• Hviezdoslavov Kubín - školské kolo

• 29. 1. 2020
        • V utorok 27. januára 2020 sa zišli naši nádejní recitátori, aby predviedli svoje umenie počas školského kola súťaže v prednese poézie a prózy Hviezdoslavov Kubín. V troch súťažných kategóriách sa stretli nováčikovia z prvého stupňa, ale aj ostrieľaní recitátori z druhého stupňa. Výber bol bohatý a porota mala čo robiť, aby vybrala najlepších, ktorí postupujú do okresného kola tejto celoslovenskej súťaže.

1. kategória - poézia - Peter Filipovič 4. A
          2. kategória - poézia - Klára Dovalová 6. A
          3. kategória - poézia - Michaela Borošová 7. trieda
          1. kategória - próza - Daniela Leštáková 4. A
          2. kategória - próza - Nina Kapustová 6. B
          3. kategória - próza - Kristína Dovalová 9. trieda

Víťazom srdečne blahoželáme a prajeme im veľa úspechov v ďalších kolách.

• Výchovný koncert

• 28. 1. 2020
        • Na pôde našej školy sme 27. 1. 2020 zorganizovali výchovný koncert pre žiakov I. stupňa. Dvaja mladí talentovaní umelci Majka a Maťko predviedli svoje nadanie, aktívnu prácu a prezentovali sa zvedavému obecenstvu spevom a hrou na gitare. Pripravený program bol okrem hudby plný zaujímavých aktivít, do ktorých sa deti mohli zapojiť a získať malú odmenu. Keď si prezriete naše fotky, bude vám hneď jasné, že sa nám koncert veľmi páčil.

• 7. 1. 2020
        • V predvianočnom období, v utorok 10. 12. 2019, sa v našej škole konala Vianočná besiedka spojená s tvorivými dielňami. V úvode žiaci svojim rodičom a spolužiakom pripomenuli vianočné tradície krátkym folklórnym pásmom, ktoré začalo magickým zvonením kostolných zvonov a piesňou: A včera z večera z nebeského dvora..., čo navodilo príjemnú vianočnú atmosféru. Vystúpenie žiaci ukončili spoločným spevom a vinšom:

Odchádzame šťastia zdravia vinšujeme Vám

Najprv pánu hospodáru potom všetkým Vám

/:Dobre sa tu mávajťe v dobrom nás spomínajťe

Za takto rok v dobrom zdraví zasa čakajťe:/

Besiedka pokračovala v triedach tvorivými dielňami, kde si mohli rodičia spolu so žiakmi vyskúšať svoju šikovnosť pri výrobe dekoratívnych predmetov, či vianočných sladkostí. Výber bol naozaj pestrý.

V priateľskej atmosfére rodičia, žiaci a učitelia strávili čas aj vzájomnými rozhovormi pri výbornej kapustnici a punči. Všetci spoločne sme zažili príjemný podvečer vo veselej a sviatočnej nálade s predzvesťou nadchádzajúcich najkrajších sviatkov v roku.

• Zimné aranžovanie 2019

• 19. 12. 2019
        • Biela zima či Od adventu do Vianoc boli témy tohtoročnej aranžérskej súťaže pre žiakov základných škôl, ktorú organizuje Centrum voľného času JUNIOR pod záštitou mesta Banská Bystrica. A tak sme si pripravili materiál na naše práce, tradične zväčša prírodný a pustili sa do "nacvičovania" aranžmánov - snehuliačik pre Karolínku, vianočný stromček pre Kláriku a Betlehem pre Dadku. Počas súťažného aranžovania v Robotníckom dome v Banskej Bystrici deti vytvorili veľa krásnych aranžmánov, a preto bolo pre porotu náročné vybrať víťazov. O to viac sa tešíme, že všetky tri naše šikovné dievčatá boli odmenené - Klárika získala 1. miesto, Karolínka 3. miesto a Dadka hlavnú Cenu centra voľného času Junior. Tešíme sa a srdečne im gratulujeme.

Viac na stránke https://nasa-vytvarka.webnode.sk/vytvarne-uspechy/vytvarne-sutaze/zimne-aranzovanie-2019

• iBobor 2019

• 15. 12. 2019
        • Aj tento rok sme sa tradične zapojili do medzinárodnej informatickej súťaže iBobor. V rámci celého Slovenska sa jej zúčastnilo 89 768 žiakov a študentov z 1 116 škôl. Tešíme sa, že 24 našich žiakov 4. až 8. ročníka využilo nadobudnuté znalosti a vďaka vlastnému nasadeniu a intelektu sa stali úspešnými riešiteľmi. Organizátorom ďakujeme, všetkých našich žiakov oceňujeme za ich snahu a tešíme sa opäť o rok! 🙂

• Mikuláš, čo nám dáš?

• 14. 12. 2019
        • Dobrých detí je v našej škole ako smetí. A tak v piatok, v Mikulášov sviatok, všetky na neho čakali, pripravené zaspievať mikulášske pesničky. Čakať sa veru oplatilo, lebo svojím čarom do všetkých zákutí našej školy vdýchol pravú predvianočnú atmosféru. Priviedol aj čerta a anjela. Deti sa veru báli, čo im čert prinesie. Ale čertisko prišiel skontrolovať pani učiteľky a ponatieral ich pravou smolou z pekla za to, že deťom dávajú domáce úlohy. Bol to veru čertovsky podarený Mikuláš. Ozaj, a viete čím chcel byť Mikuláš keď bol malý? Zmrzlinárom! Povedal nám to on sám.

• Dielnička modrotlače pre SOŠ chemická, Bratislava

• 14. 12. 2019
        • Farebná chémia je témou projektového stretnutia ERASMUS+ troch krajín (Slovensko, Česko a Taliansko), na ktorom participuje SOŠ chemická Vlčie hrdlo 50, Bratislava. V rámci projektu sa žiaci zaoberajú syntézou rôznych pigmentov a ich praktickým využitím v zdobení keramiky či farbení textilu. Aj modrotlač patrí medzi techniky zdobenia textilu, s využitím pigmentu indigo. Keďže patríme medzi pár farbiarov, ktorí na Slovensku s modrotlačou pracujú, pozvala nás pani profesorka Judita Dömötörová, aby sme študentov z troch zúčastnených krajín a ich pedagógov oboznámili s technológiou modrotlače. Kristína Dovalová a Marek Mikláš spolu s pani učiteľkou Luciou Dovalovou pripravili workshop, počas ktorého sa 22 účastníkov dozvedelo dôležité informácie z histórie i tradičnej technológie modrotlače a vyskúšalo si pripraviť svoje vlastné modrotlačové dielka - brošne, zrkadielka, náušnice či obrázky. Keďže toto stretnutie je medzinárodné, bola to pre nás skvelá príležitosť precvičiť si i komunikáciu v anglickom jazyku.

Viac na stránke www.mladychemik.webnode.sk

Túto dielničku modrotlače sme mohli uskutočniť aj vďaka podpore Nadácie SPP a grantovému programu AMAVET.