Prvá žiacka výmena Erasmus+
- 02.09.2024 20:51
V septembri sme navštívili Lotyšsko a na oplátku žiaci z troch lotyšských základných škôl pricestovali v októbri k nám. Snažili sme sa im pripraviť zaujímavý program, ktorý by obsahoval edukačné, poznávacie aj kultúrne aktivity.
Skupinka desiatich žiakov s dvoma učiteľkami začala svoj program celkom zhurta – 5-hodinovou terénnou exkurziou v Laskomeri. Vedeli ste, že tam je pravá divočina, v ktorej stretnete okrem vysokej a líšok aj bobra, rysa a medveďa? Pútavý výklad zoológa Jerguša Tesáka nám rozšíril vedomosti o miestnej faune, flóre a fungovaní lesného ekosystému. Najzaujímavejším pre Lotyšov však bol asi terén samotný – také vysoké kopce sa totiž v ich krajine nenachádzajú a pre mnohých bol výhľad z hory jedinečným zážitkom. Popoludní im pedagogičky zo ZUŠ Zacharová pripravili výtvarný workshop, na ktorom si vytvorili pekný suvenír.
Ďalšie dopoludnie strávili v škole a školskej záhrade, kde mali pripravené aktivity v spolupráci so Zelenou školou, kde si napríklad vyrobili eko čistiace prostriedky, učili sa používať meteostaničku a zažili aj spoločnú hodinu angličtiny s našimi žiakmi. Poobede ich čakala ukážka folklórnych tancov, ktoré si mohli aj sami vyskúšať a následne sme ich zobrali do mesta, kde ich naši študenti povodili a porozprávali im zaujímavosti o jednotlivých miestach.
Štvrtok začal návštevou u starostu obce a pokračoval zážitkovo – spoločne s našimi deviatakmi Lotyši absolvovali exkurziu v štôlni Bartolomej pre Banskej Štiavnici. Pre väčšinu z detí to bol prvý takýto zážitok. Dozvedeli sme sa mnoho o ťažbe vzácnych kovov a živote baníkov v minulosti. Následne decká objavovali pomocou QR kódov pamätihodnosti mesta zapísaného v zozname UNESCO. Deň sa zavŕšil teambuldingovými športovými aktivitami.
Piatkový program začal veľmi kreatívne. Po zážitkovej evokácii klimatickej zmeny žiaci vytvárali veľkorozmerné „billboardy“ z prírodného a odpadového materiálu s posolstvom o udržateľnosti. Podarili sa im naozaj výborne. Potom sa ešte zúčastnili hodiny fyziky a angličtiny, kde mali aj prezentácie o svojich školách. Na záver sme ich pohostili tradičnými slovenskými pagáčikmi, koláčikmi a syrmi. Popritom sme spoločne vyhodnotili aktivity a po obede sme sa rozlúčili.
Ďakujeme všetkým učiteľkám a učiteľom, ktorí sa s entuziazmom podieľali na tvorbe a realizovaní programu. Veľmi chceme vyzdvihnúť aj spoluprácu našich žiakov, ktorí pomáhali a boli zapojení do aktivít. Veríme, že nielen že využili svoje znalosti angličtiny, ale že ich tieto aktivity obohatili rovnako ako lotyšských žiakov.- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články