Novinky
Drevenô koliesko
- Aký jednoduchý a krásny nápad sa zrodil v hlave zakladateľky projektu Drevenô koliesko, pani Beatky Bobulovej! Z odpadových alebo čisto prírodných materiálov vyrábať niečo krásne. A do výroby zapojiť zdravotne znevýhodnených ľudí. Či už fyzicky alebo mentálne.Krabička plná drevených ovečiek nám počas celého týždňa pomáhala zamyslieť sa nad tým, že nie všetci sme zdraví, schopní pracovať. Dozvedeli sme sa, že jednotlivé kolieska mohol vypíliť a ohobľovať človek, ktorý sa pohybuje na invalidnom vozíku. Dierky navŕtať človek so sluchovým postihnutím. A krásne motúziky z ovčej vlny mohla upriasť pani s postihnutým zrakom. Krabičky s hotovými výrobkami kompletizujú aj ľudia s downovým syndrómom.Počas týždňa s ovečkou Belinkou sme sa dozvedeli aj mnoho informácií zo života oviec a pastierov. Potom sme z koliesok vyrábali prevliekaním vlny krásne huňaté ovečky. Pozrite sa, aké ozdoby sa nám podarilo vyrobiť.
Policajti na návšteve v MŠ
- V rámci osláv MDD k nám prišli porozprávať o svojej práci policajti. Deti ich privítali so záujmom a nadšením. Mohli si prezrieť a vyskúšať policajnú motorku, auto a rôzne pomôcky, ktoré používajú. Najviac ich zaujala motorka, na ktorú si mohli vysadnúť a samozrejme spúšťanie policajnej sirény. Pani policajtky nám pripravili mini dopravné ihrisko, kde si s deťmi zopakovali pravidlá cestnej premávky a dopravné značky. Deti si ihrisko vyskúšali a neminula ich ani malá odmena a darček na pamiatku. Trochu neskôr k nám prišiel ešte jeden hosť, pán psovod so svojím psom. Pán policajt porozprával, ako im psy pomáhajú v ich práci, aké sú pre nich dôležité. Spolu nám predviedli pár povelov a poslušnosť psíka. Za dobre vykonanú prácu a za odmenu sa psík mohol pohrať so svojou hračkou. Detské očká žiarili a ozýval sa ich smiech. Na záver si mohli pohladkať policajného psa a ten sa s nimi na povel rozlúčil zaštekaním.
Uvar si svoj bylinkový čaj
- Bylinkárstvo má dlhú a bohatú históriu, ktorá siaha až do staroveku. Už starí Egypťania, Gréci a Rimania používali bylinky na liečenie rôznych chorôb a na výrobu mastí či voňaviek. V stredoveku boli hlavnými nositeľmi vedomostí o liečivých rastlinách mnísi v kláštoroch, ktorí pestovali bylinky v kláštorných záhradách a zapisovali svoje poznatky do herbárov. Na Slovensku bolo bylinkárstvo dôležitou súčasťou ľudovej medicíny. Tieto vedomosti sa často odovzdávali z generácie na generáciu. Dnes sa k bylinkárstvu opäť vraciame ako k prírodnej a šetrnej forme liečby.
A práve bylinkám a ich poznávaniu, účinkom a využitiu sme sa venovali v druhom oddelení. Zábavnou formou sme k jednotlivým rastlinkám priraďovali ich názov aj to načo ich používame. Dokonca sme sa ich snažili rozoznávať len čuchom so zatvorenými očami. Niektorým to išlo super. Spoločne sme si zahrali bylinkové pexeso a didaktickú hru „Ja mám. Kto má?“ ako inak na tému liečivé rastlinky. A nakoniec to najlepšie. Z nazbieraných liečivých byliniek sme si v školskom klube uvarili bylinkový čajík s medom priamo od včelára. Spolu s piškótami chutil úžasne.
Deň detí 🥳
Vo štvrtok 29. 5. 2025 sme si s deťmi 1. – 4. ročníka napriek počasiu urobili príjemný deň plný hier. Predčasné MDD sme si spestrili súťažením v telocvični, športovaním na ihrisku, hraním spoločenských hier, ale i pozeraním obľúbenej rozprávky. Druháci sa vo svojej školskej záhrade zahrali na detektívov. Ku dňu detí patrí aj sladkosť a tú si deti objavili v pripravených balíčkoch. Okrem drobnej odmeny sme si v každej triede pochutili aj na obľúbených pukancoch.
42
Príbehy Erasmu: ako Španieli do Badína zavítali
Po prípravnej návšteve dvoch španielskych učiteliek v apríli bolo o mesiac neskôr všetko nachystané na žiacku mobilitu. Sedem žiakov zo základnej školy Ceip Sebastian de Córdoba docestovalo do Badína v sobotu 17. mája.
Nechali sme ich oddýchnuť a na druhý deň sme ich začali zoznamovať s našimi reáliami. Vzali sme ich do Badínskeho pralesa na prírodovednú vychádzku s odborným výkladom. Divoký pôvodný les bol pre Španielov z Andalúzie, kde všade naokolo rastú len olivovníky, osviežujúcim zážitkom.
V pondelok sme hostí privítali v škole španielskou pesničkou v podaní našich tretiakov. Formou hľadania pokladu si prezreli školskú záhradu, zúčastnili sa na hodine v prírodovednej učebni a prišli sa zoznámiť s našimi piatakmi na hodinu výtvarnej výchovy. Poobede ich čakala krásna výstava slovenských ľudových krojov a predmetov (aj s kvízom), predstavenie fujarovej hudby (kultúrne dedičstvo UNESCO) a zábavná lekcia ľudového tanca. Učiteľky Rosa a Catalina si vyskúšali kroje, ktoré sa im mimoriadne páčili. Podvečer ešte na deti čakali športové hry.
Utorok sme s hosťami a našimi šiestakmi strávili mimo školy – znova sme sa pochválili Historickou školou v Španej Doline, ktorá ich očarila, rovnako ako minulú návštevu z Lotyšska. Následne sme sa previezli na Šachtičky a kým sa nám podarilo vysvetliť cestu na Panský diel, všetky deti sa vybrali rovno hore po zjazdovke. Kým sa hore dovliekli aj starší členovia výpravy, všetci už veselo piknikovali, liezli na stromy, pozorovali hmyz a kochali sa výhľadom. Tento historicko-kultúrno-oudorovo-poznávací deň zakončili španielski žiaci v Bounce Parku.
Streda bola venovaná prezentáciám španielskej školy a spoločným aktivitám s našimi žiakmi; po dvoch hodinách v škole sme sa presunuli do Stredoslovenskej galérie na výstavu maliara Gejzu Angyala. Dospelí aj deti si najviac užili aktivitu s historickými doplnkami a rekvizitami, ktoré mohli použiť a odfotiť sa tak pri obrazoch. Po obede nás čakalo objavovanie mesta prostredníctvom interaktívnej hry Actionbound, kde sa decká v malých zmiešaných skupinkách snažili nájsť konkrétne miesta v historickom centre Banskej Bystrice a splniť zadané úlohy. Za odmenu bola zmrzlina.
Štvrtok bol posledným dňom mobility a španielski žiaci ho strávili v škole. Stihli absolvovať digitálny workshop, kde si vyrobili malé suveníry podľa vlastného návrhu, a zúčastnili sa aj na hodine angličtiny. Neskôr absolvovali rôznorodé environmentálne aktivity, kde napríklad tvorili mapu života elektrospotrebičov. Pokúsili sa tiež vyskladať si svoju ekostopu a zamyslieť sa tak nad vlastnými možnosťami, ako prispieť k ochrane životného prostredia. V záhrade sa zmysluplne zabavili nielen deti, ale aj pani učiteľky.
Poobede sa vybrali znovu do mesta, tentokrát na tvorivé dielne, ktoré pre nich pripravil ÚĽUV. Drotárstvo ako unikátne miestne remeslo si vyskúšali pri výrobe jednoduchých suvenírov pomocou drotárskej techniky. Potom si ešte prešli vonkajšiu expozíciu Múzea SNP, aby sa zoznámili aj s touto časťou našej histórie.
Večer sme sa so španielskou výpravou rozlúčili na malej párty v Seminári, kde boli ubytovaní. Požiadali sme ich o spätnú väzbu, rozdali sme im certifikáty a darčeky a nechali sa deti ešte trocha socializovať s našimi. Z dotazníkov, ale aj z veľkého prekvapenia a vďaky, ktorú nám prejavili, sme vyčítali, že aktivity, ktoré sme pre nich pripravili, boli mimoriadne zaujímavé a obohacujúce. Žiaci zo vzdialenej Úbedy boli nadšení krásou miesta aj priateľským prijatím; veľmi sa im páčila naša škola a pripravený program. Rosa a Catalina sa do Slovenska zamilovali a určite ho navštívia niekedy znova.
Všetci sme veľmi radi za takúto odozvu. Množstvo práce, ktoré venujeme príprave každej mobility, pomáha zviditeľňovať našu školu. Teraz o Badíne, neveľkej obci v srdci Slovenska, budú rozprávať v Úbede.
Ďakujeme všetkým učiteľkám, učiteľom a žiakom zo ZŠ s MŠ Badín, ktorí pripravovali a realizovali program a zúčastňovali sa spoločných aktivít.
23
Literárna exkurzia ôsmakov
Dňa 23. mája 2025 sa žiaci 8. ročníkov zúčastnili na literárnej exkurzii. Exkurzia začala v Hronseku, kde sme navštívili drevený artikulárny kostol. Táto kultúrno-historická pamiatka je zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Tu sme si vypočuli prednášku o histórii a výstavbe kostola ako aj rôzne zaujímavosti súvisiace s týmto evanjelickým kostolom. Neskôr sme sa presunuli do Tajova do Pamätného domu Jozefa Gregora Tajovského, kde sme nadobudli nové informácie o jeho živote. Na záver sme navštívili Literárne a hudobné múzeum v Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici, kde sa uskutočnila prednáška o rodine Chalupkovej, predovšetkým o spisovateľoch a bratoch Jánovi a Samovi, ktorí boli významnými predstaviteľmi slovenskej literárnej tvorby. Čas strávený mimo priestorov školy bol pre nás nielen vzdelávací, ale aj o upevňovaní vzájomných vzťahov.
Deň rodiny v MŠ
- Dňa 26. 5. 2025 sa v materskej škole uskutočnilo podujatie Piknik v tráve pri príležitosti Medzinárodného dňa rodiny. Rodičia detí prišli na školský dvor, kde si rozložili deky a piknikovali. Mali možnosť si zakúpiť ovocie a limonádu alebo si priniesť niečo z domu. Po privítaní rodičov pani zástupkyňou Oľgou Boc sa začal program. Rodičia s deťmi sa zúčastnili behu v okolí MŠ. Po absolvovaní získali lístok do tomboly a džús. Tombola bola pestrá a každý lístok bol výherný. Deti sa potešili divadelnému predstaveniu Na traky. Tešíme sa na budúci rok 🙂.
Záznam z turistického denníka
Exkurzia na Zvolenskom zámku
- Minulý rok sme spolu s deťmi spoznali hrad Slovenská Ľupča a tento školský rok sme sa vybrali spoznávať ďalšiu historickú pamiatku v okolí, Zvolenský zámok.Spoznali sme priestory galérie a prezreli si vystavené sochy a obrazy. Po prehliadke na deti čakala praktická ukážka tvorenia farieb a ich odtieňov. Deti si obliekli maliarske plášte a vytvorili obrazy na rôzne témy. Priestor ateliéru nabádal k tvorivosti a zvýšil chuť na maľovanie a tvorenie. Hotové diela zdobia priestory v materskej škole a pripomínajú prežité chvíle na Zvolenskom zámku.
„Druhácka Lúka plná lipiek“ – trieda Lúka pestuje nádej v kvetináčoch
Lúka, teda všetci druháci, majú za sebou krásny začiatok výnimočného projektu, ktorý rozkvitol vďaka podpore z dotácie Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR v oblasti práce s mládežou, ktorú administruje NIVAM (Národný inštitút vzdelávania a mládeže) a realizuje občianske združenie Strom života.
Vďaka úspešnému grantu sa nám podarilo získať kvetinové podsedáky a materiál na výsadbu našich vlastných lipiek – semienka lipy, zeminu, kvetináče, farby a štetce.
Celý projekt sme začali tvorivo, každý žiak si vyzdobil svoj kvetináč a s nadšením doň zasadil semienko lipy. Každý z nich tak nesie jedinečný príbeh svojho malého záhradníka.
Súčasťou projektu bola aj tvorba vlastnej knižky s názvom Moja lipa, do ktorej sme vložili obrázky, kvety a plody lipy, zistili sme jej liečivé účinky a vytvorili denník rastu. Každý si doň zapísal dátum, kedy svoju lipu zasadil a postupne bude sledovať jej rast.
Naša záhrada sa stala čitárňou pod holým nebom J. Počas aktivity Čítanie s porozumením sme sa učili o lipe, jej význame a prínose pre ľudí i prírodu.
O naše lipky sa budeme starostlivo starať aj naďalej, počas leta máme prisľúbenú pomoc našich rodičov J (ďakujeme), a ak sa nám podarí dopestovať zdravé stromčeky, budeme v projekte pokračovať aj v treťom ročníku. V budúcnosti plánujeme spoluprácu s ďalšími organizáciami, ktoré nám pomôžu nájsť vhodné miesto na vysadenie našich lipiek do prírody. Projekt učí budovať pozitívny vzťah detí k prírode a učí ich dlhodobej zodpovednosti.
Náš projekt touto krásnou aktivitou nekončí. Ale o tom vám radi napíšeme nabudúce.
Držme si palce, nech sa starostlivosť o naše okolie, prírodu aj vzťahy medzi nami stane každodennou súčasťou nášho života. Spoločne totiž dokážeme veľké veci – stačí začať malými krokmi s veľkým srdcom <3
31
Čítanie u Tajovských
V utorok 20. 5. 2025 sa žiačky a žiaci našej školy zapojili do čitateľskej súťaže pod názvom ČÍTANIE U TAJOVSKÝCH, ktorú organizovala ZŠ J. G. Tajovského v Banskej Bystrici.
V príjemnej atmosfére si súťažiaci preverili svoje schopnosti v technike čítania a v porozumení textu. Deň strávili skvele a úspešne. Všetkým našim oceneným žiakom zo srdca blahoželáme.
Výsledky súťaže:
1. kategória: 1. miesto: Michal Magula 1. A
2. kategória: 3. miesto: Patrik Ondrejka 2. A
3. kategória: 2. miesto: Zuzana Kostiviarová 3. B
4. kategória: 2. miesto: Hanka Gajdošová 4. B
5. kategória: 3. miesto: Ema Buknová 5. A
6. kategória: 1. miesto: Miroslav Čuma 6. B
7. kategória: 2. miesto: Simon Mário Almáši 7. A
8. kategória: 2. miesto: Nela Čunderlíková 8. B
8
Štvrtáci vymieňali koleso
Viete, že koleso patrí medzi najdôležitejšie vynálezy v histórii ľudstva? Naši štvrtáci v rámci svojho ročníkového projektu Kolesá budúcnosti mali možnosť vyskúšať si, ako sa demontuje koleso z vozidla. Pán Mihálik, otecko našej žiačky, najprv deťom všetko vysvetlil a ukázal, kde sa čo v aute nachádza, ako pracuje spaľovací motor, a potom s pomocou detí spolu odmontovali koleso. Nielen chlapci ukázali svoju šikovnosť, darilo sa aj dievčatám. Deti sa dozvedeli aj veľa zaujímavých informácií o autách, hlavne o nových modeloch, ktoré tak nezaťažujú naše životné prostredie výfukovými plynmi. Ďakujeme pánovi Mihálikovi, že k nám prišiel a podelil sa s nami so svojimi skúsenosťami.
3
Erasmus+ get Together party
Zápis do 5. ročníka
Deň bez energií
Čo sa stane ak celý deň nezapneme nič, čo potrebuje elektrickú energiu? O čo pomalšie sa bude točiť elektromer? Nie je nič jednoduchšie, ako vyskúšať si to! V piatok 9. 5. 2025. sa deti 1. – 4. ročníka presunuli do školskej záhrady, kde ich čakalo šesť aktivít. Každú vysvetlili šikovní piataci, ktorí pomáhali pri jednotlivých aktivitách. Všetci sme skúsili dať elektrine chvíľu pokoj, interaktívne tabule či projektory ostali vypnuté. Dôležitý údaj tohto dňa - odpis elektromera na začiatku a konci dňa je zaznamenaný. Veríme, že o týždeň sa ukáže, aké je občas dôležité myslieť aj na úsporu elektrickej energie.
43
Exkurzia do Múzea holokaustu v Seredi
Dňa 7. mája 2025 sa žiaci ôsmeho ročníka zúčastnili exkurzie do Múzea holokaustu v Seredi, ktoré sa nachádza v areáli bývalého koncentračného a pracovného tábora. Prostredníctvom prednášky a premietaných videí s autentickými výpoveďami preživších holokaustu pánov Pavla Traubnera a Juraja Fürsta boli žiakom priblížené ich osudy v tínedžerskom veku počas obdobia holokaustu na Slovensku. Oboznámili sa s pojmami antisemitizmus, arizácia a podobne. Mali taktiež možnosť poprechádzať sa komplexom s pôvodnými budovami koncentračného a pracovného tábora, v ktorých sa nachádzajú dobové fotografie, dokumenty a predmety spojené s obdobím prenasledovania Židov.
Exkurzia poskytla žiakom hlbší pohľad na históriu, ako aj dôležitosť uchovania pamäti a informácií o týchto tragických udalostiach, aby sa už nikdy viac neopakovali.
11
Súťaž v hláskovaní Spelling Genius
V dňoch 14. a 15. mája 2025 sa uskutočnila súťaž v hláskovaní anglických slov Spelling Genius. Žiaci predviedli výborné výkony a výsledok školského kola je nasledovný.
V kategórii 6. – 7. ročník sa umiestnili:
1. miesto – Ševčík Timon (6. B)
2. miesto – Baloghová Alexandra (7. B)
3. miesto – Ema Varáčková (7. B)
V kategórii 8. – 9. ročník:
1. miesto – Alex Slosiarová (9. B)
2. miesto – Andrej Hritz (8. B)
3. miesto – Leonie Veselová (9. A)
Srdečne gratulujeme!
Krajské kolo v atletike
Andrej Krutošík sa zúčastnil krajského kola v atletike, kde súťažil v skoku do diaľky a v behu na 300 metrov. V skoku do diaľky obsadil výborné 4. miesto a v behu na 300 metrov sa mu podarilo získať bronzovú medailu za 3. miesto. Konkurencia bola mimoriadne silná, pričom sa zúčastnili aj majstri Slovenska a niektorí atléti svetovej úrovne. Andrejove výkony v takomto náročnom prostredí sú dôkazom jeho talentu a odhodlania. Jeho úspechy sú veľkým povzbudením pre ďalší športový rast a motiváciou pre jeho spolužiakov. Gratulujeme, ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy a držíme palce v ďalších súťažiach!
Slávik Slovenska
Dňa 7. 5. 2025 sa v našej škole uskutočnilo školské kolo speváckej súťaže Slávik Slovenska zameranej na interpretáciu slovenských ľudových piesní. Zapojili sa do nej žiaci 2. - 4. ročníka. Svojím spevom nám predviedli talent, odvahu, radosť a lásku k tradičnej slovenskej hudbe. Tento rok sa porota rozhodla neudeliť 1. miesto. Na 2. mieste sa umiestnili dve súťažiace a to Alžbeta Almášiová z 3. A a Eliška Masaryková zo 4. B., 3. miesto získala Tatiana Tóthová z 2. A.
Všetkým účastníkom ďakujeme za krásne vystúpenia a víťazom srdečne blahoželáme!
3
Návšteva obecnej knižnice
Našu školskú knižnicu už štvrtáci dobre poznajú, preto sa 6. mája rozhodli preskúmať obecnú knižnicu v Badíne. Deti sa rozpŕchli medzi regály s knihami, listovali v obľúbených encyklopédiách, začítali sa do zaujímavých príbehov. Pani knihovníčka deti oboznámila s prevádzkou a pravidlami knižnice, trpezlivo odpovedala na každú zvedavú otázku. Za symbolický ročný poplatok si v obecnej knižnici môžeme požičať mnoho kníh. Po tejto návšteve sa niektorí rozhodli, že sa stanú čitateľmi obecnej knižnice a prídu si častejšie požičať nejakú zaujímavú knihu.
5