Darujme Vianoce
- 25. 12. 2018
Dňa 19.12.2018 sa v našej škole konalo vianočné podujatie "DARUJME VIANOCE". Všetci naši hostia mali možnosť zažiť neopakovateľnú predvianočnú atmosféru. V úvode pani riaditeľka s pani zástupkyňou uviedli do života nové logo našej školy. Moderátorky programu - ANJELIK a ČERTÍK - Kika Dovalová a Lucka Leštáková, sa postarali aj o bublinky.
Žiaci prvého stupňa, deviataci a "čertice" z 5.B mali pre nás pripravený pestrý program. Spievali, tancovali, recitovali, hrali na hudobných nástrojoch, deviataci nám dokonca v scénke ukázali, ako sa nemáme správať k prírode. Skrátka všetci ukázali svoju šikovnosť pod vedením svojich pani učiteliek. Súčasťou podujatia boli aj vianočné trhy žiackych výrobkov 2. stupňa, ktoré deti vyrobili počas vianočných tvorivých dielní. Svietniky, medovníčky, vianočné ozdoby a pozdravy nenechali na seba dlho čakať. Deti mali možnosť vidieť aj výrobu tradičných vianočných oblátok a trubičiek (aj si to vyskúšali a pre veľký záujem museli pekne počkať v rade), rodičia ochutnali výbornú kapustnicu a punč. Časť výťažku z predaja spolu s vyrobenými koberčekmi pre opustené zvieratká, ktoré vyrobili žiaci prvého stupňa, budú určené na charitatívne účely. Na túto krásnu predvianočnú akciu budeme ešte dlho spomínať. Fotografie z tohto pekného večera nájdete vo fotogalérii.
Lucie
- 25. 12. 2018
13.12 2018 sme žiačky ôsmeho a deviateho ročníka v Základnej škole A. Sládkoviča Sliač prezentovali naše tradície. Naše tradície sme však prišli ukázať aj do domova seniorov na Sliači, na obecnom úrade mesta Sliač ale prišli sme aj do Badína, kde sme navštívili materskú školu ale aj základnú školu.
Dňa 13.12 oslavujú meniny všetky Lucie. Preto sme sa aj v tento deň rozhodli potešiť ľudí našim tancom a prevedením tejto tradície. "Lucie" máme zväčša spojené iba s vymetaním kútov, ale táto tradícia má aj iné pravidlá, ktoré sa musia dodržiavať. V minulosti to ľudia brali viacej vážne. V súčasnej dobe to berieme skôr ako zvyk našich predkov. V tento deň Lucie chodili zahalené bielymi plachtami s tvárami celé pokryté múkou vymetať kúty, aby bolo po celý rok v dome čisto, zdravo... Taktiež nemohli nič hovoriť - aby ich zlí duchovia nespoznali. Kúty vymetali husacími perami. My sme si túto úlohu Lucie užili a dúfame, že sme nikoho na smrť nevystrašili.
Zelený chodník
- 15. 12. 2018
V rámci ekologického projektu Zelený chodník vyhlásilo Ekologické a inovačné centrum súťaž pre deti v tvorbe básní o odpade a ekológii. Naše tri žiačky z 5.B: Anetka Donovalová, Paťka Jurková, Natálka Lapinová sa zapojili a poslali viac ako 12 básní, z ktorých niekoľko bolo v súťaži úspešných. Gratulujeme dievčatám k výhre a tešíme sa z ich ekologického myslenia!
Robotická súťaž G-Robot
- 15. 12. 2018
Pred približne dvomi týždňami - 29. novembra sme sa zúčastnili súťaže G-Robot na Gymnáziu Viliama Paulinyho - Tótha v Martine. Bianka Kapiašová z V.A so svojim Bibinátorom - zametacím robotom - bola jediným dievčaťom, ktoré súťažilo v tíme samo a zároveň aj po prvý raz. O to krajšie je jej pekné umiestnenie na 10. mieste.
Viac o súťaži si môžete prečítať priamo na stránke martinského gymnázia. Súťaž sa objavila aj v hlavných správach regionálnej televízie Turiec - približne v čase 13:30 min.
Ekoalarm - Minimalizovanie odpadu
- 13. 12. 2018
Žiaci 8. a 9. ročníka sa dňa 22.11. zúčastnili semináru EKOALARM, ktorý mal názov Minimalizovanie odpadu. Deti prostredníctvom rovesníckeho učenia priblížia túto tému svojím mladším kamarátom. Hravou formou sa naučia, prečo je potrebné triediť a hlavne minimalizovať odpad.
A tu, na týchto pár fotkách, si môžete pozrieť, ako to vyzerá, keď ôsmaci učia prváčikov rozmýšľať ekologicky.
Mikuláš v našej materskej škole
- 13. 12. 2018
Aktualizovali sme záložku Materská škola - nájdete tu pár slov a veľa pekných fotografií z mikulášskeho dňa.
Rozprúdime regióny v Piešťanoch
- 13. 12. 2018
- Vďaka grantovému programu Rozprúdime regióny už tretí rok nadácia SZE prispieva k zachovaniu regionálnych zvykov. Tretí ročník sa konal vo štvrtok 29.11. a v Elektrárňa Piešťany (FB) sa stretli vybrané organizácie, ktoré si pre návštevníkov pripravili ochutnávku tradičných remesiel.My, mladí chemici a výtvarníci zo základnej školy v Badíne sme ponúkli ochutnávku techniky výroby tradičnej modrotlače a zároveň naše nápady využitia modrotlače v súčasnosti. Návštevníci si u nás mohli vyskúšať toto zabudnuté remeslo a odniesť si so sebou svoj vlastný modrotlačový odzančik.Sme radi, že i takto môžeme prispievať k zachovaniu tradície modrotlače pre ďalšie generácie.
Všetky fotografie nájdete v galérií.
Mikuláš, čo nám dáš?
- 12. 12. 2018
Tohtoročný Mikuláš k nám opäť zavítal v plnej paráde. Ale poďme pekne po poriadku. Ráno sme s našimi šikovnými ôsmakmi a ôsmačkami vyzdobili školský vianočný stromček. Mikuláš nás so svojimi vernými spoločníkmi prekvapil hneď na prvej hodine. Zaspievali sme mu, zarecitovali a on nás pochválil a obdaroval prvákov, druhákov, tretiakov a štvrtákov. Dokonca aj veľkáčom piatakom sa ušli cukríčky, hoci mu miesto mikulášskej piesne zaspievali To ta Heľpa :) V každej triede však šarapatil aj čertík a mnohí z nás si okrem mikulášskej nádielky odniesli domov aj čiernu šmuhu na líčku. Ale len celkom maličkú. Fotky nájdete tu.
Spelling Genius
- 30. 11. 2018
Na 3. ročníku súťaže v anglickom hláskovaní, Spelling Genius, sa 27. 11. 2018 okrem našich žiakov, zúčastnili aj žiaci zo základných škôl v Sliači, Ľubietovej a Banskej Bystrice. Kategóriu žiakov 6.-7. ročníka vyhrala naša Karin Hakelová. Zo žiakov 8.-9. ročníka bol najlepší Jakub Slávik zo ZŠ Sitnianska. Blahoželáme. :)
Prvácka pasovačka
- 27. 11. 2018
V pondelok 26.11. 2018 boli naše Hviezdičky z 1.A a Mravčekovia z 1.B pasovaní za ozajstných prvákov. Písmenkové víly a škriatok Číslo si vypočuli ich básne, piesne a preverili, či dokážu uviazať mašličku. Všetky deti získali Pasovací dekrét a môžu sa "veľkáčom" pochváliť, že aj oni sú riadni žiaci našej školy.
Dielnička modrotlače v Gymnáziu Mateja Hrebendu v Hnúšti
- 25. 11. 2018
- "Ďalší splnený sen - workshop modrotlače na našom gymnáziu. Ďakujem, že nám pomáhate nezabúdať, aké úžasné je stáť na prieniku chémie a umenia", napísala pani profesorka Naďka Miháľová a ja som vďačná za jej slová, pretože takto vidím, že to, čo robíme má skutočne zmysel ;).A tak sme boli na gymnáziu, kde pani profesorka učí, porozprávať o histórii modrotlače, procese farbenia, našom experimentovaní a tvorení, o alchýmii i umení, ktoré sú súčasťou modrotlače. Dievčatá Lucka a Kristínka študentom 3. a 4. ročníka gymnázia predviedli aj skutočnú ukážku farbenia látky v indigu, vysvetlili proces premeny bieleho plátna na to typické bielo-modré, ukázali, ako sa otláča forma, aké pomôcky sa pri modrotlači používajú a pochválili sa aj svojimi vlastnými modrotlačami, ktoré sme priniesli ako obrázky, ale aj oblečenie - sukienky a šperky, ktoré mali na sebe.Všetci zúčastnení žiaci si napokon pripravili svoje vlastné plátenká, na ktoré nanášali pap štetcom, ako to robíme len my u nás. Po zaschnutí pláteniek v sušičke sme ich nafarbili v roztoku indiga, rezervu sme vyprali v kyslom roztoku a po dokonalom preplákaní v čistej vode a vyžehlení sme z pláteniek pripravili brošničky, zrkadielka a magnetky, ktoré si mohli zúčastnení vziať zo sebou.Bolo to milé a určite aj užitočné dopoludnie strávené na strednej škole. Užitočné i pre naše dievčatá, pretože si opäť raz mohli vyskúšať aj rovesnícke vzdelávanie ;)Náš projekt modrotlač zvýrazňuje kultúrne dedičstvo Európy a preto i táto naša dielnička bola realizovaná pod značkou Európskeho roku kultúrneho dedičstva.
Fotografie nájdete v galérii.
Vianočné tvorivé dielne v materskej škole
- 25. 11. 2018
Blížia sa najkrajšie sviatky roka – Vianoce a my sme v týchto dňoch, tak ako aj po iné roky zorganizovali v škôlke vianočné tvorivé dielne.
Malí aj veľkí, mladí aj skôr narodení, skrátka všetci mali možnosť vyskúšať si vianočné aranžovanie, vyrobiť ozdoby, pozdravy, dekorácie a zdobiť medovníky. Výsledkom našej práce nie sú len pekné výrobky, ale aj krásne chvíle, ktoré sme mohli prežiť spoločne. Celú atmosféru spríjemňovali vianočné koledy, chutné koláčiky a teplý čaj.
Milí naši, ďakujeme za Váš čas a krásne popoludnie. Výrobky budú predávané na obecnom vianočnom trhu, dňa 1.12.2018.
Tešíme sa na Vás
Výstava Farbené do modra v poľskej Varšave
- 21. 11. 2018
"Do poľskej Varšavy poputovala reinštalácia výstavy Farbené do modra – modrotlač v tradícii a móde.Výstavnú kolekciu tvoria originálne zbierkové predmety Múzea ľudovej umeleckej výroby ÚĽUV v Stupave. Návštevníci výstavy môžu vidieť nielen tradičné modro-biele látky, ale aj vzácnu modrotlač v kombinácii so žltou a červenou farbou, dobovú ženskú konfekciu či domáci textil. Výstava bude verejnosti prístupná od 15.11.2018 do 14.12. 2018 v pondelok až piatok od 9:00 do 17:00 hod. v Slovenskom inštitúte vo Varšave (ul. Krzywe Kolo 12/14 a, 00-270, Warszawa, Poľsko)."
(zdroj: https://www.uluv.sk/post/
reinstalacia-vystavy-farbene- do-modra-vo-varsave-749/) Súčasťou tejto výstavy sú i naše modrotlačové práce žiakov základnej školy v Badíne, ktoré vytvorili pod mojim vedením na chemickom a výtvarnom krúžku (Anna Lehocká, Nikola Iliašová, Lucia Leštáková, Kristína Dovalová z 8. ročníka, Karin Bullová zo 7. ročníka, Lucia Poliaková, Sofia Klocoková, Sandra Baculáková, Emma Šaušová zo 4. ročníka). Je mi potešením, že môžeme byť súčasťou reprezentácie modrotlače za hranicami Slovenska aj ako jediná základná škola, ktorá sa modrotlačou zaoberá
Festival vedy a techniky - celoslovenské kolo
- 11. 11. 2018
- A je to opäť tu - celoštátne kolo Festivalu vedy a techniky v Bratislave v Inchebe a my sme boli jeho súčasťou.
Jesenné aranžovanie
- 10. 11. 2018
Jeseň je už tu a s ňou prichádza naša obľúbená aranžovacia súťaž, ktorú každoročne usporadúva centrum CVČ Junior v spolupráci s Mestom Banská Bystrica. Tentokrát sme si pripravili netypický aranžmám s použitím zväčša jesenných prírodnín a domáceho materiálu (teda nič "kúpenské" okrem špendlíkov a polystyrénových gúľ). Čas na aranžovanie bol 60 minút a Klárika Dovalová veru mala čo robiť, aby stihla vypichať lístočkami škatuľku aj polystyrénové gule a dať všetko pekne, esteticky dokopy.
1Škatuľku pripevnila na veľký kus kôry, ktorú dozdobila jej obľúbenými skalničkami. Nemohla chýbať ani jesenná minitekvička a červené divé šípky, ktoré aranžmám zvýraznili svojou farbou. Takmer hodinu sme netrpezlivo čakali na vyhodnotenie poroty. A oplatilo sa. Klárika získala 1. miesto a aranžmán bol ohodnotený ako veľmi moderný. Viac tu.
Získanie značky Európskeho roku kultúrneho dedičstva 2018
- 10. 11. 2018
Rok 2018 je Európskym rokom kultúrneho dedičstva (ERKD). Počas tohto roku projekty zvýrazňujúce kultúrne dedičstvo Európy majú možnosť získať značku ERKD, a tým ukázať svoje zapojenie a podporu. Toto je aj prípad našej aktivity - Modrotlač v základnej škole, ktorej sa venujeme v rámci nášho chemického krúžku Kremík. Preto nám bolo komisiou Ministerstva kultúry odporučené použiť značku ERKD a našu aktivitu zaradili do kalendária aktivít konaných v rámci ERKD.
- ERKD značka je zložená zo spoločného loga v piatich farebných vyhotoveniach, sloganu " Naše dedičstvo: Kde sa minulosť stretáva s budúcnosťou" a hastagu #EuropeForCulture
- Značka ERKD je pridelená na konkrétny prihlásený project (aktivitu) a nezahrňuje žiadny finančný príspevok.
Viac tu: https://mladychemik.webnode.sk/chemicke-projekty/modrotlac/ziskanie-erkd/
Turistická vychádzka v materskej škole
- 10. 11. 2018
Krásny, jesenný deň 7.11.2018 sme sa rozhodli stráviť v prírode. Veď ak ju chceme zažiť v plnej kráse, už bol najvyšší čas. Nešlo len o obyčajné prechádzanie sa po dedine, my sme sa s “veľkáčmi” vybrali na turistickú vychádzku. Prekonávali sme rôzne prírodné prekážky, počúvali zvuky vetra a šumu lístia. Očarení nádherným sfarbením jesene sme vymenovávali názvy stromov, kríkov, aj ich plodov.
Na potulkách prírodou nechýbalo ani prekvapenie. Kúzelná postavička víla “Jesienka “ nám vyrozprávala ako sa správať v prírode. Keď nám vyhladlo, urobili sme si krátku prestávku na občerstvenie. Prešli sme kus cesty, počas ktorej sme objavovali stále niečo nové. V škôlke sme si vyrozprávali všetky nové zážitky. Prechádzky v tomto ročnom období sú najkrajšie.
Nová záhradka v materskej škole
- 10. 11. 2018
Už dávnejšie sme premýšlali, vytvoriť trvale udržateľnú hodnotu na záhrade našej materskej školy o ktorú by sme sa spolu s deťmi starali a tým ich motivovali, že každá činnosť prináša výsledky a to, čo si sami vypestujeme nás teší dvojnásobne.
Za pomoci pani Gajdošovej, mamičky našej veľkáčky Grétky, sme z Nadácie Orange získali financie na výrobu záhonov. Po jesenných prázdninách bolo všetko pripravené na sadenie. Ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na príprave a realizácii nášho projektu.
Viac fotografií nájdete tu.
Exkurzia piatakov do Zvolena
- 7. 11. 2018
Slovensko je krajina, ktorá má bohatú klenotnicu ľudovej kultúry a ľudového umenia. K vzácnemu dedičstvu po našich predkoch, ktorí po desaťročia vytvárali svojimi rukami a umom nevídanú krásu, patria bezpochyby tradičné remeslá. A tak sme v stredu, 24. októbra navštívili so žiakmi 5. B. triedy Lesnícke a drevárske múzeum a Slovenskú národnú galériu vo Zvolene, aby sme si pozreli ich aktuálne výstavy. V LDM to bola výstava s názvom Drevo vždy živé – Tradičné remeslá pre dnešok.
Táto výstava je venovaná tradičným drevárskym remeslám a najrozšírenejším technikám opracovania dreva na našom území, akými boli napríklad štiepanie, dlabanie, tesárstvo, tokárstvo či stolárstvo, piliarstvo, kolárstvo, debnárstvo, korytárstvo, šindliarstvo či rezbárstvo. Predstavuje ich historickú podobu a zároveň prezentuje typické nástroje a konečné výrobky remeselníkov. Zahŕňa pracovné stroje, nástroje a náradie dokumentujúce drevospracujúce remeslá. Po zaujímavom výklade si mohli deti overiť svoje vedomosti a postrehy z výkladu sprievodkyne a zasúťažiť si. Výhercovia a aj ostatní, dostali za svoj výkon sladkú odmenu.
Slovenská národná galéria na Zvolenskom zámku ponúka aktuálne svojim návštevníkom veľmi atraktívnu výstavu Dedičstvo Karola Veľkého, zameranú na obdobie 9. - 11. storočia kedy vznikala súčasná Európa, venuje osobitnú pozornosť strednej Európe, menovite územiu Slovenska. Žiaci sa prostredníctvom interaktívnych úloh dozvedeli ako ľudia v minulosti písali, čím platili alebo ako vyzerala koruna kráľa či cisára.
Tvorivé dielne so starými rodičmi
- 6. 11. 2018
I my sme sa veľmi tešili, keď k nám prijali pozvanie naši starí rodičia, ktorí nás poctili nielen svojou návštevou, ale pripravili si pre nás tvorivé dielničky. V spolupráci s pani učiteľkami sme prežili čarovné chvíle plné kreatívnych nápadov, oku lahodiacich výtvorov a príjemných rozhovorov. Veď posúďte sami, fotky hovoria za všetko. Ďakujeme starí rodičia.
Všetky fotky z tohto pekného stretnutia nájdetu tu.
Pilotné overovanie upravených Rámcových učebných plánov a vzdelávacích štandardov
Rámcové učebné plány podľa cyklov vzdelávania a Upravené ciele a obsah vzdelávacích oblastí vznikli ako komplexná odpoveď na situáciu, do ktorej sa dostala aj naša škola po období pandemickej krízy. Uzavreté školy a dlhodobá realizácia dištančného vzdelávania v domácom prostredí žiakov, spôsobila prekážky v plnohodnotnom napĺňaní cieľov výchovy a vzdelávania. Naša škola sa práve z týchto dôvodov rozhodla zapojiť do pilotného testovania v spolupráci z Štátnym pedagogickým ústavom, pretože nám vytvára priestor na vyrovnávanie deficitov v obsahu a požiadavkách na učebné výstupy žiakov, a to aj medzi stupňami vzdelania.
Fotogaléria
zatiaľ žiadne údajeProjekty