• Pasovačka prvákov

     • Konečne prišiel ten dlho očakávaný deň, kedy sa prváci stanú právoplatnými členmi našej školy. Veľkáčky z Lúky (pani učiteľky prvých ročníkov) sa už nevedeli dočkať, veď práve ony túto slávnosť pre nich nachystali. Nič netušiaci prváci sa stali hlavnými hrdinami tohto dňa. Každý z nich dostal malý pasovací preukaz a za každú splnenú disciplínu získal doňho pečiatku. Deti všetko zvládli s úplnou ľahkosťou. Na záver sme si prečítali  báseň o tom, čo všetko sme sa naučili. Po zložení sľubu sa z detí mohli stať ozajstní prváci. Najviac ich potešila medaila, ktorú si hrdo niesli domov. Náš prvácky sľub sme dozdobili rúčkou každého prváčika a vystavíme si ho v triede, nech nám pripomína tento významný deň.
      VITAJTE NAŠI NOVÍ ŽIACI A CÍŤTE SA S NAMI DOBRE.

    • Svetový deň behu
     • Svetový deň behu

     • V III. oddelení sme si pri príležitosti svetového dňa behu chceli pripomenúť, že to najdôležitejšie je naše zdravie a my by sme sa oň mali starať, či už pohybom alebo zdravou stravou. Už vieme, že beh okrem iných benefitov, zlepšuje kvalitu spánku, posilňuje imunitu, redukuje stres, a preto sme celý týždeň  veľa športovali, trávili čas na čerstvom vzduchu, no a v neposlednom rade sme mysleli aj na vitamíny a po športových aktivitách sme si dopriali zdravú odmenu. Samozrejme nemohol chýbať „behací“ diktát a rôzne vzdelávacie úlohy. Kuk do našej galérie.
    • Boli sme v divadle
     • Boli sme v divadle

     • Po roku sme opäť zavítali do bábkového divadla v Banskej Bystrici. Všetci sme sa slávnostne obliekli a vycestovali do mesta. Čakalo nás divadlo O Medúzke, ktoré bolo iné, ako tie, čo sme už videli. Celé predstavenie bolo sprevádzané rečou, ktorú sme doteraz nepoznali. Divadelní herci sa nám počas predstavenia prihovárali aj rečou rúk. Predstavili nám posunkovú reč, ktorou sa vieme dohovoriť, pozdraviť, poďakovať, poprosiť. Príbeh Medúzky bol o jej putovaní po mori a hľadaní niekoho, kto bude rovnaký ako ona. Narodila sa iná ako jej kamarátky, bola štvorhranná. Márne hľadala niekoho podobného, bola jedinečná. Celý príbeh nás učí rešpektovaniu inakosti, odlišnosti, tolerancii v našom ,,mori". Odlišnosť je to, čo nás totiž robí výnimočnými, rovnako ako Medúzka je jediná v mori, každý z nás je jedinečný.
     • Návšteva obecného úradu

     • 23. októbra a 8. novembra 2023 sa dve triedy našich tretiakov vybrali navštíviť Obecný úrad v Badíne. Pán starosta, Mgr. Pavol Hric, deťom priblížil nielen bohatú históriu obce, ale oboznámil ich aj s prácou zamestnancov OÚ a odpovedal na všetky detské otázky. Tretiaci si prezreli všetky priestory úradu, spoznali, ako vyzerá obecná zástava, erb a územný plán obce. Exkurzia sa žiakom veľmi páčila, vďaka pánovi starostovi a jeho pútavému rozprávaniu sa dozvedeli  mnoho zaujímavých informácií o Badíne.

     • Indiáni u našich prvákov

     • V pondelok sa naša prvácka lúka premenila na indiánsku prériu. Prečo? Dôvodom bolo písmenko I. Indiáni nás naučili cez hrové aktivity čítať aj písať písmeno I, i. Ráno nás čakali v škole náčelníčky indiánskeho kmeňa, ktoré mali za sebou dlhú cestu z ich krajiny. Dozvedeli sme sa od nich zaujímavosti o Indiánoch, ich spôsobe života.  Deti sa rozdelili do kmeňov a pracovali spoločne na rôznych úlohách. Okrem matematického počítania spoznávali indiánske vzory, totemové masky, lapače snov, z plastelíny vymodelovali indiánske nástroje potrebné pre život Indiána, naučili sa napísať aj prečítať  tvary písmena I, i,  vyrobili si indiánsky odev - sukne a čelenky. Na našom dvore sme si pomaľovaní a odetí natrénovali indiánsky tanec pri ohni. Na záver sme sa pustili do hľadania pokladu. Tento deň sme si všetci užili a na druhý deň sme mali radosť, keď deti rozprávali svoje zážitky z indiánskeho sveta.

    • Poďakovanie za úrodu
     • Poďakovanie za úrodu

     • Poprosiť o niečo a ďakovať sa učíme už ako malé deti. Dve „čarovné slovíčka" nás sprevádzajú po celý život. Možno práve každodenným používaním zovšedneli natoľko, že ich silu si ani neuvedomujeme.
      Štvrtáci zo školského klubu sa počas októbra zamerali na vďačnosť. Premýšľali, za čo všetko sú vďační, kedy vďačnosť prejavia a kedy aj vyslovia slová vďaky. Zistili, že mnohé dary, ktoré im do života prichádzajú, berú ako samozrejmosť.  
      Úroda, potraviny, jedlo sú jednou skupinou darov, za ktoré je dobré ďakovať. Veď za voňavým chlebom sa ukrýva celoročný proces spolupráce ľudí a prírody. Cvikla, ktorá nám vyrástla v školskom záhone, tiež nie je samozrejmosť.  Štvrtáci to už vedia a učia sa vedome ďakovať za všetko, čo im život ponúka.
      Ďakujme za všetko, čo od života dostávame, lebo čomu venujeme pozornosť, rastie a znásobuje sa.
     • Prvá žiacka výmena Erasmus+

     • V septembri sme navštívili Lotyšsko a na oplátku žiaci z troch lotyšských základných škôl pricestovali v októbri k nám. Snažili sme sa im pripraviť zaujímavý program, ktorý by obsahoval edukačné, poznávacie aj kultúrne aktivity.
      Skupinka desiatich žiakov s dvomi učiteľkami začala svoj program celkom zhurta – päť hodinovou terénnou exkurziou v Laskomeri. Vedeli ste, že je tam pravá divočina, v ktorej stretnete okrem vysokej a líšok aj bobra, rysa a medveďa? Pútavý výklad zoológa Jerguša Tesáka nám rozšíril vedomosti o miestnej faune, flóre a fungovaní lesného ekosystému. Najzaujímavejším pre Lotyšov však bol asi terén samotný – také vysoké kopce sa totiž v ich krajine nenachádzajú a pre mnohých bol výhľad z hora jedinečným zážitkom. Popoludní im pedagogičky zo ZUŠ Zacharová pripravili výtvarný workshop, na ktorom si vytvorili pekný suvenír.
      Ďalšie dopoludnie strávili v škole a školskej záhrade, kde mali pripravené aktivity v spolupráci so Zelenou školou, vyrobili si eko čistiace prostriedky, učili sa používať meteostanicu a zažili aj spoločnú hodinu angličtiny s našimi žiakmi. Poobede ich čakala ukážka folklórnych tancov, ktoré si mohli aj sami vyskúšať a následne sme ich zobrali do mesta, kde ich sprevádzali naši žiaci a porozprávali im zaujímavosti o jednotlivých miestach.
      Štvrtok začal návštevou u starostu obce a pokračoval zážitkovo – spoločne s našimi deviatakmi Lotyši absolvovali exkurziu v štôlni Bartolomej v Banskej Štiavnici. Pre väčšinu zo žiakov to bol prvý takýto zážitok. Dozvedeli sa mnoho o ťažbe vzácnych kovov a živote baníkov v minulosti. Následne objavovali pomocou QR kódov pamätihodnosti mesta zapísaného v zozname UNESCO. Deň sa zavŕšil teambuldingovými športovými aktivitami.
      Piatkový program začal veľmi kreatívne. Po zážitkovej evokácii klimatickej zmeny žiaci vytvárali veľkorozmerné „billboardy“ z prírodného a odpadového materiálu s posolstvom o udržateľnosti. Podarili sa im naozaj výborne. Potom sa ešte zúčastnili hodiny fyziky a angličtiny, kde mali aj prezentácie o svojich školách. Na záver sme ich pohostili tradičnými slovenskými pagáčikmi, koláčikmi a syrmi. Popritom sme spoločne vyhodnotili aktivity a po obede sme sa rozlúčili.
      Ďakujeme všetkým učiteľkám a učiteľom, ktorí sa s entuziazmom podieľali na tvorbe a realizovaní programu. Veľmi chceme vyzdvihnúť aj spoluprácu našich žiakov, ktorí pomáhali a boli zapojení do aktivít. Veríme, že nielen využili svoje znalosti angličtiny, ale ich tieto aktivity obohatili rovnako ako lotyšských žiakov.

     • Súťaž o najlepšiu halloweensku masku

     • Október je mesiacom mnohých zaujímavých udalostí. Jednou z nich je aj Halloween, ktorý nám tento rok na druhý stupeň priniesol súťaž o najlepšiu masku. 27. 10. 2023 mohli žiaci našej školy súperiť v tejto zábavnej súťaži, ktorú vyhodnocovala naša strašidelná porota. Ďakujeme všetkým zúčastneným, gratulujeme víťazom a strašíme sa o rok!  

     • Halloween párty

     • Dvere našej školy sa minulý týždeň otvorili, aby privítali množstvo strašidelných aj zábavných bytostí z rôznych príbehov. Nemalá skupina čarodejníc, duchov, superhrdinov či tekvičiek a zvieratiek sa naplno bavila v hlavnej chodbe našej školy. Šikovní deviataci im pripravili množstvo zábavných aktivít, ktoré sprevádzalo hlasné dunenie tanečnej muziky. Myslíme tým halloweensku párty, ktorá sa konala pre deti z prvého stupňa a my veríme, že sme si ju všetci naplno užili. 

    • Jesenná tekvičková párty v I. a II. oddelení
     • Jesenná tekvičková párty v I. a II. oddelení

     • Po vzore našich veľkých kamarátov vo veľkej škole – ako volajú prváci novú budovu 😊, ktorí si pripravili veľkú halloweensku párty, sme si my v starej škole urobili s našimi najmenšími žiačikmi zatiaľ len predprípravnú malú párty. Najprv sme si vyzdobili spoločné priestory vyrezávanými tekvičkami, následne potrápili hlavičky pri súťažiach a veselé popoludnie sme zakončili tematickým občerstvením a tancom. Spoločne vytvorení svetlonosi nás vítali príjemnými svetielkami v rannom klube a rozžiarili nám tak príchod do školy aj v chladnom daždivom ráne.
    • 24 hodinový deň komixov
     • 24 hodinový deň komixov

     • V októbri sme v IV. oddelení ŠKD boli svedkami jedinečného umeleckého maratónu, ktorý bol vyplnený kresbou, farbami a nekonečnou kreativitou. V rámci nášho klubu sme sa pokúsili zapojiť do 24 hodinového dňa komiksov. Žiaci sa najskôr zoznámili so samotným komiksom. Zistili, že komiks nie je len atraktívna forma knihy, ale dokážeme ho využívať aj na získavanie informácií a dokonale pri ňom zrelaxovať. Následne sme sa pokúšali vytvoriť našu spoločnú prvotinu. Uvedomujeme si, že nie sme žiadni profesionáli, a tak musíme na našom vesmírnom superhrdinovi pracovať dlhšie ako jeden deň. Táto aktivita však dodala vietor do plachiet našej predstavivosti a mali sme príležitosť pracovať ako známi autori tohto žánru.
     • Cvičenie so starými rodičmi

     • Október je mesiacom úcty k starším. Po minulé roky sme si v škole vychutnávali prítomnosť starých rodičov pokojným čítaním rozprávok v triedach. Tento rok sme zvolili aktívnejší prístup a našich starých rodičov sme trochu rozhýbali. V telocvični sa v piatok 27. 10 . 2023 rozliehal smiech starých rodičov a ich vnúčat z 2. – 4. ročníkov. Odmenou za zvládnutie štyroch rôznych súťaží, za odvahu a skvelé nasadenie bola medaila a obrovský potlesk pre každého zúčastneného. 

     • Návšteva štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici

     • V utorok 24. 10. 2023 deviataci v rámci predmetu tvorba projektu a prezentačné zručnosti navštívili Štátnu vedeckú knižnicu v Banskej Bystrici. Jej služby totiž využijú pri písaní svojej ročníkovej práce. Prešli si všetky priestory prístupné pre návštevníkov knižnice, dozvedeli sa, čo je potrebné urobiť, aby sa mohli stať čitateľmi tejto knižnice, aj ako si z nej požičať knihy. Navštívili hlavnú študovňu, kde ich zaujímalo najmä oddelenie viazaných periodík a rešeršné služby, ktoré určite využijú. Okrem toho si prezreli aj nemeckú, španielsku a čínsku študovňu. Dozvedeli sa, že knižnica nie je len miesto, kde si môžeme požičať knihu, ale je to multikultúrny priestor s múzeom, galériou, konajú sa tu prednášky, besedy, koncerty a iné kultúrne podujatia.

     • Návšteva starej mamy u prvákov

     • Aj naši prváci mali možnosť prežiť príjemnú hodinu so starkou našej Aničky. Pozvanie prijala starká Ľubka a svoje rozprávanie začala tým, ako prežívala svoj prvý školský rok práve v triede, kde sa teraz učíme my prváčikovia. Zaujímalo nás, čo sa v našej triede odvtedy zmenilo. Ľubka nám porozprávala, aké lavice vtedy mali, ako vyzerala ich trieda, kde boli aké miestnosti. Neskôr sme ju vyspovedali, kam sa vďaka svojmu štúdiu dostala. Deti hádali, aké mala Ľubka povolanie,  postupne sme sa prepracovali od modelky, kuchárky až k učiteľke. Boli sme zvedaví, aké predmety učila. Vyskúšali sme ju, či si ešte pamätá cviky z telesnej výchovy, a keďže jej učarovala i výtvarná výchova, trošku sme jej to sťažili a navrhli sme jej, či sa dokáže nakresliť so zatvorenými očami. A tak sme sa aj trošku zasmiali. Nakoniec nám prečítala peknú rozprávku z obľúbenej knižky našej Aničky (mimochodom, starká jej zvykne čítať rozprávky pred spaním). Ľubka nám na záver doniesla sladkú odmenu. Ďakujeme babky, starké, dedkovia a starkí, že Vás máme...

     • Burza stredných škôl okresu Banská Bystrica

     • Existujú rôzne spôsoby, ako sa rozhodnúť pre tú správnu strednú školu. Dôležité je  naštudovať si o nich informácie. Dňa 24.10. 2023 sa konala prezentačná burza stredných škôl okresu Banská Bystrica v Športovej hale Štiavničky. Stredné školy, ktoré sa tejto burzy zúčastnili tu mali svoj vlastný stánok a svojich zástupcov – pedagógov a študentov, ktorí ich reprezentovali. Burzu slávnostne otvoril predseda BBSK Mgr. Ondrej Lunter svojím príhovorom. Veľmi nás zaujali niektoré formy prezentovania škôl. Napríklad Konzervatórium Jána Levoslava Bellu malo stánok, v ktorom žiaci spievali a hrali na klavíri. Stredná zdravotnícka škola si prichystala rôzne zdravotné a chemické pomôcky, mohli sme si vyskúšať chemický pokus. Chlapcov zaujala Stredná odborná škola automobilová vystaveným benzínovým motorom z motorky. SOŠ hotelových služieb a obchodu prezentovala vlastný kozmetický a kadernícky kútik. Veľmi sa nám páčilo, že sme sa mohli priamo študentov stredných škôl opýtať rôzne otázky. 

      Emka a Števka, 9. B

      Na podujatí sa naši deviataci mohli dozvedieť bližšie informácie o možnostiach štúdia na stredných školách v našom okrese, podmienkach prijatia a následnom uplatnení na trhu práce.

     • Malí muzikanti

     • Žiaci I .A a I. B sa na hodine hudobnej výchovy učili o husliach. Vyskúšali si držanie nástroja, spoznali stavbu a časti huslí nazvaných po zvieratkách - kobylka, pavúk, žabka a slimák.

      Od dnešnej hodiny, 24. 10. 2023, prváci už poznajú a na vlastné oči videli a vyskúšali si, aký je rozdiel medzi husľami a kontrabasom. Vypočuli si hlboké tóny kontrabasu, zistili, ako sa hrá so sláčikom (arco) a vyskúšali si brnkanie (pizzicato). Tomuto najväčšiemu sláčikovému nástroju neodolali nielen žiaci, ale aj triedne pani učiteľky, ktoré so záujmom občas nahliadli do triedy.

     • Certifikácia Zelených škôl 2023

     • To, že sa ďalšie obdobie môžeme pýšiť statusom Zelená škola, je známe už od konca júna 2023. Oficiálny certifikát sme si však boli prevziať až 12. 10. 2023 v Košiciach. Števka Leštáková a Hanka Kubincová reprezentovali našu školu na Slávnostnej certifikácii Zelených škôl z celého Slovenska. Okrem certifikátu si domov odniesli aj príjemný zážitok a krásne vence, ktoré si vyrobili na špeciálnom workshope určenom pre žiakov.

  • Kontakty

   • Základná škola s materskou školou, Tajovského 2, Badín
   • 048/418 26 32 - ZŠ zborovňa 0911 717 381 - riaditeľka 048/418 26 15 - MŠ - malá a stredná trieda 0911 317 381 - MŠ - trieda predškolákov (Skalica)
   • Tajovského 2 976 32 Badín Slovakia
   • 35677813
   • 2020947885
 • Fotogaléria

   zatiaľ žiadne údaje