• Turistická vychádzka v materskej škole

     • Krásny, jesenný deň 7.11.2018 sme sa rozhodli stráviť v prírode. Veď ak ju chceme zažiť v plnej kráse, už bol najvyšší čas. Nešlo len o obyčajné prechádzanie sa po dedine, my sme sa s “veľkáčmi” vybrali na turistickú vychádzku. Prekonávali sme rôzne prírodné prekážky, počúvali zvuky vetra a šumu lístia. Očarení nádherným sfarbením jesene sme vymenovávali názvy stromov, kríkov, aj ich plodov.

      Na potulkách prírodou nechýbalo ani prekvapenie. Kúzelná postavička víla “Jesienka “ nám vyrozprávala ako sa správať v prírode. Keď nám vyhladlo, urobili sme si krátku prestávku na občerstvenie. Prešli sme kus cesty, počas ktorej sme objavovali stále niečo nové. V škôlke sme si vyrozprávali všetky nové zážitky. Prechádzky v tomto ročnom období sú najkrajšie.

     • Nová záhradka v materskej škole

     • Už dávnejšie sme premýšlali, vytvoriť trvale udržateľnú hodnotu na záhrade našej materskej školy o ktorú by sme sa spolu s deťmi starali a tým ich motivovali,  že každá činnosť prináša výsledky a to, čo si sami vypestujeme nás teší dvojnásobne.

      Za pomoci pani Gajdošovej, mamičky našej veľkáčky Grétky, sme z Nadácie Orange získali financie na výrobu záhonov. Po jesenných prázdninách bolo všetko pripravené na sadenie. Ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na príprave a realizácii nášho projektu.

      Viac fotografií nájdete tu.

     • Exkurzia piatakov do Zvolena

     • Slovensko je krajina, ktorá má bohatú klenotnicu ľudovej kultúry a ľudového umenia. K vzácnemu dedičstvu po našich predkoch, ktorí po desaťročia vytvárali svojimi rukami a umom nevídanú krásu, patria bezpochyby tradičné remeslá. A tak sme v stredu, 24. októbra navštívili so žiakmi 5. B. triedy Lesnícke a drevárske múzeum a Slovenskú národnú galériu vo Zvolene, aby sme si pozreli ich aktuálne výstavy. V LDM to bola výstava s názvom Drevo vždy živé – Tradičné remeslá pre dnešok.

      Táto výstava je venovaná tradičným drevárskym remeslám a najrozšírenejším technikám opracovania dreva na našom území, akými boli napríklad štiepanie, dlabanie, tesárstvo, tokárstvo či stolárstvo, piliarstvo, kolárstvo, debnárstvo, korytárstvo, šindliarstvo či rezbárstvo.  Predstavuje ich historickú podobu a zároveň prezentuje typické nástroje a konečné výrobky remeselníkov. Zahŕňa pracovné stroje, nástroje a náradie dokumentujúce drevospracujúce remeslá. Po zaujímavom výklade si mohli deti overiť svoje vedomosti a postrehy z výkladu sprievodkyne a zasúťažiť si. Výhercovia a aj ostatní, dostali za svoj výkon sladkú odmenu.

      Slovenská národná galéria na Zvolenskom zámku ponúka aktuálne svojim návštevníkom veľmi atraktívnu výstavu Dedičstvo Karola Veľkého, zameranú na obdobie 9. - 11. storočia kedy vznikala súčasná Európa, venuje osobitnú pozornosť strednej Európe, menovite územiu Slovenska. Žiaci sa prostredníctvom interaktívnych úloh dozvedeli ako ľudia v minulosti písali, čím platili alebo ako vyzerala koruna kráľa či cisára.

     • Tvorivé dielne so starými rodičmi

     • I my sme sa veľmi tešili, keď k nám prijali pozvanie naši starí rodičia, ktorí nás poctili nielen svojou návštevou, ale pripravili si pre nás tvorivé dielničky. V spolupráci s pani učiteľkami sme prežili čarovné chvíle plné kreatívnych nápadov, oku lahodiacich výtvorov a príjemných rozhovorov. Veď posúďte sami, fotky hovoria za všetko. Ďakujeme starí rodičia.

      Všetky fotky z tohto pekného stretnutia nájdetu tu.

     • Záložka do knihy spája školy

     • Počas mesiaca október sme opäť využili svoje zručnosti a vytvorili pekné záložky pre iných žiakov. Tentokrát sa úlohy zhostili "klubári" a spolu s pani vychovávateľkami vyrobili milé a originálne záložky do knihy. Veríme, že sa deti z partnerskej školy zo Svinnej, okr. Trenčín, potešili a záložky tak budú zdobiť nejednu knižku.

     • Žiacky parlament - Halloween

     • Ahojte všetky strašidielka. V štvrtok, 25.10. sme my - deviatačky - organizovali halloweensku párty pre všetky strašidielka z prváckych, druháckych a tretiackych tried. O zábavu bolo postarané. Zatancovali sme si kačací tanec, makarenu aj stoličkový tanec. Najväčšiu radosť mali všetci z cukríkového dažďa.

      Naša párty vyvrcholila súťažou o najkrajšie masky, ktorú tento rok vyhral veľmi nápaditý Marko s vlastnoručne vyrobenou maskou tekvice, Danielka a Laurinka, ktoré boli dvojičky, drak Matej a čarodejnica Ninka. Tiež sme ocenili najlepšiu tanečnicu Miu.

      Ďakujeme všetkým rodičom, ktorí prispeli k občerstveniu, ktorého bolo naozaj veľa.

      Ďakujeme aj Vám, milé strašidielka, ktoré ste prišli na našu halloweensku párty.

     • Október, mesiac úcty k starším

     • Keďže mesiac október je venovaný úcte k starším, žiaci našej školy nezabudli na našich starších spoluobčanov a pod vedením p. učiteliek nacvičili pestrý program plný básní a piesní, ktorý predviedli na dvoch milých podujatiach. Na obecnom úrade si uctili našich jubilantov, neskôr svojím  vystúpením potešili aj členov Jednoty dôchodcov v Badíne, ktorých obdarovali aj malými darčekmi. Týmto sme sa  aspoň symbolicky chceli poďakovať našim babičkám a deduškom za ich lásku, múdrosť, obetavosť a starostlivosť, ktorú nám mladším neustále prejavujú.

      Všetky fotky si môžete pozrieť v našej fotogalérii.

     • Pasovačka druhákov za čitateľov

     • Pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc skladali naši druháci SĽUB ČITATEĽA. Dozvedeli sa, aké pravidlá má školská knižnica a oboznámili sa s knižkami, ktoré ich netrpezlivo čakajú za jej dvermi. Už teraz sa tešíme na malých - veľkých čitateľov, ktorí budú školskú knižnicu pravidelne navštevovať.

    • Krajské kolo FVAT 2018 v Banskej Bystrici
     • Krajské kolo FVAT 2018 v Banskej Bystrici

     • 21. ročník Festivalu vedy a techniky bol pre Kremíkov už treťou skúsenosťou. Tentoraz sme na krajské kolo do Banskej Bystrice prišli s projektom Modrotlač. Dievčatá Kristínka a Anička prezentovali prácu celej našej skupiny - ako sme sa s modortlačou zoznámili, vytvorili prvú našu rezervu, drevenú formu, vzory na látku, ako sme plátenká farbili a čo s nimi ďalej robili. Hoci táto súťaž je postavená na posterovej prezentácii, je povolené priniesť si aj priestorové modely. A tak sme aj urobili - zarámované plátenká žiakov, modrotlačové záložky a náhrdelníky, brošničky aj pohľadnice. Dievčatá nielen porozprávali o našej modrotlači, o princípe tejto tradičnej techniky ale predviedli aj názornú ukážku farbenia látky a objavovania bieleho vzoru na modrom plátne. Dokonca predviedli aj modrotlačové oblečenie, ktoré mali na sebe a bolo tvorené modrotlačovými plátenkami, ktoré sami zhotovili. Porotu zaujal tento náš komplexný projekt, ktorý už tradične spája chémiu a umenie a rozhodla sa posunúť nás do celoslovenského kola FVAT do Bratislavy, ktoré sa uskutoční počas týždňa vedy od 7. do 10.novembra 2018. Držte nám prosím palce :).

      Po úspešnom reprezentovaní leteckého modelárstva v júni na F4Ž (Festival štyroch živlov) v Centre vedy - Aureliu v Bratislave sa chlapci zo 4. triedy – Andrej Citara a Adam Koza rozhodli zúčastniť sa aj krajského kola Festivalu vedy a techniky, ktorého 21. ročník sa uskutočnil 19. októbra 2018 na pôde Spojenej školy v Kremničke. Letecké modelárstvo patrí medzi ohrozený druh, a preto my, leteckí modelári robíme všetko preto, aby sa o existencii tejto veľmi vhodnej formy trávenia voľného času dozvedela čo najširšia verejnosť. Chlapci zaujali porotu každý po svojom, Andrejko šikovnosťou, Adamko výrečnosťou, každopádne zožali úspech. Svoje rozprávanie začali históriou aviatiky od dávnych čias až po súčasnosť, pokračovali ukážkou vlastných modelov a nezabudli sa pochváliť aj svojimi vlastnými úspechmi na súťažiach leteckých modelárov (titulom majster SR, účasťou na Majstrovstvách Európy...). Andrejkovi a Adamkovi želáme veľa elánu pri výrobe modelov ako aj veľa úspešných letov a pristátí.

       

      Galéria: kliknite tu

    • Deň zvierat
     • Deň zvierat

     • Svetový deň zvierat

      Celé to začalo tým, že sme pripravovali pre deti z prvého stupňa nástenku a výstavku pri vchode školy. A potom prišiel ten deň. Prišli sme do školy. Bol som trochu napätý. Šiel som hneď ráno čítať do školského rozhlasu aj so spolužiačkou. Nakoniec som to zvládol dobre. Prišli sme do triedy. Mali sme už fakt peknú výstavku zvieratiek. Dve mačičky a troch škrečkov. Prvú hodinu sme sa rozprávali a pripravovali na výstavu. Na druhú hodinu sme išli do iných tried. Bolo super. Videli sme korytnačky, vtáky, vodné živočíchy, jašteričku, modlivku a aj morské prasiatko. Bolo to super.

      Maťko Kováč, IV. trieda

      Svetový deň zvierat

      V škole bol deň zvierat. Hneď ráno sme ako prvé išli do I.A. Tam sme si vypočuli spolužiakov v rozhlase. V každej triede boli pekné zvieratá. Najviac sa mi páčili andulky v III.A. Jediné, čo sa mi nepáčilo je, že nemám zvieratko a nemohla som nič priniesť. Najzáhadnejšie zviera bola priesvitná ryba, ktorej bolo vidno kosti. Jeden škrečok, ktorý bol v III.A. vyzeral ako náš triedny škrečok Lola, ale o päť rokov. Druhý škrečok, ktorý bol v III.B mal len 3 a pol mesiaca a bol najzlatší. V II.B sme videli suchozemskú korytnačku, ktorá bola taká veľká, že som takú ešte v živote nevidela. Veľmi sa mi páčil tento deň.

      Matilda Guevara, IV. trieda

      Všetky fotografie nájdete tu v galérií.

     • Exkurzia - Martin

     • So žiakmi 8. a 9. ročníka sme sa v stredu 10.10. zúčastnili exkurzie do Martina. V rámci nej sme navštívili Slovenské národné múzeum - Etnografické múzeum, kde sme okrem prehliadky stálych expozícií strávili príjemné chvíle aj drôtovaním v rámci tvorivých dielní. Prešli sme sa aj historickým centrom mesta, zastavili na Memorandovej námestí, pri 1. budove Matice slovenskej či pôvodnej budove Tatrabanky, kde presne pred 100 rokmi - 30.10.1918 prijala Slovenská národná rada Deklaráciu slovenského národa. K tomu všetkému ukážkové babie leto, cesta vlakom zadarmo a hodinka na rozchod. Určite sa do Martina ešte vrátime :)

     • Štvrtácka cyklotúra

     • Ráno sme vychádzali zo školy. Mali sme namierené do Sielnice. Popri bicyklovaní sme sa medzi sebou rozprávali. Keď sme mali prestávku, tak sme zbierali gaštany a kvety na ikebanu. Keď sme došli do Sielnice, zastavili sme sa na ihrisku. Výborne sme sa tam zahrali. Potom sme išli naspäť. Môj kamarát Mišo dostal defekt, tak sme išli obidvaja na mojom bicykli. Ja som pedáloval postojačky a Mišo sedel na sedadle. Bolo to ťažké, ale bola to aj zábava. Jeden ocko niesol Mišovi bicykel na pleci. Išli sme aj okolo poľa, kde bola veľká kopa trusu a veľmi to smrdelo. Cez jednu prestávku sme videli veľa posedov, ale nemohli sme na ne ísť, lebo by sa nám mohlo niečo stať. Cestou naspäť bola tiež zábava. Stále sme sa smiali a rozprávali. Keď sme prišli do školy, tak sme sa odfotili a išli sme sa naobedovať.

     • Židovské príbehy

     • Tak sa volala divadelná inscenácia, ktorú sme mali možnosť vidieť v Centre nezávislej kultúry Záhrada. Inscenáciu pre nás odohrali herci divadla SpozaVoza. Divadlo nemá vlastný priestor, hosťuje na rôznych miestach. Svojou tvorbou sa vyjadruje k aktuálnym témam, spoločenskému dianiu. Židovské príbehy je činoherno - bábková inscenácia, ktorá zotiera rozdiely medzi rasami, ľuďmi rôznych náboženstiev a zároveň poukazuje na to, čo ľudí rôznych kultúr spája - základné ľudské hodnoty ako priateľstvo, láska, rodina, viera. Príbeh vznikol ako reakcia na súčasnú dobu a rast nežiaducich javov, ktoré ju sprevádzajú.

     • Európsky týždeň športu

     • V dňoch 24. - 30. septembra sa aj naša škola zapojila už po niekoľký krát do Európskeho týždňa športu. Odštartovali sme hneď v pondelok vedomostnou súťažou, ktorá každý nasledujúci deň na nástenke vo vestibule prekvapila žiakov novou súťažnou otázkou týkajúcou sa našich najúspešnejších športovcov. Súťaž bola ukončená ďalší týždeň a pani riaditeľka vyžrebovala zo všetkých súťažiacich jedného žiaka za 1. a jedného za druhý stupeň. Títo dvaja žiaci vyhrali krásnu cenu - knihu nášho olympijského víťaza z Ria 2016 - Mateja Tótha s jeho originálnym podpisom.Výhercami sa stali - Leo Baka z 2.B a Patrícia Jurková z 5.B.

      Kedže ale Európsky týždeň športu má byť najmä o športovaní, vybraní žiaci-športovci z druhého stupňa si pripravili stanovištia pre žiakov prvého stupňa. Žiaci si takto mohli vyskúšať jednoduchý folklórny tanček, rozbúchali po palubovke basketbalové lopty, prevetrali futbalky a vyskúšali si svoju šikovnosť na opičej dráhe s mnohými prekážkami.

      Ale ani v poobedňajšom klube deti nezaháľali, pretože pani učiteľka Ľubka Lepiešová a spol. si pre ne pripravili vytrvalostný maratón a iné pestré aktivity.

      Všetci vieme, že pohyb je pre naše telo prospešný, človek je pre pohyb stvorený, tak pestujme návyk k pohybu v našich deťoch čo najviac!

      Ďakujem za obrovskú podporu, pomoc, aj spätnú väzbu všetkým kolegom/kolegyniam, ktoré sa pričinili o príjemné športové chvíle detí, ďakujem pani učiteľke Nine Majlingovej za nápad a sprostredkovanie aktraktívnych cien vedomostnej súťaže. Veľká vďaka patrí aj športovcom z druhého stupňa - obom Erikom, Natálke, Kike, Nike, Maťke, Dadke, Andrejovi a Matejovi, ktorí boli úplne úžasní a svojich mladších spolužiakov dokázali rozhýbať v tom pravom zmysle slova.

      Športu zdar!... a o rok sa tešíme opäť.

     • Noc výskumníkov

     • Modrotlač je ďalším projektom (po Kryštalizácii a dotyku svetla v r. 2016 a Ekokozmetike z našej školskej záhrady v r. 2017), ktorému sa dlhodobo venujeme na našej základnej škole a ktorý sme predstavili na Noci výskumníkov 2018. Úspešne v ňom spájame umenie a chémiu a zároveň sa podieľame aj na zachovaní nášho kultúrneho dedičstva v povedomí mladej generácie.

      Náš tím mladých chemikov a výtvarníkov tvorilo 6 dievčat a jeden chlapec, žiaci 8. ročníka ZŠ Badín - Lucka, Anička, Kristínka, Katka, Maťka, Nikolka a Marek.K celoeurópskemu podujatiu, ktoré sa konalo v tento deň v 24 štátoch Európy, sme sa takto pridali i my na Slovensku, v Banskej Bystrici s našim chemickým krúžkom Kremík už po tretí krát.Súčasťou našej prezentácie počas Noci výskumníkov bola aj výstava modrotlačovýh obrázkov, ktoré namaľovali deti z chemického krúžku Kremík a tiež z výtvarnej triedy SZUŠ Zacharová pod mojim vedením.

      Viac na stránke mladychemik.webnode.sk: https://mladychemik.webnode.sk/chemicke-projekty/modrotlac/noc-vyskumnikov-2018/

     • Hodinový maratón v ŠKD

     • Od 23.9. do 30.9.2018 je Európsky týždeň športu, do ktorého sa zapojila aj naša škola. Ani žiaci v ŠKD nechceli zostať bokom. Preto sme zorganizovali dňa 27.9. hodinový športový maratón. Na štyroch stanovištiach sa hodinu nepretržite striedali všetky deti z klubu.

      Na lane urobili 243 prepnutí, 475 krát prebehli 80 m dlhú trať, kde spolu nabehali 38000 m. Na skákacích loptách sa vystriedali deti 207 krát. Na 20 m dlhej dráhe odskákali 4140 m. Na 30 m dlhej prekážkovej dráhe odbehli 256 razy až 7680 m. Spolu deti zo ŠKD odbehli a odskákali 49820 m, teda takmer 50 km. Celkom slušný výkon za hodinu. Čo poviete?

     • Výstava ovocia, zeleniny a kvetov u nás v škole

     • V sobotu, 22.9.2018, organizovala ZO záhradkárov v Badíne výstavu ovocia, zeleniny a kvetov v našej škole. 31 vystavovateľov sa prezentovalo s 265 exponátmi. Zároveň sa konala aj okresná výstava, na ktorej naša p. učiteľka, Želka Malachovská, získala 1. cenu za najkrajšie jablko. Táto záhradkárska akcia mala veľmi dobré hodnotenie od 190 návštevníkov. K dobrej úrovni výstavy určite prispeli aj pekné priestory našej školy. Osviežením boli aj krásne práce našich šikovných žiakov, ktorí vystavili 51 exponátov. Teší nás, že sme aspoň troškou pomohli pri tejto peknej akcii. P.predseda ZO, Ing. Martin Lešták, veľmi pekne poďakoval za poskytnuté priestory školy a záhradkári nám darovali pre deti šťavnaté jablká a hrušky.

     • Cvičenia v prírode - Pivnička

     • 7.septembra sme my „prvostupniari“ absolvovali Cvičenia v prírode. Počasie nám prialo, a tak športovo oblečení a dobre naladení sme sa vybrali na turistický pochod. Cieľom nášho pochodu  bola pivnička v lokalite „Bakovec“. Po príchode na miesto sme si prezreli priestory pivničky, porozprávali, na čo v minulosti slúžila ľuďom, občerstvili sa dobrou desiatou, pokochali krásami lesa a oddýchnutí sme sa vybrali späť do našej školy. Zdravo unavení, ale bohatší o nové vedomosti sa už teraz tešíme na letné Cvičenia v prírode.

  • Kontakty

   • Základná škola s materskou školou, Tajovského 2, Badín
   • riaditel@zsbadin.sk
   • 048/418 26 32 - ZŠ 0911 717 381 - mobil 048/418 26 15 - MŠ - malá a stredná trieda 0911 317 381 - MŠ - trieda predškolákov (Skalica)
   • Tajovského 2, 976 32 Badín
   • 35677813
   • 2020947885
 • Fotogaléria

  • Karneval
  • Vianočné tvorivé dielne
  • Rozprúdime regióny 2019
  • Pasovačka prvákov
  • Viedeň
  • Exkurzia do hlavného mesta
  • FESTIVAL VEDY A TECHNIKY CELOSLOVENSKÉ KOLO
  • Párty ako sa patrí
  • Poďakovanie
  • Exkurzia do Slovenského technického múzea v Košiciach
  • Návšteva Obecného úradu v Badíne
  • Komu sa nelení, tomu sa zelení (vlajka na škole)