• Jún 2023

        • Školský klub detí navštevuje v súčasnej dobe vyše 130 žiakov. Pripraviť pre všetkých naraz oslavu ich najväčšieho sviatku je výzva.  Popasovali sme sa s ňou a pripravili deťom zábavné popoludnie plné pohybu, zábavy, hier a úsmevov

          Netradičné hry na rozvoj spolupráce a zručností zaujali deti natoľko, že sa k nim vracali opakovane.

          Veľký úspech zožali psychomotorické padáky s loptičkami. Deti sa s nimi vyšantili do sýtosti.  O tom, že bublifuk nikdy neomrzí, svedčí aj fakt, že bubliny lietali v okolí školy takmer tri hodiny.

          Spoločne sme prežili príjemné popoludnie, naplnené zážitkami a detskou radosťou.


          Deti v školskom klube nevenujú svoj poobedný čas iba hrám. Druháci, tretiaci a štvrtáci strávili celé popoludnie vzdelávaním. O tom, aká dôležitá je pre nás maličká včielka bol deťom v školskom klube porozprávať pán včelár Jozef Masaryk z Badína. Doniesol nám ukázať pomôcky na včelárenie, pútavo porozprával o živote včiel a žiakom trpezlivo vyše dvoch hodín odpovedal na otázky. Za jeho ochotu mu všetci ešte raz veľmi ďakujeme.

        • Máj 2023

        • Naša trieda číta

          S deťmi v III. oddelení sme sa zapojili do projektu OZ Krajiny čitateľov Naša trieda číta.

          Motivácia bola jasná - triedne knižnice sú deťom najbližšie, doslova na pár krokov. Majú ich na očiach počas prestávok, môžu si v nich kedykoľvek listovať a na vypožičanie nepotrebujú čitateľský preukaz. Vďaka svojej dostupnosti zvyšujú počet pozitívnych zážitkov s knihou a majú silný dopad na motiváciu detí čítať viac, čo dokázalo aj viacero zahraničných experimentov. 

          V rámci projektu sme si vybrali do našej triednej knižnice 20 kníh za zvýhodnenú cenu a nedočkavo sme čakali na doručený balík. To bolo nadšenia a radosti pri jeho otváraní! Vytvorili sme si čitateľský kútik a čítaniu sa deti venujú takmer každé popoludnie v rámci prípravy na vyučovanie. Nie je to povinné čítanie, je to čítanie pre radosť.

           

          Máj v I. oddelení

          Máj je lásky čas a my, deti z prvého oddelenia sme nezabudli pri tejto príležitosti na naše maminky a vyrobili sme im krásne darčeky. Pripomenuli sme si aj včielky, ktoré tiež oslavovali svoj deň. Naučili sme sa, ako im môžeme pomôcť a chrániť ich. Veď všetci predsa vieme, aké sú pre nás dôležité. Potom sme si z odpadového materiálu vyrobili vlastné včielky a vyzdobili sme nimi triedu. Ale tým sa naše tvorenie neskončilo a vy sa o tom môžete presvedčiť vo fotogalérii.

        • Apríl 2023

        • Veľká noc v I. oddelení

          Pri príležitosti sviatku Veľkej noci, sme sa naplno vrhli na veľkonočné tvorenie. Vyrábali sme rôzne veľkonočné ozdoby, tvorili sme dnu, ale aj vonku, či už v skupinách alebo samostatne. Natrénovali sme jemnú aj hrubú motoriku, ale najdôležitejšie na tom všetkom bolo to, že sme sa veľmi dobre zabávali a vy sa o tom môžete presvedčiť v našej galérii.

          ---------------------------------------

          Čo je Týždeň mozgu?

          Mozog je otvorený systém (adaptabilný, univerzálny, prispôsobivý), ktorý nám pomáha zaznamenávať a vnímať svet, ktorý nás obklopuje a neustále sa mení. Aby mozog prežil v premenlivom svete, tak sám seba „plasticky“ reštrukturalizuje a to znamená, že mozog sa neustále „učí ako sa učiť“ (Doidge, 2012).

          Týždeň mozgu sa vo svete oslavuje od roku 1996. Každoročne sa konajú tisíce osvetových podujatí, do ktorých sa zapája viac ako 60 krajín sveta. Tento rok sme Týždeň mozgu oslavovali od 13. - 19. marca 2023.

          VI. oddelenie ŠKD (4. A + 4. B) sa tejto téme venovalo celý týždeň. V pondelok sme si pozreli rozprávku z edície Bol raz jeden život a potom v skupinách pracovali na teste a hľadali správne odpovede na otázky. V utorok sme sa venovali téme mozog a mozgové hemisféry, kde sa po prezentácii rozprúdila diskusia s množstvom zaujímavých otázok. V stredu sme sa veľmi potešili modelom mozgu, prostredníctvom ktorých sme si mohli lepšie predstaviť, ako je to v hlave „naskladané”. Dostali sme do rúk modely a skúšali ich poskladať podľa informácií o tom, ktorá časť mozgu je za čo zodpovedná. Vo štvrtok sme teóriu preniesli do praxe a urobili si praktické aktivity (tlieskanie rukami, striedanie L O, ležaté osmičky, krížové pohyby, kreslenie geometrických tvarov, dvojité kreslenie, prepletené prsty a pod.). A v piatok sme sa dozvedeli niečo o výžive mozgu a zahrali sa s kolekciou hier BrainBox, ktoré sú zamerané na pamäť, postreh, vedomosti a pozorovacie schopnosti.

          Z aktivít prospešných pre mozog a jeho vyvážené fungovanie sme počas každého dňa absolvovali aj pravidelnú fyzickú aktivitu, pobyt na čerstvom vzduchu, pravidelný oddych počas dňa a nezabúdali sme na dostatok tekutín.

          ---------------------------------------

          V štvrtom oddelení ŠKD sme počas apríla stihli vyrobiť krásne papierové tulipány, vtáčiky a mašličkové kraslice. Našu prácu ste si mohli pozrieť vo vestibule školy. Potešilo nás, že sa môžeme stále viac hrať vonku na slniečku. A najväčšia novinka - do našej školskej záhrady pribudli včielky. Často ich chodíme pozorovať. Zatiaľ ich lieta len málo, potrebujú sa rozmnožiť a vychovať si viac robotníc. Pomaličky murujú jednotlivé komôrky, v ktorých sú zakuklené malé včielky. Dúfame, že sa im u nás bude dariť a žiakom prinesú veľa vedomostí z pozorovania. 

        • Marec 2023

        • Dozvedieť sa viac o tom, čo máme pod nohami. To bolo cieľom besedy s pánom docentom Ferencom, PhD., ktorý pôsobí na Katedre geografie a geológie Univerzity Mateja Bela.

          Deti zo štvrtého a piateho oddelenia ŠKD mali možnosť ponoriť sa do tajov geológie. Vďaka pánovi docentovi sa dozvedeli veľa o pohybe kontinentov, vzniku rôznych  útvarov (sopky, kaňony, pohoria), nahliadli do tajomných procesov vzniku hornín a nechýbali ani zaujímavosti a názorné ukážky minerálov. Mnohé deti využili príležitosť a doniesli svoje kamene, aby im pán docent určil, o aký minerál/horninu ide. Najväčšou atrakciou boli svietiace kamene.

          Marec v I. oddelení

          Marec je mesiac knihy, a keďže sme už veľkí prváci a poznáme všetky písmenká, tak sme tento mesiac veľa čítali, vyrábali sme knihomoľov, a aj svoje vlastné knižky. Samozrejme, že sme nezabudli ani na prvý jarný deň a vyrobili sme si rôzne jarné kvety, ktoré nám teraz zdobia našu triedu. Bodkou na záver mesiaca bol deň vody, kedy sme si vyskúšali vytvoriť pohyblivé obrázky, maľovali sme vodou a veľa ďalších aktivít, o ktorých sa môžete presvedčiť v galérii.

        • Február 2023

        • Deň bezpečného internetu sa zameriava na bezpečnosť digitálneho prostredia. Pozýva nás k spoločným aktivitám s cieľom urobiť internet bezpečnejším a lepším miestom pre všetkých, ale najmä pre deti a mladých ľudí. 7. 2. 2023 sme oslávili už jeho 20. ročník.
          Mottom tohtoročných osláv bolo „Spoločne za lepší a bezpečnejší internet“, čo malo každého povzbudiť, aby sa akýmkoľvek spôsobom zapojil a využil tak silu a potenciál internetu zbližovať ľudí pre dobrú myšlienku.
          Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch (NKS) a digiQ - Digitálna inteligencia sa pri tejto príležitosti spoločne pýtali detí: „Čo pre vás znamená lepší a bezpečnejší internet?” Odpovedať na túto otázku mohli deti formou ľubovoľného umeleckého vyjadrenia. Do tejto výzvy sme sa zapojili s deťmi z III. oddelenia grafickým aj verbálnym stvárnením. Po spoločnej živej diskusii sme vytvorili krátku báseň, ktorú nám naši šikovní chlapci zarapovali a všetky deti pridali kresby s riešením položenej otázky.

          Naše klubárske deti sa konečne dočkali bielej zimy. Mráz im každý deň  vyštípal líca do červena. Školský dvor bol zasypaný snehom. Podarilo sa nám postaviť niekoľko snehuliakov a snehu bolo dosť aj na poriadnu guľovačku. Vo februári nás v školskom klube potešila aj valentínska pošta a karneval.

           

        • Január 2023

        • I. oddelenie - Posedenie pri čaji
          Čaj je zbožňovaným nápojom naprieč všetkými kontinentmi. Môžeme ho piť v každom ročnom období, či studený alebo teplý. Aj my, deti v prvom oddelení sme sa rozhodli, že si čajíkom spríjemníme popoludnie. Naučili sme sa, z čoho všetkého sa tento chutný nápoj dá pripraviť. Všetko sme ovoňali, ochutnali a vy sa o tom môžete presvedčiť v galérii.

        • December 2022

        • Vianočná pošta pre seniorov


          Seniori sú zvyknutí dostávať na Vianoce rukou písané listy či pohľadnice. Je to pre nich ozajstný dar –  symbol toho, že na nich niekto myslí. Už šesť rokov spája Vianočná pošta dobrovoľníkov z celého sveta, aby mohli napísať na Vianoce pozdrav neznámym starkým do domova a dopriali im niečo, bez čoho Vianoce pre nich nemajú ten správny charakter. Veď starkým začínajú Vianoce práve s prvým pozdravom na stolčeku. Do tejto výzvy sme sa zapojili aj s deťmi v ŠKD, kde sme vyrábali originálne pohľadnice s vianočným prianím a využili tento čas na rozprávanie sa o senioroch, ktorí zostali bez rodín.

        • November 2022

        • Jeseň v ŠKD  -  druháci a tretiaci

          Tohtoročná jeseň nám veru dopriala “babie leto” ako sa patrí. My, žiaci zo školského klubu detí, by sme ho oznámkovali jednotkou! Príjemné slnečné počasie nám počas uplynulých školských dní dovolilo tráviť každý deň vonku v našej školskej záhrade a na veľkom ihrisku. Okrem zvyčajných hier sme čas trávili aj upratovaním a hrabaním spadnutého lístia. Lístie sme nosili vo vreciach  na kompost. Do jari z neho vznikne nová zemina, ktorú použijeme do záhonov. Z rôznych prírodnín sme aranžovali výrobky na výstavu, ktorá sa konala na obecnom úrade.

          Jeseň a imunita

          Jeseň je obdobie, ktoré výdatne skúša náš imunitný systém, a preto sme v ŠKD veľa diskutovali o možnostiach jeho preventívneho posilňovania. Jeho významnou súčasťou je aj zvýšený prísun ovocia a zeleniny. Okrem pohybu na čerstvom vzduchu sme si pravidelne pripravovali zdravý olovrant tvorený z jabĺčok a vlašských orechov, ktoré deťom mimoriadne chutili. Rozprávali sme sa o zdravých tukoch, ktoré získavame konzumáciou orechov, oboznámili sme sa s ich druhmi, pôvodom, tvarom, listami, ich zdravotnými benefitmi najprv teoreticky a následne pozorovaním a konzumáciou vonku, kde sme sa sústredili na náš regionálny vlašský orech. Tému orieškov sme zavŕšili ich výtvarným spracovaním.

          Prvé oddelenie

          November bol v 1. oddelení v znamení príprav. Pripravovali sme sa na Dušičky, ktoré sme sa snažili tento rok poňať viac ekologicky, a preto sme sa rozhodli vytvoriť srdiečka z gaštanov a ozdobiť nimi opustené hroby. Naše prípravy pokračovali tvorením a vyrábaním na vianočné trhy. Viac už v našej galérii.

        • Október 2022

        • Svetový deň úsmevu
          Prvý októbrový piatok je každoročne venovaný Svetovému dňu úsmevu. Oslavuje sa od roku 1999 a tento rok pripadol na 7. októbra. Jeho iniciátorom bol Harvey Richard Ball, ktorý v roku 1963 vytvoril „smajlíka“, symbol šťastia a dobrej vôle. Je určený pre dobré skutky, dobrú náladu a na pochopenie sily úsmevu, ktorý robí naše dni krajšími.
          My v III. oddelení sme sa rozhodli vyčarovať úsmev aspoň jednému človeku. Celý týždeň sme usilovne vyrábali desiatky smajlíkov a usmievavých „žaludíkov“, ktorých sme v piatok hojne porozdávali a veru úsmevov na tvárach sme vyčarili neúrekom 😊. Našimi úsmevmi sme pritiahli aj dúhu, ktorá sa počas nášho tvorenia vytvorila nad našou školou sedemkrát 😉.


          Deň jablka

          Deň pôvodných odrôd jabĺk je inšpirovaný britským Apple Day, ktorý sa oslavuje od roku 1991. Tento deň je oslavou jabĺk a sadov. Hlavná myšlienka tohto sviatku spočíva v tom, aby človek nikdy nezabudol, že jablko predstavuje symbol fyzickej, kultúrnej i genetickej pestrosti. Lekári i odborníci na zdravú výživu zdôrazňujú, že jablká prospievajú zdraviu. A týmto „ heslom“ sme sa riadili aj my v prvom oddelení. Spoznávali sme odrody jabĺk, dopriali sme si jablká v rôznej podobe, či už sušené, čerstvé alebo v jablkovom koláči či čerstvej jablkovej šťave. Presvedčte sa v galérii.

        • September 2022

        • Jesenné tvorenie na Výstavu ovocia, zeleniny a kvetov

          Obec Badín aj tento rok zorganizovala Výstavu ovocia, zeleniny a kvetov. Jesennými dekoráciami sme opäť prispeli aj my v ŠKD. V III. oddelení sme vyrábali z farebných listov milé vtáčiky. Listov na tvorenie bolo zatiaľ na zemi máličko, ale aj tých pár je neklamným znamením, že jeseň už nebadane prichádza.


          Výstava ovocia a zeleniny

          V II. oddelení ŠKD sme sa v mesiaci september zapojili do badínskej výstavy ovocia a zeleniny. Šikovné rúčky našich prváčikov tak zhotovili nádherné sovičky z hrušiek a jabĺk, ktoré zdobili prírodným materiálom. Nakoniec sme ich uložili do prúteného košíka a tešili sa, ako ich uvidí celá obec. Fotky našich šikovných umelcov nájdete v galérii.


          I. oddelenie

          September bol pre I. oddelenie mesiacom vzájomného spoznávania sa. Veľa sme sa hrali, či už vonku alebo  dnu, pracovali sme v skupinách aj samostatne, tvorili sme, maľovali. Vyrábali ovocných ježkov, ktorý nám vďaka našej šikovnosti a kreativite vyhrali prvé miesto na výstave ovocia a zeleniny. Nakuknite do našej galérie.

           

        • Školská záhrada

        • Naša školská záhrada pre nás nie je len miestom, kde sa učíme a pozorujeme prírodu v jej meniacom sa ročnom cykle, ale aj vítanou formou relaxu v tieni stromov. Tieň a príjemná klíma, ktoré nám poskytuje v týchto horúcich letných dňoch je na nezaplatenie. V I. oddelení sme sa pri tomto druhu relaxu zahrali na maliarov a umelecky stvárnili všetky prvky záhrady technikou suchého pastelu.

          IV . oddelenie                  

          Jún bol bohatý na krásne a slnečné dni, preto sme to využili a viac času sme trávili na školskom dvore. Tu sme si chvíle v ŠKD vypĺňali nielen aktívnou hrou, ale aj výrobou krásnych vecí. Ak sa náhodou počasie zhoršilo, aktivity sme si preniesli do triedy.  O našom pestrom tvorení  vás presvedčia aj fotky v galérii.

        • MDD v školskom klube

        • V I. oddelení sme sa v rámci Dňa detí vzdelávali, súťažili, dostávali medaily, hrali, maškrtili...

          V súvislosti s témou Zem patrí všetkým sme sa rozprávali o deťoch celého sveta s rôznou farbou pleti, ktorým rovnako patrí tento sviatok. Deti sa dozvedeli veľa zaujímavostí o iných národnostiach a tie si následne overili v odpovedaním na pripravené otázky.

          Na počesť Eskimáka Nanooka, ktorý bol hrdinom prvého dokumentárneho filmu v histórii a inšpiráciou na pomenovanie sladkej mrazenej dobroty, sme tento deň zakončili maškrtením nanukov 😊.

          Vďaka tomuto sviatku MDD sa deti z III. oddelenia dozvedeli, že existuje Dohovor o právach dieťaťa. Povedali sme si niečo o konkrétnych právach a o tom, že nie každé dieťa na svete má také možnosti a príležitosti, aké majú napríklad deti v Európe. Druhý deň mali deti možnosť zažiť blahobyt, hojnosť, nedostatok i detskú prácu na vlastnej koži. Nie rozprávanie, ale priamy zážitok je najlepšou učebnou metódou. Skúste sa teraz spýtať druhákov, či si pamätajú niektoré z práv dieťaťa. Dozviete sa okrem iného, aké to je nespravodlivé, ak  niekto plytvá jedlom, zatiaľ čo iní nemajú ani na chlieb.

          MDD v IV. oddelení sa niesol nielen v zábavnej rovine, ale venovali sme sa aj práci. Vyskúšali sme sa vcítiť do kože pracujúcich detí v rôznych častiach nášho sveta. Snažili sme sa porozumieť pojmu detská práca, ktorú sme si priblížili aj cez hru pantomíma. Ak ste zvedaví, ako sme to všetko zvládli, navštívte našu galériu. 

          V V. oddelení ŠKD sme sa počas MDD venovali viacerým aktivitám. Skôr než sme sa pustili do vytúženej odmeny, pripomenuli sme si aj tienisté stránky života detí, na ktoré by sme mali 1. júna myslieť. Spoločne sme sa obuli do témy šikany a skupinového nátlaku na školách. Nakoniec sme objavili silu asertívneho správania a nasledovala hľadačka pokladu. Štvrtáci museli vyriešiť niekoľko ťažkých úloh za čo im náležite patrí uznanie i odmena. 😊  

          VI. oddelení sme MDD oslávili plnením úloh. Prvou, ktorú sme museli vyriešiť, bolo poskladanie mapy. Následne sme podľa mapy hľadali indície – obálky, ktoré nám schoval krtko do krtincov. Po otvorení obálok nás čakalo veľmi veľa matematických úloh o zvieratkách. A napokon sme museli rozšifrovať tajné písmo. Deti všetko zvládli a vylúštili, že odmenu im prinesie krtko. A čo nám môže Krt v Badíne priniesť? Chutnú voňavú pizzu pre všetkých!

        • Liečivé rastliny

        • Aj deti sa môžu stať odborníkmi na liečivé rastliny. Tie z I. oddelenia už vedia, že lieky nemáme len z lekárne, ale aj priamo z prírody. Nájdeme ich na lúke, v lese, v záhradke… sú všade vôkol nás. Keďže práve začína ich sezóna, pozorovali a poznávali sme ich priamo v teréne cestou zo starej školy do novej. Pri ich rozlišovaní sme si pomáhali aj knihami, v ktorých sme sa o nich dozvedeli veľa zaujímavostí. Aby si deti lepšie zapamätali názvy byliniek a potrénovali čítanie, využili sme aj trojzložkové karty liečivých rastlín. Naučili sme sa spoločne rozlišovať farby, tvary, veľkosti a vône jednotlivých rastliniek. Nadobudnuté poznatky si deti overili v teste, v ktorom mali za úlohu nájsť päť najrozšírenejších konkrétnych druhov. Zvládli to na jednotku a našli požadované bylinky v priebehu niekoľkých minút. Aktivitu sme ukončili ochutnávkou sviežich nápojov s využitým nazbieraných byliniek.

        • Apríl v IV. oddelení

        • Mesiac apríl sa niesol pre 4. oddelenie v znamení výziev. Naplno sme sa venovali prípravám na prichádzajúcu Veľkú noc, ku ktorej neodmysliteľne patria aj vyzdobené kraslice. Zvolili sme viaceré techniky zdobenia, ako napríklad maľovanie soľou alebo lepenie papierových  kvetov na vajíčka. Tiež sme zdobili medovníkové vajíčka. Šikovnosť a vedomosti sme si overili pri hľadaní Veľkonočného pokladu. Deň Zeme je ďalším významným aprílovým dátumom. My sme si na jeho počesť vytvorili vlastné lapbooky, v ktorých sme zhrnuli všetko o ochrane prírody a vysvetlili sme si, čo našej Zemi prospieva a čo naopak nie. Ako sa nám to všetko vydarilo, si môžete pozrieť v našej galérii.

        • Týždeň vody v školskom klube detí

        • Voda - jednoduché slovo, ktoré často vyslovíme bez toho, aby sme si uvedomovali jeho hodnotu. Príroda nám pomaly naznačuje, že voda je dar a nie samozrejmosť. V školskom klube sme vodným témam venovali celý týždeň.

          V I. oddelení ŠKD sme si v rámci aktivít venovaných Svetovému dňu vody vyskúšali predpovedanie počasia pomocou pozorovania oblakov. Sledovali sme typ a mieru oblačnosti, druh oblakov, veľkosť, tvar, farbu, množstvo a výšku, vďaka čomu je možné odhadnúť vývoj počasia v nasledujúcich hodinách a dňoch. Oblohu sme skúmali aj z výtvarného hľadiska a vytvorili sme si spoločnú kompozíciu z jednotlivých obláčikov, ktoré nakreslili deti. Pripomenuli sme si kolobeh vody a jej nenahraditeľnú funkciu pri pestovaní rastlín a tému vody a jej kvapiek sme využili aj pri hľadaní a písaní slov.

          V III. oddelení ŠKD mali deti možnosť zamyslieť sa nad konzumným spôsobom života a zbytočným plytvaním vodou. Vysvetlili sme si, prečo nie je dobré, že sú momentálne vodné toky poloprázdne a prečo sa to deje. Privolávali sme dážď rytmicko-pohybovými hrami a veľký úspech mali aj pokusy s vodou.

          Náš týždeň vody v IV. oddelení ŠKD začal príbehom o dobrom skutku vody (v rámci príbehu sme si povedali, prečo je voda dôležitá, kde sa nachádza najväčšia zásobáreň pitnej vody v strednej Európe a zopakovali aj kolobeh vody). Spolu sme si vytvorili kvapky z papiera, maľovali kvietky pomocou farbiva, kreslili a pomocou vody vytvárali pohyblivé obrázky na tanier a na koniec sme si vyskúšali filtrovať znečistenú vodu.

          V V. oddelení ŠKD sme činnostiam venovaným Dňu vody dali interaktívny charakter. Čas letí, a predsa sme už štvrtáci. Krásne výrobky z papiera, pokusy alebo poučné rozprávky a príbehy sú veci, s ktorými sme sa už stretli v nižších ročníkoch. Ako sme tak rozmýšľali, čo vymyslíme tento rok, napadlo nám vytvoriť video. Niekoľko hodín príprav vystriedalo niekoľko dní natáčania. Zažili sme kopec úsmevných momentov, ktoré sa nakoniec premenili na nekonečný smiech, ale i radosť z dobre vykonanej práce. Záver nášho týždňa sa niesol v znamení interaktívneho kvízu, ktorý zhrnul všetko, čo sme sa popri natáčaní naučili.

          Celý minulý týždeň sme sa v VI. oddelení číslo venovali vode. Voda bola hlavnou témou našich rozhovorov, hier a aj pokusov. Samozrejme, že aj v školskej jedálni sme k obedu pili čistú vodu. Žiaci urobili aj niekoľko fotografií z priebehu pokusov. Viete koľko kvapiek vody sa zmestí na mincu? Pri ďalších pokusoch sme miešali farby. Veľký úspech medzi dievčatami mali kvietky, ktoré rozkvitli v tanieriku s vodou. No a chlapcom sa najviac páčilo, keď sme si na školskej chodbe vyrobili morské vlny. Všetci už vieme, aká je voda dôležitá pre náš život. A tešíme sa, že v našej krajine je jej dostatok!

        • Zimné olympijské hry

        • Zimné olympijské hry sú najväčšou prezentáciou zimných športov a najprestížnejším podujatím v kariére pre väčšinu športovcov. Pre nás v klube sa stali spúšťačom rozhovorov na rôzne témy. Športovci aj samotné hry nás môžu naučiť mnohému. O svete z geografického hľadiska sme si rozšírili vedomosti hľadaním informácií o hosťujúcej krajine Číne, sledovaním športových výkonov a výsledkov našich športovcov sme sa naučili veľa o povahových črtách, vlastenectve, spolupatričnosti, ale aj o tom, že víťazstvo nemusí byť vždy to najdôležitejšie. Športovci sa takto stali pre deti prirodzenou inšpiráciou a motiváciou v ich športových aktivitách. Najväčší obdiv si u nich získala naša úžasná Peťa Vlhová, ktorej sme spoločne fandili a držali palce.

        • ŠKD – február

        • Február bol v znamení Zimných olympijských hier, konajúcich sa v Pekingu, takže sme si aj MY preniesli trochu olympijského ducha do ŠKD. Najskôr sme vyrobili pekných lyžiarov z papiera. Neskôr sa z nás stali súťažiaci v ozajstných olympijských disciplínach. V porovnaní s Pekingom to bola síce malá olympiáda, ale bola naša J. Sneh sa dá využiť aj na opakovanie učiva zo školských lavíc, my sme si takto precvičili zaokrúhľovanie. Február je aj o sviatku lásky, a preto sme pri príležitosti sv. Valentína vyrobili papierové venčeky pre rodičov. Taktiež sme si vyrobili šašov, a keďže nás čakal karneval, spravili sme si naň pekné a nápadité masky. Pretože sme šikovní, bolo pre nás hračkou spraviť si na karneval aj smotanovú tortu. Karneval bol plný tanca a zábavy, vyšantili sme sa do sýtosti.

        • Radosť z hry

        • V ŠKD majú deti priestor na hru, ktorá je významná pre ich vývoj a ďalší zdravý rast osobnosti. Hrajú sa spoločne v exteriéri aj interiéri, skupinovo aj individuálne. Majú priestor na funkcionálne, fikcionálne, konštrukčné a tvorivé hry, hry s pravidlami, pohybové, didaktické hry a hry, ktoré si vymyslia. Deti by v prvom rade mali byť deťmi a hrať sa.

          „O hraní sa často hovorí, aká by to pre deti mala byť úľava od vážneho učenia. Pre deti ale hra je vážne učenie.” (Rogers)

          Možno neviete, že lego pochádza z Dánska. Skratka slov leg godt znamená „dobre sa hrať“. Už v roku 1932 ho vytvoril dánsky stolár vo svojej dielni a začala rozkvitať myšlienka voľnej hry plnej predstavivosti. Voľná hra je pre vývoj dieťaťa veľmi dôležitá. Hranie znamená, že dieťa necháme, nech sa hrá samo alebo s kamarátmi, keď sa mu chce a ako dlho chce. Hranie sa často javí ako zbytočná strata času, pretože namiesto toho sa mohlo dieťa niečo naučiť. My rodičia predpokladáme, že prostredníctvom viacerých pokynov a štruktúrovanejších aktivít ich pripravujeme na úspešnejšiu a prosperujúcu dospelosť... Je to naozaj tak?

          Voľná hra v akomkoľvek zmysle a z akéhokoľvek dôvodu môže byť zábavou a zároveň osvojovaním si dôležitých zručností potrebných pre život. Hra učí deti odolnosti.  A odolnosť je jedným z najdôležitejších predpokladov úspechu v dospelosti. Schopnosť „otriasť sa“, ovládať emócie a zvládať stres patria medzi kľúčové charakteristiky zdravého a fungujúceho dospelého. Odolnosť je skvelou prevenciou proti úzkostiam a depresiám. Voľná hra učí deti byť menej úzkostlivými. Naučí ich vyrovnávať sa so stresom, nájsť si kamarátov a pritom zostať nohami na zemi a tým získavať dôležité zručnosti pre ďalší život. Hra u detí má priamy vplyv na ich schopnosť sa v živote prispôsobovať. Ak sa chce dieťa hrať, musí sa naučiť vyrovnať sa okrem iného so strachom, zlosťou a emocionálnym naladením. Keď sa hrá v skupine, v ktorej sú aj komplikované deti, učí sa tým sebaovládaniu a schopnosti vyjednávať s rôznymi typmi osobností a udržať tak hru pri živote. Testuje si tak vlastné zručnosti a pritom rozvíja svoju schopnosť prispôsobiť sa situácii. Má možnosť naučiť sa, ako si poradiť so zložitejšími deťmi a tým si posilniť sebaovládanie, húževnatosť, prijať a niesť zodpovednosť za svoje správanie a činy. Čím viac sa hrá, tým je odolnejšie a sociálne zdatnejšie. Je to veľmi prirodzený proces, do ktorého je potrebné zasiahnuť len vtedy, pokiaľ je to absolútne nevyhnutné.

        • ŠKD – šieste oddelenie

        • 5. oddelenie

          Ako dať mená dňom...

          Na začiatku nového roka sme sa v piatom oddelení ŠKD rozhodli vytvoriť niečo užitočné. Naše niečo” nám má pomôcť zapamätať si dôležité dátumy narodenín či menín, prázdniny a dokonca aj sviatky, aby sme vedeli, na čo sa celý rok môžeme tešiť. Je to náš vlastný školský kalendár, ktorý sme vytvorili hneď v dvoch variantoch. Posúďte, či sme šikovní a pokojne si ho stiahnite kliknutím na tieto odkazy - Kalendar_priroda.pdfKalendar_priserky.pdf :)


          6. oddelenie

          Konečne nám našu krásnu školičku zasypal bielučký sniežik. S veľkou radosťou sme z neho „vygúľali” takéto obrovské gule. To bola zábava!!!

        • Mrazivé ráno

        • Pani zima sa rozhodla, že snehovou perinou pokryje hlavne vyššie položené oblasti a nám dopraje aspoň poriadny mráz, ktorý vyštípe nejedno líce. V jedno takéto mrazivé ráno sa vybrali deti zo školského klubu vyskúšať, či je naozaj pravda, že bublifukové bubliny môžu zamrznúť.  A dobre spravili. Teplomer ukazoval viac než desať stupňov pod nulou, každý sa ponáhľal do tepla, no klubári pobehovali v školskej záhrade, smiali sa a výskali od nadšenia a prekvapenia.  Bubliny naozaj zamŕzali deťom priamo pred očami. To tiché a čarovné divadlo nechávalo v údive každého, kto na chvíľu zatajil dych a pozeral, ako na bublinách vyrastajú umelecké diela. Túto zábavku si môžete vyskúšať aj doma. Skrehnuté prsty sú len malá daň za toľkú krásu.

        • 4. oddelenie a príprava na Vianoce

        • Čo by to bol za advent bez adventných vencov? Preto sme sa rozhodli, vytvoriť si vlastné papierové adventné venčeky. Z papiera sa dá vytvoriť aj veľa ďalších krásnych vecí ako sú kartónové medovníčky, na ktorých sme si nacvičili vianočné zdobenie. Neskôr sme si svoje zdobiace zručnosti vyskúšali aj na skutočných, voňavých medovníkoch. Keďže ešte za oknom nebol sneh, museli sme si navodiť zimnú atmosféru výrobou vlastných vločiek. Nakoniec sme spojili sily a spoločne, aj keď každý zvlášť, sme vytvorili vianočnú koláž s témou Mikuláša. Naučili sme sa vyrábať ozdoby na vianočný stromček z netradičného materiálu – studeného porcelánu. Nemohli sme zabudnúť ani na rodičov, ktorým sme vytvorili prekrásne vianočné pohľadnice. Keď konečne nasnežilo, dosýta sme sa vybláznili pri „lopárovaní“ a robení snehových anjelov. Niekoľko fotografií nájdete aj tu.

          Druháci sa po vianočných prázdninách vrátili do školy plní zážitkov z čarovných dní Vianoc. Chceli by sme vám však ešte ukázať pár fotografií z decembra, kedy sme vyrábali ozdoby, svietniky, pohľadnice a anjelikov. Pobalili sme veľký balík hračiek, s ktorými sa doma nehráme a poslali sme ich deťom do detského domova. Dúfame, že Perinbabka nám dopraje fúru snehu, aby sme sa mohli sánkovať a stavať snehuliakov. Nuž, a čo by to bol za začiatok nového roka bez vinša? Jeden pre vás máme:   

          My sme malí koledníci, 
          šťastie, zdravie prajeme. 
          Ak nám dáte koláčiky, veselo si zajeme. 
          Vyslovíme prosbu takú: 
          Majte toľko šťastných dní,  
          čo v koláči maku.  
        • Čo je nové v ŠKD

        • Pomaly sa končí november. Už v nasledujúcu nedeľu zapálime prvú sviečku na adventnom venci. Blížia sa Vianoce. Tým sa končia aj naše jesenné aktivity s kamarátmi zo šiesteho oddelenia ŠKD. Každý slnečný deň sme využili na pohyb a hry v areáli školy. Florbal, futbal, skákanie gumy alebo škôlky a naháňačky precvičili deťom všetky svaly. Pri tvorení v triede sme si zase precvičili šikovnosť prštekov. Vyrobili sme spoločne výzdobu do vestibulu školy, kde nás “strašili” duchovia a čierne mačky. Počas adventného obdobia chceme čas venovať hlavne tvorbe darčekov, vianočných dekorácií a pozdravov. Tak nám držte palce, nech sa nám všetkým darí!

        • Sviečky z "piateho"

        • Druhý jesenný mesiac, október, sa pre žiakov z piateho oddelenia niesol v duchu úcty k starším. Spoločne sme sa snažili vyrobiť darček, ktorý by preveril naše zručnosti a zároveň potešil starých rodičov. Pri tejto príležitosti sme si vyskúšali výrobu sviečok a myslím, že nám to všetkým išlo výborne. Koniec koncov, môžete sa presvedčiť na vlastné oči :)

        • Október

        • Október prešiel ako voda a my, klubári zo štvrtého oddelenia, sme sa ani chvíľu nenudili. V duchu hesla "V zdravom tele zdravý duch!", sme sa zahrali na výživových poradcov a kuchárov v jednom. Vytvorili sme pyramídu zdravia a pripravili ovocné a zeleninové pochúťky, ktoré boli lepšie ako keksíky z obchodu. Samozrejme sme nezabudli ani na pohyb, ktorý ku zdraviu jednoznačne patrí. Náš školský dvor vďaka nám vyzerá ako nový. Mysleli sme nielen na seba a našu školu, ale aj na našich starých rodičov. Keďže október je mesiac úcty k starším, chceli sme  im ukázať, ako veľmi nám na nich záleží a  vyrobili sme im  pekné darčeky. Na konci mesiaca sme sa pripravili aj na Halloween a vyrezali sme si strašidelné tekvice. 

        • Náramky priateľstva

        • V ŠKD sme si s deťmi z I. a II. oddelenia spestrili pobyt vonku netradičnou výrobou náramkov priateľstva. Technika Nordic Braiding je jednoduché severské umenie pletenia z vlny a trávy, ktoré využívali rybári v Nórsku na výrobu rybárskych sietí.  Táto činnosť je ľahká, zábavná a nevyžaduje si veľa materiálu. Pomôcky dokážeme nájsť aj v prírode – stromy, šišky, trávu ... Pri pletení kombinujeme pohyb a rytmus, trénujeme si presnosť a trpezlivosť. Vytvorenie náramku si vyžaduje tímovú prácu a spoluprácu vo dvojici. Náramky priateľstva sú skvelým spôsobom ako priateľov obdarovať a ukázať im, že nám na nich záleží. Ak bude mať niekto chuť vyrobiť si ich, tu je návod: https://www.youtube.com/watch?v=Iy00E1zyFdw.

        • Školský rok 2022/23 - archív

        • September

          Končí sa prvý mesiac školského roka a deti z tretieho oddelenia školského klubu využili nádherné počasie na maximum. Vyučovanie vonku sa stalo súčasťou každého popoludnia. Deti rozvíjali svoju predstavivosť pri dotváraní tieňových portrétov, trénovali pozorné oko dokladaním kamienkov do šablóny, v skupinách vytvárali obrázky z prírodnín na zadanú tému. Momentálne sa pozornosť druhákov sústredí na huby. Naučili sa niečo o živote húb, spoznali účinky jedovatých druhov, a aby bola táto téma úplná, práve pracujú na ozdobných darčekových pohároch s hubárskou tematikou. Veríme, že počasie nám dopraje čo najviac dní strávených na čerstvom vzduchu v objatí prírody. Niekoľko fotografií si môžete pozrieť aj tu :)

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou, Tajovského 2, Badín
      • 048/418 26 32 - ZŠ zborovňa 0911 717 381 - riaditeľka 048/418 26 15 - MŠ - malá a stredná trieda 0911 317 381 - MŠ - trieda predškolákov (Skalica)
      • Tajovského 2 976 32 Badín Slovakia
      • 35677813
      • 2020947885
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje