• Naše aktivity a súťaže

• Košická vrana, 6. ročník súťaže s celoslovenskou účasťou

V sobotu 28. apríla 2018 sa nad sídliskom KVP v Košiciach konal 6. ročník súťaže Košická vrana. Usporiadateľom súťaže boli ZO ZTŠČ Model klub VSŽ Košice a SAM 119.

Po prvýkrát sa nám, Badínskym krídlam, podarilo prísť na súťaž, ktorá sa konala na mieste vzdialenom cca 200 kilometrov od nášho domova. Mysleli sme si, že práve my pricestujeme z najvzdialenejšieho kúta, ale mýlili sme sa. Do Košíc zavítali aj leteckí nadšenci zo západného Slovenska, z Nitry. Paradoxne práve Nitrančania dorazili na súťaž ako prví, vyrážali vraj už o 4. hodine rannej. Kým sme my zašití za košickým lídlom v pohodlí karavanu ešte sladko odfukovali, naši priatelia z Nitry si to už veselo rúbali dialnicou.

Do Košíc sme dorazili už deň pred súťažou a s Košicami sme sa lúčili deň po súťaži. Keď sme už merali taký dlhý kus cesty, rozhodli sme sa, že si tie Košice trochu aj vyobzeráme. Ako správni leteckí modelári v rámci exkurzie po Košiciach sme nemohli vynechať Múzeum letectva. Bolo sa veru na čo pozerať. V múzeu sme sa preniesli v čase a videli sme kus histórie.

Nielen Nitra nás víta krásnym slnečným počasím, ale aj Košice. Lietať sa začalo hneď po otvorení súťaže. Slniečko krásne svietilo a jemný vietor uvoľňoval termické bubliny jednu za druhou a nalietať maximum nebol problém ani najmladšiemu a aj patrične neskúsenému pilotovi akým bol Adamko Koza. Adamko mal skôr problém s pristávacími manévrami, ktoré kvôli pilotnej chybe nedopadli pre Stormbirda najlepšie. Po nešťastnom páde v Nitre, kde Stormbird utrpel veľmi vážne zranenia, a z ktorých sa po krátkej rekonvalescencii poriadne ani nestihol zotaviť, Stormbird opäť zažil nepríjemnú zrážku so zemou. Aj napriek nevydarenému pristátiu, pri kotorm Stormbird utrpel vážne zlomeniny Adamove nalietané časy stačili na to, aby mu patrila priečka víťazov a domov si odniesol diplom aj medailu, na ktoré je právom hrdý.

Viac na stránke www.sam119.sk