Erasmus Days je celoeurópska akcia, do ktorej sa v priebehu minulého týždňa mohli svojimi aktivitami zapojiť všetky školy v programe Erasmus+. My sme si pri tejto príležitosti vymysleli piatkovú oslavu projektu v podobe rôznorodých aktivít pre žiakov 5. - 8. ročníka, ktorú sme promovali na školskom instagrame spolu s videami označenými #ErasmusDaysChallenge.
Náš program sa odohrával 18. 10. na šiestich stanovištiach v priestoroch školy. Dve z nich boli venované krajinám, ktoré sme v rámci projektu navštívili so žiakmi – Lotyšsku a Španielsku. Účastníci mobilít odprezentovali svoje poznatky a zážitky, porozprávali, čo sa o týchto krajinách naučili a pripravili pre návštevníkov kvízy a hry. Na lotyšskom stanovišti ste mohli ochutnať čaj z pravej lotyšskej mäty a tvarohový koláč, podobný tomu, akým nás pohostili v škole vo Vilce. Šiestaci dokonca nahrali videopozdrav pre žiakov z Lotyšska.
Na stanovišti nazvanom Erasmus+ deviatačky oboznámili mladších spolužiakov s tým, čo je Európska únia, aké má hodnoty, a ako funguje program Erasmus. Deti si mohli urobiť kvíz, poskladať veľké puzzle Európy z jednotlivých krajín a urobiť si na pamiatku fotku v rámiku s logom Erasmus Days.
Inklúzia je slovo, ktoré označuje jeden z cieľov nášho projektu, no deti ho príliš nepoznajú. Preto im ho na ďalšom stanovišti objasnila naša špeciálna pedagogička. K dispozícii bolo množstvo pomôcok a názorných ukážok, na ktorých si deti mohli vyskúšať, aké to je, keď má niekto istú poruchu učenia, a ako mu vieme túto situáciu uľahčiť.
V záhrade chalani zo Zelenej školy prevádzkovali stanovište venované energiám. Využitie rôznych druhov energie korešponduje s ekologickým zameraním projektu. Úlohou detí na stanovišti bolo zoradiť obrázky zariadení a vynálezov s rôznym druhom pohonu na časovej osi a za každú správnu odpoveď sa im rozsvietila žiarovka. Bola to výborná aktivita na uvedomenie si časovej postupnosti v objavovaní jednotlivých druhov energie.
Mimoriadne atraktívne bolo pre deti stanovište s virtuálnou realitou, kde sa pomocou špeciálnych okuliarov mohli preniesť do ďalekých krajín alebo použiť aplikáciu, ktorá z ich kresby dokázala vytvoriť 3D obrázok.
Na všetkých stanovištiach boli aktívne zapojení vybraní žiaci a žiačky z ôsmeho a deviateho ročníka, ktorí sa svojej úlohy zhostili zodpovedne a s radosťou. Za to im patrí vďaka a ocenenie, takisto ako učiteľkám, ktoré im pri príprave pomáhali. Piatková akcia dopadla na jednotku a veríme, že sa pri nej deti naučili niečo nové o viacerých dôležitých témach a porozumeli trochu viac tomu, aké možnosti nám ponúka Erasmus. My sa spolu s nimi tešíme na ďalšie mobility a nové skúsenosti, ktoré nám prinesie.