• Erasmus+ v Splite

• 02.09.2024 21:17
        •
      • Rozšíriť svoje obzory sa vybrala aj ďalšia naša kolegyňa Jana Richvalská. Zvolila si o niečo bližšiu destináciu – starobylé chorvátske mesto Split. Prilákala ju sem ponuka zaujímavých kurzov, z ktorých si vybrala kurz pod názvom Successful teaching in a mixed ability classroom – Meet the needs of gifted children.
        Kurz trval osem dní a bo plný nových informácií a nevšedných zážitkov. Všetko sa to začalo úvodným uvítacím a samozrejme zoznamovacím neformálnym večerom. Veď prelomenie bariér je základom ďalšej dobrej spolupráce. A tak sa aj stalo. Nasledujúce dni už išli podľa presného časového harmonogramu v pohodovej atmosfére a učitelia zasadli do tried ako žiaci. Chorvátski lektori, s veľmi dobrou úrovňou angličtiny, účastníkov vtiahli do sveta, aký vidia a vnímajú tí žiaci, ktorí sa pri učení a vlastne aj v bežnom živote trápia s rôznymi prekážkami (dysgrafia, dyslexia, dyskalkúlia, ADHD, autizmus). Informácie boli podrobné a obohacujúce. Taktiež sa venovali žiakom intelektovo nadaným, netradičným formám učenia, rozvoju kritického myslenia a iným témam. Skúsení lektori sa neváhali podeliť s  osobnými zážitkami z ich vlastnej učiteľskej praxe. Spolupráca medzi účastníkmi kurzu z rôznych častí Európy bola spontánna a veľmi príjemná.
        V rámci spoznávania príkladov dobrej praxe vzdelávacia organizácia Maxima zabezpečila tri exkurzie: návštevu denného stacionáru pre ľudí so špeciálnymi potrebami, návštevu prameňa neuveriteľne zaujímavej a bohatej rieky Jadro a Centra Jadro zabezpečujúceho jej ochranu a propagáciu. Treťou exkurziou bola komentovaná prehliadka historickej časti mesta Split a jeho najznámejšej dominanty – starobylého a stále uchvacujúceho Diokleciánovho paláca. Vedeli ste, že to bol prvý (a pravdepodobne aj jediný) rímsky cisár, ktorý šiel na „dôchodok“?
        Vďaka tomuto Erasmus+ kurzu získala naša kolegyňa nielen veľa nových informácií, ale naša škola aj niekoľko cenných kontaktov z Európskych krajín pre ďalšiu spoluprácu. Do skorého videnia.

• 048/418 26 32 - ZŠ zborovňa
        0911 717 381 - riaditeľka
        048/418 26 15 - MŠ - malá a stredná trieda
        0911 317 381 - MŠ - trieda predškolákov (Skalica)