Čítanie so starými rodičmi
- 3. 11. 2019
Knihy predstavujú vo vývoji dieťaťa obrovský potenciál. Práve preto sme si s našimi štvrtákmi pri príležitosti mesiaca úcty k starším prečítali krásnu rozprávku so starkou jedného z našich žiakov. Napriek tomu čo sa hovorí, že deti sú dnes neposedné a čítanie ich nezaujíma, pozorne počúvali. Po prečítaní rozprávky sa dozvedeli, ako to vyzeralo v škole, keď ich starí rodičia boli ešte deťmi.
Ďakujeme za veľmi pekné chvíle strávené s knihou a milej starkej za ochotu prísť medzi nás.
Liga hádzadiel – 2. jesenné kolo
- 2. 11. 2019
V krásnu jesennú sobotu 26. októbra 2019 sa v Badíne pri pamätníku konalo 2. jesenné kolo ligy hádzadiel. Súťaže sa zúčastnili leteckí modelári z Badína aj Banskej Bystrice.
Oproti minulému stretnutiu boli tentokrát Badínske krídla vo výraznej prevahe. K hojnej účasti určite prispelo aj veľmi príjemné počasie. Program súťaže spestrila účasť modelárov, ktorí školské lavice poznajú už len z obrázkov, ukážkami RC letov.
Niektorí modelári prišli na súťaž tohto typu prvýkrát a dokonca sa hneď umiestnili. V kategórii mladší žiaci bol prekvapením Samuel Gregáň, ktorý obsadil druhé miesto. Prelietal ho Alex Noskovič, ktorý obhájil svoje prvenstvo z minulého kola. Svoju pozíciu druhého miesta neobhájil Ivan Dobrík a skončil tretí.
V kategórii starších žiakov prekvapil Adam Štefan Sečkáš, ktorý sa súťaže zúčastnil prvýkrát a hneď si odniesol diplom s prvým miestom. Na druhom mieste sa umiestnil Andrej Molnár.
Badínskym krídlam ostal verný aj bývalý žiak našej školy Jakub Kántor, ktorý nás poctil svojou účasťou a neobišiel naprázdno, vo svojej kategórii stredoškolákov obsadil prvé miesto.
Hrejivé lúče jesenného slniečka posledný októbrový víkend zamávali na rozlúčku a pre modelárov nastáva indoorové obdobie, po slovensky dielenské, lebo počas dlhých zimných večerov budú mať dosť času na prípravu modelov, s ktorými budú môcť opäť “zahviezdiť” na začiatku budúcej jarnej sezóny. Podujatia sme sa mohli zúčastniť aj vďaka finančnej podpore OZ AMAVET.
Exkurzia do Slovenského technického múzea v Košiciach
- 27. 10. 2019
24. októbra 2019 sme sa s niektorými žiakmi našej školy zúčastnili exkurzie do Slovenského technického múzea v Košiciach, ktoré ako jediné svojho druhu na Slovensku zhromažďuje hmotné doklady o vývoji techniky a exaktných vied z celého územia Slovenska. Organizátorom exkurzie bola Asociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET). Exkurzie sa okrem žiakov našej školy zúčastnili aj žiaci z iných škôl, ktorí sú členmi AMAVET.
Z Banskej Bystrice sme vyrážali v skorých ranných hodinách. O pár hodín nás už Košice vítali krásnym jesenným počasím. Počas čakania na vstup do múzea sme mali príležitosť poprechádzať sa ulicami Košíc a pokochať sa ich krásou.
Vzhľadom na to, že exkurzie sa zúčastnilo viac škôl, rozdelili nás do dvoch skupín. Naša skupina začínala exkurziu interaktívnou prehliadkou. V tejto časti múzea neplatilo staré známe „Nedotýkať sa!“, práve naopak. Mali sme možnosť exponáty nielen vidieť, ale sa ich aj dotknúť a vyskúšať si, ako fungujú.
Po absolvovaní prvej časti nás čakala druhá zameraná na elektrotechniku. Nemáme z nej fotodokumentáciu, pretože fotiť bolo zakázané. Premietli nám film, z ktorého sme sa veľa dozvedeli o živote a diele Nikolu Teslu. Bol to vynálezca, konštruktér mnohých elektrických strojov a jeho odkaz je viditeľný všade, kde sa používa elektrina. Po filme na nás čakali rôzne elektrické zariadenia demonštrujúce výboje, dokonca aj imitáciu blesku. Tak ako v predchádzajúcej časti, aj tu sme sa mohli dotýkať jednotlivých prístrojov, ale len pod dohľadom zamestnankyne múzea. Medzi niektorými odvážlivcami preskakovali iskry a tí najodvážnejší sa odhodlali vyskúšať aj Faradayovu klietku a z jej bezpečia sledovať imitáciu blesku, ktorú si mohli aj zdokumentovať.
Z Košíc sme odchádzali obohatení o nové poznatky a skúsenosti a niektorí z nás aj nabití energiou.
11
Liga hádzadiel – prvé jesenné kolo
- 27. 10. 2019
Sobotné októbrové dopoludnie nás privítalo sychravým počasím. Možno aj preto bola účasť na prvom jesennom kole Ligy hádzadiel pomerne skromná. Z našej školy sa súťaže zúčastnili Alex Noskovič a Ivan Dobrík z 3.B a Adam Koza z 5.A. Výnimočne bola účasť členov jednotlivých krúžkov vyrovnaná. Mohli sme sa pustiť do súťaženia. S hanbou sme neodišli a aj napriek nízkej účasti sme v kategórii mladší žiaci obsadili prvé dve miesta. Alex Noskovič prvé miesto a Ivan Dobrík skončil ako druhý. Dúfame, že druhé kolo súťaže bude mať vyššiu účasť a veríme aj v lepšie poveternostné podmienky. Podujatia sme sa mohli zúčastniť aj vďaka finančnej podpore OZ AMAVET.
Európska noc výskumníkov
- 20. 10. 2019
Európska noc výskumníkov je podujatie zamerané na popularizáciu vedy, ktoré sa koná pravidelne posledný septembrový piatok v krajinách celej Európy, Slovensko nevynímajúc. Náš chemický krúžok sa Noci výskumníkov zúčastnil už štvrtýkrát, ale zakaždým je to pre nás iné... Iní ľudia, zážitky, skúsenosti i to, čo ponúkame. Hoci ide najmä o prezentáciu vysokých škôl, fakúlt, katedier a inštitúcií, ktoré sa zaoberajú počítačovou technikou a rôznymi inováciami v tomto odbore, nájdu sa aj prezentujúci, ktorí ponúknu návštevníkom experimenty z chémie, biológie, mineralógie či poznatky zo života včiel. A potom sme tu my, chemický krúžok Kremík zo základnej školy v Badíne. Nerobíme celkom vedu, určite nie tú naozajstnú, ale naša práca nie je ani hra. Snažíme sa pozrieť na chémiu trochu inak a nachádzať ju všade vôkol nás. Napríklad tento rok v modrotlači. Ale keďže sme tak trošku špeciálni, a tak trošku rebeli, našu "vedu" prepájame s umením, výtvarným svetom a v prípade modrotlače aj s tradíciou, módou či dizajnom. Ťažko povedať, čo by na to povedali ozajstní vedci, hoci máme medzi nimi aj kamarátov, ktorí nám fandia. Tento rok sme na Noc výskumníkov prišli nielen s našim "vedeckým" stánkom, v ktorom sme prezentovali všetko, čo sme doteraz o modrotlači zistili, ale vystúpili sme aj v hlavnom programe s módnou prehliadkou našej vlastnej originálnej modrotlačovej kolekcie. Dievčatá nacvičili parádnu choreografiu a sme nesmierne pyšní, ako to Kristínka, Anička, Vaneska, Nikolka, Dadka, Karolínka, Klárika a Marek, naša veľká podpora a šikovný chalanisko, zvládli.
Tohto podujatia sme sa mohli zúčastniť aj vďaka podpore Nadácie SPP.
Viac fotografií aj video z módnej prehliadky nájdete na našej chemickej stránke tu: https://mladychemik.webnode.sk/chemicke-projekty/modrotlac/eu-noc-vyskumnikov-2019
Krajské kolo FVAT 2019
- 20. 10. 2019
Nebola to samozrejmosť, ale podarilo sa. Kristínka Dovalová z IX. ročníka si vybojovala postup do celoslovenského kola Festivalu vedy a techniky. Počas krajského kola predstavila porote novinku v projekte Kryštalizácie a dotyk svetla, ktorou je polarizačný kaleidoskop.
"Mimoriadne zaujímavá a pre mňa najkrajšia časť projektu Kryštalizácie a dotyk svetla, ktorého súčasťou som od roku 2015, je polarizácia skúmaných kryštálikov, ktoré sa po vložení do polarizovaného svetla stávajú farebnými. Prepojenie vedy a umenia cez fotografovanie, potláčanie a maľovanie textilu či výrobu šperkov je fascinujúce. Vytvoriť predmet, ktorý by bol poučný, vedecký a zároveň zaujímavý a dosiahnuteľný aj pre bežného človeka, bola pre mňa výzva. Tvorcom prvého kaleidoskopu bol sir Brewster, písal sa rok 1816. Kaleidoskop bol v skutočnosti iba vedľajší produkt jeho výskumu a zakrátko sa stal populárnou hračkou. V mojom polarizačnom kaleidoskope som namiesto farebných korálikov použila kryštáliky, ktoré som vložila na koniec trubice medzi dva polarizačné filtre. To dodalo kaleidoskopu neuveriteľne pekný fyzikálno-chemický rozmer."
A k slovám Kristínky treba ešte dodať, že jej polarizačný kaleidoskop je jediný svojho druhu a zaslúžil by si patent.
Gratulujeme a držíme palce v celoslovenskom kole!
Viac o projekte Kristínky si môžete pozrieť na našej stránke chémie: www.mladychemik.webnode.sk
Výstava - modrotlač Sliač
- 20. 10. 2019
Počas podujatia Sliačske jesenné chuťovky v meste Sliač mali návštevníci možnosť pozrieť si výstavu našej modrotlače, ktorej súčasťou boli obrázky, záložky, pohľadnice, módne doplnky i oblečenie z kolekcie Folkstreet.
Modrotlačové práce k tejto výstave sme mohli pripraviť vďaka podpore nášho chemického krúžku od nadácie SPP. Viac si môžete pozrieť na našej chemickej stránke: https://mladychemik.webnode.sk/chemicke-projekty/modrotlac/grant-sppravme-to-2019/sliacske-jesenne-chutovky
Úspech našej žiačky
- 16. 10. 2019
Zoja Boboková, žiačka 5.B triedy, navštevuje vo svojom voľnom čase krúžok karate a v dňoch 4. - 6.10.2019 sa zúčastnila v chorvátskej Rijeke medzinárodného turnaja v karate (23 krajín) Croatia open 2019.
Vo farbách klubu ŠK Centrum mládeže karate Banská Bystrica sa pod vedením trénera Jána Kalčoka prebojovala do finále. V kategórii starších žiačok do 36 kg porazila reprezentantku Chorvátska a získala zlato.
Horehronské hry
- 16. 10. 2019
Prvý októbrový týždeň sa konali na štadióne AŠC Dukla Banská Bystrica Horehronské hry v atletike žiakov a žiačok základných a stredných škôl Banskobystrického samosprávneho kraja. Vo veľmi silnej konkurencii sa naši reprezentanti: Alexandra Hudecová, Andrej Molnár, Nikola Iliašová, Matej Lešták a Niko Libutka nestratili. Môžeme sa pochváliť najmä výsledkami v behu na 150 m a vo vrhu guľou, kde sme dosiahli najväčšie úspechy.
Pochvalu si zaslúžia všetci, ale osobitné poďakovanie patrí:
- Andrejovi Molnárovi - 4. miesto v behu na 150 m
- Nikovi Libutkovi - 4. miesto vo vrhu guľou
- Nikole Iliašovej - 3. miesto vo vrhu guľou
Pevne veríme, že úspechy našich atlétov sa stanú vzorom aj pre ďalších žiakov a povzbudia ich reprezentovať našu školu nielen v športových súťažiach.
Detská lesnícka univerzita
- 14. 10. 2019
Po dvoch rokoch majú žiaci našej školy opäť príležitosť zúčastňovať sa na Detskej lesníckej univerzite vo Zvolene. Šiesti žiaci šiesteho ročníka budú až do júna navštevovať prednášky s lesníckou tematikou, oboznámia sa s prácou lesníkov v teréne, vyskúšajú si najmodernejšie technológie, ktoré využívajú pri starostlivosti o les, či navštívia zaujímavé miesta. Dnes sa Bianka, Oliver, Dagmar, Natália, Alexander a Ema naučili napríklad aj to, koľko stromov či chránených rastlín a živočíchov máme na Slovensku, koľko jeden strom vyprodukuje kyslíka a na čo všetko nám lesy slúžia.
Návšteva divadla vo Zvolene
- 14. 10. 2019
Takýto deň, ako bol 9. október máme my žiaci radi. Neučili sme sa, boli sme pekne oblečení a hlavne nedočkaví, kedy už pôjdeme. Kde? Do Divadla JGT vo Zvolene. Veď väčšina z nás, žiakov 1. stupňa, v ozajstnom divadle ešte nikdy nebola. Po príchode nás privítali tety šatniarky. Na miesto v hľadisku nás uviedli ujovia a tety uvádzači. Pri vstupe sme ostali prekvapení niekoľkými televíznymi kamerami, lebo rozprávka sa natáčala a bude sa premietať pred Vianocami v televízii. Ako sa rozprávka volala? Tri krásy sveta. Veľmi sa nám páčila a ak si ju pozriete, bude sa páčiť aj vám.(žiaci 1.- 4. ročníka)
Jesenné aranžovanie 2019
- 14. 10. 2019
Jeseň svojou pestrosťou ponúka nespočetné možnosti k aranžovaniu. Stačí sa len správne rozhodnúť, vybrať si materiály, ktoré spolu ladia, najlepšie priamo z prírody. Preto sme siahli po dreve, listoch, sušených kvetoch, hubách i machu. Netradičné jesenné aranžmány Karolínky a Kláriky zo VI.A, ktoré vytvorili počas aranžérskej súťaže Jesenné aranžovanie v priestoroch Robotníckeho domu v Banskej Bystrici, organizovanej Centrom voľného času Junior (pod záštitou mesta Banská Bystrica) boli mimoriadne úspešné.
- Karolínka Kántorová - Drevené jabĺčko - 2. miesto v 1. kategórii
- Klárika Dovalová - Rozkvitnutá drevená huba - Cena mesta
Na dievčatá sme veľmi hrdí a srdečne im gratulujeme.
Viac fotografií si môžete pozrieť na stránke výtvarnej výchovy: https://nasa-vytvarka.webnode.sk/vytvarne-uspechy/vytvarne-sutaze/jesenne-aranzovanie-2019/
4
Návšteva Obecného úradu v Badíne
- 13. 10. 2019
Naši tretiaci sa na hodinách vlastivedy učili o svojej obci. Aby sa o nej dozvedeli ešte viac, v piatok 11. októbra navštívili Obecný úrad v Badíne, kde im pán starosta Mgr. Pavol Hric odpovedal na každú zvedavú otázku. Žiaci sa dozvedeli nielen rôzne zaujímavosti o našej obci, ale spoznali aj prácu zamestnancov OÚ a prezreli si všetky priestory úradu.
Za krásny zážitok, pútavé rozprávanie, nové informácie a milé darčeky v podobe magnetiek s erbom našej obce sa chceme pánovi starostovi zo srdca poďakovať. Deti mali možnosť vidieť, že svoju prácu robí zodpovedne a s nadšením.
7
Komu sa nelení, tomu sa zelení (vlajka na škole)
- 13. 10. 2019
Do medzinárodného programu Eco-schools sme vstúpili ako nováčikovia pred štyrmi rokmi. Počas tohto obdobia sa nám podarilo dosiahnuť mnoho úspechov, zrealizovali sme viaceré projekty a posunuli naše a veríme, že aj vaše eko názory a postoje na úplne inú úroveň. Každé dva roky odborníci hodnotia prácu celej školskej komunity. Koncom školského roka 2018/2019 sme privítali nezávislých hodnotiteľov a s napätím očakávali ich verdikt.
A podarilo sa! V stredu sa členky kolégia, Anetka a Natálka, zúčastnili Slávnostnej certifikácie Zelených škôl v Bratislave, kde si prevzali certifikát a vlajku Eco-schools. Naša škola patrí medzi 99 z celého Slovenska, ktoré toto ocenenie získali na najbližšie dva roky.
2
V krajine remesiel
- 13. 10. 2019
V krajine remesiel je celoslovenská remeselná súťaž malých a mladých majstrov, ktorú usporadúva ÚĽUV pod záštitou Ministerstva kultúry SR a koná sa každé dva roky. Konečne prišiel čas, kedy sme sa aj my rozhodli zapojiť. Veď v našej ZŠ sa venujeme všeličomu i tradičnému i remeslu.
Do súťaže sme poslali
- modrotlačové brošne, ktoré vyrobila Klárika Dovalová, získala 1. miesto
- zošívaný obrus s dvojfarebnou modrotlačou od Kristínky Dovalovej,
získala 3. miesto
- obrázky maľované na sklo od Natálky Lapinovej, Anetky Donovalovej,
Simonky Kupcovej a Lucky Poliakovej, ktorá získala 2. miesto
Všetky zaslané práce malých majstrov, aj tie naše, sú vystavené v Košiciach v galérii ÚĽUV do konca januára 2020.
Fotografie všetkých prác i fotodokumentáciu z preberania cien a vernisáže v Košiciach si môžete pozrieť na našej stránke výtvarnej výchovy https://nasa-vytvarka.webnode.sk/vytvarne-uspechy/vytvarne-sutaze/v-krajine-remesiel-2019/
6
Výstava ovocia, zeleniny a kvetov
- 13. 10. 2019
Koniec septembra je už tradične venovaný výstave ovocia zeleniny a kvetov, ktorá sa tento rok konala 21.9.2019 v budove našej školy. Podujatie organizovala ZO SZZ Badín. Podrobnejšie informácie o počte exponátov a výhercoch si môžete prečítať na stránke obce. Nás teší, že sa výstavy so svojimi aranžmánmi zúčastnili aj žiaci II.B, III.B, IV.A, V.B, VI.B s triednymi učiteľkami a všetky tri oddelenia ŠKD s pani vychovávateľkami. Deti vytvorili veľmi pekne naaranžované košíky, kvetinový dáždnik, hmyzí domček, či háčkované ovocie. Výstavu dopĺňal aj milý ježko od Vladky Majerskej. Všetkým veľmi pekne ďakujeme a veríme, že na budúci rok sa zapoja aj žiaci ostatných tried.
Európsky týždeň športu 2019
- 13. 10. 2019
Európsky týždeň športu prebehol v našej škole v týždni od 23.9. – 27.9. 2019. Počas neho boli pre žiakov pripravené viaceré pohybové aktivity. Spomenieme aspoň Do školy pešo alebo na bicykli, Jesenný beh ulicami Badína a Tanečný piatok. Okrem toho bola pre žiakov pripravená aj beseda s olympionikmi. Žiaci sa do akcií zapájali s odhodlaním dobre si zašportovať, zabaviť sa a zároveň dosiahnuť čo najlepší výsledok. Možno aj takéto podujatia inšpirujú niektorých z nás k aktívnemu športu.
Najväčší úspech mal medzi žiakmi Jesenný beh, a preto dúfame, že sa z neho stane v našej škole tradícia a v nasledujúcich ročníkoch sa k nám pridajú aj občania obce Badín.
Na záver si zaželajme, aby sa pohyb a šport stali neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života. Veď byť zdravý a fit je ideálom každého z nás.
15
Európsky deň jazykov
- 3. 10. 2019
26. septembra sa žiaci druhého stupňa našej školy už tradične zapojili do aktivít pri príležitosti Európskeho dňa jazykov. Počas dvoch vyučovacích hodín pracovali pod vedením pedagógov v tvorivých dielňach, ktorých zjednocujúcou tematikou bola kultúrna a jazyková rozmanitosť národov a krajín Európy. Naučili sme sa belgický tanec, pieseň Frère Jacques v trinástich jazykoch, v športovej hale sa hrali tradičné pohybové hry.
9V kulinárskej dielničke sme pripravovali tiramisu, grécky šalát, viedenský trhanec a anglický recept “žaba v diere”. Po anglicky, nemecky, francúzsky chorvátsky, česky a rusky sme sa mohli porozprávať v jazykovej kaviarni, zapojili sme sa do online kvízov a súťaží a výtvarne realizovali pri tvorbe dizajnu trička. Výsledky jednotlivých tvorivých dielní sme spoločne odprezentovali v záverečnom programe v športovej hale. Veríme, že osemnásty ročník Európskeho dňa jazykov prispel k rozvoju mnohojazyčnosti a interkultúrneho porozumenia, ktoré je nevyhnutné zachovávať, chrániť a rozvíjať, ako aj k rozvoju pozitívneho vzťahu žiakov k celoživotnému vzdelávaniu a vzájomnej výmene poznatkov a skúseností na internacionálnej úrovni.
Krátke video zo záverečnej prezentácie si môžete pozrieť tu.
Pilotné overovanie upravených Rámcových učebných plánov a vzdelávacích štandardov
Rámcové učebné plány podľa cyklov vzdelávania a Upravené ciele a obsah vzdelávacích oblastí vznikli ako komplexná odpoveď na situáciu, do ktorej sa dostala aj naša škola po období pandemickej krízy. Uzavreté školy a dlhodobá realizácia dištančného vzdelávania v domácom prostredí žiakov, spôsobila prekážky v plnohodnotnom napĺňaní cieľov výchovy a vzdelávania. Naša škola sa práve z týchto dôvodov rozhodla zapojiť do pilotného testovania v spolupráci z Štátnym pedagogickým ústavom, pretože nám vytvára priestor na vyrovnávanie deficitov v obsahu a požiadavkách na učebné výstupy žiakov, a to aj medzi stupňami vzdelania.
Fotogaléria
zatiaľ žiadne údajeProjekty