• Bagheria, Sicília

   Bagheria, Sicília

   17.10.2018 22:22
   Štvrté projektové stretnutie Erasmus+

   V dňoch 8. – 12. 10. 2018 som sa Mgr. Krúpová, Mgr. Pecníková a Mgr. Krúpa zúčastnili na 4. projektovom stretnutí Erasmus+ v rámci projektu „We are living together and we need each other – SEL“, ktoré sa uskutočnilo v meste Bagheria v Taliansku. Na stretnutí sa zúčastnili projektoví koordinátori a učitelia zo všetkých partnerských krajín – Holandska, Talianska, Portugalska, Turecka, Veľkej Británie, Lotyšska a Slovenska.

   Náplňou stretnutia boli:

   • prezentácia a vyhodnotenie projektových aktivít, na ktorých tímy pracovali v školách – Vymenili sme si pohľadnice, v ktorých žiaci opisovali svoje prázdninové zážitky. Jeden žiak z Lotyšska nám dokonca poslal pohľadnicu z Demänovskej doliny. Diskutovali sme o pracovných listoch, ktoré žiaci vypracovávali na hodinách anglického jazyka a boli zamerané na sociálne a emocionálne učenie. Prezentovali sme ďalší zo série receptov, ktoré sa stanú súčasťou projektovej medzinárodnej kuchárskej knihy.
   • príprava a plánovanie nasledujúceho projektového stretnutia – Najbližšie projektové stretnutie sa uskutoční v marci 2019 v Lutone vo Veľkej Británii. Na tomto stretnutí sa zúčastnia aj žiaci zo zapojených škôl.
   • určenie aktivít, na ktorých budú žiaci pracovať na vyučovaní – Žiaci opäť vyrobia a napíšu vianočné pohľadnice svojim kamarátom zo zahraničných škôl. Školské aktivity, ktoré budeme realizovať v predvianočnom období zdokumentujeme a fotografie budeme zdieľať na etwinningovej platforme projektu. Pripravíme aj ďalší recept, ktorý budú žiaci prezentovať na stretnutí vo Veľkej Británii.
   • stanovenie termínu posledného projektového stretnutia – Náš projekt bude ukončený stretnutím v Portugalsku 24. – 28. 6. 2019,
   •  diskusia o aktuálnych úlohách projektových koordinátorov – Koordinátori majú za úlohu prehodnotiť a prípadne upraviť profil školy, zabezpečiť realizáciu plánovaných aktivít a dissemináciu výsledkov.
   • realizácia vyučovacej hodiny v partnerskej škole – Mgr. Krúpová a Mgr. Pecníková mali možnosť porozprávať žiakom 1. triedy o Slovensku. Žiaci si pozreli ukážku z rozprávky o Maťkovi a Kubkovi a naučili sa pár základných fráz v slovenčine.
   • workshop o využití počítačového programu Scratch vo vyučovaní – Workshop, ktorý viedol sicílsky učiteľ informatiky, bol veľmi zaujímavý a inšpiratívny.

   Počas tohto projektového stretnutia mali účastníci možnosť oboznámiť sa s kultúrou, históriou, gastronómiou a spôsobom života obyvateľov Sicílie.

   Niekoľko fotiek zo stretnutia nájdete aj tu.

  • 3. projektové stretnutie Erasmus+ Lotyšsko Gaujiena

   3. projektové stretnutie Erasmus+ Lotyšsko Gaujiena

   27.06.2018 22:49

   Deň šiesty – odchod z Lotyšska, príchod na Slovensko

    

   Posledný deň. Lúčenie. Objatia. Smútok. Plač. Niečo po deviatej nasadáme do autobusu, ktorý nás odvezie na letisko do Rigy. Dívame sa z okien a mávame na rozlúčku starým aj novým priateľom a známym. Možno nám je trochu ľúto, že odchádzame, možno sa už aj trochu tešíme domov. Tá ozajstná cesta späť sa však začne až o niekoľko hodín.

   Je pol jednej a stále máme čas, aby si dievčatá v Rige nakúpili nejaké oblečenie a suveníry. Chlapci také veci neriešia. J Všetci kupujeme čokolády značky Laima a stíhame si v starom meste prezrieť, čo sme nevideli pri našej prvej návšteve. Potom Lucka s Betkou oduševnene hádžu mince do automatu na autobusové lístky a Jakub s chuťou stláča správne tlačidlá a nepotrebuje si už ani zmeniť jazyk na angličtinu. (Mám jeden tip pre rižskú MHD – Skúste do ponuky automatu zahrnúť aj možnosť vytlačiť naraz viac ako len jeden lístok.)

   O piatej sa na letisku ešte raz stretávame s britským tímom. Mali smolu a zrušili im let. Po mnohých problémoch sa im, našťastie, podarilo dostať na ďalší, ale musia na letisku čakať až do deviatej večer. O tom čase sme my už niekde nad Poľskom. Posledný stres zažívame pri prebehu letiskovou halou, aby sme stihli „prípoj“ z Varšavy do Krakova. Pomaly sa stmieva, robíme si rovnaké foto ako pred niekoľkými dňami a nasadáme do mikrobusu, ktorý nás dopraví domov. Rozprávame sa o všeličom, podriemkavame a okolo pol jedenástej sa hodnú chvíľu snažíme nájsť otvorenú pumpu, kde by sme si mohli kúpiť niečo na jedenie. Posledné kilometre je v aute ticho, väčšina z nás spí. Okolo jednej v sobotu ráno sme už v Badíne a po jednom postupne prichádzame domov. Home sweet home. FOTOGALÉRIA

  • 3. projektové stretnutie Erasmus+ Lotyšsko Gaujiena

   3. projektové stretnutie Erasmus+ Lotyšsko Gaujiena

   27.06.2018 22:39

   Deň piaty – tvorivé workshopy, piknik v zoo, rozlúčková párty v znamení letného slnovratu

    

   Tento deň nás privítal trochu pochmúrnym daždivým počasím, ale keďže boli naplánované tvorivé dielne, tak to nikomu z nás neprekážalo. Najprv si každý žiak vybral farebnú ceruzku, a podľa toho sa zaradil do jednej zo štyroch medzinárodných pracovných skupín. Roman a Ema mali šťastie a boli v skupine spolu. Jedna skupina sa učila tancovať tradičný tanec, druhá z farebných bavlniek vyrábala dekoratívny symbol slnka, ďalšia vyrábala lietadielko zo štipca a drevených paličiek, posledná omaľovávala ozdobné sadrové odliatky. Počas dopoludnia sa skupiny v dielničkách vystriedali. Učitelia zatiaľ plánovali ďalšie projektové stretnutie, ktoré sa bude konať v októbri na Sicílii. Samozrejme, že Betka a ja sme neodolali a tiež sme si vyrobili „slnko“ z bavlniek.

   Po obede vyšlo slnko a oteplilo sa. Všetci sme sa nalodili do veľkého autobusu a vybrali sme sa na prehliadku malinkej miestnej zoo. Okrem emu či pštrosa sme videli aj akúsi trojrohú kozu a nevideli „ovco-prasa“, ktoré sa pred slnkom schovávalo v domčeku. Najväčší úspech mali asi zajace, pre ktoré všetci trhali trávu kde sa len dalo. Pán riaditeľ (na diaľku) najviac ocenil obrovského kohúta J. Po prehliadke zoo sme sa presunuli k neodmysliteľnému jazeru, kde domáci vytiahli prenosné grily. Po fajných klobáskach, párkoch a čipsoch Betka dostala chuť na kávičku a my ostatní na zmrzlinu. Jakub si ešte robil zálusk na grilované marshmallows, ale zostali mu už len posledné dva, o ktoré sa podelil aj s pani učiteľkami. Je to charakter!

   Keď sme sa poriadne vyskákali a vybehali, vrátili sme sa do školy, kde nás čakala posledná aktivita pred rozlúčkovou párty. Dnešok bol dňom letného slnovratu, keď je deň najdlhší a noc najkratšia v roku. V Lotyšsku oslavu letného slnovratu berú veľmi vážne – obliekajú si kroje, na hlavy si dávajú vence z kvetov a spievajú okolo vatier. Preto boli v jednej triede na každej lavici pripravené kôpky dubových vetvičiek, lúčnych kvetov a tráv, z ktorých sme si aj my mohli uviť vence. Niektorým to išlo lepšie, iným horšie, ale nakoniec sme boli všetci krásne ozdobení. Naozaj pekná aktivita. Bol tu však malý háčik. Alergia. Jakub takmer okamžite očervenel a všetko ho svrbelo, Lucka a ja sme „iba“ kýchali a smrkali. Ale na fotkách to našťastie nie je vôbec vidieť. J

   Po slávnostných príhovoroch a poďakovaniach projektových koordinátorov nasledovalo občerstvenie, ktoré doniesli rodičia a žiaci, u ktorých boli ubytovaní zahraniční študenti. Nechýbali sušené brusnice, kysnuté buchtičky so šunkou, čerstvý syr a krekry s kôprom (ako inak). Na diskotéke sa striedali tradičné piesne aj najnovšie hity z celého sveta a predvádzali sme svoje tanečné (ne)umenie. Najmä tureckí žiaci to na tanečnom parkete poriadne roztočili. Keď sa zotmelo, znova sa rozpršalo a v školskom parku sa rozhorela obrovská vatra. Neskôr sme sa okolo nej rozostavili, aby sme počúvali tradičné lotyšské piesne, zajedli si trochu syra a vypili kvas. Ako nám povedali, vraj je to „zdravá kola“. Nuž a potom sme už len debatovali s priateľmi, robili si spoločné fotky, tancovali a niektorí riešili prvé lásky. Leto, prázdniny, mladosť – život je krásny! FOTOGALÉRIA

  • 3. projektové stretnutie Erasmus+ Lotyšsko Gaujinea

   3. projektové stretnutie Erasmus+ Lotyšsko Gaujinea

   28.06.2018 14:54

   Deň štvrtý – Prezentácia o krajinách projektu, návšteva skanzenu a jedlo, veľa jedla

    

   V stredu dopoludnia mali žiaci za úlohu prezentovať základné informácie a zaujímavosti o svojich domovských krajinách. V našom tíme boli za túto úlohu zodpovední Roman a Jakub. Aj keď boli trochu v strese, nakoniec to zvládli výborne. Najroztomilejšie boli pri prezentovaní britské deti a najmenej pripravení boli... Ale, nebuďme príliš kritickí. Po všetkých prezentáciách mal nasledovať online kvíz, v ktorom mali žiaci preukázať svoje novonadobudnuté znalosti. No hoci sa Lotyši hrdia tým, že majú najlepšie/najrýchlejšie internetové pripojenie (na svete), školská wifi nezvládla nápor toľkých internetovania chtivých jedincov a štrajkovala. Kvíz sa teda urobil po starom – spoločným čítaním otázok a vyvolávaním žiakov, ktorí sa prihlásili. Nevadí. :D

   Nasledoval obed v školskej jedálni. Keby chcel niekto vedieť, mali sme hustú kuraciu polievku, vyprážanú rybu a zemiakovú kašu.

   Po obede sme sa usadili do veľkého autobusu (s wifi!) a vyrazili sme na výlet do skanzenu v Ate. Cesta bola ako vždy dlhá a keď sme sa blížili k cieľu, asfalt náhle zmizol a zostala len prašná cesta, ktorou sa nedalo ísť rýchlejšie ako 25 km/h. Lotyšský skanzen pripomínal skanzeny slovenské. Prezreli sme si rôzne hospodárske budovy, stroje, predviedli nám mlátenie obilia, mletie múky v žarnove atď. Najlepšie však prišlo na koniec: otvorený oheň, drevený ražeň a kysnuté cesto. Vynikajúca kombinácia. Najprv sme sa na pásik cesta omotaný o koniec palice pozerali s nedôverou, ale čoskoro sme sa okolo ohňa tlačili takmer všetci (a niektorí aj dvakrát). Upečený „koláčik“ sme si mohli potrieť medom alebo višňovým džemom.

   Ďalšia kulinárska zastávka bola v reštaurácii pri jazere v meste Aluksne. Dostali sme typické mexické buritos a typický lotyšský dezert. Bol ružovo-biely a veľmi sladký, ťažko opísateľný. Jedla bolo tak veľa, že sme to ani nevládali všetko zjesť. Počasie bolo celý deň veľmi príjemné, a tak sa deti hrali na ihrisku, mládežníci vystrájali na hojdačke a na móle a my sme si posedeli na lavičke. Čas sme si krátili hrou „pravda-odvaha“ a riadne sme sa nasmiali. Hlavne Lucka sa nebála urobiť čokoľvek, čo dostala za úlohu. A odvtedy si Lucka so mnou tyká! ;P

   S plným bruškom sme sa vrátili do školy, kde žiaci prešli do starostlivosti rodín. Dúfam, že už veľa nejedli. Učiteľov čakala ešte trojchodová večera a to vám poviem, nie je žiadna sranda. A poznáte hru "ó mande mande flóre..." ? Tak tá sa stala hitom britskej skupiny detí. 

  • Kontakty

   • Základná škola s materskou školou, Tajovského 2, Badín
   • riaditel@zsbadin.sk
   • ekonom@zsbadin.sk
   • 048/418 26 32 - ZŠ zborovňa 0911 717 381 - riaditeľka 048/418 26 15 - MŠ - malá a stredná trieda 0911 317 381 - MŠ - trieda predškolákov (Skalica)
   • Tajovského 2, 976 32 Badín
   • 35677813
   • 2020947885
 • Fotogaléria

   zatiaľ žiadne údaje