• Lipa pred starou školou

• 20.05.2024 20:14
        • Už v prvé dni nového školského roka upútala našu pozornosť majestátna lipa pred starou školou a s našimi prvákmi nás zvedavosť viedla k tomu, aby sme sa o nej postupne dozvedali viac. Celý školský rok bola naším spoločníkom a stala sa záujmom nášho prírodovedného, vlastivedného a historického bádania, a aj predmetom literárnej tvorby. Našu cestu za zdrojmi informácií sme začali čítaním popisnej tabuľky pri lipe, na ktorej nás zaujal údaj, že v nasledujúcom roku oslávi svoje okrúhle narodeniny a bude mať sto rokov. No a to je už veru poriadny dôvod viac upriamiť pozornosť na túto vzácnu súčasť našej školy. Veď staré stromy sú obdarené tajomnou dušou, ktorá hovorí príbehy o rokoch, ktoré prešli a o všetkých, ktorí pod nimi našli prístrešie a ochranu.
          Hneď v septembri sme začali s pravidelným fotením a pozorovaním jej premien v priebehu ročných období. Objavovali sme jej dôležitú funkciu útočiska pre mnohé živé formy. Pozorovali sme jej dutiny, ktoré slúžia ako príbytky pre vtáky, hmyz a iné živočíchy. Dozvedeli sme sa, že jej listy a plody sú pre nich aj potravou. Strom je ekosystém sám osebe, ktorý sa zapája do nekonečnej interakcie so svetom okolo seba. Z jej obyvateľov si najväčšiu pozornosť detí získali cifrušky bezkrídle, ktoré dokázali pozorovať nekonečné hodiny voľným okom aj pomocou rôznych dostupných pomôcok. Na jeseň dozreli aj plody lipy a my sme si pripomenuli, že práve cicaním týchto semien sa cifrušky živia, a preto je ich výskyt zvýšený práve v okolí líp. Prax sme si overovali pomocou kníh, príbehov, encyklopédií a zaujímavé informácie sme vyhľadávali aj pomocou internetu.
          Ďalšie fakty sme hľadali v knihách a dokumentoch o Badíne. Deti nadšene ukazovali na staré fotky školy, spoznávali v nich známe miesta, stromy, budovy, niektorí aj svojich predkov. Z historického hľadiska je každý strom skutočný strážca času a svedok minulosti, prítomnosti aj budúcnosti. Po stopách lipy v minulosti sme sa vydali aj hľadaním informácií v kronikách. V tomto smere nám bol veľmi nápomocný pán starosta obce Badín a poslankyňa OZ Mgr. Marianna Hudecová, ktorá nám poskytla kroniku, kde sme našli a prečítali si zápis zo 4. mája 1924, kedy bola lipa zasadená. Ako hovorí kronika, lipa bola vysadená z úcty k prezidentovi Tomášovi Garykovi Masarykovi, na pamiatku generála Milana Rastislava Štefánika a odovzdaná do opatery celej obce ako symbol úcty k týmto tvorcom československej slobody.
          V neposlednom rade bola pre nás lipa súčasťou poobedňajšej relaxácie, evokovala v nás pocit pokoja a harmónie. Neraz nám v horúcich dňoch poskytla príjemný tieň a v čase kvitnutia šírila okolo seba nádhernú vôňu. Jej kvety boli pre nás ďalším zdrojom učenia. Deti vyhľadávali v nádobe s rôznymi bylinkami práve jej kvety a išlo im to veru výborne, keďže lipa sa počas celého školského roka stala pre nás dôverne známou. Z lipových kvetov sme si následne uvarili výborný čajík.
          Počas svojho dlhého života bola určite svedkom mnohých ľudských príbehov, zažila rôzne historické udalosti, ktoré menili svet, ľudí, rodiny. Škoda, že nedokáže rozprávať a my si mnohé veci môžeme len domýšľať – ako sme to robili s našimi prvákmi s veľkou dávkou fantázie pravidelne.
          V marci sme mali možnosť sledovať aj omladzovací strih našej lipy, hádam aj ako prípravu na jej veľký narodeninový deň 😊. Ten sme si s ňou užili naplno. Najprv sme jej z gumičiek spoločne vyrobili obrovský náhrdelník, na ktorý sme zavesili koráliky v podobe papierových kruhov s našimi narodeninovými prianiami do ďalších rokov. Vyrábali sme pre ňu aj narodeninové torty z dostupných prírodnín, zarecitovali sme jej spoločne vytvorenú báseň a na záver sme si po vzore našich predkov z opisu v kronike pod korunou našej oslávenkyne spoločne zaspievali a zatancovali. Prípitkom na zdravie bola výdatná zálievka vody s prímesou prírodného hnojiva.
          Zostáva nám už len veriť, že sa naplnia všetky naše priania do budúcnosti lipy a bude nemým svedkom udalostí a príbehov ešte ďalšie desiatky rokov.
    • Fotogaléria ŠKD

• 048/418 26 32 - ZŠ zborovňa
        0911 717 381 - riaditeľka
        048/418 26 15 - MŠ - malá a stredná trieda