• ERASMUS+ ako príležitosť spoznať nové školy

• 02.09.2024 21:05
        •
      • V školskom roku 2023-24 sa štyria naši kolegovia zúčastnili na pozorovaní pri práci (job shadowing) učiteľov vybraných škôl v zahraničí.
        Do našej školy predminulý rok na job shadowing prišli dve Španielky, s ktorými sme následne dohodli mobilitu v ich škole v meste Úbeda v Španielsku. Job shadowing má tú výhodu, že ste priamo v prostredí zahraničnej školy a vidíte, ak to tam funguje, ako sa ľudia o vás vedia postarať a cenné skúsenosti získate priamym pozorovaním a účasťou na hodinách ako aj diskusiami s učiteľmi a žiakmi.

Správa z Waldorfskej školy v Nemecku

Jedna z našich pani učiteliek vycestovala do Nemecka, do mestečka Kulmbach, nie veľmi vzdialeného od českých hraníc. Navštívila tam školu waldorfského typu, akých je u nás len pár, takže to bol veľmi zaujímavý zážitok. O svojej návšteve napísala:
        „Waldorfská škola sa od klasickej podstatne líši. Má inú skladbu predmetov a niektoré z nich majú podobu polročných kurzov. V 8. ročníku žiaci celý rok pripravujú divadelné predstavenie, ktoré slávnostne odpremiérujú pred žiakmi, učiteľmi aj rodičmi na oslavách letného slnovratu.
        Hodnotenie známkami sa nepoužíva. Každý učiteľ má na svojom predmete vopred dohodnutý spôsob hodnotenia a prevažuje formatívne hodnotenie (ku ktorému postupne smerujeme aj u nás na Slovensku). Faktom však je, že v poslednom ročníku musia žiaci urobiť štandardizované štátne testy, aby sa mohli dostať na stredné školy a tam je už známkovanie povinné a pomerne prísne.
        Škola sa riadi samosprávne (nemá žiadne vedenie), a preto sú učitelia nútení spolupracovať a vytvárať plán školy spoločne.
        Škola sa nachádza na vidieku, obklopená poliami a lesmi, čo je pre tento koncept ideálne. Celé vzdelávanie vo waldorfskej škole je prepojené s prírodnými rytmami, ročnými obdobiami atď., čo podporuje deti viac si uvedomovať, čo je okolo nich a ako to funguje. Prostredie má pozitívny vplyv na žiakov a ich spojenie s prírodou. V obrovskej záhrade majú množstvo prvkov, na tvorbe a údržbe ktorých sa podieľajú samotní žiaci, hlavne na predmete Gartenbau.
        Na naše pomery veľmi nezvyčajná skúsenosť bola tá, že sa vyučuje v triedach so starým nábytkom, klasickou tabuľou a bez akejkoľvek techniky. Práca bez IKT je v 21. storočí napodiv celkom možná a vo waldorfskej škole nikomu nechýbajú základné digitálne zručnosti, pretože majú na to vyhradený predmet v počítačovej učebni. Za celý čas som nikoho nevidela používať mobil - okrem seba samej, keď som robila fotky. Bol to čudný pocit.
        Waldorfská škola tiež kladie dôraz na praktické a umelecké zručnosti. Všetci žiaci sa okrem starostlivosti o záhradu, rastliny a výrobu produktov z nich učia aj šiť, pliesť, obrábať drevo a vyrábať z neho výrobky podľa vlastných návrhov, veľa maľujú a modelujú a na predmete Eurythmia sa venujú hudbe a tanečným výrazovým prostriedkom.
        Táto mobilita Erasmus+ bola skvelou skúsenosťou. Videla som veľmi odlišný typ školy s rôznymi
        prístupmi k základným veciam, ktoré som túžila spoznať. Učitelia boli priateľskí, komunikatívni,
        a neformálni. Veľa som diskutovala s učiteľmi o myšlienkach a princípoch waldorfskej školy, o jej pozitívnych aspektoch a výzvach. Teraz môžem porovnať ich systém s naším a implementovať niekoľko praktických vecí, ktoré ma zaujali, do svojej pedagogickej praxe.
        Rada by som absolvovala viac takýchto mobilít, z ktorých je možné čerpať inšpiráciu a motivácia pretrvá dlho.
        Som preto veľmi šťastná, že Erasmus+ poskytuje učiteľom takéto možnosti.”
        Lucia Zdútová Šťastná

• 048/418 26 32 - ZŠ zborovňa
        0911 717 381 - riaditeľka
        048/418 26 15 - MŠ - malá a stredná trieda