• Erasmus+ ako cesta vzdelávania a poznávania kultúry

• 02.09.2024 21:11
        •
      • Počas letných prázdnin učitelia nezaháľajú. Náš projekt Erasmus+ nám ponúka okrem mobilít pre žiakov aj možnosť absolvovať učiteľské kurzy v zahraničí. Viacero našich pedagogičiek sa počas leta zúčastnilo na kurzoch organizovaných na podporu a rozvoj celoživotného vzdelávania v rôznych oblastiach.
        Koncom júla vyrazili Lucia Zdútová Šťastná a Veronika Mikulová na svoj kurz do Dublinu, hlavného mesta Írska. Komplikovaný názov ,,Instructional Strategies to Address the Diverse Needs of All Students” evokoval bohatý vzdelávací program, a tak aj bolo.
        V pondelok sme začali kultúrno-zoznamovacou akciou „food fair“, kam účastníci z každej krajiny priniesli niečo na jedenie. Talianske prosciutto, fínske krekry, maďarské klobásy, španielske olivy a slovenské korbáčiky s chrumkami urobili príjemnú atmosféru na začiatok kurzu. Jedlo búra bariéry.
        V našej „triede“ sme sa stretli s Írkou, Poľkou, Maďarkou, Španielom, Portugalkou, Bulharkami, Škótkou z Rakúska a Američanom z Prahy. Celkom pestré, čo poviete? Každý sme odprezentovali svoje školy, mestá a krajiny, odkiaľ pochádzame. Následne sme sa vrhli do učenia.
        Popri rôznorodých interaktívnych skupinových aktivitách sme podrobne preberali hlavne koncept UDL – Universal Design for Learning. Jeho pointou je vytvoriť systém plánovania hodín tak, aby poskytovali žiakom možnosti výberu nielen pri učebných zdrojoch, ale aj výstupoch. Tieto možnosti by mali zohľadňovať rôzne špecifické potreby (special educational needs) žiakov. UDL predstavuje inovatívny systém, ktorý v blízkej dobe zapracujeme do nášho plánovania hodín, aby sme zabezpečili, čo najlepšie vzdelávacie príležitosti pre všetkých študentov.
        Okrem vyučovania sme však rozvíjali aj poznatky z iných dôležitých oblastí, ako napríklad kultúry. Samotná práca v medzinárodne zmiešaných skupinách je prínosná pre výmenu poznatkov a metód používaných v školách, ale aj zdieľanie prístupov k najrôznejším témam. Mali sme tak jedinečnú možnosť vidieť, čo naše kultúry odlišuje, a čo ich spája. O našej hostiteľskej krajine, resp. meste, sme sa dozvedeli všeličo zaujímavé (nielen) na komentovanej prehliadke. Dublin bol známy bojmi za nezávislosť Írska aj literárnymi velikánmi ako James Joyce či Oscar Wilde. Historické centrum Dublinu, v 18. storočí druhého najväčšieho mesta Britského impéria, je zapísané na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO.
        Íri sú dobrosrdeční a priateľskí ľudia, ktorí milujú športy, obzvlášť svoj hurling (ktorý sme si aj vyskúšali a ktorého fanúšikovia v deň dôležitého zápasu naplnili mesto svojimi farebnými dresmi) a spoločné debaty v útulných írskych puboch pri pinte Guiness-u a živej tradičnej írskej hudbe. Každý bar je zvonku vyzdobený záplavou kvetov, ktorá oživuje tmavé budovy. Okrem hudby sme zažili a vyskúšali aj tradičný írsky tanec s profesionálnou tanečnicou.
        V piatok poobede sme vyrazili na pobrežie, na trek po zelených útesoch okolo polostrova Howth s nádhernými výhľadmi na more. Takáto prechádzka pôsobí po niekoľkých dňoch v mimoriadne rušnom a hlučnom meste ako balzam a okrem toho nám dala dosť priestoru na debatovanie s kolegami. Inak v prístave tam žijú tulene 
        Posledný deň bol kultúrno-poznávací. So sympatickým sprievodcom sme boli obdivovať prastaré opátstvo z raného stredoveku v Glendalough (taktiež UNESCO) a vidiecke šľachtické sídlo príznačné krásnou architektúrou a významnými umeleckými zbierkami v Russborough v prekrásnom prostredí.
        Na celkovej atmosfére sa významne podieľa počasie. Íri sú v čase klimatickej zmeny šťastný národ, ktorý o vlnách horúčav v Európe vie iba z počutia a žltú guľu menom slnko síce poznajú, lebo – hlavne v júli – každú hodinu na 5 minút zažiari, ale nosiť šľapky a chodiť na pláž musia pri 22°C. Samozrejme, s pribaleným pršiplášťom. Hoci, kým nezačne naozaj liať, dážď si bežný Ír ani nevšimne. Nejaké mrholenie, to sa ani neobjaví v predpovedi počasia. Modelový deň pocitovo vyzerá takto: ráno október, potom v rýchlom slede ukážky letného počasia prestriedané víchrom a podvečer babie leto.
        Írsko na nás zapôsobilo svojou starobylou keltskou kultúrou, živou hudobnou, literárnou tradíciou a neskutočne nádhernou a sviežou prírodou. Íri zase bezprostrednosťou a vľúdnosťou. V Dubline sme sa nielen schladili, ale zažili nesmierne obohacujúci týždeň plný stretnutí a diskusií, objavov a inšpirácie, ktorá veríme, bude prínosná pre našu ďalšiu prácu.

• 048/418 26 32 - ZŠ zborovňa
        0911 717 381 - riaditeľka
        048/418 26 15 - MŠ - malá a stredná trieda
        0911 317 381 - MŠ - trieda predškolákov (Skalica)