• Fotogaléria Zelenej školy

    • POĎAKOVANIE

     Krásny deň,

     ani sme sa nenazdali a pomaly je tu koniec školského roka. Za celý tím programu Zelená škola by som Vám všetkým chcela poďakovať, že ste v šk. roku 2016/2017 kráčali s našim programom. Je pre nás veľkou cťou, že stále veríte v silu myšlienky programu Zelená škola. Bez škôl, učiteľov, žiakov a priateľov Zelenej školy by program nemohol existovať. Vy všetci ste jeho spolutvorcami a veľmi si to vážime.

     Zároveň za seba posielam už posledný pozdrav. Tento šk. rok bol pre mňa v programe tým posledným a prenechávam štafetu kolegom z tímu. Svoje poďakovanie posielam v prílohe. Je to také malé vysvetlenie a popísanie toho, čo pre mňa program znamená a prečo v ňom končím.

     Prajem Vám aby ste si cez leto oddýchli a načerpali mnoho tvorivej energie do nového školského roka. Verím, že programu ostanete aj naďalej verní.

     V prílohe Vám posielame aj malé grafické potešenie oka.

     Pekný deň.

     Za tím programu Zelená škola Mirka Piláriková                         

      
      
      
      
      
      
      
      
     Vyhodnotenie programu Zelená škola
     Po dvoch rokoch práce na programe Zelená škola sa žiaci a učitelia našej školy stretli počas veľkej prestávky, aby vyhodnotili, čo sa im za tie dva roky podarilo spoločne urobiť. Prioritne sme sa venovali téme Zeleň a ochrana prírody.
     Realizované aktivity:
     - tvorba učiacej záhrady,
     - tvorba elektronickej učebnej pomôcky pre 1. stupeň o včelách
     - tematické dni na tému lokálne potraviny
     - vzdelávací kurz o svetovom obchode v Zaježovej
     - rovesnícke vzdelávanie o zabudnutých plodinách
     - vytvorený receptár s využitím starých receptov
     - Medové Vianoce - používali sa včelie produkty

     Predstavenie Ekokódexu:
     Ekokódex je umelecké vyjadrenie hodnôt školy. Je to vyjadrenie toho, k čomu sme za dva roky dospeli a čím by sme sa chceli riadiť aj v budúcnosti. Ekokódex našej skoly pozostáva z dvoch častí: pieseň a 6 viet (pravidiel) na zamyslenie. Vety vymysleli druháci a na kolégiu sme ich dotvorili. Sú napísané prírodným tušom na ručne robenom papieri – oboje vyrábali žiaci na krúžku Mladý chemik. Pieseň vytvorili šiestaci v spolupráci s Romanom Dovalom. Ekokódex spolu s textom piesne nájdete na nástenke Zelenej školy, ako aj na stránke školy.  Fotogaléria

     Príručka dobrej praxe od environmentálnych expertov

     Príručka rovesníckeho vzdelávania "Ako (sa) učia environmentálni experti" zachytáva praktické príklady a inšpirácie z mikroprojektov 10 základných škôl, ktoré sa v máji 2016 zúčastnili projektu a rovnomenného školenia "Environmentálni experti" vo Vzdelávacom centre na Zaježovej. Tri dni intenzívneho kurzu plného námetov a aktivít v témach zodpovednej spotreby preniesli následne do svojich škôl. (Živica)

     http://www.zivica.sk/sk/mestske-vcely/clanky/inspirujte-sa-aktivitami-environmentalnych-expertov-v-novej-prirucke

     Environmentálni experti toho zvládli veľa

     Pomaly sa končí rok 2016 a v našej škole končí jeden z viacerých úspešných projektov pod názvom Environmentálni experti. Našimi expertmi sa na pár mesiacov stali Lucka Kapustová a Linda Valenčíková. Projekt  bol zameraný hlavne na rovesnícke vzdelávanie o starých, na Slovensku kedysi bežne pestovaných plodinách. Nazvali sme ho Staré, ale v záhradách ich nenájdete. Expertky Lucka a Linda sa v ňom zamerali na plodiny ako sú ľan, mak, pšenica špalda, pohánka, cícer, bôb, šošovica.

     Rovesnícke vzdelávanie je jedna z foriem zážitkového učenia. Žiaci vďaka nemu  získali prehľad o pestovaní a využití plodín, svoje vedomosti si mohli overiť v kvíze, prostredníctvom hmatových vrecúšok a zvukových nádob sa snažili identifikovať, o ktorú plodinu ide. Najväčší úspech na prvom stupni zožala samotná príprava jedál z cíceru, pšenice, pohánky a na druhom stupni to bola ochutnávka jedál naslepo. Pre detailnejšie spoznávanie plodín si žiaci prvého stupňa vypestovali na vyvýšenom záhone bôb, cícer, pohánku aj šošovicu. Mnohí z nich mali možnosť prvý raz v živote videť obrovské struky bôbu, preskúmať, koľko šošovice narastie v jednom struku alebo mudrovať nad tým, ako sa z nelúpanej pohánky stane lúpaná. V jeseni sme spropagovali projekt aj na záhradkárskej výstave a zožal veľký úspech.

     Na našej škole mali žiaci možnosť zahrať si aj veľkoplošnú putovnú hru Kráľovstvo včiel, ktorú nám zapožičala organizácia Živica. Hra pútavou a pre žiakov nevtieravou formou poskytuje množstvo zaujímavých informácií o živote včiel počas celého roka. 

     Jednou z posledných aktivít projektu bolo zozbieranie osvedčených rodinných receptov s využitím uvedených plodín a spracovanie do podoby receptára. Rozdávať ho budeme na vianočných  dielňach 15.12.2016 ako malú pozornosť a poďakovanie za spoluprácu počas celého roka.
     POZRIEŤ FOTOGRAFIE V ALBUME.

     28.9. 2016 odvysielala televízia Markíza v relácii Reflex reportáž o našej Záhrade, ktorá učí. Reportáž si môžete pozrieť tu: http://videoarchiv.markiza.sk/video/reflex/cele-epizody 

     Prečítajte si článok o jednej z tvorivých aktivít Zelenej školy : http://www.zivica.sk/sk/clanky/tradicne-ale-v-zahradach-ich-nenajdete 

     Pozývame

     Napísali o nás

     Ďalšie informácie o našej práci si môžete prečítať v tomto odkaze http://www.zivica.sk/sk/zahrada-ktora-uci/zs-ms-badin 

     Úspech v programe Zelená škola

     Pri príležitosti Dňa Zeme sa v  týždni 18.-22. apríla konali  Dni Zelených škôl 2016. Tento rok sa do osláv Dňa Zeme zapojilo 81 škôl z celého Slovenska a svoje záverečné správy z aktivít poslalo 46 škôl.  V Živici sa rozhodli oceniť 5 najaktívnejších škôl, ktorým bude odpustený registračný poplatok programu Zelená škola na školský rok 2016/2017.  Pri výbere prihliadali najmä na zapojenie žiakov, inovatívnosť aktivít a informačný dosah. A naša škola vo výbere uspela. Viac tu: http://www.zelenaskola.sk/node/3341 

     Napísali o nás

     Pri príležitosti Dňa Zeme 22.4. sa v týždni 18.-22.4.2016 konali Dní Zelených škôl 2016, do ktorých sa tento rok zapojilo 81 škôl. Členovia tímu Zelenej školy dostali viacero pozvaní na aktivity, ktoré školy pripravovali. Prinášame vám krátku ukážku toho, čo sme zakúsili. Našu školu navštívila a napísala o tom Katarína Cesnaková. Návštevy na školách počas Dní Zelených škôl 2016

     Naštartuj seba a svoju záhradu

     Za  týmto názvom sa skrývajú dva tematické dni realizované na našej škole koncom apríla. Hlavnou myšlienkou tematických  dní bolo  ponúknuť  žiakom iný pohľad  a vlastnou skúsenosťou pochopiť  fungovanie  svetového obchodu, lokálnej produkcie, prírodného staviteľstva či poukázať na potenciál využívania  záhrad.

     Na prvom stupni sa zo žiakov stali experti  na kompost, pán včelár prezradil mnoho zaujímavého zo života včiel, žiaci  poznávali bylinky a jedlé kvety, pátrali po živočíchoch, ktoré v záhradách bývajú.

     Po úvodnej motivačnej hre spojenej s diskusiou o úskaliach svetového obchodu sa žiaci druhého stupňa rozdelili do štyroch skupín a stali sa z nich obchodníci, anketári, výrobcovia a prírodní stavitelia.

     Obchodníci mali za úlohu zmapovať vybrané druhy potravín  dovážaných zo zahraničia a následne nájsť k nim alternatívu v podobe výrobkov zo Slovenska. Výsledkom ich snaženia je zoznam slovenských výrobcov potravín.

     Anketári sa rozbehli do ulíc Badína, aby oslovili ľudí s otázkami o využívaní záhrad, kompostovaní a získali pár osvedčených pestovateľských rád a postupov. Výsledky ankety boli  spracované do prehľadných grafov, ktoré poukazujú na pestrosť a rôznorodosť využívania záhrad v obci.

     Lokálni výrobcovia  sa  v spolupráci s pánom starostom, pani Hricovou, pani Kukučkovou a pánom Hudobom popasovali s výrobou mliečnych výrobkov z ovčieho i kravského mlieka.  Zistili, že z mlieka od lokálnych dodávateľov si môžu vyrobiť chutný syr, čerstvé maslo, 100%nú bryndzu či odvariť vlastnú žinčicu.

     Prírodní stavitelia  porovnávali výhody a nevýhody konvenčného a prírodného staviteľstva, získali skúsenosti pri práci s hlinou a výrobe hlinených kachlíc, pomohli pri dokončovaní učiacej záhrady, prispeli ku skrášleniu okolia školy.

     Tematické dni vyvrcholili prezentáciou jednotlivých skupín. Najväčší úspech zožala ochutnávka  mliečnych výrobkov.

     Verejnosť si bude môcť  pozieť výsledky práce žiakov spracovaných  do kampane na Obecnom úrade v Badíne.

     POZRIEŤ FOTOGRAFIE V ALBUME

     Škola nemusí byť čiernobiela, môže byť zelená​ : video 

     Občianske združenie Živica realizuje program Zelená škola už 11 rokov. Jej riaditeľ Juraj Hipš verí, že očakávané a potrebné zmeny školského systému môžu na svojej škole robiť aj samotní žiaci so svojimi učiteľmi. A práve učiteľom, ktorí sú inšpiráciou pre svoje okolie a zelená cesta sa pre nich stala poslaním, chcela Živica spolu so ZSE poďakovať.

     Čítajte viac: http://tv.sme.sk/v/33748/skola-nemusi-byt-ciernobiela-moze-byt-zelena.html#ixzz46Zqc4LNx

     Vyučovanie vo vlastnej školskej záhrade už čoskoro zažijú žiaci ďalších siedmich slovenských škôl, ktoré sa zapojili do projektu Záhrada, ktorá učí v roku 2016.  Viac sa dozviete na stránke www.zivica.sk. 

     Spravodajský portál bystrica.dnes24.sk zverejnil článok o budovaní slameného domčeka a jeho okolia.

     Spravodajský portál bystrica.dnes24.sk zverejnil článok o príprave našej Záhrady, ktorá učí. 

     Pokračujeme v aktivitách

     Projekt Záhrada, ktorá učí sa začína rozbiehať a jednou z viacerých podmienok projektu je účasť žiakov pri plánovaní a tvorbe záhrady. Naši deviataci preverili v piatok svoje fyzické schopnosti a pomohli s budovaním zelenej strechy na slamenom prístrešku. FOTOGALÉRIA

      

      

      

      

      

     Skúsenosti z praxe: Ako na škole rozbehnúť program Zelená škola

     Prečítajte si článok, v ktorom sa naša pani učiteľka Mirka Hudobová, koordinátorka Zelenej školy, podelila so svojimi skúsenosťami s programom Zelená škola. Tešíme sa, že dokázala nadchnúť svojich kolegov pre prácu na programe. Vďaka tomu naša škola vie prispieť svojimi skúsenosťami v programe Zelená škola a motivovať tak aj učiteľov z ostatných škôl. 

     http://www.zelenaskola.sk/node/3320 

     Prvý úspech
     V programe Zelená škola sme len krátko a už sa nám podarilo pripojiť sa k malému počtu škôl na Slovensku, ktoré dostali príležitosť vybudovať na školskom pozemku učiacu záhradu. Tento projekt zastrešuje Živica /mimovládna nezisková organizácia/, ktorá inšpiruje školy k zmene. Projekt Záhrada, ktorá učí sa začína workshopom pre učiteľov a do konca školského roka nás čaká mnoho zaujímavých aktivít a hlavne zábava pri budovaní našej učiacej záhrady.

     Viac informácií o projekte Záhrada, ktorá učí si, môžete pozrieť tu:

     http://www.zivica.sk/sk/zahrada-ktora-uci

     Prvé zasadnutie Kolégia Zelenej školy

     Vo štvrtok 1.10.2015 sme prvým zasadnutím Kolégia Zelenej školy zahájili putovanie programom, ktorý inšpiruje školy k zmene. Naším cieľom na najbližšie dva roky je zmeniť svoje myslenie a konanie v prístupe k ochrane životného prostredia a nebudeme si klamať, jedným z cieľov je aj získanie vlajky Eco School :-). 

     K úspešnému naštartovaniu programu na škole sme si popriali veľa tvorivých nápadov,  chuť pracovať a nebáť sa prekonávať prekážky. Pripili sme si jablkovou šťavou, ktorá symbolizovala energiu a zdravie, budeme ich potrebovať :-).

     Na prvom zasadnutí som ja, ako koordinátorka programu, ostala príjemne prekvapená akú akčnú rotu na škole máme. Nápady sa sypali nie z jedného, ale hneď z niekoľkých rukávov.Vymyslieť aktivitu je jedna vec, prevziať za ňu zodpovednosť, je vec druhá. Teší ma, že na našej škole máme žiakov, ktorí sa neboja zodpovednosti a považujú to za výzvu. Len tak ďalej kolegovci z Kolégia!

     Postrehy a výzvy členov Kolégia pre žiakov školy:

     Členovia Kolégia žiadajú žiakov školy o ostražitosť na toaletách. 

     V chlapčenských WC niekto upcháva záchod vhodením celého toaletného papiera do WC. 

     Na dievčenských toaletách žiačky našej školy trhajú zbytočne veľa papiera a pohadzujú ho po zemi.

     Pokiaľ by ste nevhodné správanie žiakov videli, prípadne viete o ktorých žiakov ide, prosíme, upozornite na to vyučujúcich.

     Ďakujeme smiley


     Š​kolenie učiteľov

     Naša škola sa v školskom roku 2015/2016 stala súčasťou medzinárodného certifikačného programu Zelená škola. K získaniu titulu  je potrebné zapracovať do bežného života školy metodiku programu. Učitelia, žiaci, rodičia, širšia verejnosť, všetci budú môcť na programe participovať. K úspešnému naštartovaniu "zelených" aktivít môže dôjsť za predpokladu, že všetky uvedené skupiny, budú vedieť o programe čo najviac. 

     Učitelia mali  príležitosť nahliadnuť do metodiky programu hneď v prvý poprázdninový deň. Zábavnou a interaktívnou formou zistili aké kroky nás čakajú na ceste k Zelenej škole, ktoré témy sú jej súčasťou. Tvorili, plánovali, hrali sa, aby v  novom školskom roku  prispeli k  vytvoreniu "Zeleného ducha" našej školy.


     Tretiaci vytvorili fotokoláže na hodine informatiky - fotogaléria

     Záhrada, ktorá učí - základný kurz pre učitelov - fotogaléria

     Zážitkové učenie v Zaježovej - fotogaléria

     Environmentálni experti - fotogaléria

     Tematické dni: Naštartujte seba a svoju záhradu sa konali 21.4. - 22.4. 2016. Fotogaléria

     V sobotu 16.4. sa na školskom dvore konala Záhradná pracovná párty, všetkým pomocníkom ďakujeme. Fotogaléria

     V dňoch 18.4- 22.4. majú naši škôlkari Envirotýždeň a ich aktivity svedčia o tom, že aj oni sú súčasťou programu Zelenej školy. 

      

      

      

      

      

     Fotografie z práce na projekte Záhrada, ktorá učí si môžete pozrieť vo fotoalbume.

     Fotografie z prvého zasadnutia Kolégia si môžete pozrieť vo fotoalbume.

     Fotografie z úvodného školenia  pre zamestnancov školy zo dňa 2.9.2015 si môžete pozrieť vo fotoalbume.

  • Kontakty

   • Základná škola s materskou školou, Tajovského 2, Badín
   • 048/418 26 32 - ZŠ zborovňa 0911 717 381 - riaditeľka 048/418 26 15 - MŠ - malá a stredná trieda 0911 317 381 - MŠ - trieda predškolákov (Skalica)
   • Tajovského 2 976 32 Badín Slovakia
   • 35677813
   • 2020947885
 • Fotogaléria

   zatiaľ žiadne údaje