• Hodina biológie s arachnologičkou

     • V pondelok 26. 9. 2022 mali žiaci 6. B netradičnú hodinu biológie s odborníčkou na pavúkovce zo SAV Ústavu ekológie lesa, ktorá im porozprávala o svojej práci, o rôznych druhoch pavúkov, spôsobe ich lovu a iných zaujímavostiach z ríše zvierat.

     • Oslava 60. výročia našej školy

     • „Oslavy narodenín v nás oživili množstvo spomienok a zároveň nám ukázali, akou rýchlosťou dokážeme napredovať. Šesťdesiat rokov je však v existencii školy pomerne krátke obdobie, a preto sa už teraz môžeme tešiť na to, čo si pre nás prichystá na svoje ďalšie okrúhle narodeniny.“

      Celý článok si môžete prečítať na Bystricovinách.

      Na tomto odkaze nájdete video ku príležitosti 60. výročia našej základnej školy.

     • 60. výročie založenia školy

     • Riaditeľstvo ZŠ s MŠ Badín pozýva všetkých osláviť spoločne s nami 60. výročie založenia našej školy. Pre všetkých záujemcov je pripravený bohatý program, ktorý vám predstaví priestory školy, ktorá prešla v nedávnej minulosti kompletnou rekonštrukciou. Predstavíme vám projekty, ktorým sa škola venuje. Čaká vás výstava fotografií dokumentujúcich život školy. Svoju činnosť odprezentujú aj naši partneri ZUŠ Zacharová a Smilies. Budete si môcť zalistovať historickými novinami, odfotiť sa pri fotostene a prejsť si historickú cestu, ktorá vás vráti späť do roku 1962.

      Brány školy sú pre verejnosť otvorené od 10.00 do 14.00. Tešíme sa na vašu návštevu.

    • Vitajte v škole
     • Vitajte v škole

     • Máme za sebou pekné, slnečné leto plné zážitkov, oddychu a prázdninových dobrodružstiev. Určite sme načerpali energiu na nasledujúce obdobie a plní elánu sa môžeme pustiť do spoločného bádania, spoznávania a experimentovania.

      Dňa 5. septembra 2022 sme zahájili nový školský rok  a chceli by sme vás všetkých opäť privítať v školských laviciach. Najmä našich prvákov, ktorí do krásne vyzdobených priestorov školy vstúpili po prvýkrát.

      Určite sa počas tohto roku spolu naučíme veľa nového. Čakajú na vás nové zážitky, priateľstvá, sny či výzvy.

      Pri ich napĺňaní vám prajeme veľa síl a radosti.

       

     • Začiatok školského roka 2022/2023

     • Školský rok 2022/23 sa začína 5.9. 2022 o 8.00 hod., a to nasledovne:

      Žiaci 1. ročníka- slávnostné otvorenie školského roka sa uskutoční na dvore starej školy. Po úvodnej časti sa žiaci s rodičmi a ich pani učiteľkami presunú do tried.

      Žiaci 2.-9. ročníka- otvorenie školského roka bude prebiehať v kmeňových triedach s triednymi učiteľmi.

      Približný odchod žiakov zo školy bude o 9.00 hod.

      5.9. 2022 nebude v prevádzke ŠKD ani výdajná školská jedáleň. Svoju činnosť obnovujú od 6.9. 2022.

      6.9. 2022 sa budú konať triednické hodiny, na ktorých sa žiaci oboznámia so školským poriadkom a budú dostávať učebnice.

      Vyučovanie bude skrátené: 1. stupeň /4 VH/, 2. stupeň /5 VH/.

      Od 7.9. 2022 bude vyučovanie prebiehať podľa platného rozvrhu.

      Tešíme sa na Vás!

     • Prázdniny!

     • Krásne prázdniny, veľa slnečných dní, super zážitkov a dobrej nálady prajeme všetkým žiakom, ich rodičom a priateľom našej školy!

    • Rozlúčka s deviatakmi
     • Rozlúčka s deviatakmi

     • Posledný deň školského roka je zaslúženým sviatkom všetkých žiakov a učiteľov. Zvlášť emotívne však tento deň prežívajú deviataci, ktorí sa lúčia so základnou školou. Nebolo tomu inak ani tentokrát. Brány našej školy s posledným zvonením opustilo pätnásť žiačok a žiakov deviateho ročníka, ktorým želáme veľa úspechov na stredných školách, ktoré si vybrali. Záznam si môžete pozrieť tu.

     • Návšteva včelnice

     • Koniec školského roka 2021/2022 a hodiny biológie v 6. B sme ukončili netradične a to návštevou SOŠ Pod Bánošom v Banskej Bystrici. Týmto sme zavŕšili náš spoločný ročníkový projekt zameraný na život včiel pod názvom Usilovné odborníčky na med. Program bol sprevádzaný zážitkovými aktivitami a bonusom bola návšteva malých a cudzokrajných zvierat. Niektorí z nás prekonali svoje fóbie, dotýkali sme sa činčíl, exotických zvierat alebo sme mali na krku užovku červenú.

      Naša misia je splnená. Pekné prázdniny vám želá 6. B.

     • Testovanie 5

     • 18. mája 2022 sa uskutočnilo na 1 499 základných školách celoslovenské testovanie žiakov 5. ročníka základných škôl, Testovanie 5 2022.

      Na našej škole písalo testy 40 piatakov, ktorí v  predmete matematika dosiahli priemernú úspešnosť 65,3 % a v predmete slovenský jazyk a literatúra priemernú úspešnosť 74,4 %.

      V matematike boli výsledky našich piatakov lepšie o 4,3 %, ako bol národný priemer. V predmete slovenský jazyk a literatúra dosiahli naši žiaci o 5,2 % lepší výsledok ako je celoslovenská  priemerná úspešnosť.

      Pochvalu si zaslúži náš najúspešnejší žiak Matej Komora, ktorý dosiahol výborný vyrovnaný výsledok, vynikajúcich 93,33 % v obidvoch testovaných predmetoch

     • Čierny Balog

     • Posledný júnový pondelok sme sa my, žiaci 5. A triedy, spolu so siedmakmi vybrali na školský výlet spoznávať Horehronie. Svoju výpravu sme začali Čiernohronskou železničkou. Odviezli sme sa do Vydrovskej doliny, kde nás čakali zážitkové aktivity - drevorubačský ding. Vyskúšali sme si svoje zručnosti a silu pri pílení dreva, zatĺkaní klincov a hádzaní kluchtou. Zmerali sme si sily aj so siedmakmi, bola to výzva. Zvíťazili sme pri zatĺkaní  klincov a Nelly zo 7. B hodila kluchtou najďalej, cez 9 metrov. Mali sme možnosť spoznať  život našich predkov, ich prácu a zvyky. Pri prechádzke náučným chodníkom sme videli historické exponáty, kus nádhernej horehronskej prírody, cítili vôňu lesa a kvapky letného dažďa.

      Tento výlet nám dal okrem spomínaného to najdôležitejšie,  jedinečné a neopakovateľné zážitky a chvíle strávené so svojimi spolužiakmi.

     • Rovesnícke vzdelávanie

     • Dňa 23. 6. 2022 žiaci druhého ročníka vyučovali na hodine biológie žiakov z 8. B. Znie Vám to čudne? Je to pravda. Aj mladší žiaci môžu vedieť viac, lebo sa v rámci projektu Voda pre budúcnosť naučili, čo sú termosnímače a aké je ich využitie v praxi.  Preverili vedomosti starších žiakov a informácie, ktoré majú, šíria ďalej v škole cez rovesnícke vzdelávanie.

     • Tretiaci v Slovenskej Ľupči

     • Naši tretiaci si tento rok užili koncoročný výlet v Slovenskej Ľupči. Hoci bolo v tento deň naozaj horúco, výstup k hradu sme si poctivo odkráčali a za odmenu nám hrad poskytol príjemný chládok za stenami jeho hrubých múrov. Dozvedeli sme sa veľa zaujímavostí ako napríklad, prečo niekedy ľudia spali v polosede alebo čo sa ukrýva v studni na hrade. Cestou späť sme neobišli neďalekú zvernicu, kde sme videli okrem kôz a danielov dokonca aj lamy. Výlet v Slovenskej Ľupči sme zakončili výbornou zmrzkou, ktorá skončila na nejednom tričku. Nám to ale vôbec nevadilo a výlet sme si poriadne užili!

    • Hviezdy medzi hviezdami...
     • Hviezdy medzi hviezdami...

     • Naši prváci navštívili Planetárium v Žiari nad Hronom. Zažili hviezdne kino, kde sa dozvedeli veľa užitočných informácií. Model planét, súhvezdí a hviezdokopy im pomohli pochopiť, prečo sa striedajú ročné obdobia či deň a noc, aké pohyby vykonávajú planéty, ako sa volá naša najväčšia hviezda. Prváci ukázali, že majú veľa vedomostí aj v tejto oblasti. Najväčšou atrakciou boli ďalekohľady, ktoré im umožni takmer sa dotknúť Slnka. I toto bola jedna z príležitostí, ako zakončiť krásny a jedinečný prvý ročník.

     • Budúci piataci

     • Koncom školského roka sme privítali v našich štvrtáckych triedach budúcich spolužiakov zo základnej školy vo Vlkanovej. Predstavili sme sa, povedali o sebe pár viet a ukázali sme im priestory našej školy a školskej záhrady. Veríme, že vďaka stretnutiu bude september pre budúcich piatakov jednoduchší. Tešíme sa na vás!

    • Čitateľský maratón
     • Čitateľský maratón

     • V týždni od  20. - 24. 6. 2022 prebiehal na celom Slovensku čitateľský maratón pod názvom „Čítajme si...“.

      Organizátorom celoslovenského čitateľského maratónu je Linka detskej istoty, ktorá toto podujatie organizuje každoročne už od roku 2008 v spolupráci s knižnicami a základnými školami.

      V minulom roku sa z našej školy do čitateľského maratónu zapojilo 143 žiakov, tento rok to bolo až 274 žiakov.

      Čítali všetci od prváčikov, ktorí sú zatiaľ iba čitateľmi začiatočníkmi, až po skúsených čitateľov z deviatej triedy. Veríme, že aj počas prázdnin naši žiaci siahnu po knihách a prečítajú ich čo najviac.

    • Súťaž IJSO
     • Súťaž IJSO

     • Olympiáda Mladých Vedcov je medzinárodná vedomostná súťaž v oblasti chémie, fyziky a biológie. Tento rok som sa do nej prihlásil aj ja. Aby som mohol súťažiť, musel som najprv urobiť niekoľko experimentov a laboratórnych cvičení. O dva dni neskôr, presnejšie 17. 3. 2022, som riešil test s výberom odpovedí. Z 225 žiakov som sa umiestnil na jedenástom mieste, a tak som bol prijatý na 1. výberové sústredenie. Čakala ma prvýkrát cesta do nášho hlavného mesta.

      Prvý deň, v stredu, som absolvoval vyše 200 kilometrovú cestu do Bratislavy. Po nasťahovaní na ubytovňu som prišiel na Fakultu matematiky, fyziky a informatiky, kde som robil prvú skúšku - teoretický test z biológie. Celý test trval deväťdesiat minút, počas ktorých som odpovedal na rôzne otázky týkajúce sa krvi, genetiky, buniek a ekológie.

      Štvrtok bol najnáročnejší deň. Robil som totiž dva teoretické testy - z chémie a fyziky a tri experimenty - z chémie, fyziky a biológie. Ako prvý ma čakal experiment z fyziky. Mali sme vypočítať tepelnú mernú kapacitu jednej kovovej súčiastky. Nato, aby sme mohli vypočítať túto tabuľkovú veličinu, sme museli pravidelne merať teplotu - pri ponorení do horúcej vody, do studenej vody, teplotu po ustálení... Nakoniec sme svoje merania dosadili do niekoľkých vzorcov a svoje odpovede odovzdali. Druhý bol teoretický test z chémie. Ten sa skladal z troch častí. V prvej časti sme mali reakciu uhličitanu vápenatého s kyselinou chlorovodíkovou. V druhej úlohy týkajúce sa Ostwaldovho procesu a v poslednej dokonca organickú chémiu. Po teoretickom teste nás čakal experiment z chémie. Robili sme zrážaciu reakciu, používali sme aj analytické váhy (ktoré sú presné až na desaťtisícinu gramu) a sušičku. Na základe našich výpočtov sme zistili objem, ktorý bol potrebný naliať do posledného roztoku. Či sme vypočítali správny objem, sme si mohli overiť rovnakou farbou roztokov po použití pH indikátora. Následne sme robili experiment z biológie, v ktorom sme v prvej časti pozorovali jednotlivé fázy bunky (profáza, metafáza, anafáza, telofáza), ktoré sme potom museli nakresliť. V druhej časti sme pozorovali bunky cibule vo vodnom roztoku a roztoku soli. Štvrtok sme zakončili teoretickým testom z fyziky, z ktorého sa mnohí súťažiaci spamätávajú dodnes. Test bol síce najkratší, ale zato najkomplikovanejší. Úlohy sa týkali elektriny, kladkostroja, síl, rýchlosti, teploty... Každý teoretický test aj experiment trval jeden a pol hodiny.

      V piatok, posledný deň, sme robili už len jeden test. Bol však až trojhodinový. Bol to test s výberom odpovede, s tridsiatimi otázkami zo všetkých predmetov.

      Nakoniec sme mali vyhodnotenie, v ktorom každý dostal knihu s riešenými otázkami z minulých rokov a niektorí aj stolné hry. Postúpiť na 2. výberové sústredenie mohli prví dvanásti súťažiaci. Z 24 účastníkov som skončil na 19. mieste, no samostatne z chémie druhý.

      Keďže som vkročil do Bratislavy po prvýkrát, s rodinou som ešte pochodil po najznámejších miestach.

       

      Jakub Janata, 8. B

     • Školy za demokraciu

     • Aj v školskom roku 2021/22 sa naša škola zúčastnila celoročného programu Školy za demokraciu. Zapojili sa doň deviataci na hodinách etickej výchovy, počas ktorých absolvovali niekoľko zaujímavých workshopov, ktoré boli zamerané na tvorivé riešenie problémov, kritické myslenie, otvorenú komunikáciu a vzájomnú spoluprácu.

     • Projekt eTwinning

     • Wir lernen uns durch den Fernglass kennnen.

      V tomto školskom roku sa naša škola, ktorá sa nachádza na území jednej z členských krajín EÚ, zapojila do projektu v rámci komunity eTwinning. Partnerskou školou v našom spoločnom projekte s názvom „Wir lernen uns durch den Fernglass kennen“ (Spoznávame sa pomocou ďalekohľadu) sa stala Základná Škola Bílá Lhota v Českej republike. Náš projekt, ktorý práve ukončujeme bol zameraný na vzájomné spoznávanie kultúr oboch našich krajín, ktoré sú si jazykovo a kultúrne blízke, ale aj napriek tomu máme možnosť vždy niečo nové u našich susedov spoznávať. Naši žiaci sa počas realizácie čiastkových úloh v nemeckom jazyku súvisiacich s témami ako národné jedlá, kultúrne pamiatky a významné osobnosti v našich regiónoch zdokonalili v nemeckom jazyku a IKT. Zároveň spoznávali nových rovesníkov a naučili sa niečo o zvykoch a kultúre v susednej krajine. Náš projekt je verejne dostupný. Ak máte záujem si ho prezrieť, tak vás srdečne pozývame na prehliadku našich prác.

      Mgr. Michal Paulus    

  • Kontakty

   • Základná škola s materskou školou, Tajovského 2, Badín
   • 048/418 26 32 - ZŠ zborovňa 0911 717 381 - riaditeľka 048/418 26 15 - MŠ - malá a stredná trieda 0911 317 381 - MŠ - trieda predškolákov (Skalica)
   • Tajovského 2, 976 32 Badín Slovakia
   • 35677813
   • 2020947885
 • Fotogaléria

   zatiaľ žiadne údaje