• Banskobystrické pierko

• Počas karantény sme sa so žiakmi ôsmej triedy venovali aj tvorivému písaniu. Žiaci dostali tému, každý inú a ich úlohou bolo napísať príbeh. Témy prác boli rôzne. Jedinou podmienkou bolo dodržanie epickej krivky. Pri písaní sa niektorým darilo viac, iným menej.

Janka Melichová dostala zadanie – Môj frajer je miliardár. Zadania sa zhostila bravúrne. Neostala len pri napísaní úlohy, svoju prácu sa rozhodla poslať do autorskej literárnej súťaže žiakov základných škôl v písaní poézie a prózy Banskobystrické pierko.

Realizácia tohtoročnej súťaže Banskobystrické pierko bola ohrozená vyčíňaním vírusu COVID-19 a následnej niekoľkomesačnej karantény a karanténnych opatrení. Vďaka priaznivému vývoju sa organizátori súťaže rozhodli uskutočniť stretnutie finalistov tejto súťaže.

11. júna 2020 sa uskutočnil 3. ročník regionálnej súťaže Banskobystrické pierko. Súťaž vyhlasuje Banskobystrický samosprávny kraj a Verejná knižnica Mikuláša Kováča. Finále súťaže prebiehalo v pobočke na Jilemnického ulici v Banskej Bystrici. Odbornými porotcami boli spisovateľ Miroslav Kapusta, spisovateľka a novinárka Zuzana Kuglerová a projektová a PR manažérka knižnice Soňa Šóky.

Minulý rok sa súťaže mohli zúčastniť len žiaci zo škôl patriacich do nášho regiónu, tento rok sa organizátori rozhodli prekročiť hranice regiónu a svoje literárne práce žiaci posielali dokonca až z východného Slovenska. Celkový počet prác zaslaných do súťaže bol 47 (29 poézia, 18 próza). Okrem základného delenia prác na poéziu a prózu, boli súťažiaci rozdelení do dvoch kategórií – 1. stupeň (1. – 4. ročník) a 2. stupeň (5. – 9. ročník).

Janka sa s prácou s názvom „Môj frajer je miliardár“ dostala až do finále súťaže. S napätím sme očakávali vyhodnotenie. Museli sme čakať až do samého konca. Oplatilo sa. Janka sa umiestnila na 1. mieste, z čoho mala veľkú radosť.

Najväčšie prekvapenie prišlo až v samotnom závere. Jeden z porotcov, pán Miroslav Kapusta, oznámil, že tento rok sa organizátori rozhodli udeliť cenu – Laureát Banskobystrického pierka – víťaz víťazov. Titul Laureát a celkový víťaz Banskobystrického pierka pre rok 2020 porota udelila našej žiačke Janke Melichovej.

Janka si z tohtoročnej súťaže hrdo a právom odnášala dva víťazné diplomy, hodnotné vecné ceny a dobrý pocit.

Janka, gratulujeme a želáme veľa ďalších úspechov, či už pisateľských alebo tých životných.