• Energetické nápoje – návykový jedovatý koktail z obchodu za pár centov

           

          Energetické nápoje sa stali obľúbeným nápojom detí (!) a mladých dospievajúcich. Na výber je čoraz väčšie množstvo príchutí s rôznou „silou“. Čo presne obsahujú energetické nápoje a existuje spojitosť medzi ich vysokou spotrebou deťmi a mladými dospievajúcimi a ich čoraz častejšími fyzickými ťažkosťami?

           Na našej interaktívnej besede PRAVDA O DROGÁCH, ktorú už od roku 2009 robíme na slovenských školách, sa so žiakmi veľa rozprávame aj o ich názore na svet, na život ale aj o ich ťažkostiach a pocitoch… Zistili sme, že v mnohých prípadoch im chýbajú základné znalosti o tom, ako funguje ich vlastné telo. Netušia, akému riziku sa vystavujú napríklad tým, že často berú lieky proti bolesti (na otázku, či berú lieky na bolesť hlavy spravidla dvihnú ruku tri štvrtiny triedy) alebo nadmerne pijú energetické nápoje. A keďže práve „energeťáky“ sa stali jednným z veľkých hitov medzi mládežou, poďme sa pozrieť, čo si to vlastne naše deti môžu za pár centov kúpiť takmer kdekoľvek.

          Energetický nápoj obyčajne obsahuje kofeín, cukor a chemické látky ako konzervanty, sladidlá, farbivá atď. Tieto látky majú rôzne účinky na fungovanie ľudského tela. Podľa výrobcov majú zvyšovať bdelosť, pomáhať udržiavať pozornosť a dodávať človeku energiu. Treba však brať do úvahy aj to, že ide o neprirodzenú stimuláciu nervového systému a pravidelné či dlhodobé užívanie môže zvyšovať krvný tlak, srdcovú frekvenciu či dychovú frekvenciu a spôsobovať celý rad ďalších nežiaducich telesných či mentálnych prejavov. Čo presne energetické nápoje našim deťom ponúkajú?

           

          https://slovenskobezdrog.sk/wp-content/uploads/2023/09/aaa-titukla-energy--1024x563.jpeg

           

          KOFEÍN
          Kofeín tvorí významnú zložku energetických nápojov. Je to stredne návykový alkaloid, ktorý je celosvetovo najviac užívanou psychoaktívnou látkou. Užitím kofeínu dochádza k odbúraniu únavy a stimulácii mozgu pre lepší pracovný alebo športový výkon. Podľa rôznych zdrojov je „bezpečná“ denná dávka kofeínu pre DOSPELÉHO človeka cca 300 – 400 mg na deň, čo sú asi 4 šálky priemerne silnej kávy. Pre porovnanie: 1 plechovka energetického nápoja obsahuje v priemere 150 mg kofeínu, takže pri cca 2 energetických nápojoch za deň je DIEŤA takmer na maximálnej bezpečnej dávke kofeínu pre dospelého!

          CUKRY A UMELÉ SLADIDLÁ
          Pravdou je, že cukor je v energetických nápojoch už raritou, i keď v niektorých ho stále nájdeme. Náhradou je glukózovo-fruktózový sirup, ktorý je horšou alternatívou k cukru (viac tu.) Obe tieto zložky prispievajú k priberaniu a obezite. Skutočne problematickou zložkou sú však umelé sladidlá – ako napríklad často používaný a vysoko škodlivý Aspartam (E951) alebo Acesulfam K (E950), ktoré nájdete takmer v každom energetickom nápoji. Medzi niekotré nežiaduce účinky týchto sladidiel patria: vznik rakoviny mozgu, mentálne poruchy, bolesti hlavy, kožné vyrážky a ďalšie.

          KONZERVANTY
          Energetické nápoje sa môžu „pyšnieť“ výberom toho „najlepšieho“ ako napríklad Kyselina benzoová (E210) alebo Kyselina sorbová (E200) či Benzoan sodný (E211) a E202 sorban draselný a mnohé ďalšie – všety s vysokým skóre škodlivosti pre ľudský organizmus a bežne zaradené v kategórii „nebezpečné“. V kombinácii s farbivami môžu poškodzovať DNA, vyvolávať dedičné choroby, zhoršovať príznaky astmy či kožných ochorení. Vo vzájomnej kombinácii môžu vytvárať tzv. benzen – známy karcinogen.

          FARBIVÁ
          V zložení energy drinkov majú svoje stále miesto aj prírodné či umelé farbivá. Skôr tie umelé, bohužiaľ. Zdá sa, že niektorým výrobcom je skutočne jedno, čo svojim spotrebiteľom predávajú, pretože drvivá väčšina týchto nápojov obsahuje vysoko škodlivé farbivá ako napr. E102 Tatrazin alebo E129 Umelá červeň či E133 Žiarivá modrá FCF a taktiež veľmi často sa vyskytujúci a výrobcami obľúbený E150D Amónny karamelMedzi nežiaducimi účinkami týchto farbív nájdete aj bolesti hlavy, akné, kožné vyrážky a ochorenia či alergické reakcie.

           

          Toto nie je vedecká štúdia o presnom vplyve chemických látok, umelých farbív či sladidiel a kofeínu na ľudské telo, no keď si kritickým okom pozrieme vyššie uvedené, je ťažké uveriť,  že bolesti hlavy, nespavosť, úzkosť a rôzne iné neduhy, ktorými dnes bežne trpia deti a mládež, nemajú do veľkej miery niečo spoločné s častým či pravidelným pitím týchto, dá sa povedať, jedovatých koktailov. Smutné je, že ich často kúpia za menej ako obyčajnú vodu!

          https://slovenskobezdrog.sk/wp-content/uploads/2023/09/%E2%80%8Eaaa-OBRAZOK-DO-CLANKU.%E2%80%8E001.jpeg

          PREČO ENERGEŤÁK?
          Urobili sme krátky prieskum na sociálnych sieťach, v ktorom nám mladí dospievajúci ľudia povedali, že cítia neustály nedostatok spánku a na otázku, prečo je to tak, väčšina napísala, že „sa nevedia odtrhnúť od mobilu“.

          Ráno sa cítia unavení, neodpočinutí a v takomto stave sa majú ísť učiť.

          Čo teda urobia, aby počas dňa nejako fungovali? Šupnú do sebe jeden, dva energeťáky. Čo sa stane? Telo kričí po odpočinku, spánku, „dobytí bateriek“. Namiesto spánku dostane umelú stimuláciu a neprirodzené potlačenie únavy. Pri pravidelnom užívaní je výsledkom chronická únava, nespavosť, v dôsledku čoho sa môžu objavovať bolesti hlavy, nervozita, úzkosť a ďalšie nechcené pocity.

           

          DOSTUPNOSŤ NA SLOVENSKU
          Pred pár dňami bol v Poľsku prijatý zákon, podľa ktorého budú mať ľudia mladší ako 18 rokov zakázané kupovať energetické nápoje. Poľský minister športu Kamil Bortniczuk pri návrhu zákona označil energetické nápoje za „trochu ako drogu zabalenú v cukríku“. Poznamenal, že „litrová fľaša v diskontnom obchode za pár zlotých poskytuje toľko kofeínu ako 6-8 šálok čiernej kávy“.

          Poľský sused Litva sa stala prvou členskou krajinou EÚ, ktorá zakázala predaj energetických nápojov neplnoletým, a to v roku 2014. Ďalší pobaltský štát Lotyšsko nasledoval v roku 2016. Veľké úsilie sa v tomto smere vyvíja i v Českej republike.

           

          A čo na Slovensku? Zdá sa, že zatiaľ sa budeme musieť spoľahnúť na zdravý rozum nás rodičov, komunikáciu s našimi deťmi, ich dovzdelanie v tom, ako sa stravovať, ako a prečo si nezahlcovať telo jedmi a legálnymi drogami, prečo zaspávať radšej pri knihe a nie pri mobile či so slúchadlami v ušiach a ďalšie veci, ktoré im pomôžu odpočinúť si a nabrať energiu do ďalšieho dňa.

           

          https://slovenskobezdrog.sk/energeticke-napoje-navykovy-jedovaty-koktail-z-obchodu-za-par-eur/

           

          Zdroje: www.nzip.czwww.vimcojim.czferpotravina.czwww.notesfrompoland.com 

          Fotky: www.unsplash.com

           

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou, Tajovského 2, Badín
      • 048/418 26 32 - ZŠ zborovňa 0911 717 381 - riaditeľka 048/418 26 15 - MŠ - malá a stredná trieda 0911 317 381 - MŠ - trieda predškolákov (Skalica)
      • Tajovského 2 976 32 Badín Slovakia
      • 35677813
      • 2020947885
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje