K výstave modrotlače v Rimavskej Sobote
- 30. 1. 2020
Ing. Lucia Dovalová
- autorka výstavy, modrotlačiarka, učiteľka chémie a výtvarnej výchovy v ZŠ v Badíne.
Krístína Dovalová, Anna Lehocká a Vanesa Berkyová
- žiačky 9. ročníka ZŠ v Badíne.
Modrotlači sme sa začali venovať v prvom rade ako chemici – skúmali a experimentovali sme s chemickým zložením špeciálnej modrotlačiarskej zmesi, rezervy/papu. Pokúšali sme sa pochopiť chemický princíp farbenia textilu vo farbiacom roztoku. Neskôr, keď sme chemickú stránku zvládli, pustili sme sa do výtvarného tvorenia. Naše modrotlačové vzory sú nanášané ručne štetcom, preto sú rozmanité a neopakovateľné. Látky sú farbené v prírodnom pigmente indigo so špecifickou tmavomodrou farbou.
Venujeme sa tvorbe modrotlače podľa tradičného postupu a technológie, ale farbíme látky menších rozmerov, nie metráž. Uplatnenie našich produktov nachádzame v podobe aplikácií na oblečenie, bytový textil a doplnky, kabelky, šperky ...
Výstava predstavuje prierez našej tvorby, ukážky jednotlivých modrotlačových dielok, ale aj celých kompletov či sérií modrotlače, ktoré sme spoločne pripravili. Okrem jednofarebnej modrotlače sa medzi našimi prácami nájde aj modrotlač dvojfarebná, ktorú je technicky náročnejšie pripraviť.
Väčšinu modrotlačových diel tu vystavených sme pripravili špeciálne pre toto podujatie,
výstavu MODROTLAČE
v galérii Ganevia v Rimavskej Sobote.
Výnimku tvoria niektoré modely na figurínach, ktoré navrhli a pripravili spomenuté dievčatá s pani učiteľkou na Festival študentských remesiel v Kežmarku. S touto kolekciou sme získali 1. miesto v celoslovenskej súťaži v rámci uvedeného festivalu. Počas vernisáže 17. januára 2020 modely predviedli dievčatá Klárika Dovalová, Karolínka Kántorová a Dadka Šolcová, žiačky 6. ročníka ZŠ v Badíne.
Slovenská modrotlač bola 28. januára 2018 zapísaná do prestížneho zoznamu Nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. My sme hrdí, že sme sa túto starodávnu techniku zdobenia textilu naučili a že sa jej môžeme venovať. Želáme si, aby sa našlo viac nadšených ľudí, ktorí budú ochotní pochopiť čaro, vzácnosť a výnimočnosť modrotlače a nebudú si ju viac mýliť s obyčajnou potlačou modrého textilu bielou farbou.
Návštevníkom výstavy prajeme príjemné chvíle pri prehliadke našej výstavy.
Viac na: www.mladychemik.webnode.sk
8
Hviezdoslavov Kubín - školské kolo
- 29. 1. 2020
V utorok 27. januára 2020 sa zišli naši nádejní recitátori, aby predviedli svoje umenie počas školského kola súťaže v prednese poézie a prózy Hviezdoslavov Kubín. V troch súťažných kategóriách sa stretli nováčikovia z prvého stupňa, ale aj ostrieľaní recitátori z druhého stupňa. Výber bol bohatý a porota mala čo robiť, aby vybrala najlepších, ktorí postupujú do okresného kola tejto celoslovenskej súťaže.
- kategória - poézia - Peter Filipovič 4. A
- kategória - poézia - Klára Dovalová 6. A
- kategória - poézia - Michaela Borošová 7. trieda
- kategória - próza - Daniela Leštáková 4. A
- kategória - próza - Nina Kapustová 6. B
- kategória - próza - Kristína Dovalová 9. trieda
Víťazom srdečne blahoželáme a prajeme im veľa úspechov v ďalších kolách.
Výchovný koncert
- 28. 1. 2020
Na pôde našej školy sme 27. 1. 2020 zorganizovali výchovný koncert pre žiakov I. stupňa. Dvaja mladí talentovaní umelci Majka a Maťko predviedli svoje nadanie, aktívnu prácu a prezentovali sa zvedavému obecenstvu spevom a hrou na gitare. Pripravený program bol okrem hudby plný zaujímavých aktivít, do ktorých sa deti mohli zapojiť a získať malú odmenu. Keď si prezriete naše fotky, bude vám hneď jasné, že sa nám koncert veľmi páčil.
2
Vianočné tvorivé dielne
- 7. 1. 2020
V predvianočnom období, v utorok 10. 12. 2019, sa v našej škole konala Vianočná besiedka spojená s tvorivými dielňami. V úvode žiaci svojim rodičom a spolužiakom pripomenuli vianočné tradície krátkym folklórnym pásmom, ktoré začalo magickým zvonením kostolných zvonov a piesňou: A včera z večera z nebeského dvora..., čo navodilo príjemnú vianočnú atmosféru. Vystúpenie žiaci ukončili spoločným spevom a vinšom:
Odchádzame šťastia zdravia vinšujeme Vám
Najprv pánu hospodáru potom všetkým Vám
/:Dobre sa tu mávajťe v dobrom nás spomínajťe
Za takto rok v dobrom zdraví zasa čakajťe:/
Besiedka pokračovala v triedach tvorivými dielňami, kde si mohli rodičia spolu so žiakmi vyskúšať svoju šikovnosť pri výrobe dekoratívnych predmetov, či vianočných sladkostí. Výber bol naozaj pestrý.
V priateľskej atmosfére rodičia, žiaci a učitelia strávili čas aj vzájomnými rozhovormi pri výbornej kapustnici a punči. Všetci spoločne sme zažili príjemný podvečer vo veselej a sviatočnej nálade s predzvesťou nadchádzajúcich najkrajších sviatkov v roku.
44
Zimné aranžovanie 2019
- 19. 12. 2019
Biela zima či Od adventu do Vianoc boli témy tohtoročnej aranžérskej súťaže pre žiakov základných škôl, ktorú organizuje Centrum voľného času JUNIOR pod záštitou mesta Banská Bystrica. A tak sme si pripravili materiál na naše práce, už tradične zväčša prírodný a pustili sa do "nacvičovania" aranžmánov - snehuliačik pre Karolínku, vianočný stromček pre Kláriku a Betlehem pre Dadku. Počas súťažného aranžovania v Robotníckom dome v Banskej Bystrici deti vytvorili veľa krásnych aranžmánov, a preto bolo pre porotu náročné vybrať víťazov. O to viac sa tešíme, že všetky tri naše šikovné dievčatá boli odmenené - Klárika získala 1. miesto, Karolínka 3. miesto a Dadka hlavnú Cenu centra voľného času Junior. Tešíme sa a srdečne im gratulujeme.
Viac na stránke https://nasa-vytvarka.webnode.sk/vytvarne-uspechy/vytvarne-sutaze/zimne-aranzovanie-2019
7
iBobor 2019
- 15. 12. 2019
Aj tento rok sme sa tradične zapojili do medzinárodnej informatickej súťaže iBobor. V rámci celého Slovenska sa jej zúčastnilo 89 768 žiakov a študentov z 1 116 škôl. Tešíme sa, že 24 našich žiakov 4. až 8. ročníka využilo nadobudnuté znalosti a vďaka vlastnému nasadeniu a intelektu sa stali úspešnými riešiteľmi. Organizátorom ďakujeme, všetkých našich žiakov oceňujeme za ich snahu a tešíme sa opäť o rok! 🙂
Mikuláš, čo nám dáš?
- 14. 12. 2019
Dobrých detí je v našej škole ako smetí. A tak v piatok, v Mikulášov sviatok, všetky na neho čakali, pripravené zaspievať mikulášske pesničky. Čakať sa veru oplatilo, lebo svojím čarom do všetkých zákutí našej školy vdýchol pravú predvianočnú atmosféru. Priviedol aj čerta a anjela. Deti sa veru báli, čo im čert prinesie. Ale čertisko prišiel skontrolovať pani učiteľky a ponatieral ich pravou smolou z pekla za to, že deťom dávajú domáce úlohy. Bol to veru čertovsky podarený Mikuláš. Ozaj, a viete čím chcel byť Mikuláš keď bol malý? Zmrzlinárom! Povedal nám to on sám.
Dielnička modrotlače pre SOŠ chemická, Bratislava
- 14. 12. 2019
Farebná chémia je témou projektového stretnutia ERASMUS+ troch krajín (Slovensko, Česko a Taliansko), na ktorom participuje SOŠ chemická Vlčie hrdlo 50, Bratislava. V rámci projektu sa žiaci zaoberajú syntézou rôznych pigmentov a ich praktickým využitím v zdobení keramiky či farbení textilu. Aj modrotlač patrí medzi techniky zdobenia textilu, s využitím pigmentu indigo. Keďže patríme medzi pár farbiarov, ktorí na Slovensku s modrotlačou pracujú, pozvala nás pani profesorka Judita Dömötörová, aby sme študentov z troch zúčastnených krajín a ich pedagógov oboznámili s technológiou modrotlače. Kristína Dovalová a Marek Mikláš spolu s pani učiteľkou Luciou Dovalovou pripravili workshop, počas ktorého sa 22 účastníkov dozvedelo dôležité informácie z histórie i tradičnej technológie modrotlače a vyskúšalo si pripraviť svoje vlastné modrotlačové dielka - brošne, zrkadielka, náušnice či obrázky. Keďže toto stretnutie je medzinárodné, bola to pre nás skvelá príležitosť precvičiť si i komunikáciu v anglickom jazyku.
Viac na stránke www.mladychemik.webnode.sk
Túto dielničku modrotlače sme mohli uskutočniť aj vďaka podpore Nadácie SPP a grantovému programu AMAVET.
1
Mikuláš v Badíne
- 11. 12. 2019
„Mikuláš, Mikuláš, čože ty tu v Badíne s čertom hľadáš?
My sme dobré deti veru, nás si čerti nezoberú!“
Týmito slovami privítali v sobotu 7. 12. 2019 v Badíne Mikuláša naši školáci, ktorí si preňho pripravili pekný program. Zimný tanec tretiačok si môžete pozrieť aj na tomto videu.
Dielnička modrotlače ZŠ Oravská Jasenica
- 10. 12. 2019
Tvorivé dielne na ZŠ v Oravskej Jasenici už majú dlhoročnú tradíciu. Počas nich sa vo všetkých triedach venujú rozmanitej tvorbe, technikám či remeslám, ktorých výsledkom sú výrobky určené na predaj na vianočných trhoch. Peniažky, ktoré zarobia, venujú každý rok nejakej rodinke v núdzi.
Na tvorivé dielne do Oravskej Jasenice nás pozvala pani učiteľka Anička Melišíková, triedna ôsmej triedy, aby sme im prišli ukázať a naučiť ich modrotlač. Kristínka a Klárika Dovalové spolu s Dadkou Šolcovou žiakov oboznámili s týmto starodávnym farbiarskym remeslom, porozprávali im niečo z histórie a ukázali celú technológiu potláčania a farbenia modrotlače. Keďže cieľom bolo pripraviť výrobok, každý žiak si namaľoval papom plátenko, po vysušení ho pod dohľadom našich dievčat nafarbil v indigu, opral, vyžehlil a zarámoval do dreveného srdiečka. Vznikli krásne dielka, ktoré určite splnia svoj účel a poslúžia dobrej veci.
Túto dielničku modrotlače sme mohli uskutočniť aj vďaka podpore Nadácie SPP a grantovému programu AMAVET.
Viac fotografií nájdete na stránke: www.mladychemik.webnode.sk
Rozprúdime regióny 2019
- 10. 12. 2019
Nadácia ZSE v spolupráci s Elektrárňou Piešťany opäť priniesla obľúbené podujatie zamerané na tradičné ľudové remeslá. V adventnom období si návštevníci mohli vyskúšať paličkovanú čipku, výrobu hrnčeka z hliny, voskovaného obrúska, zdobenie medovníkov, tkanie z ovčej vlny či výrobu modrotlače.
Podujatia sme sa zúčastnili už po tretíkrát. Vďaka našim aktivitám zameraným na zachovanie tradície modrotlače pre ďalšie generácie sme opäť predstavili technológiu potláčania a farbenia modrotlače a nechýbala ani možnosť pre návštevníkov zhotoviť si vlastnú modrotlačovú drobnosť - srdiečko v drevenom rámiku. Program sme oživili aj módnou prehliadkou modelov s modrotlačovými aplikáciami, ktorých autorkami sú naše žiačky Kristína Dovalová, Anna Lehocká a Vanesa Berkyová. Ako modelky sa okrem spomenutých dievčat predstavili aj Dagmar Šolcová, Klára Dovalová a Karolína Kántorová.
Záznam z prehliadky a viac fotografií nájdete na stránke www.mladychemik.webnode.sk
Tohto podujatia sme sa mohli zúčastniť aj vďaka podpore Nadácie SPP, grantovému programu AMAVET a Nadácie ZSE.
4
Mikulášsky výlet
- 8. 12. 2019
V stredu 4. 12. 2019 sa žiaci piateho ročníka zúčastnili Mikulášskeho koncertu v Sále opery a baletu v novej budove Slovenského národného divadla v Bratislave. Hlavnou postavou zinscenovaného koncertu bol svätý Mikuláš, a spoločne sme nazreli aj do predvianočnej slovenskej dediny s pastierskymi hrami. Po koncerte žiaci navštívili expozície Slovenskej národnej galérie a absolvovali prehliadku historického centra hlavného mesta. Po ceste domov sme sa vo vlaku naučili veľa nových piesní a tak nám cesta rýchlo ubehla.
4
Remeslá
- 8. 12. 2019
Všetky deti rady tvoria, fantazírujú, vyrezávajú či kreslia, jedným slovom vytvárajú krásu vlastnými rukami. Výrobku vyrobenému s láskou, môžeme vdýchnuť dušu. Práve túto možnosť nám dávajú remeslá. Okrem toho dokonale rozvíjajú jemné motorické zručnosti a predstavivosť detí.
Počas mesiacov november a december absolvovali žiaci piateho ročníka tvorivé dielne zamerané na ľudové remeslá a hudobné nástroje, na ktorých si pod vedením majstrov umeleckej výroby Matúša a Michala Fiľovcov vyrobili drevených koníkov a naučili sa veľa zaujímavých informácií o fujare - tradičnom slovenskom ľudovom nástroji, ktorý je zapísaný v kultúrnom dedičstve UNESCO.
4
Číra radosť
- 5. 12. 2019
4. december bol pre našich tretiakov a druhákov z 2.B radostným dňom. Navštívili Divadlo Štúdio tanca v Banskej Bystrici, kde mali možnosť vidieť skvelé predstavenie „Číra radosť“ v podaní profesionálnych tanečníkov. V tomto predstavení vystupovala aj naša žiačka Terezka Donovalová z 3.B, ktorá všetkým divákom predviedla svoj talent a boli sme na ňu právom hrdí. Jedným slovom, pre malých aj veľkých to bol úžasný zážitok nechať sa unášať radosťou a hravosťou detstva. Tanečníkom tohto divadla patrí náš obdiv a poďakovanie.
Návšteva zahraničného lektora
- 3. 12. 2019
18. a 21.11 2019 navštívil našu školu americký lektor Carlos Salcedo. Počas hodín angličtiny sa venoval žiakom šiesteho, siedmeho, a ôsmeho ročníka. Žiaci zažili hodiny plné „živého“ jazyka, súťaží, kvízov a uvedomili si, že angličtiny sa netreba báť, pretože ju v živote ešte veľa ráz využijú.
Prednáška na TUZVO
- 3. 12. 2019
V rámci ročníkového projektu sme sa rozhodli vytvoriť dvojjazyčnú Červenú knihu ohrozených živočíšnych druhov, preto vo štvrtok 28. 11. 2019 navštívila naša 6.A Technickú univerzitu vo Zvolene. Vypočuli sme si prednášku Ing. Leša o ohrozených druhoch zvierat na Slovensku a dozvedeli sme sa mnoho zaujímavostí, ktoré by sme v knihách hľadali len ťažko.
Súčasťou exkurzie bolo aj stretnutie so sokoliarom, na ktorom sme si mohli naživo prezrieť tieto chránené dravce. Veríme, že sa nám plánovaný projekt vydarí.
1
Pasovačka prvákov
- 1. 12. 2019
Minulý týždeň nám naše pani učiteľky sľúbili veľké prekvapenie. Slovo dodržali a v utorok 26.11. k nám prváčikom prišli siedmi trpaslíci. A neboli sami! Priviedli so sebou aj krásnu Snehulienku, odvážneho princa a zlú kráľovnú. Pripravili si pre nás úlohy a hry, aby sme im dokázali, že sme už ozajstní prváci. Museli sme po nich upratovať neporiadok v domčeku, hľadať rozprávkové predmety, skladať z písmen slová, pretože my už vieme čítať a písať veľmi veľa písmen. Keď sme zopakovali prvácky sľub, stali sme sa skutočnými prvákmi, členmi školského cechu. Každý z nás dostal krásnu odmenu a aj cukríček na jazýček. Ďakujeme veľkým trpaslíkom deviatakom, Snehulienke, princovi a kráľovnej za krásne strávený čas. Kráľovnej navyše prajeme, aby sa polepšila a už neotravovala Snehulienku. My veľkí prváci si prajeme, aby sme boli dobrí kamoši, šikovní školáci a aby sa nám podarilo plniť to, čo sme na pasovačke sľúbili.
3
Pilotné overovanie upravených Rámcových učebných plánov a vzdelávacích štandardov
Rámcové učebné plány podľa cyklov vzdelávania a Upravené ciele a obsah vzdelávacích oblastí vznikli ako komplexná odpoveď na situáciu, do ktorej sa dostala aj naša škola po období pandemickej krízy. Uzavreté školy a dlhodobá realizácia dištančného vzdelávania v domácom prostredí žiakov, spôsobila prekážky v plnohodnotnom napĺňaní cieľov výchovy a vzdelávania. Naša škola sa práve z týchto dôvodov rozhodla zapojiť do pilotného testovania v spolupráci z Štátnym pedagogickým ústavom, pretože nám vytvára priestor na vyrovnávanie deficitov v obsahu a požiadavkách na učebné výstupy žiakov, a to aj medzi stupňami vzdelania.
Fotogaléria
zatiaľ žiadne údajeProjekty