Šiestaci tento rok spojili príjemné s užitočným a koncoročný výlet strávili v Piešťanoch. 6. A tam totiž mala vyhodnotenie projektu MyMachine, do ktorého sa zapojili a návrh škrečkohojdačky Maxa Pakšiho sa dočkal výroby a bol tam vystavený. 6. B ich išla ako správna paralelná trieda, v tomto úspechu podporiť. Akcia sa konala vo vzdelávacom centre Elektrárňa Piešťany. Kým si áčka užívala zaslúženú slávu, béčka sa vo Vedeckom brlohu dozvedala veľa zaujímavých informácií o tomto objekte, ale aj o histórii elektriny a elektrární ako takých. Po skončení akcie sme sa presunuli do mesta Piešťany, kde sme neobišli slávneho barlolamača, prešli sa po Kolonádovom moste a nasali trochu kúpeľnej atmosféry. Samozrejme, nechýbal ani rozchod v obchodnom centre 😉.
Koncoročný výlet šiestaci
- 12
MyMachine
A je to tu! 3. júna 2024 sme sa dočkali a na vlastné oči sme uvideli náš triedny vynález (tvorca myšlienky je Maxim Pakši) – hojdačku pre škrečky, ktorá však pod rukami šikovných študentov pod odborným vedením pána majstra vyrástla do nečakaných rozmerov.
V rámci projektu MyMachine sa trieda 6. A dostala za brány SOŠ drevárskej vo Zvolene. Tu bola pre nás pripravená prehliadka školy, oboznámenie s históriu školy a informácie o ponúkaných učebných odboroch. V rámci prehliadky sme sa dostali aj do dielní, kde nám študenti predviedli, ako fungujú jednotlivé drevoobrábacie stroje. Vysvetlili a ukázali nám, ako boli vyrábané spoje na našej škrečkohojdačke. Mohli sme nakuknúť aj na poriadne drahé, moderné CNC mašiny či rezací laser.
A čo sa nám páčilo najviac? No predsa to, ako nám študenti našu hojdačku poskladali rovno pred našimi očami! Tešíme sa na finále, kde nám bude slávnostne odovzdaná a my si ju budeme môcť užívať na školskom dvore!
4
Výlet na hrad v Slovenskej Ľupči
Slovensko je posiate majestátnymi hradmi, ktoré sa týčia nad malebnou krajinou a skrývajú v sebe bohatú históriu. A preto sme sa aj my, škôlkari, vybrali spoznať hrad v Slovenskej Ľupči. Išli sme tam autobusom na koncoročný výlet. Autobus nás vyložil na začiatku dediny, odkiaľ sme museli úzkymi uličkami vyjsť až na vrch kopca, na ktorom stál hrad. Už pred vstupom dnu sa nám veľmi páčil a z vnútra bol ešte krajší. Počas celého výletu nás sprevádzala pani, ktorá na hrade pracuje a pozná jeho minulosť. Hrady ponúkajú svojim návštevníkom jedinečný zážitok, ktorý spája históriu, kultúru a krásu prírody. Môžu sa prechádzať po impozantných múroch, obdivovať bohato zdobené interiéry, dozvedieť sa o živote šľachty a prostých ľudí v minulosti a vychutnať si úchvatný výhľad na okolie. Návšteva hradu je jednoducho skvelým spôsobom, ako sa dozvedieť viac o histórii Slovenska a zažiť jeho jedinečnú atmosféru aj pre nás škôlkarov. Koniec výletu sme zavŕšili skvelou zmrzlinou v dedine, na ktorú sme sa celý deň tešili. Bol to krásny výlet.
,,Prespávačka” v škole
Žiaci zo 6. B si v piatok 14. 6. vybrali od triednej zaslúženú odmenu za výborne odvedenú prácu na ročníkovom projekte, prespali v škole. A tak sa o 17.00 trieda zaplnila spacákmi, karimatkami a všetkým, čo potrebujete na takúto akciu. Najprv rodičom odprezentovali projekt a zožali zaň veľký úspech, potom sa rozlúčili a prespávačka mohla začať. Nechýbala pizza, spoločenské hry a pozeranie filmu. Veľa toho síce nenaspali, ale všetci sa dobre zabavili.
9
Koncoročné fotografie
- 11
Kam na strednú?... alebo kariérové poradenstvo, pokračovanie
Ôsmaci si tento týždeň uzavreli aktivity spojené s kariérovým poradenstvom v spolupráci s RCK (Regionálne centrum kariéry). Dozvedeli sa o burze stredných odborných škôl, ktorá sa bude konať 24.06.2024 a mnoho ďalších dôležitých informácií o tom, ako postupovať pri výbere strednej školy s ohľadom na voľbu toho, čo chcú ďalej v živote robiť.
Oslava detskej tvorivosti
Keď sa povie 1. jún, okamžite zareagujú všetky deti, pretože tento dátum sa spája s ich najväčším sviatkom – Medzinárodným dňom detí. Tento rok vyšiel na sobotu, čo však nevadí, pretože my sme si ho pripomenuli o deň skôr, vlastne o dva dni skôr a urobili sme to trochu inak ako predchádzajúce roky. Rozhodli sme sa totiž, že ho prepojíme s tvorivým úsilím našich žiakov, ktorí pod vedením svojich učiteľov celý rok usilovne pracovali na svojich ročníkových projektoch, aby sa pred záverom roka mali čím pochváliť. V triedach to vyzeralo naozaj inak, ako to býva zvykom počas tradičného školského roka. Hýrili rôznymi farbami, bolo počuť všelijaké melódie a dokonca cítiť príjemné vône. Od pokusov, cez podcasty, návraty do tajuplných dejín až po rozličné matematické hry a hlavolamy. Takto prezentovali naši žiaci svoju triedu a zvládli to na jednotku. A na záver sa nezabudlo ani na odmenu v podobe pukancov a cukrovej vaty. Škola je inštitúciou, ktorá by bez našich detí stratila svoj význam.
111
Futbal mladších žiakov
Mladší žiaci piateho až siedmeho ročníka našej školy dosiahli vynikajúci úspech na nedávnom okresnom turnaji vo futbale. Po náročných zápasoch v skupine sa im podarilo postúpiť do finále, kde preukázali svoju odhodlanosť a tímového ducha. S veľkým nasadením a vynikajúcou hrou si vybojovali krásne 2. miesto. Tento výsledok je dôkazom ich tvrdej práce a trénerského vedenia. Srdečne blahoželáme všetkým hráčom a ďakujeme za vzornú reprezentáciu našej školy. Veríme, že tento úspech bude motiváciou pre ďalšie športové výkony. Ďakujeme aj všetkým rodičom a fanúšikom za ich podporu. Sme na vás hrdí!
5
Vzdelávacie aktivity v Národnej banke Slovenska
V stredu 5. 6. 2024 sme navštívili pobočku Národnej banky Slovenska v Banskej Bystrici. Najprv sme sa rozprávali o peniazoch – ich výrobe, falšovaní a ochranných znakoch na papierových bankovkách. Rozprávali sme sa aj o finančnej rezerve a jej dôležitosti. Neskôr sme si vyskúšali rôzne aktivity ako napríklad úlohy na povolania. Za svoju prácu sme dostali plat. Pomocou tejto aktivity sme sa naučili rozdiel medzi hrubou a čistou mzdou. Vyskúšali sme si aj aktivitu, kde sme mali vypočítať mesačné výdavky štvorčlennej rodiny. Všetkých nás veľmi zaskočilo, aké rôzne výdavky má štvorčlenná rodina, a aké ťažké to majú naši rodičia. Aktivity aj diskusia sa nám nesmierne páčili. Hana Kubincová, 9. A
Neformálne vzdelávanie na tému „Príjem a práca“ bolo realizované v rámci projektu Národnej banky Slovenska s názvom 5peňazí. Aktivity zamerané na rozvoj finančnej gramotnosti poskytli žiakom potrebné informácie pre reálny život.
Ďakujeme milej a ústretovej pani lektorke, ktorá deviatakov vzdelávacími aktivitami sprevádzala.
6
Workshop o dobrovoľníctve
Dňa 4. 6. 2024 žiaci 7. B triedy privítali na hodine občianskej náuky milého hosťa – riaditeľku Centra dobrovoľníctva v Banskej Bystrici, ktorá žiakom prostredníctvom neformálnej diskusie a zaujímavých aktivít priblížila podstatu dobrovoľníckej činnosti.
„Pani riaditeľka s nami diskutovala o dobrovoľníctve. Dobrovoľníctvo je práca, ktorú spravíme dobrovoľne a väčšinou zadarmo. Tým môžeme pomôcť iným ľuďom, zvieratám a prírode. Robili sme aj rôzne aktivity: rozdeľovali sme kartičky na fakty a mýty alebo sme sa prechádzali po triede, kde boli nalepené papieriky a písalo sa tam o rôznych druhoch dobrovoľníctva. Všetkých nás zaujalo najmä dobrovoľníctvo starostlivosti o zvieratá. Potom nám vysvetlila, prečo je dobrovoľníctvo dôležité. Význam dobrovoľníctva nie je však len v nezištnej pomoci. Prináša množstvo výhod, vďaka ktorým si môžete naozaj výrazným spôsobom obohatiť život – získate cenné skúsenosti, stretnete nových ľudí a budete mať dobrý pocit, ktorý vám doteraz možno chýbal. Bolo to veľmi zaujímavé a dozvedeli sme sa aj niečo nové. Naozaj sa nám to veľmi páčilo.“ Monika Kováčová, Mia Mišurová, 7. B
4
Prednáška o plánovanom rodičovstve
Dňa 10. 6. 2024 sa v 7. A triede uskutočnila beseda s gynekologičkou MUDr. J. Mlynarčíkovou na tému plánované rodičovstvo. Okrem toho sa žiaci dozvedeli o rôznych chorobách, prevencii, očkovaní, zopakovali a ujasnili si učivá prebraté na hodine biológie.
Spirit week už tento týždeň!
Vzdelávanie alias nezabudnuteľné zážitky v 1. ročníku
Nedávne podujatie zamerané na sledovanie vývoja motýľov prinieslo našim deťom nielen zážitok, ale aj hlboké poznatky o prírode a životných cykloch. Tento projekt bol nesmierne obohacujúci, a to nielen pre deti, ale aj pre nás „veľkáčky“ :).
V spolupráci s občianskym združením Strom života sme využili možnosť zapojiť sa do grantu, prostredníctvom ktorého sme požiadali o finančnú dotáciu na nákup motýlej záhrady. Toto podujatie bolo podporené z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR v oblasti práce s mládežou, ktorú administruje Národný inštitút vzdelávania a mládeže a realizuje občianske združenie Strom života.
Celý projekt sa začal príchodom húseníc do triedy. Deti mali na dennej báze možnosť sledovať ich rast, správanie a stravovacie návyky. Po ôsmich dňoch nastal moment, keď sa húsenice začali zakukľovať. Sledovanie zmien farby a tvaru kukiel bolo nielen poučné, ale aj motivujúce. Zistili sme, že tmavšie kukly signalizujú blížiacu sa premenu na motýľa a pozorovali sme aj jemné pohyby kukiel pri pocite nebezpečenstva.
Najväčšou výzvou bolo zachytiť okamih vykuklenia motýľa. Po vykuklení motýle ešte nedokázali hneď lietať, čo sme pozorne sledovali a zaznamenali čas ich prvého letu, ktorý nastal približne po dvoch hodinách. Deti v knihe s nadšením študovali, čo znamená červená tekutina, ktorú motýle vypúšťali po vykuklení, a aj keď ešte nie sú zdatnými čitateľmi, tento aspekt ich veľmi zaujal.
Vyvrcholením projektu bolo vypustenie motýľov do voľnej prírody. Pre niektoré deti to bol emotívny okamih, no pochopili, že motýle patria do prírody. Na druhý deň sme v školskej záhrade zazreli viac motýľov, čo v nás vzbudilo nádej, že ide o tie naše.
Deti prejavili o túto tému veľký záujem, a to nielen pri sledovaní vývoja motýľov, ale aj v túžbe dozvedieť sa viac o ich živote. Sme presvedčení, že zážitky z tohto projektu zostanú v ich pamäti navždy a vedomosti o životnom cykle motýľov budú ovládať celý život.
Ďakujeme organizácii Strom života za finančnú podporu a sústavnú celoročnú spoluprácu :).
16
Okresné kolo basketbalu 3x3
Naša škola nedávno organizovala vzrušujúce turnaje v basketbale 3x3, ktorých sa zúčastnili chlapci aj dievčatá zo škôl celého okresu. Počas okresného kola, ktoré sa konalo v našej športovej hale, sme mali možnosť privítať talentovaných športovcov, ktorí priniesli skvelú atmosféru a súťaživého ducha.
Vďaka výbornému organizačnému tímu a podpore našich žiakov a učiteľov sme získali uznanie nielen od zúčastnených tímov, ale aj od širšej komunity. Po úspešnom ukončení okresného kola sme mali česť organizovať aj krajské kolo. Do našej školy zavítali školy z celého kraja, aby si zmerali sily v tomto dynamickom a stále populárnejšom športe.
Turnaje prebiehali hladko s množstvom napínavých zápasov, ktoré ukázali vysokú úroveň basketbalových schopností našich mladých športovcov. Boli sme svedkami fair-play a tímovej práce, ktoré prispeli k nezabudnuteľným športovým zážitkom pre všetkých zúčastnených.
Ďakujeme všetkým školám za účasť a tešíme sa na ďalšie športové podujatia, ktoré budú pokračovať v tejto začatej tradícii!
11
Kam na strednú?... alebo kariérové poradenstvo
A je to tu! Ôsmaci sa minulý týždeň pri aktivitách spojených s kariérovým poradenstvom možno aj trochu zapotili. Okrem predbežného záujmu o stredné školy, ktorý sa používa k zberu údajov o záujme žiakov základných škôl o štúdium na stredných školách (žiaci, ktorí budú robiť prijímacie skúšky v školskom roku 2024/25) absolvovali testy, týkajúce sa profesionálnej orientácie v spolupráci s CPaP (Centrum poradenstva a prevencie). Ďalšia aktivita kariérového poradenstva sa realizovala v spolupráci s RCK (Regionálne centrum kariéry). V rámci interaktívnej besedy sa žiaci zábavnou formou dozvedeli niečo o sebe, o svojich vlastnostiach a o možnostiach štúdia na stredných školách v Banskej Bystrici.
Lesná pedagogika a naši prváci
V pondelok 27. 5. 2024, hneď ráno, nám priniesol do našej školskej záhrady vzácnych hostí – lesníkov z Lesov Slovenskej republiky uja Jožka a Števka, ktorí naše vyučovanie obohatili o nové aktivity, popri ktorých sme sa naučili veľa nového. Dozvedeli sme sa, čo sú to letokruhy, a ako sa z nich dá čítať vek stromov. Na drevených odrezkoch z kmeňa stromu, ktoré lesníci priniesli, deti počítali letokruhy a pritom zistili, že každý letokruh predstavuje jeden rok života stromu. Deti sa naučili aj to, ako rozoznávať rôzne druhy stromov podľa listov, kôry a semien. Vyskúšali si, ako sa identifikujú ihličnany a listnaté stromy, naučili sa názvy niekoľkých bežných druhov v našich lesoch. Lesníci priniesli veľké puzzle diely s obrázkami lesných zvierat a pri skladaní obrázkov sa deti naučili nielen rozoznávať lesných obyvateľov ako je jeleň, líška, medveď či rôzne druhy vtákov a dozvedeli sa niečo o ich živote v lese, ale zároveň pri tejto činnosti trénovali zručnosť spoluprácu. Niektorí sa stihli zahrať aj hru na vtáčie rodinky.
Návšteva lesníkov bola nielen vzdelávacia, ale aj zábavná. Prváci mali možnosť priamo sa dotknúť prírody a cez hry a aktivity pochopiť jej dôležitosť a krásu. Lesníci deti inšpirovali k tomu, aby si vážili a chránili naše lesy, ktoré sú domovom mnohých rastlín a zvierat.
Tešíme sa na ďalšie takéto aktivity, ktoré nám pomáhajú spoznávať a chrániť náš krásny les.
17
Vyskúšaj svojho rodiča
V stredu 22. 5. sme mali v 3. A nezvyčajnú návštevu. Našu triedu zaplnili rodičia a súrodenci, ktorí boli pozvaní na malú akciu s názvom „Vyskúšaj svojho rodiča“. Deti si pre rodičov pripravili stanovištia, na ktorých ich naučili pracovať s pomôckami a hlavolamami, s ktorými pracujú na hodinách. „Dospeláci” sa zabavili, pri niektorých úlohách aj zapotili. Prežili sme spolu príjemné popoludnie a veríme, že nebolo posledné.
10
Zápis do 5. ročníka
Súťaž Spelling Bee – mezdiškolské kolo
Usilovní ako včeličky! Presne takí boli naši žiaci v medziškolskom kole súťaže v hláskovaní v Angličtine s názvom Spelling Bee. Súťaž sa konala na ZŠ Golianova v Banskej Bystrici dňa 14. 5. 2024. Našu školu zodpovedne reprezentovali dvaja súťažiaci, Zara Dianová a Matúš Toman, obaja z 5. B triedy. S ostatnými si zmerali sily v štyroch základných kolách a Zara ešte v jednom extra rozstrelovom. Obom účastníkom ďakujeme za veľkú snahu a Zare navyše gratulujeme k výbornému 2. miestu!
1
Čítanie u Tajovských
O výborných čitateľov nie je v našej škole núdza. Potvrdili to aj šikovní žiaci, ktorí sa dňa 23. 5. 2024 zúčastnili zaujímavej akcie v Základnej škole J. G. Tajovského v Podlaviciach pod názvom Čítanie u Tajovských. Diplom za tretie miesto vo svojej kategórii si priniesol Matúš Toman z 5. B, druhé miesta vo svojich kategóriách obsadili Mia Danková z 8. B, Nela Čunderlíková zo 7. B a naša najmladšia čitateľka Emka Olívia Šebeňová z 1. B.
Všetkým oceneným aj účastníkom srdečne gratulujeme!