školy prečítať krásne rozprávky, čím ste potešili naše detské srdiečka a obohatili nás svojimi zážitkami z vašich školských čias.  

     žiaci 1.stupňa 

   • Čítanie so starými rodičmi
    • Čítanie so starými rodičmi

    • 3. 11. 2019
    • Knihy predstavujú vo vývoji dieťaťa obrovský potenciál. Práve preto sme si s našimi štvrtákmi pri príležitosti mesiaca úcty k starším prečítali krásnu rozprávku so starkou jedného z našich žiakov. Napriek tomu čo sa hovorí, že deti sú dnes neposedné a čítanie ich nezaujíma, pozorne počúvali. Po prečítaní rozprávky sa dozvedeli, ako to vyzeralo v škole, keď ich starí rodičia boli ešte deťmi. 

     Ďakujeme za veľmi pekné chvíle strávené s knihou a milej starkej za ochotu prísť medzi nás. 

   • Liga hádzadiel – 2. jesenné kolo
    • Liga hádzadiel – 2. jesenné kolo

    • 2. 11. 2019
    • V krásnu jesennú sobotu 26. októbra 2019 sa v Badíne pri pamätníku konalo 2. jesenné kolo ligy hádzadiel. Súťaže sa zúčastnili leteckí modelári z Badína aj Banskej Bystrice. 

     Oproti minulému stretnutiu boli tentokrát Badínske krídla vo výraznej prevahe. K hojnej účasti určite prispelo aj veľmi príjemné počasie. Program súťaže spestrila účasť modelárov, ktorí školské lavice poznajú už len z obrázkov, ukážkami RC letov. 

     Niektorí modelári prišli na súťaž tohto typu prvýkrát a dokonca sa hneď umiestnili. V kategórii mladší žiaci bol prekvapením Samuel Gregáň, ktorý obsadil druhé miesto. Prelietal ho Alex Noskovič, ktorý obhájil svoje prvenstvo z minulého kola. Svoju pozíciu druhého miesta neobhájil Ivan Dobrík a skončil tretí. 

     V kategórii starších žiakov prekvapil Adam Štefan Sečkáš, ktorý sa súťaže zúčastnil prvýkrát a hneď si odniesol diplom s prvým miestom. Na druhom mieste sa umiestnil Andrej Molnár. 

     Badínskym krídlam ostal verný aj bývalý žiak našej školy Jakub Kántor, ktorý nás poctil svojou účasťou a neobišiel naprázdno, vo svojej kategórii stredoškolákov obsadil prvé miesto. 

     Hrejivé lúče jesenného slniečka posledný októbrový víkend zamávali na rozlúčku a pre modelárov nastáva indoorové obdobie, po slovensky dielenské, lebo počas dlhých zimných večerov budú mať dosť času na prípravu modelov, s ktorými budú môcť opäť “zahviezdiť” na začiatku budúcej jarnej sezóny. Podujatia sme sa mohli zúčastniť aj vďaka finančnej podpore OZ AMAVET.

   • Exkurzia do Slovenského technického múzea v Košiciach
    • Exkurzia do Slovenského technického múzea v Košiciach

    • 27. 10. 2019
    • 24. októbra 2019 sme sa s niektorými žiakmi našej školy zúčastnili exkurzie do Slovenského technického múzea v Košiciach, ktoré ako jediné svojho druhu na Slovensku zhromažďuje hmotné doklady o vývoji techniky a exaktných vied z celého územia Slovenska. Organizátorom exkurzie bola Asociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET). Exkurzie sa okrem žiakov našej školy zúčastnili aj žiaci z iných škôl, ktorí sú členmi AMAVET.

     Z Banskej Bystrice sme vyrážali v skorých ranných hodinách. O pár hodín nás už Košice vítali krásnym jesenným počasím. Počas čakania na vstup do múzea sme mali príležitosť poprechádzať sa ulicami Košíc a pokochať sa ich krásou.

     Vzhľadom na to, že exkurzie sa zúčastnilo viac škôl, rozdelili nás do dvoch skupín. Naša skupina začínala exkurziu interaktívnou prehliadkou. V tejto časti múzea neplatilo staré známe „Nedotýkať sa!“, práve naopak. Mali sme možnosť exponáty nielen vidieť, ale sa ich aj dotknúť a vyskúšať si, ako fungujú.

     Po absolvovaní prvej časti nás čakala druhá zameraná na elektrotechniku. Nemáme  z nej fotodokumentáciu, pretože fotiť bolo zakázané. Premietli nám film, z ktorého sme sa veľa dozvedeli o živote a diele Nikolu Teslu. Bol to vynálezca, konštruktér mnohých elektrických strojov a jeho odkaz je viditeľný všade, kde sa používa elektrina. Po filme na nás čakali rôzne elektrické zariadenia demonštrujúce výboje, dokonca aj imitáciu blesku. Tak ako v predchádzajúcej časti, aj tu sme sa mohli dotýkať jednotlivých prístrojov, ale len pod dohľadom zamestnankyne múzea. Medzi niektorými odvážlivcami preskakovali iskry a tí najodvážnejší sa odhodlali vyskúšať aj Faradayovu klietku a z jej bezpečia sledovať imitáciu blesku, ktorú si mohli aj zdokumentovať.

     Z Košíc sme odchádzali obohatení o nové poznatky a skúsenosti a niektorí z nás aj nabití energiou. 

    • Liga hádzadiel – prvé jesenné kolo

    • 27. 10. 2019
    • Sobotné októbrové dopoludnie nás privítalo sychravým počasím. Možno aj preto bola účasť na prvom jesennom kole Ligy hádzadiel pomerne skromná. Z našej školy sa súťaže zúčastnili Alex Noskovič a Ivan Dobrík z 3.B a Adam Koza z 5.A. Výnimočne bola účasť členov jednotlivých krúžkov vyrovnaná. Mohli sme sa pustiť do súťaženia. S hanbou sme neodišli a aj napriek nízkej účasti sme v kategórii mladší žiaci obsadili prvé dve miesta. Alex Noskovič prvé miesto a Ivan Dobrík skončil ako druhý. Dúfame, že druhé kolo súťaže bude mať vyššiu účasť a veríme aj v lepšie poveternostné podmienky. Podujatia sme sa mohli zúčastniť aj vďaka finančnej podpore OZ AMAVET.

   • Európska noc výskumníkov
    • Európska noc výskumníkov

    • 20. 10. 2019
    • Európska noc výskumníkov je podujatie zamerané na popularizáciu vedy, ktoré sa koná pravidelne posledný septembrový piatok v krajinách celej Európy, Slovensko nevynímajúc. Náš chemický krúžok sa Noci výskumníkov zúčastnil už štvrtýkrát, ale zakaždým je to pre nás iné... Iní ľudia, zážitky, skúsenosti i to, čo ponúkame. Hoci ide najmä o prezentáciu vysokých škôl, fakúlt, katedier a inštitúcií, ktoré sa zaoberajú počítačovou technikou a rôznymi inováciami v tomto odbore, nájdu sa aj prezentujúci, ktorí ponúknu návštevníkom experimenty z chémie, biológie, mineralógie či poznatky zo života včiel. A potom sme tu my, chemický krúžok Kremík zo základnej školy v Badíne. Nerobíme celkom vedu, určite nie tú naozajstnú, ale naša práca nie je ani hra. Snažíme sa pozrieť na chémiu trochu inak a nachádzať ju všade vôkol nás. Napríklad tento rok v modrotlači. Ale keďže sme tak trošku špeciálni, a tak trošku rebeli, našu "vedu" prepájame s umením, výtvarným svetom a v prípade modrotlače aj s tradíciou, módou či dizajnom. Ťažko povedať, čo by na to povedali ozajstní vedci, hoci máme medzi nimi aj kamarátov, ktorí nám fandia. Tento rok sme na Noc výskumníkov prišli nielen s našim "vedeckým" stánkom, v ktorom sme prezentovali všetko, čo sme doteraz o modrotlači zistili, ale vystúpili sme aj v hlavnom programe s módnou prehliadkou našej vlastnej originálnej modrotlačovej kolekcie. Dievčatá nacvičili parádnu choreografiu a sme nesmierne pyšní, ako to Kristínka, Anička, Vaneska, Nikolka, Dadka, Karolínka, Klárika a Marek, naša veľká podpora a šikovný chalanisko, zvládli.

     Tohto podujatia sme sa mohli zúčastniť aj vďaka podpore Nadácie SPP.

     Viac fotografií aj video z módnej prehliadky nájdete na našej chemickej stránke tu: https://mladychemik.webnode.sk/chemicke-projekty/modrotlac/eu-noc-vyskumnikov-2019

   • Krajské kolo FVAT 2019
    • Krajské kolo FVAT 2019

    • 20. 10. 2019
    • Nebola to samozrejmosť, ale podarilo sa. Kristínka Dovalová z IX. ročníka si vybojovala postup do celoslovenského kola Festivalu vedy a techniky. Počas krajského kola predstavila porote novinku v projekte Kryštalizácie a dotyk svetla, ktorou je polarizačný kaleidoskop.

     "Mimoriadne zaujímavá a pre mňa najkrajšia časť projektu Kryštalizácie a dotyk svetla, ktorého súčasťou som od roku 2015, je polarizácia skúmaných kryštálikov, ktoré sa po vložení do polarizovaného svetla stávajú farebnými. Prepojenie vedy a umenia cez fotografovanie, potláčanie a maľovanie textilu či výrobu šperkov je fascinujúce. Vytvoriť predmet, ktorý by bol poučný, vedecký a zároveň zaujímavý a dosiahnuteľný aj pre bežného človeka, bola pre mňa výzva. Tvorcom prvého kaleidoskopu bol sir Brewster, písal sa rok 1816. Kaleidoskop bol v skutočnosti iba vedľajší produkt jeho výskumu a zakrátko sa stal populárnou hračkou. V mojom polarizačnom kaleidoskope som namiesto farebných korálikov použila kryštáliky, ktoré som vložila na koniec trubice medzi dva polarizačné filtre. To dodalo kaleidoskopu neuveriteľne pekný fyzikálno-chemický rozmer." 

     A k slovám Kristínky treba ešte dodať, že jej polarizačný kaleidoskop je jediný svojho druhu a zaslúžil by si patent.

     Gratulujeme a držíme palce v celoslovenskom kole!

     Viac o projekte Kristínky si môžete pozrieť na našej stránke chémie: www.mladychemik.webnode.sk

   • Výstava - modrotlač Sliač
   • Úspech našej žiačky
    • Úspech našej žiačky

    • 16. 10. 2019
    • Zoja Boboková, žiačka 5.B triedy, navštevuje vo svojom voľnom čase krúžok karate a v dňoch 4. - 6.10.2019 sa zúčastnila v chorvátskej Rijeke medzinárodného  turnaja v karate (23 krajín) Croatia open 2019. 

     Vo farbách klubu ŠK Centrum mládeže karate Banská Bystrica sa pod vedením trénera Jána Kalčokaprebojovala do finále. Vkategórii starších žiačok do 36 kg porazila reprezentantku Chorvátska a získala zlato.   

   • Horehronské hry
    • Horehronské hry

    • 16. 10. 2019
    • Prvý októbrový týždeň sa konali na štadióne AŠC Dukla Banská Bystrica Horehronské hry v atletike žiakov a žiačok základných a stredných škôl Banskobystrického samosprávneho kraja. Vo veľmi silnej konkurencii sa naši reprezentanti: Alexandra Hudecová, Andrej Molnár, Nikola Iliašová, Matej Lešták a Niko Libutka nestratili. Môžeme sa pochváliť najmä výsledkami v behu na 150 m a vo vrhu guľou, kde sme dosiahli najväčšie úspechy.

     Pochvalu si zaslúžia všetci, ale osobitné poďakovanie patrí:

     • Andrejovi Molnárovi - 4. miesto v behu na 150 m
     • Nikovi Libutkovi - 4. miesto vo vrhu guľou
     • Nikole Iliašovej - 3. miesto vo vrhu guľou

     Pevne veríme, že úspechy našich atlétov sa stanú vzorom aj pre ďalších žiakov a povzbudia ich reprezentovať našu školu nielen v športových súťažiach.

   • Detská lesnícka univerzita
    • Detská lesnícka univerzita

    • 14. 10. 2019
    • Po dvoch rokoch majú žiaci našej školy opäť príležitosť zúčastňovať sa na Detskej lesníckej univerzite vo Zvolene. Šiesti žiaci šiesteho ročníka budú až do júna navštevovať prednášky s lesníckou tematikou, oboznámia sa s prácou lesníkov v teréne, vyskúšajú si najmodernejšie technológie, ktoré využívajú pri starostlivosti o les, či navštívia zaujímavé miesta. Dnes sa Bianka, Oliver, Dagmar, Natália, Alexander a Ema naučili napríklad aj to, koľko stromov či chránených rastlín a živočíchov máme na Slovensku, koľko jeden strom vyprodukuje kyslíka a na čo všetko nám lesy slúžia.

   • Návšteva divadla vo Zvolene
    • Návšteva divadla vo Zvolene

    • 14. 10. 2019
    • Takýto deň, ako bol 9. október máme my žiaci radi. Neučili sme sa, boli sme pekne oblečení a hlavne nedočkaví, kedy už pôjdeme. Kde? Do Divadla JGT vo Zvolene. Veď väčšina z nás, žiakov 1. stupňa, v ozajstnom divadle  ešte nikdy nebola. Po príchode nás privítali tety šatniarky. Na miesto v hľadisku nás uviedli ujovia a tety uvádzači. Pri vstupe sme ostali prekvapení niekoľkými televíznymi kamerami, lebo rozprávka sa natáčala a bude sa premietať pred Vianocami v televízii. Ako sa rozprávka volala? Tri krásy sveta. Veľmi sa nám páčila a ak si ju pozriete, bude sa páčiť aj vám.(žiaci 1.- 4. ročníka)

   • Jesenné aranžovanie 2019
    • Jesenné aranžovanie 2019

    • 14. 10. 2019
    • Jeseň svojou pestrosťou ponúka nespočetné možnosti k aranžovaniu. Stačí sa len správne rozhodnúť, vybrať si materiály, ktoré spolu ladia, najlepšie priamo z prírody. Preto sme siahli po dreve, listoch, sušených kvetoch, hubách i machu. Netradičné jesenné aranžmány Karolínky a Kláriky zo VI.A, ktoré vytvorili počas aranžérskej súťaže Jesenné aranžovanie v priestoroch Robotníckeho domu v Banskej Bystrici, organizovanej Centrom voľného času Junior (pod záštitou mesta Banská Bystrica) boli mimoriadne úspešné. 

     • Karolínka Kántorová - Drevené jabĺčko - 2. miesto v 1. kategórii
     • Klárika Dovalová - Rozkvitnutá drevená huba - Cena mesta

     Na dievčatá sme veľmi hrdí a srdečne im gratulujeme.

     Viac fotografií si môžete pozrieť na stránke výtvarnej výchovy: https://nasa-vytvarka.webnode.sk/vytvarne-uspechy/vytvarne-sutaze/jesenne-aranzovanie-2019/

   • Návšteva Obecného úradu v Badíne
    • Návšteva Obecného úradu v Badíne

    • 13. 10. 2019
    • Naši tretiaci  sa na hodinách vlastivedy učili o svojej obci. Aby sa o nej dozvedeli ešte viac, v piatok 11. októbra navštívili Obecný úrad v Badíne, kde im pán starosta Mgr. Pavol Hric odpovedal na každú zvedavú otázku. Žiaci sa dozvedeli nielen rôzne zaujímavosti  o našej obci, ale spoznali aj prácu zamestnancov OÚ a prezreli si všetky priestory úradu.  

     Za krásny zážitok, pútavé rozprávanie, nové informácie  a milé darčeky v podobe magnetiek serbom našej obce sa chceme pánovi starostovi zo srdca poďakovať. Deti mali možnosť vidieť, že svoju prácu robí zodpovedne a s nadšením. 

   • Komu sa nelení, tomu sa zelení (vlajka na škole)
    • Komu sa nelení, tomu sa zelení (vlajka na škole)

    • 13. 10. 2019
    • Do medzinárodného programu Eco-schools sme vstúpili ako nováčikovia pred štyrmi rokmi. Počas tohto obdobia sa nám podarilo dosiahnuť mnoho úspechov, zrealizovali sme viaceré projekty a posunuli naše a veríme, že aj vaše eko názory a postoje na úplne inú úroveň. Každé dva roky odborníci hodnotia prácu celej školskej komunity. Koncom školského roka 2018/2019 sme privítali nezávislých hodnotiteľov a s napätím očakávali ich verdikt.

     A podarilo sa! V stredu sa členky kolégia, Anetka a Natálka, zúčastnili Slávnostnej certifikácie Zelených škôl v Bratislave, kde si prevzali certifikát a vlajku Eco-schools. Naša škola patrí medzi 99 z celého Slovenska, ktoré toto ocenenie získali na najbližšie dva roky.

   • V krajine remesiel
  • Partneri

   • EduPage
  • Prihlásenie

  • e-Twinning Live     

   Deutschsprachige Postkarten – Euröpäischer Tag der Sprachen             

   V septembri 2020 sa naša škola zapojila do medzinárodného projektu, cieľom ktorého bolo poslať nemecky napísané pohľadnice do celého sveta. Každá škola, ktorá sa zúčastnila, poslala cca. 10-20 pohľadníc a približne toľko dostala. Nakoniec poslali školy fotky na e-Twinning, kde si ich môžu pozrieť všetky zúčastnené krajiny.

    

   • Erasmus+ na jar

   • Dve polovice tvoriace celok

    Aj keď je každá polovica mozgu schopná samostatne prijímať informácie, učiť sa, pamätať si a pociťovať, mozog zdravého človeka tvorí z funkčného hľadiska harmonický celok a obidve hemisféry pracujú súčasne. A takto sa spolu rozprávajú. 

  • Zvonenia

   Utorok 27. 7. 2021
  • Fotogaléria

    zatiaľ žiadne údaje
  • Kontakty

   • Základná škola s materskou školou, Tajovského 2, Badín
   • riaditel@zsbadin.sk
   • zs.ms.badin@gmail.com
   • 048/418 26 32 - ZŠ zborovňa 0911 717 381 - riaditeľka 048/418 26 15 - MŠ - malá a stredná trieda 0911 317 381 - MŠ - trieda predškolákov (Skalica)
   • Tajovského 2, 976 32 Badín
   • 35677813
   • 2020947885
 • Fotogaléria

   zatiaľ žiadne údaje