• Bunkre

• 30.01.2024 21:53
        • Niekto si pomyslí, že je to len hra. A práve chvíle „len zábavy“ sú pre deti aj nás, klubových učiteľov, najväčšia fuška. Deti z voľnej hry vedia získať množstvo cenných skúseností a poznatkov.
          Súčasná doba ponúka (nielen) pre deti pretlak podnetov. Je pre ne stále ťažšie sa „nenudiť“ a tvoriť dej hry s kamarátmi bez toho, aby to za nich niekto vymyslel. Zapojiť sa ku klbku už hrajúcich sa detí a nájsť si medzi nimi svoje miesto (niekto je recepčný, iný kuchár, chyžná, či upratovač), je náročnejšie, ako by sa zdalo.
          Je vzácny dar a zároveň majstrovstvo oboch strán, že sa to môže diať v bezpečnom a dôverujúcom prostredí, ktoré klubový učiteľ s deťmi tvorí.
          Dohodnúť pravidlá, dodržať dohody, rozvíjať priateľstvá, zvládnuť rozdielnosť názorov bez kriku a hnevu, učiť sa hovoriť tichšie, aby som mojou hrou iných nerušil, požiadať o pomoc, dbať na vlastnú bezpečnosť a bezpečnosť iných, upratať po hre, hľadať kompromisy, naučiť sa striedať, brať ohľad na seba a aj na iných, trpezlivosť, podpora, ospravedlnenie.... A hlavne – uvedomovať si zodpovednosť za vlastné konanie. Aj keď sa mi darí, aj keď robím chyby. Uznajte, že tam „len“ nemá čo hľadať. To sú výzvy a situácie s veľký presahom do ďalšieho života.
          No a (klubový) učiteľ potrebuje byť odhodlaný, vytrvalý a obdarený schopnosťou vypočuť ich, pomôcť, koordinovať, podporiť a dôverovať v tom im aj sebe. Pretože v triede vie byť niekoľko hrajúcich sa skupiniek zároveň.
          Pre všetky vyššie spomenuté dôvody využívame v ŠKD aj prvok „voľná hra“. A možno by sa k nám niektorí dospelí do tej voľnej hry mali na chvíľu pripojiť. :) Čo myslíte?
    • Fotogaléria ŠKD